Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Aritmie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View PostKarhu, on 25 octombrie 2020 - 17:39, said:

Interpretarea lui. Holterul îl faci acasă/ la serviciu/ pe unde mai mergi. E o înregistrare ECG pe 24 ore.
Stiu ce este. Dar holterul, dispozitivul ala, cine i-l da? MF-ul?
La noi MF scrie trimiteri si retete.

#20
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Ok, crezusem ca cei care opereaza pe inima au si competente in cardiologie. Nu stiam ca sunt entitati diferite
Am zis in postul initial ca profeseaza ca si cardiolog. Face consultatii, opereaza, e si profesor.
Insa eu nu l-am sfatuit pe initiator sa nu mearga la consult. I-am zis de mi-a zis mie altcineva. Ca daca totul e OK dupa investigatii atunci pulsul marit nu e motiv de panica.Daca l-a avut de cand se stie.
De exemplu eu il am 90. Ma simt perfect. Orice incercare de a-l cobora medicamentos se lasa cu senzatii naspa.

Edited by greenlife, 25 October 2020 - 17:59.


#21
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View Postgreenlife, on 25 octombrie 2020 - 17:45, said:

Ok, crezusem ca cei care opereaza pe inima au si competente in cardiologie. Nu stiam ca sunt entitati diferite
Am zis in postul initial ca profeseaza ca si cardiolog. Face consultatii, opereaza, e si profesor.
Ti-a spus corect. Unul are toata viata pulsul intre 60-65/min, altul are intre 80-85/min.
Nu a vrut sa spuna ca un om poate avea pulsul 150 in repaus, ca asa are el, ca nu suntem toti la fel.
S-a referit la valorile normale.
100/min nu e un puls normal in repaus.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postder25, on 25 octombrie 2020 - 17:43, said:

Dar holterul, dispozitivul ala, cine i-l da? MF-ul?
La clinica de investigații medicale unde merge i se da.



#23
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
@Karhu.

Daca tot iti rapim din timp si binevoiesti sa ne ajuti, am si eu o intrebare. Intrucat am si eu 90 pulsul si am facut mai multe teste de efort pentru depistarea problemei. Rezultatele sunt ok dar diferiti medici ma intreaba mereu in timpul testelor de efort daca am facut sport de performanta? E o intrebare standard sau se aude ceva ce genereaza intrebarea? Multumesc.

Sper sa nu se supere initiatorul ca ma bag peste el.

Edited by greenlife, 25 October 2020 - 18:12.


#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007
Asta se întreabă in general pacienții cu ritm cardiac scăzut (bradicardie) sau cu semne de hipertrofie de ventricul stâng.
La tine probabil e varianta a doua, cu toate că puteau sa-ți explice că nu-i durea gura...

#25
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Bun. Multumesc  celor care au incercat sa ma ajute.

Pana la urma, o sa ma duc sa fac un EKG la o clinica privata.  Cel mai probabil nu anul asta, mai astept sa se linisteasca lucrurile.

#26
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Sanatate! Un consult la un medic de specialitate e solutia potrivita. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Edited by lucianburjuiul, 25 October 2020 - 20:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate