Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Egalizare trepte scara

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare,

Am o noua problema, la constructia treptelor scarii subsolului acestea au fost turnate egale de constructor, nu s-a tinut cont ca se va turna sapa si ca prima sa fie mai mare si ultima mai mica.
Acum trebuie sa le egalizez si din masuratori imi iese ca trebuie sa "incarc" fiecare treapta cu inca o treapta, la final voi avea o treapta in plus.
Forma scarii este poligonala, scara in forma de "U" balansata cu laturi egale si armata cu bare logintudinale de fi 8/20 cm si vertical cu fi 10/15cm.

La "incarcarea" acestora pot folosi polistiren EPS200 pentru a reduce greutatea suplimentara?( detlii mai jos)
Attached File  Incarcare scari.jpg   50.27K   112 downloads

Multumesc!

Edited by imnotarobot, 02 November 2020 - 11:16.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu nu as folosi polistiren

dar problema e -tine armatura incarcarea numai cu beton ?

#3
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

 petre69, on 02 noiembrie 2020 - 11:35, said:

eu nu as folosi polistiren

dar problema e -tine armatura incarcarea numai cu beton ?

din a esta cauza ma gandeam sa pun un polistiren sa reduc greutatea totala a umpluturii.
O alta solutie ar fi sa folosesc, in loc de polistiren, ciment+nisip+greanule polistiren, amestecul care se foloseste la sapa usoara.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cu ce finisezi treptele
faianta sau lemn
am o idee in functie de finisaj

#5
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

 petre69, on 02 noiembrie 2020 - 11:57, said:

cu ce finisezi treptele
faianta sau lemn
am o idee in functie de finisaj

avand in vedere ca sunt in subsol iar umiditatea va fi putin mai ridicata am ales placarea cu gresie.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
atunci granule polistiren

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
eu as clădi cu căramidă iar la interior să rămână un gol.
pe verticală cărămidă pusă în cant iar deasupra sprijinită pe treaptă și pe cea verticală o cărămidă pusă ca și un capac - culcată

#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Lasa scara asa cum este.
Toarna sapa (cea de care nu s-a tinut cont)  suficient de groasa.
Stiu, costa , dar este cea mai eleganta solutie.
Cu aceasta ocazie faci binenteles si o incalzire faina, ca unde a mers mia, merge si suta.

Edited by tioopedi, 02 November 2020 - 13:41.


#9
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

 tioopedi, on 02 noiembrie 2020 - 13:40, said:

Lasa scara asa cum este.
Toarna sapa (cea de care nu s-a tinut cont)  suficient de groasa.
Stiu, costa , dar este cea mai eleganta solutie.
Cu aceasta ocazie faci binenteles si o incalzire faina, ca unde a mers mia, merge si suta.

problema este ca sapa este turnata, eu acum trebuie sa imbrac treptele in gresie, iar prima treapta are vreo 38 cm, restul 18 cm, sincer nu o pot lasa asa.
solutia cea mai simpla pentru mine este cea prezentata cu polistiren si "imbracarea" acestuia in minim 7 cm cu ciment si armat cu plasa sudata de fi 6.
avand in vedere ca este eps 200 eu zic ca tine, alte solutii imi creste greutatea mult scarilor.Daca stau sa ma gandesc placile cu nuturi pentru IPAT sunt EPS 130.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
Am avut o problema similara.. in final le-am spart si le-am refacut. Ultima treapta trebuie sa fie planseul

Edited by Argv, 02 November 2020 - 18:40.


#11
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

 Argv, on 02 noiembrie 2020 - 18:39, said:

Am avut o problema similara.. in final le-am spart si le-am refacut. Ultima treapta trebuie sa fie planseul

imi este imposibil sa fac acest lucru, casa este aproape la cheie!
cred ca solutia cu polistirenul ramane singura...

#12
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Ce semnifica "prima treapta" ? Pentru ca daca e cea de la nivelul parterului (spre subsol am inteles) faci o treapta falsa decupand sapa, ca si cum ar fi o treapta. Buninteles balustrada va tine cont si de noua treapta. Nu stiu daca ai inteles, daca acum ai 14 trepte cu treapta falsa vei avea 15.

#13
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

 kesarion111, on 02 noiembrie 2020 - 20:52, said:

Ce semnifica "prima treapta" ? Pentru ca daca e cea de la nivelul parterului (spre subsol am inteles) faci o treapta falsa decupand sapa, ca si cum ar fi o treapta. Buninteles balustrada va tine cont si de noua treapta. Nu stiu daca ai inteles, daca acum ai 14 trepte cu treapta falsa vei avea 15.

prima treapta este din placa de parter unde este un hol, din hol pleaca a doua treapta care are 38 cm si pe urma celelalte 18 spe subsol, nu pot lua in calcul acesta optiune....

#14
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
De fapt contra-treapta are 38cm, corect? Este IPAT si in zona treptei? Daca nu, decupezi ce s-a turnat in plus si apare inca o treapta. Daca era gandita din timp, ce bine ar fi fost, dar din pacate contructorii sunt cum sunt!

Edited by talica, 02 November 2020 - 22:38.


#15
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

 talica, on 02 noiembrie 2020 - 22:34, said:

De fapt contra-treapta are 38cm, corect? Este IPAT si in zona treptei? Daca nu, decupezi ce s-a turnat in plus si apare inca o treapta. Daca era gandita din timp, ce bine ar fi fost, dar din pacate contructorii sunt cum sunt!

da, contratreapta, si da in zona am IPAT :(
citind pe ici pe colo, am vazut ca as putea inalta treptele facand un caroiaj din profile rigips si placate cu fibrociment de 12.5mm, ce parere aveti?

#16
ViperRS

ViperRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.06.2008
Pune polistiren extrudat/EPS200 pe toata latimea treptei. Fixeaza-l cu adeziv pe toata suprafata cu gletiera cu dinti si mecanic cu dibluri polistiren. Placheaza cu gresie mai groasa de 2cm de exterior/ sau elemente de treapta de exterior. E mai scumpa dar scapi de turnari si alte prostii. Adeziv flexibil CM17 sau similar si ai terminat balciul. Poate gasesti direct elemente de treapta. Alternativ placheaza treapta cu marmura sau granit de 2cm si contratreapta din rigips lipita de polistiren.
Poti si sa zidesti din caramida cat ai nevoie in plus pe fiecare treapta dar e mai mult de lucru de taiat la dimensiuni blocurile ceramice

Edited by ViperRS, 03 November 2020 - 15:32.


#17
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Schelet de cornier/rectangulara in doua/trei randuri paralele, care copiaza cota dorita, si placarea ulterioara cu trepta de lemn. Contratreapta tot din lemn, sau parchet laminat. Rapid, solid, frumos!

Ce bine era daca era cineva care sa urmareasca santierul!

Edited by talica, 04 November 2020 - 04:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate