Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Școala online.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

DoDo_unu

DoDo_unu

Active Member

• Grup: Members
Are dreptate rich, asta nu e scoala. Ar putea fi pt liceu, facultate, dar pt clasele 1-8, niciodata.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View PostDoDo_unu, on 03 noiembrie 2020 - 10:09, said:

Are dreptate rich, asta nu e scoala. Ar putea fi pt liceu, facultate, dar pt clasele 1-8, niciodata.

Se poate face scoala si chiar foarte bine. Cu lectii inregistrate  in prealabil si distribuite ulterior, cu lectii online in care se reia materialul inregistrat cu intrebari si raspunsuri, etc. Cei mici inregistreaza excelent desenele animate in memorie.

Trebuie schimbat modul de predare, parerea mea ! Acum e un talmes-balmes fara cap si fara coada !

EMPP

EMPP

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postredbotos, on 03 noiembrie 2020 - 09:07, said:

Restul...
cum necum și-au ocupat postul în centrul orașului și de acolo nu-l mai dai jos decât cu picioarele-nainte sau la pensie

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Decat sa va plangeti mai bine gasiti solutii.

E un profesor care are conexiune proasta? Explicati-i care e problema si oferiti-va sa il ajutati. O faceti pentru copil care sufera cel mai mult.

View Postbumpocbum, on 03 noiembrie 2020 - 10:39, said:

Trebuie schimbat modul de predare, parerea mea ! Acum e un talmes-balmes fara cap si fara coada !
N-ai cu cine. In minister, inspectorate, in scoli sunt dinozauri care abia se descurca cu smartphone-ul. Sa faca o prezentare online e SF.

EMPP

EMPP

Guru Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MHF2C-RNsqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
OMUL  acesta de ce poate?

gammadark81

gammadark81

Member

• Grup: Validating
Scoala ar trebui sa se rezume la un singur lucru : A invata individul cum sa invete singur...
Intr-un an de zile poti invata pe oricine cum sa invete singur orice. Nu ar mai fi nevoie de meditatii si de atatia profesori. Ii faci omului o programa de examinare si il pui sa se descurce ca asa este viata reala.

cipri2bau

cipri2bau

Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

View Postredbotos, on 03 noiembrie 2020 - 07:36, said:

Bună.
Am primit ieri de la băiatul meu (Alexandru clasa a treia) o fisa de completat precum ca nu am voie sa filmez sau sa transmit mai departe lecțiile on-line.
Care este problema, avem ceva de ascuns?
Nu am interesul de a face rău, dar care este adevărata problema?

Du-te la şcoală privată, acolo semnezi că accepţi sau pleci sau pleci in altă parte. Poate sunt unităţi private care permit inregistrarea. Ce zici? aa că n-ai bani.

Orele n-ar trebui firmate sau inregistrate că nu e videochat, având in vedere că deja generatia de bombardieri manelişti e la al doilea număr şi are deja copchii şi nu se poate abţine să nu pună pe retelele de socializare orice inclusiv cum se cacă.

De fapt ai putea să inregsitrezi dar să nu dai la nimeni inregistrările ci doar să te mai uiti la ele când ai nevoie si apoi să le ştergi. Dar cine se uită la inregistrări de sute de ore? voi nu aveti de lucru? Asa că stiu că vrei doar picanteriile să le scoti din context si să faci cu ele apoi trafic pe youtube.

Dacă UE a impus securitatea datelor personale trebuie respectată.

Ar trebui axat acum pe invatarea cu manualul, iar online-ul să fie foarte redus si să se refere mai mult la explicarea unor chestii.

Si scolile ar trebui să fie redeschise ptr că copchiii nu au treabă cu covidul. Covidul afectezaă populatia in vârstă peste 50 ani mai mult. As propune chiar institutionalizarea lor pe perioade de câteva luni ptr a nu transmite eventual părintilor si bunicilor.

EMPP

EMPP

Guru Member

View Postcipri2bau, on 03 noiembrie 2020 - 11:17, said:

Du-te la şcoală privată, acolo semnezi că accepţi sau pleci sau pleci in altă parte. Poate sunt unităţi private care permit inregistrarea. Ce zici? aa că n-ai bani.

Orele n-ar trebui firmate sau inregistrate că nu e videochat, având in vedere că deja generatia de bombardieri manelişti e la al doilea număr şi are deja copchii şi nu se poate abţine să nu pună pe retelele de socializare orice inclusiv cum se cacă.

De fapt ai putea să inregsitrezi dar să nu dai la nimeni inregistrările ci doar să te mai uiti la ele când ai nevoie si apoi să le ştergi. Dar cine se uită la inregistrări de sute de ore? voi nu aveti de lucru? Asa că stiu că vrei doar picanteriile să le scoti din context si să faci cu ele apoi trafic pe youtube.

Ar trebui axat acum pe invatarea cu manualul, iar online-ul să fie foarte redus si să se refere mai mult la explicarea unor chestii.

Si scolile ar trebui să fie redeschise ptr că copchiii nu au treabă cu covidul. Covidul afectezaă populatia in vârstă peste 50 ani mai mult. As propune chiar institutionalizarea lor pe perioade de câteva luni ptr a nu transmite eventual părintilor si bunicilor.
se vede că n-ai copii la scoală

botelucian

botelucian

Senior Member

View Postcipri2bau, on 03 noiembrie 2020 - 11:17, said:

Ar trebui in aplicatie sa fie disponibile lectiile video, calitate hd cel putin si sa fie accesate oridecate ori ai nevoie. Dar profesorii se tem ca vor vedea toti cat sunt de praf.

Daca apelam la manual eliminam profesorii iar nu e bine.
Oricum baga in ei acum la teme si munca individuala de ii rupe. Conspectare cred ca ii zice, copiat din carte in caiet sau scris dupa dictare.

CUM  SA INSTITUTIONALIZEZI COPIII NEVINOVATI? ca sa ce, sa ii distrugi total?
Ii bagi pe copii la puscarie pentru ca niste incapabil guverneaza tara si niste iresponsabili isi baga piciorul?

Au avut luni de zile sa se pregateasca. Dar inca habar nu au ce sa faca. Merg inainte ca si cum nu s-a schimbat nimic.
Cine are copii si participa la ora se cruceste.
Asta cat inca nu am semnat ca nu vom sta in aceeasi camera cu minorul in timpul orelor. Urmeaza #numazic
Limbajul de lemn al profesorilor, atitidunea de zei in fata copiilor debusolati CARE sunt ani lumina in fata lor in materie de online/digitalizare.

Aseara era circ la mate ca profa nu accepta ceva test decat in platforma la fisiere, nu waztap , nu in chatul de mate , nu in nu stiu ce .
Si ea nu le vedea ca nu intra unde trebuie .
Fa poza cu telefonul la foie si inacarca in aplucatie unde e ea , ca nu pricepe .
Nu e problema facem dar atitudinea, tonul si limbajul ...

Cum sa ameninti ca le dai nota mica daca nu copiaza din manual in caiet cand se vor intoarce la scoala?

Edited by botelucian, 03 November 2020 - 11:42.

DoDo_unu

DoDo_unu

Active Member

View Postbumpocbum, on 03 noiembrie 2020 - 10:39, said:

Se poate face scoala si chiar foarte bine. Cu lectii inregistrate  in prealabil si distribuite ulterior, cu lectii online in care se reia materialul inregistrat cu intrebari si raspunsuri, etc. Cei mici inregistreaza excelent desenele animate in memorie.

mda, convinge tu un copil de clasa 0 sau 1 sa stea in fata calculatorului sa faca scoala 😆🤦‍♂️

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

View PostEMPP, on 03 noiembrie 2020 - 11:29, said:

se vede că n-ai copii la scoală

nu are copii defel,nu la scoala
altfel cum naiba sa spui de institutionalizare
care parte din gdpr se incalca prin filmarea unei persoane
acum fosilele tre sa-si aduca aminte mereu nu mai merge cum era ca sunt filmati
tre sa-si pastreze calmu sa nu tipe,chiar daca e un copil obraznic in fata lui
eu cred ca asta doare,o parte nu mai pot face ce au facut o viata

cipri2bau

cipri2bau

Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

View Postbotelucian, on 03 noiembrie 2020 - 11:41, said:

Ar trebui in aplicatie sa fie disponibile lectiile video, calitate hd cel putin si sa fie accesate oridecate ori ai nevoie. Dar profesorii se tem ca vor vedea toti cat sunt de praf.
defilăm cu ce avem. Mergeti si predati voi. Sau or fi mai buni la privat, mergeti cu copchii la privat.

E normal să fie praf că doar şparanghelul sau casieurl la lidl e un loc mai bun de muncă ptr cei bine pregătiti. La catedră se duc cei respinşi la şparanghel sau la lidl. Au alternativa de a sta pe ajutor social in Marea Britanie sau Germania.

Dacă credeti că ore se pot face numai cu bârfitoarele şi fumangioaicele care se duc şi pe 5 lei la şcoală e bine.

Daca apelam la manual eliminam profesorii iar nu e bine.
Oricum baga in ei acum la teme si munca individuala de ii rupe. Conspectare cred ca ii zice, copiat din carte in caiet sau scris dupa dictare.
cred că da, proşti oricum. problema e că sunt mult meaterii, am mai zis.

CUM  SA INSTITUTIONALIZEZI COPIII NEVINOVATI? ca sa ce, sa ii distrugi total?
Ii bagi pe copii la puscarie pentru ca niste incapabil guverneaza tara si niste iresponsabili isi baga piciorul?
păi ca să poată merge la lucru părinţii fără să fie stresati că copchilul nu are cu cine să steie acasă

Au avut luni de zile sa se pregateasca. Dar inca habar nu au ce sa faca. Merg inainte ca si cum nu s-a schimbat nimic.
ce să pregătească? profesorii si invatatorii sunt in primul rând poeti matematicieni chimisti biologi fizicieni popi sportivi nu informaticieni să se priceapă la programare

Asta cat inca nu am semnat ca nu vom sta in aceeasi camera cu minorul in timpul orelor. Urmeaza #numazic
de ce nu? poate aveti o singură cameră. Dacă e o singură cameră şi acolo sunt 2 copchii si 2 părinti, toi sunt elevi sau 2 dintre ei profesori. Toti au calculatorul propriu cu care isi face treaba, de exemplu unul are athlon xp altul pentium 4 altul un telefon samsung iar altul un pc mai nou si intră si online. Sau chiar toti intră online pe treaba proprie. Sau dacă toti locuiesc ca in america intr-un autobuz functional dar amenajat ca locuintă?

Limbajul de lemn al profesorilor, atitidunea de zei in fata copiilor debusolati CARE sunt ani lumina in fata lor in materie de online/digitalizare.
păi dacă sunt copchiii la ani lumină la digitizare atunci să nu mai fie şcoli. Sunt deja deştepti.

Nu e problema facem dar atitudinea, tonul si limbajul ...
da intradevăr tonul limbajul. Numai că dacă ii iei cu frumosul te iau de prost. ia faceti-vă profesori sau invatatori, sunt multe locuri vacante, zeci de judete au si acum locuri vacante, la 2 luni de la inceperea scolii, mii de necalificati angajati temporar direct când au venit de la şparanghel ca trebuia să intre cineva la ore si ministerul nu acceptă desfinţarea materiilor inutile

Cum sa ameninti ca le dai nota mica daca nu copiaza din manual in caiet cand se vor intoarce la scoala?
porcărie, dar ce solutie să aibe?

Edited by cipri2bau, 03 November 2020 - 12:18.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Am fost nevoit să intru câteva minute in camerele unde aveau copiii ore online. Că aveam nevoie sa scot ceva la imprimanta, sa iau haine, etc. Nu voi semna că nu voi intra in camerele unde au ei orele online

_R_A_D_U

_R_A_D_U

MembruAnonim

Nu semnezi, copiii nu au acces. E asa simplu...

jimi91

jimi91

Senior Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XGF3IsHKY0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite ce fac dracii de copii :))

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View Postsergiuop, on 03 noiembrie 2020 - 10:07, said:

@andreic
Am incercat sa activez wi-fi din meniul drop-down si nu a mers - zice ca n-am drepturi.
Cand ajung acasa la copil incerc faza cu modul ultra-economic
Multumesc mult
Oki, elimina administrarea temporar, faci setarile de wifi si dupa restart ar trebuie sa fie oki.

View PostEMPP, on 03 noiembrie 2020 - 11:15, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MHF2C-RNsqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru ca se vede doar el si parintii nu au obiectiuni. Stii ca au fost cazuri dinastea anul trecut cu profi care au fost mustrati de minister ca filmau cursuri.

View Postjimi91, on 03 noiembrie 2020 - 13:06, said:

Uite ce fac dracii de copii Posted Image)
I-au rezolvat. Acuma intra doar elevii claselor iar profesorul ii poate administra, cine nu e cuminte la ore ia absenta si disconnect. Google Meet.

Edited by andreic, 03 November 2020 - 13:15.

ldpe

ldpe

Guru Member

Cand improvizezi ceva ca sa fie un ajutor intr-o activitate pe parcurs tot perfectionezi , asa e natura umana  - in timp asa vor perfectiona scoala on line incat meseria va fi slab cautata , din ce motiv ? va ajunge doar un profesor pe anumita disciplina la 2-4 judete Posted Image
La nastere primul cadou de la nasi va fi un laptop , mult nu trece pana la gradinita .

lyanna

lyanna

Active Member

View PostEMPP, on 03 noiembrie 2020 - 11:15, said:

El e o exceptie!

Cati fac mate de placere, pentru a-i ajuta pe elevi?
Cati au stupina de sute de familii?
Cati au inventat ceva?
Cati au copiii realizati in strainatate?

Jos palaria pentru Profu de Mate si de Apicultura!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate