Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

App sau site sa inveti sa canti la pian singur fara plata pe luna

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Știu să citesc notele și la cheia sol si la cheia fa.
Am reușit să cânt Fur Elise de pe partitura de pe hârtie și de pe youtube. Mi-a luat ceva timp.

Am un pian electric Casio, ceva mic și ieftin pe care vreau să-l înlocuiesc cu unul mai bun.

Pentru mine cel mai important la momentul de față este să învăț cât mai multe piese, nu mă intresează cât de bine sună pianul sau alte functionalități.

Mi-a plăcut foarte mult o aplicație SimplePiano, dar am obesrvat că pentru toate aplicațiile de același gen trebuie să plătești pe lună/trimestru/an și sumele sunt destul de mari 120/EUR an. Mai sunt altele de la yousician, skoove sau similare toate au aceleași tarife.

Înțeleg că munca celor care au făcut aplicațiile trebuie răsplătită și sunt gata să le plătesc 100EUR pentru o aplicație dar eu nu am nevoie de piese noi mă mulțumec cu cele clasice deja 100 cred că mi-ar fi suficient. Sunt de acord să plătesc dacă aș vrea să am access la piese mai noi, dar nu sunt de acord să plătesc pentru toate piesele noi pe care nu o să le folosesc.

Unele piane electronice au un fel de lecții built-in, măcar pentru astea nu plătesc pe lună, dar ecranul de la toate pianele electornice e infim de mic cu o resolutie mică.

Am mai verificat si aplicațiile celor de la casio (chordana) și yamaha care ar fi gratuite dar mulți din cei care le-au folosit spun că nu merg bine că nu pot să conecteze pianele...

Eu am nevoie doar de scoring, ca să mă ajute să-mi dau seama când fac greșeli.

Știți vre-o soluție să nu plătesc pe lună/trimestru/an? Soluția poate să fie o aplicație pe telefon, site sau chiar un pian electronic anume care să aibă mai multe lecții...

Nu mă interesează un profesor.

Mulțumesc

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Sincer... fara un profesor nu te astepta la cine stie ce. Da... se poate si fara profesor daca nu ai pretentii prea mari dar ajungi un urechist, iei obiceiuri gresite samd... un profesor stie cum trebuie sa iti antrenezi memoria motrica, cea intelectuala samd...
Intr-adevar 90% inseaman exercitiu, dar aia 10% de teorie si profesor sunt importanti ca te invata cum sa inveti singur corect !

Edited by andreic, 29 October 2020 - 21:39.


#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ai pe Youtube o gramada de lectii

#4
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View PostdaniMMM, on 29 octombrie 2020 - 21:43, said:

Ai pe Youtube o gramada de lectii
Pe youtube îți arată cum "curg" notele, eu vreau să cânt de pe partitură.  Și până la urmă ar fi ok și așa dar nu ai nici un scor, nu se oprește piesa când greșești. Cum spuneam aplicațiile menționate mai sus sunt super, dar te facturează în fiecare lună, chiar și dacă nu folosești aplicația în luna respectivă tot te facturează și trebuie să plătești.

Pentru mine youtube-ul singur nu e o soluție.

#5
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
da nu ne-ai spus cati ani ai si unde ai vrea sa ajungi

#6
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View PostRomi_, on 29 octombrie 2020 - 22:48, said:

da nu ne-ai spus cati ani ai si unde ai vrea sa ajungi
Am mai mult de 30 și nu vreau să cânt în concert, vreau să cânt pentru mine mai întâi piese mai simple apoi din ce în ce mai complicate.

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Postleny29, on 29 octombrie 2020 - 21:54, said:

Pe youtube îți arată cum "curg" notele, eu vreau să cânt de pe partitură.  Și până la urmă ar fi ok și așa dar nu ai nici un scor, nu se oprește piesa când greșești.

Spune-mi cat de mult timp ai alocat cautarii ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gEI7uYOCQXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rOsQygRbd_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tipa (romanca) e cam "Cringe" dar asta e ... e gratis Posted Image
PS : am facut pian 4 ani de zile , in clasele 1-4 ... inca mai tin minte bazele si mi-as dori sa ma reapuc candva , dar momentan timpul nu imi permite

Edited by Andreysc7, 30 October 2020 - 00:24.


#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
De pe youtube am invatat si eu cate ceva. Fii-mea a avut profesor cam 1an. Acum ea stie sa cante de pe partitura(usoara) relativ repede(adica citeste partitura repede), eu ma chinui 3 secunde sa numar liniile sa vad ce nota e.
:)

Dar oricum nu am rabdare sa mai fiu elev, asadar... atata s-a putut pentru mine!

#9
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postleny29, on 29 octombrie 2020 - 21:32, said:

Salut,

Știu să citesc notele și la cheia sol si la cheia fa.
Am reușit să cânt Fur Elise de pe partitura de pe hârtie și de pe youtube. Mi-a luat ceva timp.

Am un pian electric Casio, ceva mic și ieftin pe care vreau să-l Ă®nlocuiesc cu unul mai bun.

Pentru mine cel mai important la momentul de față este să Ă®nvăț cât mai multe piese, nu mă intresează cât de bine sună pianul sau alte functionalități........
Eu am nevoie doar de scoring, ca să mă ajute să-mi dau seama când fac greșeli.
........Soluția poate să fie o aplicație pe telefon, site sau chiar un pian electronic anume care să aibă mai multe lecții......

Am un prieten apropiat care la un moment dat a învățat să cânte la pian de unul singur, dar așa, piese simple, iar treaba e in felul următor :
Că să știi să cânți la pian trebuie sa :
-citesti partitura și notele cum citești orice text scris. De exemplu când citești ce am scris eu nu citești fiecare literă in parte, ci fiecare cuvânt sau chiar mai multe cuvinte odată;
-sa ai o buna dexteritate la degete, că să poți apasă clapele care trebuie, cu durata și intensitatea care trebuie - aici e o problema, pentru că unele note sunt mai lungi, altele mai scurte, uneori trebuie în același timp sa tii apăsată o clapa și să apeși altele etc;
-sa ai cat de cat ureche muzicala pentru că așa se face mult mai ușor coordonarea - adică dacă atunci când cânți greșești o nota auzi că ai greșit, că nota nu se potrivește că durata, intensitate sau că pur și simplu trebuia să apeși altă clapa.

Astea fiind spuse, Fur Elise e o piesa grea, dacă ai reușit să o canti doar de pe partitura ar trebui sa fii bun și nu ar trebui sa ai mari probleme să înveți alte piese.

Că să dau un exemplu pentru cei care nu au nicio treabă cu pianul, este ca și cum un elev din clasa a 10-a, care poate rezolva perfect o problema de matematica de clasa a 10-a spune că nu mai poate rezolva nicio o alta problema din manual - ori pana a ajunge in clasa a 10-a acel elev a învățat o grămadă de lucruri și acele lucruri îl ajută să rezolve toate problemele.

Ca să revin la pian, dacă știi să cânți aceasta piesa înseamnă că, intr-o buna măsură, stii notele, ai dexteritate și ai ureche muzicala, deci nu ai nevoie de o aplicație, iei partitura de la o alta piesa și apeși clapele in ordinea respectiva, deci nu știu cum ar putea sa te ajute cineva.



#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 leny29, on 29 octombrie 2020 - 21:32, said:

Salut,
Știu să citesc notele și la cheia sol si la cheia fa.
Am reușit să cânt Fur Elise de pe partitura de pe hârtie și de pe youtube. Mi-a luat ceva timp.
Pentru mine cel mai important la momentul de față este să învăț cât mai multe piese, nu mă intresează cât de bine sună pianul sau alte functionalități.
Eu am nevoie doar de scoring, ca să mă ajute să-mi dau seama când fac greșeli.
Nu mă interesează un profesor.
Salut,
Am oprit din mesaj ce mi s-a părut relevant.
Cred că abordarea ta e greşită.
Este foarte bine că poţi citi notele în ambele chei folosite pentru partituri de pian. Citeşti cu uşurinţă şi ritmic, sau doar melodic (înălţimile notelor)?
Spui că ai folosit aplicaţii plătite, deci presupun că noţiunile de bază (poziţia mâinilor, digitaţie) le ştii deja.
Nu cred că ai nevoie de "scoring" şi obiectivul propus, cel de a învăţa anumite (multe) melodii este greşit. De fapt cred că ai nevoie de exerciţii de digitaţie, citire, studii pentru deprinderea şi consolidarea tehnicii, sunt plictisitoare şi "înveţi" melodii care nu te interesează, dar acesta este un mijloc prin care îţi atingi scopul de a putea citi şi intepreta, din ce în ce mai uşor, orice melodie vrei.
Nu ştiu la ce nivel eşti, aşa că încerc să-ţi recomand Czerny - Primul profesor de pian (sunt două caiete, le găseşti şi pdf free, se pot şi cumpăra şi nu sunt scumpe), game, arpegii şi acorduri minim o oră pe zi, la început tempo mai rar apoi din ce în ce mai rapid.
Caută şi un manual de teoria muzicii (tratatul lui giuleanu, de ex., cred că se găseşte pe la anticari şi online) şi unul de armonie, te va ajuta mult.

#11
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 antinari, on 14 ianuarie 2021 - 13:23, said:

Salut,
Am oprit din mesaj ce mi s-a părut relevant.
Cred că abordarea ta e greşită.
Este foarte bine că poţi citi notele în ambele chei folosite pentru partituri de pian. Citeşti cu uşurinţă şi ritmic, sau doar melodic (înălţimile notelor)?
Spui că ai folosit aplicaţii plătite, deci presupun că noţiunile de bază (poziţia mâinilor, digitaţie) le ştii deja.
Nu cred că ai nevoie de "scoring" şi obiectivul propus, cel de a învăţa anumite (multe) melodii este greşit. De fapt cred că ai nevoie de exerciţii de digitaţie, citire, studii pentru deprinderea şi consolidarea tehnicii, sunt plictisitoare şi "înveţi" melodii care nu te interesează, dar acesta este un mijloc prin care îţi atingi scopul de a putea citi şi intepreta, din ce în ce mai uşor, orice melodie vrei.
Nu ştiu la ce nivel eşti, aşa că încerc să-ţi recomand Czerny - Primul profesor de pian (sunt două caiete, le găseşti şi pdf free, se pot şi cumpăra şi nu sunt scumpe), game, arpegii şi acorduri minim o oră pe zi, la început tempo mai rar apoi din ce în ce mai rapid.
Caută şi un manual de teoria muzicii (tratatul lui giuleanu, de ex., cred că se găseşte pe la anticari şi online) şi unul de armonie, te va ajuta mult.

Mulțumesc frumos o să le caut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate