Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Primul politician roman, Bolojan PNL, care vrea sa reduca din personalul administrativ

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
293 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,331
  • Înscris: 29.07.2013

View Postexqusit_drunk, on 28 octombrie 2020 - 13:35, said:

Nu e nimic nou sub soare.

Parerea mea este ca totusi, sub soare sunt ceva noutati. Cel putin cele doua exemple date aici sunt in mod precis.

Bolojan a facut acelasi lucru la primarie. As dori sa cunosc parerea unui bihorean despre asta pentru ca modul de a administra al numitului Bolojan este apreciat, a luat 75% voturi iar Oradea arata cum arata.
Astept acum ca tot judetul sa copieze modul de dezvoltare a municipiului.

Dunca, la Caras, este milionar in euro, cel mai important investitor în turism într-un judeţ care are un potenţial enorm, însă care bate pasul pe loc în privinţa dezvoltării.
A intrat in politica pentru a-si pune in aplicare niste proiecte care ar ajuta judetul sa se dezvolte in directia in care are cele mai multe sanse sa reuseasca, turismul.

"Asta e direcţia şi motivaţia pentru care eu am acceptat să candidez, pentru că eu vreau ca ceea ce am înţeles pe partea de agent economic şi investitor în turism şi de iubitor în natură să pun în practică şi ca administraţie locală. Pot să spun că sunt o excepţie şi pentru că nu o fac pentru bani, pentru că dacă era vorba de bani nu îmi îngropam averea în munţii. Eu ştiu ce trebuie să facă statul şi ceea ce trebuie să facă consiliul judeţean. Am decis că dacă statul şi consiliul judeţean nu au înţeles ce doresc eu să facă, vin eu la consiliul judeţean să fac, fără să mai aştept după alţii", spune Dunca.

Astept ca si din partea asta, un om care zice ca are destui bani ca sa poata trai oriunde pe planeta sa puna in practica ceea ce are in cap.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

View Postiladi, on 28 octombrie 2020 - 13:43, said:

Poti sa te uiti la Oradea linistit. Cand Bolojan a venit la primarie tot cu curatenia de toamna a inceput. N-as zice ca a iesit rau.
Ma cocosez de ras aici. De ce nu m-as uita la Elvetia, Japonia, chiar, de ce?! Poate pentru ca aia traiesc in 2070? Cand compari Romania cu tarile astea cu apa calda si traditie in aceste domenii cheie, este ca atunci cand la sedinta cu parintii, diriginta se intreaba de ce Dore, care are doua maini si doua picioare si parinti alcoolisti si analșfabeti, nu poate sa invete cat Ionel, care are aceleasi dotari, dar parintii lui sunt medici sau ceva legat de cultura.
Pai, comparatiile astea pleaca de la premisa ca ei sunt de vina, nu noi. Problema este de fapt omul. Da, trebuie miscorat numarul de taietori de frunze, dar nu aia care muncesc. Ca sunt putini. Stau la coada la pașapoarte, la primarie, la RAR.
Ma rog, romanii sunt romani. Noi trebuie sa ne schimbam, nu ei trebuie sa se schimbe. Vreti sa le ridic statui politicienilor ăstora care se cred centrele pamantului?! Sa disponibilizeze sefi. Si sa disponibilizeze, nu, ca de zeci de ani, sa reorganizeze, cum SE VA INTAMPLA si S-A MAI INTAMPLAT.

#21
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,331
  • Înscris: 29.07.2013

View PostYOUR_GOD, on 28 octombrie 2020 - 13:52, said:

Ma cocosez de ras aici. ... Da, trebuie miscorat numarul de taietori de frunze, dar nu aia care muncesc.

Ca tot zici ca te cocosezi, ai ceva informatii suplimentare in legatura cu lista celor disponibilizati?!

Ca Bolojan spunea ceva de un audit, niste examene, cu alte cuvinte lista inca e goala, stii tu amanunte?!

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

View Postargonaut, on 28 octombrie 2020 - 13:57, said:

Nu am detalii. Trecutul m-a invatat ca domnul X si doamna Y, vor avea mereu salarii mari. Trecutul m-a invatat ca disponibilizările se fac mereu din randul celor car emuncesc. Se pare ca este mereu nevoie de inca un sef. Eu voiam sa vad asa: departamentele A si B fuzionează, urmând a fi conduse de o persoana, departamentele C, D si E, la fel si tot asa, adica, de sus. De acolo de unde diferenta se simte.

#23
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Bolojan e un fel de Ron Swanson, ne trebuie mai multi ca el.

[ https://i.pinimg.com/600x315/c3/52/40/c352407bd4f870a7d40c0f5c65074f6a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019

View Postargonaut, on 28 octombrie 2020 - 13:52, said:

Dunca, la Caras:
Am decis că dacă statul şi consiliul judeţean nu au înţeles ce doresc eu să facă, vin eu la consiliul judeţean să fac, fără să mai aştept după alţii"
Exact.

Ce buget de salarii a avut Consiliul Județean Bihor și cât va avea după curățenie?

Edited by exqusit_drunk, 28 October 2020 - 14:07.


#25
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Nu ca as fi neincrezator dar cati angajati avea primaria Oradea cu el primar fata de o alta primarie rosie a unui municipiu aproximativ egal ca sa-mi dau seama daca e doar o declaratie politica?

#26
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009

View PostYOUR_GOD, on 28 octombrie 2020 - 13:10, said:

Ha ha ha si iar ha ha!
Vreau sa vad planul acesta aplicat. Vreau sa vad urbea si judetul respective, la doua luni dupa aplicarea acestor norme. Nu ma intereseaza domeniul, nu am vreun scop ascuns, dar stiu ca nu sunt degeaba toti acei oameni si mai stiu ca-i vor da afara exact pe cei care muncesc. Si mai stiu ca prostimea va fi fericita, desi dandu-i pe aia afara, vor fi mai multi bani pentru sefii car eorium erau paltiti bine si care, AIA, trebuia sa plece.

La primărie a dat afară si  funcționeaza foarte bine!

Are Bihorul suficienți km de drumuri și boscheți unde pot să lucreze băieții și fetilii. Succes cu spor!

#27
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
Imi amintesc cazul parcarii de la Primarie, cand Bolojan lua primul mandat:
- Parcarea era rezervata angajatilor. Prima masura a fost sa o faca cu plata, cu timp limitat, asa incat sa-i deserveasca pe cetatenii care vin cu probleme la Primarie.
Cam de aici deduceti care e viziunea lui Bolojan vizavi de administratie.

#28
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postspinname, on 28 octombrie 2020 - 14:06, said:

Nu ca as fi neincrezator dar cati angajati avea primaria Oradea cu el primar fata de o alta primarie rosie a unui municipiu aproximativ egal ca sa-mi dau seama daca e doar o declaratie politica?



http://www.oradea.ro...embrie 2020.pdf

#29
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Făcut o comparație între primăria din Oradea, devenită un veritabil punct de referință, și primăria Târgoviște, la capitolul cheltuieli cu personalul. Păstrând proporția, rezultă că primăria din Târgoviște, dominată de 8 ani de clica roșie, cheltuie, anual, 10 milioane euro ÎN PLUS față de cea din Oradea. Suma este uriașă pentru prăfuita fostă capitală a Țării Românești.

Oricine poate face asta pentru primăria orașului în care locuiește, datele sunt publice, se dă un search după ”buget anual primăria cutare” și veți găsi ușor PDFurile.

Edited by draculescu, 28 October 2020 - 14:19.


#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica asa de multe "familii" s-au constituit acolo doar din pesedezi? De nu mai au loc familiile userepenelezilor? Groaznic! Si asta exact in zona de vest, cea mai avansata din tara!

#31
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View Postspinname, on 28 octombrie 2020 - 14:06, said:

Nu ca as fi neincrezator dar cati angajati avea primaria Oradea cu el primar fata de o alta primarie rosie a unui municipiu aproximativ egal ca sa-mi dau seama daca e doar o declaratie politica?

Pai iti spun eu niste cifre ca sa te crucesti.

Primaria Oradea are un fond de salarii mai mic decat Primaria Campulung. Doar ca unul din orasele alea are 200 de mii de locuitori iar celalalt 30 de mii.
Am vazut orase de 100 si ceva de mii de locuitori cu buget de 3 ori mai mic decat Oradea dar angajati mai multi.
Ah si vis-a-vis de numarul ala de disponibilizati de la CJ Bihor - aia sunt doar de la birourile si departamentele centrale. In perioada urmatoare Bolojan va intra si peste serviciile si institutiile decentralizate ce tin de CJ.

Am fost curios si am vazut si eu conferinta aia live. Stii ce a facut omul in primele doua saptamani de mandat? A identificat un program de finantare europeana pentru racordul de gaze (finantare care plateste inclusiv racordarea individuala a cetatenilor). A identificat cu echipa sa zonele specifice din Bihor unde se poate lua punctajul maxim. S-a dus la fiecare primar din acele zone "verzi" si l-a pus la treaba pentru a completa documentatia necesara depunerii dosarelor. S-a dus la Distrigaz ca sa le zica sa fie pregatiti pentru a trage respectivele tevi de la reteaua centrala.

Ce mai face? Pai preia toate proiectele de investitie in infrastructura din Bihor - ca sa le managerieze el si oamenii sai. De la drumul expres pana la Arad pana la vreo doua sosele de centura.

Cum am mai zis pe aici, daca l-am clona Romania ar fi tare bine :D

#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
ca o completare:

Noul primar ales al oraşului Câmpulung Muscel, Elena Lasconi, a explicat, la Digi24, cum vede administraţia locală şi ce doreşte să schimbe în cadrul Primăriei. Ea spune că au fost făcute angajări “pe bază de pliculeţ, nepotisme”. „Sunt o grămadă de fini, de cuscri şi se moştenesc funcţiile”, a afirmat ea. Ilie Bolojan, actual primar al oraşului Oradea şi noul preşedinte ales al Consiliului Judeţean Bihor, a sfătuit-o pe să-şi administreze cu atenţie veniturile şi bugetul, astfel încât să poată face investiţii. Noul edil ales din Câmpulung Muscel spune că Primăria pe care o va conduce are un buget de 20 de milioane de euro, din care 14 milioane de euro se duc pe salariile angajaţilor, Bolojan replicând că acest buget de salarii este mai mare decât cel al Primăriei Oradea, care are un număr mai mare de locuitori, 200.000, conform News.ro.

”Angajaţii primăriei ar trebui să-i aştepte pe oameni cu zâmbetul pe buze, ca să nu mai spun că toţi cei care lucrează în primărie ar trebui să fie nişte oameni profesionişti, nu aşa cum s-a întâmplat până acum, angajări făcute pe bază de pliculeţ, nepotisme, sunt o grămadă de fini, de cuscrii şi se moştenesc funcţiile din Primăria din Câmpulung. Dacă iese cineva la pensie, vezi că trebuie să vină fiul sau nepotul, sau finul. Lucrurile astea trebuie să se schimbe. Cei care sunt de bună-credinţă vor găsi în mine un partener”, a declarat Lasconi la Digi24.
Ilie Bolojan, fost primar al Oradei, ales acum preşedinte al Consiliului judeţean Bihor şi în al cărui mandat oraşul s-a schimbat în mod spectaculos, i-a transmis că dacă oraşul nu are venituri, atunci nu este uşor să schimbi total faţa unui oraş.
La remarca Elenei Lasconi potrivit căreia Primăria pe care tocmai a câştigat-o are un buget de vreo 20 de milioane de euro, din care 14 milioane se duc pe salarii, rămânând practic 6 milioane de euro”, Ilie Bolojan, preşedinte ales al CJ Bihor, a remarcat: “Aveţi un buget de salarii mai mare decât Primăria Oradea. Iar Oradea are 200.000 de locuitori”.


Ca tot zicea cineva mai sus ca vrea sa vada o comparatie

#33
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postiladi, on 28 octombrie 2020 - 14:15, said:


Aia nu au casieri la taxe si impozite sau nu apar toti angajatii acolo, ori sunt trecuti referent?

#34
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Banuiesc ca e nou in functie si inaintea lui a fost altul de la alt partid; trebuiesc date afara pilele vechiului partid de la putere, ca sa faci loc pentru oamenii competenti ce vor fi angajati; vor fi oameni de nadejde, prieteni si rude cu noua conducere.
Nu mai tineti minte cand a venit PNL-ul la guvernare si a inceput sa dea afara incompetentii? Copii si nepotii sefilor din PSD. Ca apoi, sa intre competentii rude cu penelisti? Parca v-ati nascut ieri.... asa va impresioneaza gargara....

#35
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View Postromanasu, on 28 octombrie 2020 - 14:28, said:

Banuiesc ca e nou in functie si inaintea lui a fost altul de la alt partid; trebuiesc date afara pilele vechiului partid de la putere, ca sa faci loc pentru oamenii competenti ce vor fi angajati; vor fi oameni de nadejde, prieteni si rude cu noua conducere.
Nu mai tineti minte cand a venit PNL-ul la guvernare si a inceput sa dea afara incompetentii? Copii si nepotii sefilor din PSD. Ca apoi, sa intre competentii rude cu penelisti? Parca v-ati nascut ieri.... asa va impresioneaza gargara....

Tu nici nu ai auzit de Bolojan dar iti dai cu parerea :D

#36
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAlexandru H., on 28 octombrie 2020 - 14:24, said:

De la drumul expres pana la Arad pana la vreo doua sosele de centura.

Am pus informatia si pe topicul de autostrazi. Mno, pot fi acuzat de spam :P

Două proiecte referitoare la drumul expres Oradea – Arad vor figura joi, pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu Juețean Bihor – parteneriatul în patru – primăriile Arad și Oradea respectiv consiliile județene Bihor și Arad și acordul de asociere între cele patru, prin care aceste entități se angajează să suporte cheltuielile care le revin.
Cele patru autorități preiau de la CNAIR studiul de fezabilitate vechi din 2007 și se obligă să facă documentația de actualizare după care se implementează. Prin acordul de asociere, CJ Bihor devine autoritatea contractantă, spune președintele Ilie Bolojan, anunțând că în noiembrie se va demara procedura de licitație pentru contractarea actualizării documentației. Costul estimat al actualizării este de 4 milioane de euro, fiecare autoritate va suporta 25% din total, adică maxim 1 milion euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate