Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

DVD+R DL 8,5GB

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
N-am mai folosit cam demult CD sau DVD.Am 10 DVD+R DL 8,5GB,scrie pe ele ca sunt in doua straturi.Ca sa pot folosi aceste DVD,ii necesara vreo unitate optica externa deosebita ?Eu nu am asemenea unitate,dar daca ar merita investitia mai ca m-ar tenta.Parerile dvs. ? Va multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Nu,nu-i nevoie.Insa in momentul cand folosesti programul de copiere,care o fi ala,Nero,Ashampoo,CDBurner,etc.,vei selecta din meniu DL (dual layer)

#3
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
orice unitate optica cu capabilitati de scriere stie sa scrie DVD DL ( vorbind de ceva cat de cat modern, adica dupa 2010)

Edited by andrei_221, 24 October 2020 - 19:00.


#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
De acord cu adisz.Eu cand am scris double layer cu Ashampoo Burning Studio nu a trebuit sa setez nimic decat viteza scriere si finalizare,restul a stiut softul sa "faca".Licenta obti gratis la acest program si o primesti pe mail daca ai cont la ei.Cd Burner Xp este si el un program gratuit romanesc excelent si foarte apreciat mai ales peste hotare,la noi romanii se chinuie in continuare sa pirateze NeroPosted Image Posted Image Posted Image cand exista atatea variante gratuite de programe de scriere excelente ,unele dintre ele chiar mai bune  decat Nero.

Edited by PiticVerde, 24 October 2020 - 19:22.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Folosesc demult CD Burner XP...dar nu stiam ca este romanesc.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Depinde foarte mult ce vei scrie pe acel DL.
Inteleg ca ai facut deja o investitie in acele DVD-uri DL. Dar ca idee, nu sunt recomandate pentru back-up-uri.
Daca le scri cu cea mai mica viteza acceptat de program, posibil sa ai un back-up utilizabil 2-3-4 ani.
In general sunt dedicate pentru a scrie DVD-uri video, cu respectiva limitare.
Daca sunt Verbatim sau TraxData, posibil sa "tina" mai mult, alea noname se degradeaza foate usor in timp.
Recomand scrierea cu IMGBurn, care stie foarte bine sa "rupa" informatia pe cele 2 straturi.
Eu am destul de multe filme scrise pe DL, pe Verbatim, si de peste 7-8 ani sunt inca functionale.
Un joc pentru fi-miu, scris pe DL Omega nu s-a mai putut citi corect dupa cam 5 ani, asa ca am aruncat respectivul disc.
Daca chiar vrei back-up/salvari utilizabile oricand, un HDD extern este cea mai buna solutie.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru CD-DVD conteaza mult si mediul de stocare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate