Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Reflashuire Android Allview Soul X5

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Am primit de la o cunostinta un Allview Soul X5 pe care a reusit sa-l viruseze tare de tot, si din ce inteleg trebuie sters androidul si pus altul.

Intrebari:
Cum il bag in uboot sau ce elk are ca aleg o imagine noua de Android ?
De unde iau si ce imagine as putea sa aiba in ea driverele de care are nevoie tel asta ?
E primit de la DIGI, daca are vreo importanta.




#2
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
N-am auzit de Android virusat așa tare să fii nevoit să-l reinstalezi... Resetare la setările din fabrică trebuie încercat prima dată, mă îndoiesc să găsești ROM pentru chestia aia, nu are suport și nici comunitate.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
https://androidmtk.c...-for-all-models

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Initiator, l-ai scanat cu un antivirus si acesta ti-a detectat un milion de virusi, sau de unde stii ca este virusat?
Ca fapt divers, 80% din problemele de functionare in Android, sunt generate de sistemul de operare in sine, prost optimizat sau pe un hardware INdecent, cu o farama de RAM. O revenire la setarile din fabrica rezolva problema. In Android stoc, exista mereu o copie comprimata a SO-ului in dispozitiv. Cu un fel de hard reset, il faci ca nou, fara reinstalare. Poti actualzia dupa aceea, daca exista o versiune mai noua a SO-ului.

#5
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
L-am resetat la setarile din fabrica, insa ce inteleg e ca in cateva zile se viruseaza iar.
Am intrat pe emag la comentarii ( X5 Soul Mini ) si e jale !
Sunt multi care zic aceeasi chestie ca amicul meu: apar multe reclame dupa cateva zile. Wtf.

E virus sau e intentionat ?
OTA vad ca n-are.
Imaginea din linkul postat de colegul de forum e tot de Android 8.1, dar o fi aceeasi cu a celor de la Brasov ? Sau e romul standard pentru configuratia asta ? ( banuiesc ca in China are alta denumire )

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce nu pui un antivirus pe el?
Se viruseaza singur sau cum ?

#7
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Pe emag scrie ca este o problena cu Dabrowser si ca el ar putea fi malware. Il poti dezinstala folosing adb command dar mai intai.incearca sa ii blochezi toate permisiunile,notificarie si suprapunerile peste alte aplicatii.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Posteu-DECEBAL, on 04 noiembrie 2020 - 06:53, said:

Pe emag scrie ca este o problena cu Dabrowser si ca el ar putea fi malware. Il poti dezinstala folosing adb command dar mai intai incearca sa ii blochezi toate permisiunile, notificarie si suprapunerile peste alte aplicatii.
Il poate dezactiva. Pentru un anumit use. De dezinstalat fara root, nu se poate.

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Incerc sa-i tai cumva DABrowser, sper ca doar ala sa fie sursa problemelor.
Mai era un tip pe emag in comentarii care zicea ca mai e de la nu stiu ce serviciu.

#10
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View PostInTech, on 03 noiembrie 2020 - 23:33, said:

L-am resetat la setarile din fabrica, insa ce inteleg e ca in cateva zile se viruseaza iar.
Am intrat pe emag la comentarii ( X5 Soul Mini ) si e jale !
Sunt multi care zic aceeasi chestie ca amicul meu: apar multe reclame dupa cateva zile. Wtf.

E virus sau e intentionat ?
OTA vad ca n-are.
Imaginea din linkul postat de colegul de forum e tot de Android 8.1, dar o fi aceeasi cu a celor de la Brasov ? Sau e romul standard pentru configuratia asta ? ( banuiesc ca in China are alta denumire )
Pt blocarea reclamelor schimbi dns

Edited by NFS01, 04 November 2020 - 21:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate