Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Partituri de unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Puteți să mă ajutați să înțeleg cum să găsesc partiturile originale ale unor piese celebre.
De exemplu am vrut să cânt oda bucuriei, am căutat pe google în engleză Ode to Joy, și apoi am selectat în google să-mi arate doar imaginile, și așa am găsit foarte multe versiuni ale aceleiași piese, am avut sensația ca era un fel de miorița cu foarte multe variante. Bine înțeleg că piesele mai populare au mai multe variante, dar mă așteptam să găsesc varianta clasică/originală mai ușor. Eu printez partiturile.

La fel si cu We wish you a Merry Christmas, sunt foarte multe diferite, unele la octavă altele cu diferențe de 2-3 note, eu caut vairanta clasică/originală pe care am auzit-o de 100 de ori până acum sau mai bine zis varianta cea mai populară.

Cum să fac să le găsesc? sunt ceva cuvinte cheie?
Pot să caut și în românește sau franceză dacă ajută dar nu prea cred că ar ajuta. Ideal ar fi să aibă pe partitură și numărul degetului, dar mă descurc și fară.

Mulțumesc

#2
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
https://musescore.co.../scores/2373571 Posted Image

#3
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postafh, on 29 octombrie 2020 - 21:54, said:

Exact, ce ai trimis tu mai sus începe cu si si
iar pe același site cu două clickuri ajung la varianta pe care o știam eu
https://musescore.co...1999/scores/645
care începe cu mi mi...

Întrebarea este care e varianta scrisă efectiv de Beethoven, și a doua întrebare e care e varianta cea mai populară, de exemplu imnul europei la pian cu ce note incepe?

#4
1Kn

1Kn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2016
http://ia800207.us.a...SATB.pdf?view=1
https://www.mutopiap...=L..V Beethoven

Edited by 1Kn, 08 November 2020 - 22:52.


#5
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
IMSLP

Oda Bucuriei, partea a IVa din Simfonia a IXa de Beethoven, este scrisă în tonalitatea Re major, deci, va începe cu fa#. Este unul dintre exemplele celebre din istoria muzicii în care linia melodică este formată din 5 sunete diferite, ceea ce este o performanță fantastică din punct de vedere al creației muzicale!

Edited by takis, 08 November 2020 - 22:57.


#6
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Post1Kn, on 08 noiembrie 2020 - 22:44, said:

Super, mulțumesc, e ce căutam eu, exact ce a scris Beethoven. O să încerc să găsesc și operele altor compozitori, presupun că pot pe același site.

Edited by leny29, 05 December 2020 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate