Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

dealuri create de om

  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
In primul rand panza freatica nu poate fi creata foarte usor, doar construind un deal, chiar daca se pune un strat de argila, unul de nisip, unul de pietris si iar un strat de argila.

#20
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
nu mai fuma prostii karaxe, lasa legalele, treci pe amfetamina, face bine la creier, daca te doare capul recomand un durofen.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A9aJ2QMOUCI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
@vladutgm
Asta e post in regula. Zici ce e important. Nu stiu cum se formeaza panza freatica. Este ceva teoretic. Poate merge poate nu

Edited by karax, 03 November 2020 - 18:42.


#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 03 noiembrie 2020 - 17:18, said:

Cautand pe net dupa izvorul apelor , citesc despre inaltimi , si despre dealuri si alte zone din care izvorasc  apele.  Am putea sa  luam o teava ce sa se intinda de la brasov pana la marea  neagra si sa montam pe ea  turbine.   Insa realizez ca ar fi ceva scump,  sapi dupa izvor, bagi teava si ar fi de sute de km pana la marea neagra.  Astfel ca realizez ca o alta solutie poate fi facuta ieftin.   Se baga miliarde de euro in autostrazi si se decoperteaza mii de tone de pamant.  Nu ar fi simplu cu  1 miliard de euro sa se creeze deal de catre om , prin pamant urcat cu camioane  si creat deal de  sute de metri, posibil si 1 km ?  Se alege pamant ce absoarbe apa din  aer , se ridica doar o coama , nu deal de sute de km , o coama de 1 km, se baga si niste pomi sau ceva cu rol de bagare a apei in sol.  Se asteapta formarea panzei freatice.  Se baga o teava si de acolo teava se duce 300 metri pana la marea neagra.  Ieftin si usor
Credeti ca e posibil?

Ce ar fi perfect ar fi ca s-ar afla langa marea neagra deci  vara umezeala multa in aer ce se duce in pamant deci panza freatica multa

Matele tot n-ai inteles cum functioneaza turbinele alea.

Edited by MarianG, 03 November 2020 - 18:53.


#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sunt anumite "pungi" cu apa. Cum vrei sa formezi tu o punga cu apa sau o panza freatica intr-un deal construit artificial ?

#24
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Parca se spunea ca geniile au si putina nebunie, dar ca nebunii sa aiba putin geniu, ba...

#25
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostTruculMagic, on 03 noiembrie 2020 - 19:12, said:

Sunt anumite "pungi" cu apa. Cum vrei sa formezi tu o punga cu apa sau o panza freatica intr-un deal construit artificial ?
Simplu, mai aprinde un cui ce nu a vazut iarba, pardon, deschide un alt topic : cu ce izolezi o panza freatica

#26
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Eu chiar mi-am făcut o mică movilă prăbușind un grajd vechi făcut din chirpici la care am mai adăugat pământul de la fosă și de la o cameră la care am renunțat și pe care am botezat-o „Movila lui Escher”Posted ImageDe altfel, este singura movilă din satul meu care este pe teren plat, iar singura ei utilizare este că ține deasupra rezervorul de apă pentru irigat.

Edited by escher, 03 November 2020 - 19:28.


#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View Postslai, on 03 noiembrie 2020 - 17:31, said:

aha, tu vrei sa umpli cu apa marea neagra.

Io am inteles ca vrea sa mute dealu la mare si marea s-o aduca pe tevi la izvoru apelor Posted Image

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
auzi, sa nu diluezi marea cu inventia ta si sa provoci un dezastru ecologic fiindca vietuitoarele au nevoie de apa sarata. si sa nu largesti canalul bosfor.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
io zic ca problema merita studiata mai indeaproape. daca pompeaza suficienta apa, putem avea deschidere la ocean. si nscapam si de problema ruseasca.
mai ramane doar sa stabilim la care ocean o sa avem deschidere, pacific sau arctic. da io zic sa-i lasam initiator onoarea sa hotarasca.

Attached File  world-map.gif   308.55K   9 downloads

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkarax, on 03 noiembrie 2020 - 17:18, said:

Ce ar fi perfect ar fi ca s-ar afla langa marea neagra deci  vara umezeala multa in aer ce se duce in pamant deci panza freatica multa
Tu vrei sa faci munte langa Bucuresti ? :)

#31
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Bucurestiul nu are deja un munte? Un munte urat mirositor ce-i adevarat

#32
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postkarax, on 03 noiembrie 2020 - 17:36, said:

Cand dealul e ridicat , dupa ce apare panza freatica doar va produce , nu va consuma nimic. Nu ar fi deloc poluanta. Doar camioanele folosite ar polua. Insa poate s-ar putea folosi pamant din apropiere, deci ar fi consum mic. Hidrogeneratoarele respective ar rezista sute de ani , cu reparații,  deci ar recupera poluarea creata de camioane

Dupa ce apare panza freatica => dupa 200-1000 de ani.
Doar va produce, nu va consuma nimic => va produce putin, ca va fi apa putina, va consuma constructia si mentenanta turbinelor
Nu ar fi deloc poluanta => hidrocentralele polueaza si ele, si nu putin
Doar camioanele folosite ar putea polua => nu ar putea, ci sigur vor polua
Hidrogeneratoarele respective ar rezista sute de ani , cu reparații,  deci ar recupera poluarea creata de camioane => adica faci muntele acum, astepti 200-1000 de ani sa inceapa sa curga apa, dupa care construiest turbine etc. Esti sigur ca peste 400 de ani oamenii vor fi interesati de energie hidroelectrica? Zi-ne si noua un proiect energetic de pe vremea lui Matei Basarab care sa fie interesant acum.

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  11D7EFD9-E846-441C-9169-24D6E40A6842.jpeg   69.48K   1 downloads

#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View PostTruculMagic, on 03 noiembrie 2020 - 17:28, said:

Am o roaba disponibila si o lopata, ti le dau sa te apuci de treaba ? Posted Image
Stai ca el ii cu ideile nu cu munca. El ii omul cu idei (o gramada si diverse).

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkarax, on 03 noiembrie 2020 - 17:47, said:

Riscam sa cream rauri prea mari ce ar da peste

Brasovul e spre vest? A , in cazul asta pe panta spre marea neagra
Poate ca dealurile din baragan ar putea fi completate
M-am tot gindit si am ajuns la concluzia ca nu e vina ta! e a celor care iti permit sa aberezi si sa-ti bati joc de cei care citesc ineptii debitate continuu de tine! nu e normal ca dupa primele 2-3 topicuri cretine deschise de tine sa mai fii lasat sa postezi!

#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdanb1961, on 03 noiembrie 2020 - 17:36, said:

Excelenta idee, da' nu-mi cade fisa de ce sa ducem apa la Marea Neagra..
E sarata si ii mai schimbam gustul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate