Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Patriarhul Daniel evoca un moment din 89 referitor la Sf. Dimitrie

* * * - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1820 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postodastramosilor, on 27 octombrie 2020 - 16:40, said:

tu ai auzit de unu Ioan Damaschin? A scris o Dogmanica pe la 600 si ceva. In ea il defineste pe Dumnezeu.

festivalurile nu sunt facute de BOR ca exista in toata lumea si cea ortodoxa si cea catolica.

iar cinstirea sfintilor este inca din vechiul testament cand un mort a fost aruncat pe oasele proorocului Elise, acesta a inviat. Inca din Biserica primara crestinii adunau oasele martirilor iar ulterior s-a constatat ca au facut minuni. Dar nu asta e subiectul discutiei.

nu conteaza cum vezi tu sau eu crestinismul, conteaza ca statul imi da si mie si tie libertatea sa-l vedem cum vrem.



lumea nu e obligata sa cotizeze sau sa cumpere ceva, aceste 2 pelerinaje mari au intrat in evlavia si traditia populara de cand s-au adus. Biserica nu a organizat nici ceva nou si nici ceva lipsit de masurile preventive. Dar alte evenimente cum s-au putut organiza cu aceleasi prevederi?

ia sa-ti pupi si tu nevasta tot online cat e pandemia.
Nu am zis ca lumea e obligata sa cotizeze, doar li se sugereaza si oamenii doneaza.E treaba lor pana la urma.La majoritatea evenimentelor organizate de biserica nu se respecta normele decat la vederea politistilor sau a camerelor de filmat.Alte evenimente cu participarea atator oameni nu s-au organizat.Chiar si la alegerei lumea era impartita pe sectii de votare si nu treceau zeci de mii prin acelasi loc.Exact cum s-a renuntat la alte evenimente mari, tot la fel trebuia sa faca si biserica.

#20
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postsandu222, on 27 octombrie 2020 - 16:35, said:

Si totusi se fac.
Da pt ca nu poti inchide o tara intreaga la infinit. Daca ar fi fost mai putini credinciosi, ar fi fost ceva usor de facut, dar dupa atatia ani fenomenul a intrat in sange si a devenit ceva obisnuit.
La urmam urmei nu poti controla pe degete atata popor. Cel putin nu inca.

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postsandu222, on 27 octombrie 2020 - 16:35, said:

Si totusi se fac. De aici eu trag concluzia ca e slaba conducerea, adica nu are tupeu, nu le place riscul. E mai misto la ciolan.
nu e o treaba asa simpla cum crezi tu.Nu ajuta cu nimic sa ai si proteste pe langa pelerinaje.Vezi ca toti prin europa ezita la luarea masurilor dure, protestele se pot opri doar pana la un punct, de acolo e debandada, si nu vrea nimeni asta, e perfect normal.

#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postfqx, on 27 octombrie 2020 - 16:44, said:

Nu am zis ca lumea e obligata sa cotizeze, doar li se sugereaza si oamenii doneaza.E treaba lor pana la urma.La majoritatea evenimentelor organizate de biserica nu se respecta normele decat la vederea politistilor sau a camerelor de filmat.Alte evenimente cu participarea atator oameni nu s-au organizat.Chiar si la alegerei lumea era impartita pe sectii de votare si nu treceau zeci de mii prin acelasi loc.Exact cum s-a renuntat la alte evenimente mari, tot la fel trebuia sa faca si biserica.

cine avea sa fie expus, statea acasa.
iata, vorbim de aproape 2 saptamani de la pelerinajul de la Iasi. Nr de infectati e cam tot ala. N-a fost o variatie atat de mare incat sa spui ca e o explozie de cazuri noi si sa vedem de unde. La fel si pe plan local, la Iasi.

bine ca autoritatile au putut asigura bunul transport al sparanghelistilor, la Cluj, pe timp de noapte, cand erau atatea restrictii.

sa fim seriosi!

#23
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Bine că alții au reușit să închidă taraba și să treacă cu procesiunile și pelerinajele în online: catolici, protestanți, musulmani.

Dar nu, Bancherii Ortodocși Români vor să atragă public 65+ la scoaterea în exterior a unor oase vechi de 800 de ani... De unde rezultă 5000 de cazuri/zi de COVID-19. Hai, la mai multe, că ne tratăm cu pupat plexiglasul de la moaște, noi românii „verzi”, cOvIdUl nU eGzIsTă, e o iNvEnȚiE a bIg pHaRmA... Posted Image

Poate doar neo-protestanții mai au gândirea asta: „mor domnle fără slujbe și stat în spații închise în biserici/temple”...

Edited by c4n1b4lul, 27 October 2020 - 16:50.


#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postfqx, on 27 octombrie 2020 - 16:44, said:

Nu am zis ca lumea e obligata sa cotizeze, doar li se sugereaza si oamenii doneaza.E treaba lor pana la urma.
Nu li se sugereaza nimic, eu nu stiu voi astia care va lansati in asemenea discutii de ce nu mergeti incognito sa vedeti ce se intampla. Faceti si voi pe prostii si stati la rand. Cand ajungeti in fata, faceti o plecaciune de complezenta, fara sa atingeti si iesiti. Ca sa vedeti cum e?
In fiecare an pelerinii au fost serviti cu ceai si mici gustari, chair sarmale. Vb de bani, dar si Biserica are costuri. Cazurile prezentate de media, sunt reale, dar nu sunt generale. Chiar si asa, de cate ati auzit per total? Deci de ce va place sa va lansati in asemenea atacuri mizerabile fara sa stiti? De Corneliu, te poti lua, ai motiv, s-a dovedit. La fel ii poti reprosa patriarhului colaboraea cu Secu, dar ca sa vb asa in general, nu e etic, chiar daca nu ai credinta. Eu nu mi-as permite sa generalizez despre altii.

#25
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postfqx, on 27 octombrie 2020 - 16:47, said:

Vezi ca toti prin europa ezita la luarea masurilor dure, protestele se pot opri doar pana la un punct, de acolo e debandada, si nu vrea nimeni asta, e perfect normal.
Există forțe de ordine care-i vor potoli pe aceștia.

Am văzut în Italia cine participă la proteste de tip CapVid: narcomani, bișnițari, nucleul radical al ultrașilor (nu toți sunt așa, dar unii au tendințe de extremă dreapta, în genul Noii Drepte la noi).

#26
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postc4n1b4lul, on 27 octombrie 2020 - 16:48, said:

Bine că alții au reușit să închidă taraba și să treacă cu procesiunile și pelerinajele în online: catolici, protestanți, musulmani.

Dar nu, Bancherii Ortodocși Români vor să atragă public 65+ la scoaterea în exterior a unor oase vechi de 800 de ani... De unde rezultă 5000 de cazuri/zi de COVID-19. Hai, la mai multe, că ne tratăm cu pupat plexiglasul de la moaște, noi românii „verzi”, cOvIdUl nU eGzIsTă, e o iNvEnȚiE a bIg pHaRmA... Posted Image

Poate doar neo-protestanții mai au gândirea asta: „mor domnle fără slujbe și stat în spații închise în biserici/temple”...

la musulmani nu s-a interzis nimic, s-a bagat miza pe distantare fizica, am vazut foto.

protestantii nu au aceeasi dogmatica, practic la ei misticismul lipseste, nu au o definitie a Sfantului Duh clara si prin urmare nu au monahism, ierarhie. Ei considera astea paganisme. Ma rog, fiecare cum crede, ziceam doar ca ei nu se incadreaza in aceeasi categorie, ca sa-i poti da exemplu.

catolicii incepand cu secolul trecut au secularizat enorm prin miscarea de aggiornamentare. Practic o noua initiativa de a recupera ce s-a pierdut ca numar nu si calitate. Mai ales ultimii papi au avut declaratii in flagrant cu credinta crestina, pana si libercugetatorii au remarcat.

cat despre cei care se declara ortodocsi si sustin inexistenta virusului, ei sunt peste tot si in alte tari si locuri. Nu e o caracteristica a ortodoxiei.

#27
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postc4n1b4lul, on 27 octombrie 2020 - 16:52, said:

Există forțe de ordine care-i vor potoli pe aceștia.

Am văzut în Italia cine participă la proteste de tip CapVid: narcomani, bișnițari, nucleul radical al ultrașilor (nu toți sunt așa, dar unii au tendințe de extremă dreapta, în genul Noii Drepte la noi).
Pana la un moment dat.numarul celor care nu sint deacord cu restrictiile, e mult mai mare, bate undeva la 50% momentan, si e in crestere.Acum, participa doar aia care zici tu, pentruca restu se tem.daca ajungi in situatia sa participe si restul, nu mai poti controla prea multe.

#28
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postfqx, on 27 octombrie 2020 - 17:00, said:

Pana la un moment dat.numarul celor care nu sint deacord cu restrictiile, e mult mai mare, bate undeva la 50% momentan, si e in crestere.Acum, participa doar aia care zici tu, pentruca restu se tem.daca ajungi in situatia sa participe si restul, nu mai poti controla prea multe.
adica la Berlin sau Londra au fost spre un milion de boschetari?
sa fim seriosi.
lumea simte ca este impinsa intr-o directie gresita.
criza economica se va rezolva prin imprumuturi sau introducerea VMG.

#29
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Și atunci ce ne propui, imunizare în masă cu 200 de milioane de decese ?

View Postodastramosilor, on 27 octombrie 2020 - 17:04, said:

adica la Berlin sau Londra au fost spre un milion de boschetari?
Zi-mi atunci, cine face parte din nucleul radical al protestatarilor, la Napoli de exemplu ? Posted Image

https://www.thetimes...aples-crljx6q7l

Edited by c4n1b4lul, 27 October 2020 - 17:07.


#30
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postodastramosilor, on 27 octombrie 2020 - 15:55, said:

un tînăr protosinghel de la Mănăstirea Antim, rînduit lîngă sfintele moaşte, face următoarea remarcă: "Stai să vezi. Păţania asta nu va rămîne aşa. Sfîntul o să-şi facă singur dreptate."
o sa-si fqcq dreptate la Pastele Cailor. :)
Daca Dumnezeu nu-si face, sfintii de cartoon nici atat. :)

#31
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 20.02.2008

View Postodastramosilor, on 27 octombrie 2020 - 16:25, said:

Nici nu tre sa-ti aduci bine aminte. Functionarea tuturor cultelor intr-o tara e reglementata si sunt statute, copii dupa actele de cult, proceduri, samd. Ideea este ca statul garanteaza libera asociere si manifestare religioasa si libertatea deplina de organizare in cadrul unui cult. Tradus asta inseamna ca eu il pot defini pe Dumnezeu cum vreau si pot stabili singur unde e prezent si cum sa-l venerez. Capiciu?
PAi da dar si noi putem sa spunem ca ce venerezi tu e o mizerie si organizatia BOR e un stat in stat mafiot pus doar pe facut bani si prostit prosti.
Amin in plm.

#32
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Băi, nenică, vii, protestezi cu distanțare cum au făcut în Israel, dar nu te apuci și spargi vitrine, unele ale unor brand-uri de lux și dai foc unor mașini random de pe drum...

#33
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 20.02.2008
Ahahahahhahahahahahah ahahahahhaha ahahahhahaha ce bine a spus-o!!!
"Eu înțeleg cam așa: pe Sfântul Dimitrie nu l-a deranjat prea tare că românii se chinuiau în comunism de vreo treizeci de ani.
Sărăcia, lipsa alimentelor, raționalizarea produselor de bază, statul în frig, suprimarea libertăților etc nu l-au mișcat pe Sfânt.
Dar când comuniștii au mers atât de departe încât să interzică chiar și pelerinajul la moaște și l-au mai și mutat din locul lui, s-a supărat atât de tare încât a făcut să cadă comunismul. Bine, nu chiar pe loc, i-a luat câtvea luni, probabil a fost o minune mai complexă care a necesitat timp.
Sau dormeau moaștele de treizeci de ani și s-au trezit când au fost mutate, de la asfaltul prost din București, văzând abia atunci cât de greu o duc românii?"


https://mariangodina...uUKTzF0xRqr6KOg

#34
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postc4n1b4lul, on 27 octombrie 2020 - 17:07, said:

Și atunci ce ne propui, imunizare în masă cu 200 de milioane de decese ?
propun sa vedem ce se poate face intr-un mod lucid si obiectiv.

View PostDude_2nd, on 27 octombrie 2020 - 17:07, said:

Dumnezeu nu bate cu parul.
Judecatile Lui nu sunt ca judecatile noastre. Tu macar ar trebui sa stii asta :)

View Postioppo, on 27 octombrie 2020 - 17:07, said:

PAi da dar si noi putem sa spunem
poti spune ce vrei, te-am oprit eu?

View Postc4n1b4lul, on 27 octombrie 2020 - 17:08, said:

Băi, nenică, vii, protestezi cu distanțare cum au făcut în Israel, dar nu te apuci și spargi vitrine, unele ale unor brand-uri de lux și dai foc unor mașini random de pe drum...
deplin de acord, dar ce-mi spui mie?
aia BLM din State au facut altceva? Sau au pastrat distantare? Aia au fost in pelerinaj grobian saptamani intregi.

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,394
  • Înscris: 30.08.2017

View Postioppo, on 27 octombrie 2020 - 17:11, said:

Ahahahahhahahahahahah ahahahahhaha ahahahhahaha ce bine a spus-o!!!
"Eu ĂŽnțeleg cam așa: pe Sfântul Dimitrie nu l-a deranjat prea tare că românii se chinuiau ĂŽn comunism de vreo treizeci de ani.
Sărăcia, lipsa alimentelor, raționalizarea produselor de bază, statul ĂŽn frig, suprimarea libertăților etc nu l-au mișcat pe Sfânt.
Dar când comuniștii au mers atât de departe ĂŽncât să interzică chiar și pelerinajul la moaște și l-au mai și mutat din locul lui, s-a supărat atât de tare ĂŽncât a făcut să cadă comunismul. Bine, nu chiar pe loc, i-a luat câtvea luni, probabil a fost o minune mai complexă care a necesitat timp.
Sau dormeau moaștele de treizeci de ani și s-au trezit când au fost mutate, de la asfaltul prost din București, văzând abia atunci cât de greu o duc românii?"


https://mariangodina...uUKTzF0xRqr6KOg

Eu cred că l-au zgâlțâit când l-au mutat și s-a trezit, a băgat minunea (aici a cam exagerat pentru că a căzut comunismul în toată Europa, nu doar la noi) și s-a culcat la loc.

#36
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postgeorge_alexandru, on 27 octombrie 2020 - 17:17, said:

Eu cred că l-au zgâlțâit când l-au mutat și s-a trezit, a băgat minunea (aici a cam exagerat pentru că a căzut comunismul în toată Europa, nu doar la noi) și s-a culcat la loc.
minunea nu e caderea comunismului ci sfarsitul lui Ceausescu.
acum va veni si sfarsitul lui Gates :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate