Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

D750 sau Z6 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Vreau sa fac trecerea la un full frame, momentan am D7100 care va ramane cu mine pentru ca pretul lui pe piata second e mic de tot deci nu merita sa-l vand.
In principal folosesc AFS deci peisaje sau obiecte statice, mult prea rar pasari sau AF-C. De asemenea fac macro.
Vreau sa cumpar la el 24-70 f2.8 si un ultrawide pentru full frame.  
Cei care ati lucrat cu ambele aparate pe ce ati face trecerea ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Azi diferenta de pret intre ele e mare. Ai bani de oricare?

De ce vrei 24-70 2.8, scump si greu, daca nu tragi evenimente?

Edited by dani.user, 26 October 2020 - 09:32.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Se invart pe la 5-7.000 tot pe acolo pentru ca il iau pentru ani buni....Nu stiu alt zoom standard care sa ofere calitate, va fi probabil second nu nou, am multe obiective second si sunt OK. Sunt deschis si la alte sugestii.

#4
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
La body-uri te gândești to SH sau noi?

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
As vrea noi. Pica din cer niste bani si vreau sa-mi fac poftele, in rest nu fumez, nu beau, nu-mi plac femeile.

Edited by Remicade, 26 October 2020 - 10:01.


#6
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Aa... în acest caz Z6. Nici nu are sens să mai întrebi. ;)

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
M-ar interesa strict calitatea imaginii, faptul ca unul e greu nu ma intereseaza, au ajuns mirrorless-urile la acelasi nivel cu DSLR ?  Din 2015 nu prea m-a mai interesat evolutia echipamentelor.

#8
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Oricum o să iei fix ce vrei, sfaturile de aici sunt așa... doar să existe discuții. :)))

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Dpdv al calitatii imaginii, as zice ca Z6 si D750 sunt cam la acelasi nivel. Posibil ca Z6-le sa fie putin mai bun, dar ca sa vezi diferenta asta ar trebui sa tragi cu obiective de 2-3000 de euro si o disciplina in fotografie si prelucrare pe care majoritatea nu o avem.

Strict intre cele doua, eu unul as alege Z6-le. Faptul ca ai acelasi comportament al aparatului si in vizor si pe ecran e destul de util (mai ales daca te bagi si la macro) si nu imi vine nimic in minte ce D750 poate face si Z6 nu poate face la fel de bine.

Obiectivele pe montura Z sunt considerate a fi mai bune decat cele pe montura F (e.g: 24-70mm f4 e mai bun optic decat vechea versiune de 24-70mm f2.8 pt Nikon F).

Singurul inconvenient e ca Z6-le foloseste carduri XQD sau CFexpress, care nu sunt chiar ieftine.

Edited by StefanSC, 26 October 2020 - 10:32.


#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View Postbv01, on 26 octombrie 2020 - 10:27, said:

Oricum o să iei fix ce vrei, sfaturile de aici sunt așa... doar să existe discuții. Posted Image))
Nu prea...din experienta mea pe forumuri (am fost si pe computergames) de fiecare data cand am cerut o sugestie de cumparare a fost super OK, imi amintesc cand acum muuuuulti ani mi-a fost recomandat (cred ca pe softpedia) Xiaomi de care nu auzisem veci pururi. Ala l-am luat (ceva cu 1S parca) si a fost extraordinar pentru banii dati.

#11
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Din punctul meu de vedere, cele mai mari lipsuri ale lui z6 sunt durata bateriei (de aprox 350 cadre) si single card slot. Ar mai fi si evf-ul pentru mine, dar asta e chestie de gusturi.
In rest, focus shift de la z6 ti-ar fi folositor la macro, z6-le mai are si stabilizare in body, pe partea de filmare e clar peste D750, are face tracking ..
Calitatea imaginii nu cred ca face diferenta intre cele 2.

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Z6 nu, Z6II da. Nu cred ca mai dureaza asa de mult pana va fi disponibil si pretul e acelasi.

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Am luat D750 cu Tamron 24-70 G2, mamă da trebuie sa ma duc la sala sa le pot tine o zi intreaga. Mi-ar trebui un wide, m-am gandit la Tamron 15-30 G1, alte sugestii ?

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Pai daca D750 cu 24-70 ti se par grele... 15-30 la 1 kg cat are, cum crezi ca va fi?

ia un Nikon 18-35 sau un Tamron 17-35mm si vei iesi mai bine dpdv al banilor si greutatii.

#15
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 Remicade, on 12 martie 2021 - 08:09, said:

Am luat D750 cu Tamron 24-70 G2, mamă da trebuie sa ma duc la sala sa le pot tine o zi intreaga. Mi-ar trebui un wide, m-am gandit la Tamron 15-30 G1, alte sugestii ?

Ai facut alegerea corecta, si eu am fost in aceeasi postura acum o luna si am ales sa iau un D750 nou, la ce pret are acum este imposibil sa cumperi o camera mai buna, sunt cropuri care costa de 2x mai mult

Cat despre acel tamron, sper ca esti multumit de el, un prieten are acest obiectiv si am tras si eu cu el si este clar mai slab decat 24-70 ul meu nikon generatia 1. Testeaza-l bime si vezi sa faca focus mereu la fix, sa fie sharp si cu contrast la 2.8. Altfel, mai bine il returnezi si iei nikonul second sau chiar nou daca gasesti o oferta

Daca nu faci evenimente, poti merge linistit pe fixe si vor fi mai sharp, dof mai fain si focus mai ok

#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Alde tamroanele nu au fost niciodata renumite pentru constanta in precizia de focalizare. Dar, daca nu traiesti din fotografie, nu e chiar un capat de tara.

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Cati nu au facut NBC-uri cu Tamron 17-50mm f2.8 ...

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu fac evenimente sunt amator. Momentan mi-a sosit doar de 3 zile obiectivul, l-am testat acasă în lumina din apartament, am reglat un pic din D750 că focaliza un milimetru mai in față. Nu a ratat nici o poza, diferența mare față de 17*50 care se "mai plimba" căutând subiectul. E adevărat că și prețul lui 24-70 e de câteva ori mai mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate