Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

rugaminte identificare planta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Ma pune pe ganduri topicul asta...

E retoric si fara adresa. Ce dracu am invatat noi cand eram mici!? 9 din 10 nu stim pasarile, in fine animalele le stim - erau jocuri cu cartonase, se studia mai bine acum fo' 40 de ani. Nu stim pestii - fac exceptie pescarii. Nu stim plantele, copacii. La geografie tinerii de azi stiu capitalele prin care au fost si cam atat. Scoala trebuie reformata, stam pe o planeta pe care nu o cunoastem.
Nu-mi trimiteti sfaturi sa pun mana pe carte ca nu e cazul. Vezi al doilea aliniat.

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postlucianburjuiul, on 24 octombrie 2020 - 12:28, said:

nu stim ...

Stim ciupercile. Bine, cam asa se ajunge la stiri, da' in principiu le cunoastem!

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 21.03.2020
Nu poate nimeni sa invete toate plantele animalele istoria locurile geografice samd ... Nu ai memoria unui server si nici nu are rost. Fiecare stie pe domeniul lui ce-i trebuie - restul este hobby!

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Burianu' ala de-l doreste identificat initiatoru' stiu ca-l mancau porcii cand eram kinder la bunici. De fapt il devorau! Da' sincer niciodata nu l-am vazut asa mare, cu tulpina din aia lemnoasa!

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 21.03.2020
A crescut boschetarie... aia trebuia arsa in vara daca era uscata

#24
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
daca e topinambur poate creste foarte des si foarte inalt, si cei mai vinjosi lemnifica la baza. eu cultiv in gradina un soi de cultura, care face tuberculii mai mari. infloreste si frumos in octombrie, au inceput sa puna si vreo 3 vecini. Da poate fi mincat si e foarte gustos crud, curatat bine si bagat in salate. e mai bun decit castravetele. Merge si fiert si pasat, pentru cine e amator de supe cremoase.
in alta ordine de idei, credeam ca topicul asta scapase de mistocareala ieftina, da se pare ca m-am inselat.

Attached Files



#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 21.03.2020
Oricum nu cred ca cineva poate cultiva chestiile astea la apartament...aria topicului e gresita!

#26
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nici gazon, care e totusi un topic major aici. probabil ca viziunea s-a globalizat Posted Image

#27
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 25.04.2007
Daca e topinambur esti norocos.

Eu voi face din topinambur un gard viu, de-a lungul unui drum de pamant. Momentan am 'pepiniera' langa mosie.
Tulpina creste frumos si drept in sus, 1.8-2m. Si de inflorit inflroeste frumos, cu flori galbene. In doua randuri pus, nici nu vezi de dupa el.

In plus nu ma deranjeaza sa se prafuiasca tulpina si frunzele la trecerea masinilor pe drum, ca de mancat se mananca tuberculii.


Eu din tuberculi am facut chipsuri. Is foarte gustosi, poate chiar mai dulci la gust decat cartoful dulce. Singura chestie e ca din lipsa de amidon, chipsurile nu se fac crocante desi se rumenesc frumos.

Din punctul asta de vedere topinamburul este  un bun substitut pentru cartofi in dieta diabeticilor. Topinamburul crud are 4 glucide, pe cand cartoful crud are 11-12 glucide la suta de grame. Raspunsul in glicemie este mic si aproape plat.

Attached Files


Edited by Batranelul, 24 October 2020 - 13:53.


#28
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
planta are o slabiciune totusi, prinde usor fainarea

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postinregistrare, on 24 octombrie 2020 - 08:33, said:

Au crescut in gradina plantele din imagine si nu stiu ce sunt, pls help
Istoricul solului este urmatorul: in urma cu 6-7 ani pe acest teren am cultivat lucerna si cartofi apoi, datorita balariilor, am aplicat RoundUp si l-am lasat asa.
Plantele astea au crescut dupa voia lor si nu stiu ce e cu ele: folosesc la ceva, mai cresc?
Multumesc
Cum PLM au crescut pe orizontala? Precis sunt ceva extraterestre!

#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostGlCA_Contras, on 24 octombrie 2020 - 12:38, said:

Nu poate nimeni sa invete toate plantele animalele istoria locurile geografice samd ... Nu ai memoria unui server si nici nu are rost. Fiecare stie pe domeniul lui ce-i trebuie - restul este hobby!
Alea mai des intilnite pot fi invatate. Cel mai bine pe exemplare vii, nu din carti. :)

#31
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Pune asta pe telefon, de obicei funcționează
https://floraincognita.com/

#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010

View Postedy_wheazel, on 24 octombrie 2020 - 12:38, said:

Stim ciupercile. Bine, cam asa se ajunge la stiri, da' in principiu le cunoastem!
Asa credeam si eu. Tata stia multe, dar nici el nu se baga la toate. La modul declarativ e simplu, in padure e mai dificil. Nu e master chef sa iei ingredientele din frigider. Merge o data, de doua ori, dar a n-a oara ai cules una din nebagare de seama si sa vezi diaree de grup, la una mai putin daunatoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate