Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Primul politician roman, Bolojan PNL, care vrea sa reduca din personalul administrativ

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
293 replies to this topic

#1
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Dupa, miscarea superba de Sah, renuntand sa mai candideze pentru postul de primar Oradea, dar castigand postul de proaspăt ales preşedinte al Consiliului Judeţean Bihor, lasand la primarie pe fosta mana dfreapta, viceprimar, Florin Birta, a anuntat in premiera pe tara;

Quote

Ilie Bolojan dă afară jumătate din angajații CJ Bihor: „Sunt structuri întregi fără obiect de activitate”.
L-am admirat pe acest primar care a avut curajul, sa apuce taurul de coarne, adica infrastructura municipiului, pentru care si-a
planificat cea mai mare parte a activitatii, si mai putin populismului si a lucrurilor cosmetice, de tip Boc, de la Cluj.

Omul, nu s-a pus in scena, dupa cate am urmarit activitatea lui si sparge acum traditia cu toate partidele politice, si vrea sa reduca din
personalul ineficient. Si din nou contrar primarului Boc, care tine in primarie un personal in numar de trei ori mai mare decat la Timisoara, adica peste
1000 de angajati, fiind la nivel de municipii, pe locul 1, din tara. Care plateste un personal supra dimensionat, si nici macar nu are intentia sa
reduca candva din personalul ineficient.

Si uite, ca apara Bolojan, care spune in premiera pe tara, copilului pe nume, si vrea sa reduca din personalul care taie iarba degeaba.
Bravo lui. Cum spuneam, mi-a placut de el dintodeuna, dar acum, ma bucur si mai mult, pentru ca in noul post, are sub putere nu numai
municipiul, ci tot judetul Bihor. Si fostul lui subaltern, Florin Birta are primaria. Un Duo, excelent. Ma bucur pentru bihoreni.

https://www.digi24.r...-ramane-1391897

Edited by WestPoint, 28 October 2020 - 12:42.


#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Felicitari omului !
Omul sfinteste locul !

#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013
Cred ca e vorba de o ... pandemitere, deja:

După Ilie Bolojan, și președintele CJ Caraș-Severin anunță 500 de concedieri

„Noua organigramă la care se lucrează de zor va aerisi instituția și va da șanse doar celor competenți și dornici de lucru să se afirme în folosul cetățeanului căruia în sfârșit i-a venit rândul să fie respectat. Descoperim lucruri interesante și abia așteptăm să verificăm veridicitatea lor.
De exemplu, se aude că muzicanții angajați la CJ au avut fond de salarii, într-un singur an, 1.300.000 lei. E greu de crezut, dar vom vedea…”, a anunțat Dunca, citat de sursa menționată.

Tine-i Doamne tot asa  Posted Image

Edited by argonaut, 28 October 2020 - 12:58.


#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 argonaut, on 28 octombrie 2020 - 12:56, said:

Noua organigramă la care se lucrează de zor va aerisi instituția

So... In CJ Bihor sunt momentan angajate 174 de persoane. Presedintele CJ Consiliului Județean Caraș-Severin vrea sa dea afara 500 de persoane. Buei, 500. Adica CJ Caras-Severin are un aparat de cel putin 4 ori mai mare decat CJ Bihor. Care si ala e mare. Stai si te crucesti.

Edit:

Noul președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin, liberalul Romeo Duncă, a anunțat că vrea să concedieze aproximativ 500 de angajați pentru a face o economie de 600.000 de euro pe lună la bugetul județean.


La un calcul simplu iese 1200 de euro de cap. Nice

Edited by iladi, 28 October 2020 - 13:05.


#5
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Flat, ai legătura!

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
a dat un exemplu extraordinar si a aratat ca se poate. asteptam sa pice ca piesele de domino. sa speram ca devine o moda intre politicieni. :)

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ha ha ha si iar ha ha!
Vreau sa vad planul acesta aplicat. Vreau sa vad urbea si judetul respective, la doua luni dupa aplicarea acestor norme. Nu ma intereseaza domeniul, nu am vreun scop ascuns, dar stiu ca nu sunt degeaba toti acei oameni si mai stiu ca-i vor da afara exact pe cei care muncesc. Si mai stiu ca prostimea va fi fericita, desi dandu-i pe aia afara, vor fi mai multi bani pentru sefii car eorium erau paltiti bine si care, AIA, trebuia sa plece.

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013

 iladi, on 28 octombrie 2020 - 13:04, said:

La un calcul simplu iese 1200 de euro de cap. Nice

S-a aflat ce faceau baietzii de banii aia:

Sunt departamente care în ani întregi de existenţă nu au produs nimic concret . Dar ce e mai grav e că am înţeles un mod perfid de cheltuire a banilor publici astfel încât răspunderea să iasă din sfera conducerii CJ.
Direcţia de Drumuri a CJ de exemplu, e de fapt un simplu intermediar. Primeşte fonduri si se ocupă de distribuirea lucrărilor către terţi, astfel încât răspunderea să nu mai fie la nivelul şefului CJ. O schema simplă, de grădiniţă, a celor ce au trăit într-o bulă de sticla crezând că sunt stăpânii inelelor", arată Romeo Dunca

Interesant ar fi de aflat care-i situatia si-n celelalte CJ-uri, la fel si in primarii ;)

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 iladi, on 28 octombrie 2020 - 13:04, said:

La un calcul simplu iese 1200 de euro de cap. Nice
brut, dar tot ramane suficient. astia au si o gramada de sporuri pt care probabil nu platesc taxe.

#10
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005

 iladi, on 28 octombrie 2020 - 13:04, said:

So... In CJ Bihor sunt momentan angajate 174 de persoane. Presedintele CJ Consiliului Județean Caraș-Severin vrea sa dea afara 500 de persoane. Buei, 500. Adica CJ Caras-Severin are un aparat de cel putin 4 ori mai mare decat CJ Bihor. Care si ala e mare. Stai si te crucesti.

Edit:

Noul președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin, liberalul Romeo Duncă, a anunțat că vrea să concedieze aproximativ 500 de angajați pentru a face o economie de 600.000 de euro pe lună la bugetul județean.


La un calcul simplu iese 1200 de euro de cap. Nice

La Bihor e si mai mare salariul.

"Similar, și la Bihor, liberalul Ilie Bolojan spune că cei care vor fi dați afară efectiv nu aveau „obiectul muncii", dar primeau lefuri mari, fondurile de salarizare cumulând 270.000 euro lunar"

270000 euro / 87 angajati ~ 3100 euro lunar/cap de vita furajata

#11
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

 imnotsmith, on 28 octombrie 2020 - 13:05, said:

Flat, ai legătura!
numărul apelat își periază momentană CVul. vă rugăm reveniți după ce trece urgia.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 imnotsmith, on 28 octombrie 2020 - 13:05, said:

Flat, ai legătura!
Flat lucreaza in minister, n-are el treaba...

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 iladi, on 28 octombrie 2020 - 13:04, said:

So... In CJ Bihor sunt momentan angajate 174 de persoane. Presedintele CJ Consiliului Județean Caraș-Severin vrea sa dea afara 500 de persoane. Buei, 500. Adica CJ Caras-Severin are un aparat de cel putin 4 ori mai mare decat CJ Bihor. Care si ala e mare. Stai si te crucesti.

Edit:

Noul președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin, liberalul Romeo Duncă, a anunțat că vrea să concedieze aproximativ 500 de angajați pentru a face o economie de 600.000 de euro pe lună la bugetul județean.


La un calcul simplu iese 1200 de euro de cap. Nice

Eu nu as zice hop pana n-as sari pe faza cu CS De la zis pana la facut mai e. Pe Bolojan il cred.La CJ CS au fost sefi  pesedistii, au angajat in prostie! In prostie!! Chiar si in pandemie s-a angajat masiv, Acum am inteles ca se va face curatenie si la Caransebes, mai vedem, avand in vedere cine a fost primar pana acum 4 ani (Vela) si majoritatea sunt pilele lui, la fel si la judet.

 MembruAnonim, on 28 octombrie 2020 - 13:22, said:

Flat lucreaza in minister, n-are el treaba...

Si in ministere crezi sunt batuti in cuie? Vedem dupa 6 decembrie....

#14
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,110
  • Înscris: 04.08.2007

 argonaut, on 28 octombrie 2020 - 12:56, said:

Cred ca e vorba de o ... pandemitere, deja:

După Ilie Bolojan, și președintele CJ Caraș-Severin anunță 500 de concedieri

„Noua organigramă la care se lucrează de zor va aerisi instituția și va da șanse doar celor competenți și dornici de lucru să se afirme Ă®n folosul cetățeanului căruia Ă®n sfârșit i-a venit rândul să fie respectat. Descoperim lucruri interesante și abia așteptăm să verificăm veridicitatea lor.
De exemplu, se aude că muzicanții angajați la CJ au avut fond de salarii, Ă®ntr-un singur an, 1.300.000 lei. E greu de crezut, dar vom vedea…”, a anunțat Dunca, citat de sursa menționată.

Tine-i Doamne tot asa  Posted Image
Muzicanți!?
Astrologi nu au?


#15
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Nu e nimic nou sub soare. Toți noii ”unși ai electoratului” au avut o problemă cu angajații din administrațiile pe care le-au câștigat, mai ales dacă acei angajați erau din tabăra greșită. Chiar și aici a mai existat o discuție unde userii se bucurau de rămânerea fără locuri de muncă a bugetarilor: https://forum.softpe...a#entry22538764
Au adus aceste concedieri bunăstarea comunităților locale? Părerea mea este că nu. Proaspăt reales, primarul începe un nou val de epurări: https://www.primaria...a-primaria-deva

#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 YOUR_GOD, on 28 octombrie 2020 - 13:10, said:

Vreau sa vad urbea si judetul respective, la doua luni dupa aplicarea acestor norme.

Poti sa te uiti la Oradea linistit. Cand Bolojan a venit la primarie tot cu curatenia de toamna a inceput. N-as zice ca a iesit rau.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Ii urez mult succes, sper să îi urmeze și alții exemplul.

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 exqusit_drunk, on 28 octombrie 2020 - 13:35, said:

Nu e nimic nou sub soare. Toți noii ”unși ai electoratului” au avut o problemă cu angajații din administrațiile pe care le-au câștigat, mai ales dacă acei angajați erau din tabăra greșită. Chiar și aici a mai existat o discuție unde userii se bucurau de rămânerea fără locuri de muncă a bugetarilor: https://forum.softpe...a#entry22538764
Au adus aceste concedieri bunăstarea comunităților locale? Părerea mea este că nu. Proaspăt reales, primarul începe un nou val de epurări: https://www.primaria...a-primaria-deva

Cred ca dumneata nu reusesti sa faci distinctia intre epurare si concediere.

Edited by iladi, 28 October 2020 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate