Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tiguan 2 Facellift - 20.500€ cu Rabla

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
E cam cheala...fata de comfortline.Si motor slabut pentru Passat.Una bine echipata, cu motor de 190cp e spre 30.000

#38
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostAbaddon, on 15 decembrie 2020 - 19:00, said:

https://www.autovit....html#ed27a243ed

Dupa negociere o lasa la 20 cu ceva dotari pe ea, am pus mai sus un link autovit sa nu fie dubii cu oferta.
OFERTA VALABILA LA ACHIZITIA PRIN FINANTARE CU Porsche BANK SI PROGRAMUL REMAT.

#39
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 22.02.2007
Eu am luat si cash prin aceeasi oferta, a venit 19 mii cheala + optiuni de 2400 pe ea (vopsea metalizata, infotainment, jante, privacy glass) la 21,4k cu rabla.

Edited by Abaddon, 15 December 2020 - 23:12.


#40
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006
Foarte scumpa pentru ce ofera.

La aceiasi bagi iei Kia Sportage sau un Hyundai mult mai dotare si clar mai fiabile.

#41
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostAbaddon, on 15 decembrie 2020 - 23:12, said:

Eu am luat si cash prin aceeasi oferta, a venit 19 mii cheala + optiuni de 2400 pe ea (vopsea metalizata, infotainment, jante, privacy glass) la 21,4k cu rabla.
Stiu ca se poate negocia insa nu esti sigur ca prinzi pretul ala. Depinde de planul de vanzari al dealerului.

View Postmarius.bunu, on 16 decembrie 2020 - 10:16, said:

Foarte scumpa pentru ce ofera.

La aceiasi bagi iei Kia Sportage sau un Hyundai mult mai dotare si clar mai fiabile.
Adevarat,  mai sunt si alte optiuni in banii aia insa sunt oameni care isi doresc DOAR un anumit model si nu ii intereseaza ca e mai mult cu o mie-doua ca altele.

#42
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 22.02.2007

View Postmarius.bunu, on 16 decembrie 2020 - 10:16, said:

Foarte scumpa pentru ce ofera.

La aceiasi bagi iei Kia Sportage sau un Hyundai mult mai dotare si clar mai fiabile.
Tiguanul isi pastreaza mai bine valoarea in timp decat sportage sau Tucson, iar Tucson-ul nou e destul de scump.
Cu ce sunt mai fiabile? Mecanicii nostri stiu sa lucreze doar cu vaguri.

#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Voi va cumparati masini ca sa le vindeti altora sau sa le folositi pentru placerea/confortul propriu? Intreb.. nu am inteles niciodata acest aspect romanesc
Am cunoscut persoane care si-au luat "golf chel", fara ac chiar, la pret mai mare decat un peugeot/citroen aproape full; vara ventilau limba pe geam dar era fericiti ca "isi pastreaza mai bine valoarea"..

#44
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View Postaeon, on 17 decembrie 2020 - 09:42, said:

Voi va cumparati masini ca sa le vindeti altora sau sa le folositi pentru placerea/confortul propriu? Intreb.. nu am inteles niciodata acest aspect romanesc
Am cunoscut persoane care si-au luat "golf chel", fara ac chiar, la pret mai mare decat un peugeot/citroen aproape full; vara ventilau limba pe geam dar era fericiti ca "isi pastreaza mai bine valoarea"..

De unde si-au luat golful asta chel, cand inca de la Golf V in varianta de baza 1.4 Trendline a avut aer conditionat standard ?

#45
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Ei, si cu tine, de unde... Povesti vânătorești, din gura-n gura!

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postradunic, on 10 noiembrie 2020 - 22:31, said:

Karoq. Kodiak e rudã cu Touareg.
Sa nu exageram. N-are nicio legatura cu Touareg. Platforme, arhitecturi si concepte complet diferite.

Kodiak e Tiguan plus sau cum ii zicea aluia mai mare.

View Postaeon, on 17 decembrie 2020 - 09:42, said:

Voi va cumparati masini ca sa le vindeti altora sau sa le folositi pentru placerea/confortul propriu? Intreb.. nu am inteles niciodata acest aspect romanesc
Am cunoscut persoane care si-au luat "golf chel", fara ac chiar, la pret mai mare decat un peugeot/citroen aproape full; vara ventilau limba pe geam dar era fericiti ca "isi pastreaza mai bine valoarea"..
Revanzarea e o componenta a TCO. Daca costurile de detinere a unei masini nu conteaza sau anulezi componenta asta a costurilor de detinere a unei masini adica tii masina pana o faci cotet la tara, atunci nu mai conteaza revanzarea.
Raportezi costurile totale la ce primesti DIN CE AI NEVOIE si aia e.

Pe scurt, daca conteaza o iei in calcul, daca nu conteaza nu o iei. Obiectiv vorbind, nu la ambitie sau doar declarativ.

Edited by underb, 17 December 2020 - 14:42.


#47
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Valoarea de ravanzare e o necunoscuta. Nu ai de unde stii ce o sa se intample peste 3-4-5 ani. poti sa dai 3000 in plus pe un VW si dupa 5 ani sa mai recuperezi doar 500.
pe mine nu m-ar interesa asa mult revanzarea, poate doar daca tin masina 3 ani.

#48
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View Postrelu_24, on 17 decembrie 2020 - 15:14, said:

Valoarea de ravanzare e o necunoscuta. Nu ai de unde stii ce o sa se intample peste 3-4-5 ani. poti sa dai 3000 in plus pe un VW si dupa 5 ani sa mai recuperezi doar 500.
pe mine nu m-ar interesa asa mult revanzarea, poate doar daca tin masina 3 ani.
Colegul, aici vorbim de masini noi, masini ce ar trebui tinute minim 6-7 ani pentru a mai amorsa din investitia initiala, destul de mare de altfel.  Sau, daca ai bani de te enerveaza, o schimbi la fiecare an si ai scapat de o corvoada.

#49
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Post_R_A_D_U, on 17 decembrie 2020 - 15:34, said:


Colegul, aici vorbim de masini noi, masini ce ar trebui tinute minim 6-7 ani pentru a mai amorsa din investitia initiala, destul de mare de altfel.  Sau, daca ai bani de te enerveaza, o schimbi la fiecare an si ai scapat de o corvoada.

O masina noua de 15.000 euro o tii cam 15 ani, o dai dupa ce face minim 200 k km.

Asa,se amortizeaza.

Masina nu e investitie, e cheltuiala.

Edited by marius.bunu, 17 December 2020 - 21:14.


#50
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View Postmarius.bunu, on 17 decembrie 2020 - 21:14, said:

O masina noua de 15.000 euro o tii cam 15 ani, o dai dupa ce face minim 200 k km.

Asa,se amortizeaza.

Masina nu e investitie, e cheltuiala.
Fara suparare, colegu', te rog sa citesti cu atentie ce am scris!  Repet " pentru A MAI AMORSA din investitia (cheltuiala) facuta"...  Adica investesti intr-o tinichea (ca nu ti-o face nimeni cadou) si nu ai niciun stres 6-7 ani. Dupa aceasta varsta, incep surprizele. Daca e cum zici tu si te tine 15, esti supermegaultra norocos. Am trait "o viata" si am trecut prin multe. Cat ai garantie, te doare la basca. Dar nici sa tii 15 ani masina nu mi se pare ok ca vei plati cat nu face. Cand simti ca incep fineturile, o dai si iei alta. Daca iti permiti masina noua, e cea mai buna varianta. Daca se poate, cu cea mai mare garantie. Daca nu, strangi din cur si speri sa nu fii tu cel ghinionist...

Revenind la Tiguan, cine a prins oferta de anul trecut - la cca 18 k cu set de anvelope cadou - a făcut o alegere cinstita.

#51
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Post_R_A_D_U, on 17 decembrie 2020 - 21:49, said:


Fara suparare, colegu', te rog sa citesti cu atentie ce am scris!  Repet " pentru A MAI AMORSA din investitia (cheltuiala) facuta"...  Adica investesti intr-o tinichea (ca nu ti-o face nimeni cadou) si nu ai niciun stres 6-7 ani. Dupa aceasta varsta, incep surprizele. Daca e cum zici tu si te tine 15, esti supermegaultra norocos. Am trait "o viata" si am trecut prin multe. Cat ai garantie, te doare la basca. Dar nici sa tii 15 ani masina nu mi se pare ok ca vei plati cat nu face.

Atat are a mea acum.
Luata de noua.
Revizii facute anual.

O mai tin.
Mai mult de 3000 E nu iau pe ea si macar stiu cum am intretinut-o.

La masina noua ai stres oricum
Te astepti sa fie perfecta si te enervezi la fiecare zgarietura aparuta.

15-20.000 ?
luata cu credit pe 5 ani se aduna ceva.
Basca Casco.


Edited by marius.bunu, 17 December 2020 - 23:25.


#52
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 22.02.2007
Ce autoturism detii?

#53
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006
Ford Focus.

Si vad in trafic variante mai vechi decat a mea.

Daca ai grija de ea, in sens de revizii, schimbat ce trebuie la timp, te tine minim 15 ani o masina noua.

Si nici nu am avut asa grija ca la carte, am bagat-o pe drumuri de tara, pe camp, carat saci de ciment, materiale.etc

Edited by marius.bunu, 18 December 2020 - 09:50.


#54
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005

View Post_R_A_D_U, on 17 decembrie 2020 - 15:34, said:

Colegul, aici vorbim de masini noi, masini ce ar trebui tinute minim 6-7 ani pentru a mai amorsa din investitia initiala, destul de mare de altfel.  Sau, daca ai bani de te enerveaza, o schimbi la fiecare an si ai scapat de o corvoada.
pai tocmai, daca o ti 7 ani ce te intereseaza valoarea de renazare? sti tu acum ce se va intampla peste 7 ani?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate