Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Antena cb President new Virginia

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Prin amabilitatea Suport PNI am intrat in posesia antenei President new Virginia cu reducere de 50% spre testare chiar daca aceasta nu era la reducere. Si ii multumesc cu aceasta ocazie.
Am montat antena pe mijlocul plafonului si am facut niste probe rapid: se aude foarte bine, am reusit sa fac probe la distanta de aprox 6km iar in weekend am receptionat pe ch23 propagare din Germania. Se auzea mai slabut dar intelegeai bine ce se vorbeste. Am imperecheat-o cu o statie President Bill micuta si eleganta, la fel ca si antena.
O antena CB auto lansata destul de recent ce uimeste pe pasionatii de statii radio CB prin performante si calitate raportate la dimensiunile sale mici. Este succesoarea celebrei President virginia lansata cu mai multi ani in urma.
Daca President Virginia a avut numai vorbe de lauda pe forumuri, bloguri, in discutiile cu amatori de CB sau in recenziile facute de profesionisti acest lucru il pot confirma si eu referitor la noua President New Virginia. Diferenta dintre cele doua o reprezita faptul ca noua antena se poate monta in diferite 3 pozitii, respectiv spicul antenei se rabateaza pe 3 inaltimi diferite, 43cm, 44cm si 50 cm.
Este o antena elicoidala - are o tija groasa rigida, datorita careia, in ciuda dimensiunilor mici, se caracterizeaza prin acoperire excelenta si o transmisie curata. Antena functioneaza mult mai bine decat multe antene cu lungime mult mai mare. Antena CB President New Virginia seamana cu o antena radio FM standard si are un spic pe care il puteti desuruba si scoate in orice moment. Aceasta antena CB este una dintre putinele ce are un cablu de antena foarte subtire de tip RG58 cu o lungime de aproximativ 4m care permite instalarea convenabila fara a deranja chederele din masina.
Nu pot sa nu amintesc despre fabricarea ei in Spania, acolo unde President produce o mare parte din antenele din portofoliu.
Foarte multi dintre cei care vor sa-și instaleze la bordul mașinii o statie CB se lovesc mereu de aspectul și dimensiunile incomode ale antenei auto, accesoriu indispensabil pentru functionarea corecta a unui astfel de echipament. Deja cam toti utilizatorii de statii radio CB stiu ca lungimea antenei este direct proportionala cu performantele obtinute în trafic. Acest lucru este perfect adevarat daca vorbim de o amplasare corecta, de o calibrare efectuata în functie de pozitionarea ei pe mașina și de canalul utilizat cel mai des. Solutia cea mai comoda este reprezentata de utilizarea unei antene cu suport magnetic, ce se poate monta și demonta ușor și care poate furniza performante satisfacatoare, în functie de modelul ales. President new virginia vine precalibrata din fabrica dar are un swr 1.1-1 foarte bun, de aici si performantele ei in ciuda marimii acesteia.
Cele mai mici și mai discrete antene sunt utilizate de cei care doresc sa le instaleze pe autoturismul de familie sau pe SUV-uri, acolo unde o antena cu o forma aerodinamica, ușoara, care sa nu produca zgomot la viteze mari, este de preferat uneia lungi, cu performante mai bune, dar cu o serie de dezavantaje, inclusiv estetice. Chiar daca performantele nu sunt de top, antena si face treaba.
Dimensiunea redusa de doar 50 cm impreuna cu aspectul identic cu al unei antene radio auto, aflata in dotarea majoritatii masinilor din jurul nostru, ii asigura o utilizare de durata chiar si celor care o mai uita pe masina in parcarile supermarketurilor ori in fata blocului. Mai mult, antena poate fi depozitata in aproape orice colt din masina. Baza magnetica a antenei este din material plastic si este una diferita de cele folosite pana acum. Are o forma noua tip lacrima, identica cu cea folosita in cazul masinilor echipate cu antena GPS la baza celei radio. Dimensiunea acesteia asigura o legatura mai mult decat suficienta cu suprafata masinii, excluzand posibilitatea de a ramane fara ea la viteze mari sau in situatii cand curentul de aer este foarte puternic (de ex. cand treceti pe langa un camion aflat pe contrasens sau cu deplasare la vant din fata).  Are in dotare si protectie de cauciuc pentru a avea o stabilitate sporita pe suprafata masinii si pentru a amortiza eventualele lovituri care pot aparea la montarea/demontarea ei de pe automobil. Cablul antenei are o lungime de exact patru metri si asigura un montaj lejer si discret pentru a nu deranja ocupantii locurilor din spate sau din dreapta. La acest model de antena, President New Virginia, cablul folosit este mai subtire decat ce exista pe piata, are aproximativ aceeasi dimensiuni ca pasta unui pix clasic, incadrandu-se perfect insa in parametrul de impedanta 50 Ohmi. Legat de pozitionarea antenei pe masina, stim foarte bine ca toti producatorii indica centrul geometric al unei suprafete cat mai mari si mai inalte. Normal ca o sa vedem in trafic utilizatori care au aruncate antenele in cele mai sadice si nonconformiste zone ale caroseriei. Fiecare este liber sa faca ce vrea, insa rezultatele sunt unice si fara regasire in practica recomandata de cei care produc statiile si antenele. Avand in vedere ca dimensiunea nu e cea mai potrivita, nu este indicat sa folosim acest model de antena pe suprafata portbagajului, unde ea de fapt este aproape ascunsa raportat la zona de propagare a undelor radio, in schimb pe cupola masinii lucrurile se schimba in bine. Unde se poate este bine sa fie montata in centrul geometric, unde nu, in zona din spate a cupolei acolo unde de obicei gasim antena radio standard. In primul caz antena va beneficia de un plan de masa (suprafata metalica de la baza antenei) generos, avand 360 grade. In cel de-al doilea caz, planul de masa va fi generos catre inainte, unde de fapt ii regasim pe cei care ne pot ajuta si de la care aflam informatii din trafic in timp real. Acest model nu necesita calibrare, solutia tehnica a producatorului fiind strict legata de un montaj corect, iar antema va sti ce are de facut. Testele efectuate in trafic au aratat ca antena President New Virginia poate fi folosita fara nicio urma de indoiala, iar rezultatele sunt dintre cele mai bune. Un avantaj in favoarea eficientei ei este si numarul in crestere al celor care folosesc statii pentru Infotrafic, astfel densitatea crescuta asigura o comunicare radio de la distante din ce in ce mai mici, crescand si calitatea acestora.
Ca si concluzie, pot recomanda antena President  New Virginia ca o alternativa mai discreta la antenele cu lungime mai mare. Este o alternativa rezonabila ca si performante, o antena auto mica, dar cu un aspect frumos si comoda in instalare si utilizare. Din punct de vedere tehnic antena President New Virginia nu are nevoie de calibrare, simpla pozitionare a acesteia pe centrul geometric al cupolei duce la obtinerea unui SWR rezonabil.
Ca si pecificatii tehnice :

Frecventa de lucru    26 - 28 Mhz
S.W.R. minim in centrul benzii    1,1 / 1
Lungime    500 mm
Impedanta    50 Ohm
Material    Fibra de sticla
Tip conector    PL259
Lungime cablu    4m
Greutate    210 g
Dimensiuni    138 X 60 X 500 mm
Castig    3 dBi
Polarizare    Verticala
Distanta de lucru    7 km
Baza magnetica    Da
Temperatura de functionare    -26 ~ +55°C

Attached Files


Edited by mishu_bz, 28 October 2020 - 10:47.


#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Cat costa?

#3
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postmediasick, on 14 noiembrie 2020 - 08:50, said:

Cat costa?
https://www.mo.ro/an...ime-500-mm.html

#4
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 11.07.2007
Am luat antena cu discountul pentru forum - desi nu era la vreo promotie sau reducere- si multumesc pentru asta.
Constructiv pare destul de solida pentru o antenuta de marimea ei, antena are posibilitatea inclinarii in 3 pozitii , cablul este mai subtire decat cel obisnuit la antenele mai lungi, magnetul este destul de puternic.A fost luata pentru o masina la care magnetul obisnuit chiar si ala mic de la ML100 e mai mare  in diametru si mai dificil de gasit o pozitie unde sa stea si bine , sa nu zboare la viteza si pentru un swr bun.
Cum nu am avut timp sa plec la drum cu ea am facut o proba statica, daca se poate spune asa, din parcare dintere blocuri.Cei care au raspuns erau intr-o raza de 1km +- , spuneau ca se aude destul de tare si clar.Proba a fost facut impreuna cu o statie President Ronald lasata la 4w.Am amplasat antena in acelasi loc unde pun si ML145 si pe swr-metrul de la Ronald arata  swr 1.0.

#5
LucaSilc

LucaSilc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.01.2018
Sunt interesat sa iau si eu aceasta antena, avand in vedere ca vreau sa trag cablajul sa nu mai stau sa montez/demontez antena iar statia oricum o tin in torpedou fiind un Alan 52 luat de pe mo.ro.

#6
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008
Se poate schimba in cazul in care se deterioreaza, cablul ? Daca da, unde si cat costa?

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Da, la cei care se ocupa cu statii.

#8
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View PostXTH, on 03 iunie 2022 - 09:40, said:

Da, la cei care se ocupa cu statii.
Vreau sa schimb cablul antenei si sa pun unul un pic mai lung, de 5,5 m. Crezi ca afecteaza cu ceva? Nu imi ajunge cablul de la antena si pana la statie, masina fiind una breck iar statia pusa intre consola centrala si scaunul pasagerului.

#9
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.02.2018
In teorie nu afecteaza lungimea cablului . In practica da se va schimba SWR cand vei prelungi cablul . Ar trebui sa ai un analizor cand prelungesti cablul mai ales ca prelungitorul va avea sectiune diferita !

#10
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

 balaurel_cli, on 07 iunie 2023 - 08:05, said:

In teorie nu afecteaza lungimea cablului . In practica da se va schimba SWR cand vei prelungi cablul . Ar trebui sa ai un analizor cand prelungesti cablul mai ales ca prelungitorul va avea sectiune diferita !
Voi folosi acelasi tip de cablu rg174 si acleasi fel de mufa pl259.

#11
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 11.07.2007
Daca mai tin minte bine, vazusem mai demult o discutie pe aceiasi tema si parca era o formula de calcul pentru cablu.

#12
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 11.07.2007
https://forum.softpe...xial-statie-cb/
Am gasit asta daca ajuta pe cineva.

#13
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

 buzasparta, on 08 iunie 2023 - 18:19, said:

https://forum.softpe...xial-statie-cb/
Am gasit asta daca ajuta pe cineva.
Tot ce am inteles eu din ce mi-ai raspuns acolo e ca lungimea cablului trebuie sa fie minim 3.63 m. Ori eu vreau sa il fac mai lung. Antena vine cu un cablu de 4m, cablu ce nu imi ajunge de la antena pana la statie, intrucat masina este breck. Si de aceea vreau sa schimb cablul cu totul. Am luat deja 6 metri de cablu rg174 si mufa micuta exact cum are antena president virginia sau cea pni extra 45. Si ca sa nu umblu cu cablu de prelungire si mufa intre cabluri ca sa ajunga la statie am decis sa schimb tot cablul din antena pana la statie si sa il pun mai lung dintro bucata, 5 metri. O sa verific swr-ul cu un refelectometru, nu am analizor de frecventa si nici nu cunosc pe cineva care are asa ceva. Sper sa imi iasa altfel e posibil sa stric antena si e pacat de ea ca e buna.

#14
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 11.07.2007
Am văzut kit pentru montura fixa cu cablu de 5m.Vezi pe la un magazin de stații că trebuie să aibă un analizor.

#15
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

 buzasparta, on 10 iunie 2023 - 06:48, said:

Am văzut kit pentru montura fixa cu cablu de 5m.Vezi pe la un magazin de stații că trebuie să aibă un analizor.
Si ce sa fac cu acel kit? Am deja unul montat pe hayon cu o antena cu fluture daca la ala te referi...pni t941

#16
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 11.07.2007
Ma refeream strict ca sunt kit-uri cu cablu de 5m, deci ar trebui sa poti pune 5m faca probleme.

Edited by buzasparta, 10 June 2023 - 16:46.


#17
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Si dupa montare, / prelungire/inadire,...pui analizorul, reglezi unde trebuie si... ura!

#18
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
L-am schimbat cu totul ieri, am pus 5 metri, totul ok, cablu rg174 nou si mufa pl259 la fel noua, cositorite bine. E putina chinuiala la baza magnetica, are niste suruburi foarte mici, cablul subtire dar cu putina indemanare si rabdare a iesit ce mi-am propus.

Edited by mishu_bz, 11 June 2023 - 06:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate