Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Tremur interior si tremur mâini, degete uneori vizibile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
De ceva vreme tot simt un tremur interior, o zguduiala, ca un cutremur, tremur in corp,tremur al mâinilor (uneori devine vizibil), al unor degete- la fel uneori vizibil. Câteodată mișcări involuntare ale capului sau corpului.

Am fost la control neurologic.Mi-a recomandat EEG si RMN.
Le-am făcut. Au ieșit normale. Mi-a prescris anxiar si propanolol.
Și să mai iau Magne B6.

Mă simt la fel după tratament.

Când eram elev am avut atacuri de panică datorate emoțiilor date de examene și suprasolicitării cu pregătirea pentru facultate.

Apoi am făcut oboseala cronica după ce am lucrat intr-o companie multinațională, în condiții de stress si program prelungit, încercând să fiu performant ca în școală.Oboseala a fost însoțită de sindrom vertiginos.

De asemenea am trecut prin 2 divorțuri, mi-am crescut și îmi cresc copilul cu greutăți. Am o relație cu o femeie care nu mă respectă, apreciază etc.(mama copilului).
Părinții grav bolnavi.În fine tot felul de situații stresante de viață.

Tata a făcut demență destul de timpuriu.Apoi însoțită de crize de epilepsie. A fost,ca si mine,o fire sensibilă, care pune totul la suflet.Dar a avut din păcate patima alcoolului.

Părinții mei s-au despărțit când eram mic.Mama a plecat la mănăstire, s-a călugărit.Acolo s-a îmbolnăvit de bronsectazie si da vina pe mediul de acolo. De ani de zile sunt stresat din cauza situației ei.

Știți cumva ce ar putea fi acest tremur? Uneori îl simt când mă ridic de pe perna,la anumite mișcări, când sunt emotionat, nervos sau fac un pic de efort fizic. Chiar și după un contact sexual.

A mai pățit cineva așa ceva?
NU CONSUM ALCOOL! Nu fumez. Doar mai beau câte o cafea când mă simt obosit

Edited by sergiu88888, 03 November 2020 - 23:09.


#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Cati ani ai?

#3
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Esti strans de oua,ca sa zic asa.Cu precedente in familie,viata stressanta dar ma preocupa ceva mostenire genetica....

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am patit chestia asta dupa ce m-am lasat de fumat.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Si eu patesc in anumite situatii stresante, chiar si acea miscare involuntara a capului, un usor tremur stanga dreapta ca si cum as nega ceva, dar nu cred ca e perceptibil de catre celelalte persoane. Nu cred ca medicamentele sunt solutia, trebuie sa inveti sa te linistesti... Meditatia ajuta mult...

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 sergiu88888, on 03 noiembrie 2020 - 23:06, said:

Când eram elev am avut atacuri de panică datorate emoțiilor date de examene și suprasolicitării cu pregătirea pentru facultate.

De asemenea am trecut prin 2 divorțuri, mi-am crescut și îmi cresc copilul cu greutăți. Am o relație cu o femeie care nu mă respectă, apreciază etc.(mama copilului).
Părinții grav bolnavi.În fine tot felul de situații stresante de viață.

Tata a făcut demență destul de timpuriu.Apoi însoțită de crize de epilepsie. A fost,ca si mine,o fire sensibilă, care pune totul la suflet.Dar a avut din păcate patima alcoolului.

NU CONSUM ALCOOL! Nu fumez. Doar mai beau câte o cafea când mă simt obosit
Totul tine de starea de spirit generala. Se pare ca parintii tai ti-au inoculat acel spirit de care si ei suferea . . . FRICA  . . . .

Vrei ca totul sa revina la normal ? Bineinteles ca vrei. Cine nu vrea ? Problema e ca una e sa vrei si alta sa implinesti ce iti voi spune. De frica scapi doar daca CREZI intr-o entitate divina ce te protejeaza atat pe tine cat si pe cei care ii iubesti . Apropo de iubire, arata tandrete fata de sotie, afectiune fata de copii , si niciodata nu exterioriza frica. Nu te arata autoritari fata de ei, si la greselile lor sa zambesti , fara sa comentezi .Posted Image

P.S.    Mai bea din cand in cand putina tarie . Cat sa te relaxeze, Sa nu depasesti un pahar de alcool (50 ml) pe zi

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 sergiu88888, on 03 noiembrie 2020 - 23:06, said:

...
Tremorul poate avea diverse cauze, tratamentul se face in functie de etiologie.
Daca debutul a fost brusc, examenul radiologic si examenele imagistice sunt normale, probabil e vorba de un tremor psihogenic.
Alta etiologie e tremorul esential, cu transmisie genetica, in acest caz e specific tremorul atat al capului cat si al mainilor (unde se poate accentua daca bolnavul se concentreaza pe treburi de finete, de ex. scris  de mana). Jumatate din pacientii cu tremor esential au sub 40 ani. Raspunde la betablocante.
Urmeaza apoi tremorul din Parkinson, care apare la batrani, nu afecteaza capul ( ci doar eventual buzele, gura) si e insotit de rigiditate.
Ultimul tip de tremor e cel cu cauze organice, de exemplu cel din boala Wilson, cel din hipertiroidie, cel din cauze cerebrale (stroke, scleroza multipla, tumori), cel din cauze metabolice.

Mergi la medicul de familie sa stabileasca intai etiologia, sa vada daca e tremor psihogenic sau trebuie sa te trimita la analize (ceruloplasmina, hormoni tiroidieni, glicemia serica si hemoglobina glicozilata etc)

#8
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 valirex, on 03 noiembrie 2020 - 23:11, said:

Cati ani ai?
41 ani.

Mai am si aritmii.
Și o percepție ciudată: îmi simt ritmul și bătăile inimii în tot corpul, când sunt foarte obosit. E o senzație foarte ciudată și neplăcută.

#9
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Initiator, fa-ti un set complet de analize endocrinologice, hormonale. Unii hormoni in exces, datorita dezechilibrelor glandelor endocrine dau stari extrem de neplacute. Verifica glanda tiroida. Am in familie persoana care aluat un an zoloft si de fapt avea probleme endocrine. Dupa aceea si-a revenit complet.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 sergiu88888, on 04 noiembrie 2020 - 11:37, said:

41 ani.

Mai am si aritmii.
Și o percepție ciudată: îmi simt ritmul și bătăile inimii în tot corpul, când sunt foarte obosit. E o senzație foarte ciudată și neplăcută.


Cu tensiunea cum stai ?
Eu am avut un puseu de tensiune ridicata (destul de ridicata, peste 16/10) si aveam senzatii asemanatoare - simteam bataile inimii in tot corpul+cap/urechi; cand stateam in pat aveam brusc senzatia de cutremur cam cand atipeam (uneori); din cand in cand senzatia ca inima ia pauza apoi reia activitatea brusc cu una/doua batai mai puternice.

Investigat la medici/imagistica - n-au gasit vreo problema  fizica - am facut o perioada tratament si am mai schimbat modul de viata.

#11
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Da.
Am avut tensiune oscilanta.
Câteodată mare, câteodată mică.
Dar valorile nu erau chiar de speriat.

#12
SebiSch

SebiSch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2018
Si eu am la fel, si nu am gasit solutie, pe mine ma ajuta doar pe moment xanaxul, atenololul sau zolpidem (somnifer) daca il iau in timpul zilei, va rog daca stie cineva o solutie sa ne ajute.

#13
SebiSch

SebiSch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2018
@sergiu88888 cum ti-au fost prescripse anxiarul si propranololul, cate pe zi din fiecare? Si concentratie are propranololul?

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 SebiSch, on 22 noiembrie 2020 - 19:04, said:

Si eu am la fel, si nu am gasit solutie, pe mine ma ajuta doar pe moment xanaxul, atenololul sau zolpidem (somnifer) daca il iau in timpul zilei, va rog daca stie cineva o solutie sa ne ajute.

frate, incearca dieta carnivora. de la mancare si mediul in care traiesti ti se trage. sa vezi ce o sa iti faca medicamentele astea in timp.....
de asta zic, cauta poluantii din jurul tau si ia masuri.

#15
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 SebiSch, on 22 noiembrie 2020 - 19:56, said:

@sergiu88888 cum ti-au fost prescripse anxiarul si propranololul, cate pe zi din fiecare? Si concentratie are propranololul?
Propranolol de 10 mg, 2 pe zi.Dimineata și seara.
Anxiar 1 seara.

#16
SebiSch

SebiSch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2018
@sergiu88888 si mai iei ceva pe langa ele? Ti-a mai trecut?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate