Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Cum imi bag cheltuieli mari pe PFA?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca bagi servicii aiurea de 40.000 de lei iti dau cu ele in cap imediat. Desigur ca exista varianta sa zbori sub radar, sa fie pesti mai mari de prins inainte si sa scapi. Dar iti spun 100% ca daca bagi servicii de suma asta trebuie sa fie ceva real, documentatie cat un DEx trebuie sa ai ca sa stea in picioare.

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Chestii de 40K facturate în ultima secundă... dacă sînt obiecte, ar fi bine să ți le găsească în inventar eventualul control. Deci nu.
Dacă iei jucării scumpe vezi că intră la amortizare. Deci nu.
Servicii de suma aia ar fi bine să fie documentate beton. Deci nu.
Soluția? Plătești ~10K contribuții sociale, deduci CAS din total și mai decartezi 10% din ce rămîne drept impozit pe venit. La anul tragi concluziile aferente lecției nefăcute la timp.

#21
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Pai si tu crezi ca mai are aia 10k? Sunt de mult cheltuiti, aia e problema la el...

#22
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Initiatorul a intrebat daca isi poate vinde masina catre PFA si mi se pare o intrebare valida.

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Am așa un feeling că o mașină intră la amortizare pe cinci ani. Deci nu scoate cei 40K lei în luna rămasă decît dacă mașina aia valorează 500.000 €.
Și parcă era o limită de 15.000 € deductibili din prețul unei mașini. Asta mai e valabilă?

#24
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Amortizarea lunara la masina e maxim 1500 lei, asa stiu eu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate