Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Învățământul acum și acum 80 de ani - veți fi surprinși

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#55
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postcipri2bau, on 29 octombrie 2020 - 22:22, said:


Ăştelaltii dăm destul cu rahat

Ciprinel, nu te mai juca cu rahat!

#56
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017

View PostClio1973, on 30 octombrie 2020 - 19:19, said:

Imposibil.
Am să vă explic și de ce....
da, cam tot greul sistemului il duc profesorii de mate română şi materiile unde se dă bac in anumite scoli. Insă tot ei mai au avantajul că pot să facă meditaţii şi asta dacă mai au timp.

S-au făcut multe prostii după 2005
- treaba aia cu invatatorii deveniti profesori fără examen cred că prin 2010 s-a făcut, atunci si-au tras multi (multe mai bine zis) care aveau doar liceul pedagogic (si eventual o titulatură cu 5 prin anii 90 la care mai si copia) si câte o diplomă la Spiru Haret ba si un master apoi, putând preda apoi orice pe la ţară.
- scoţând titularizarea cu 5 ptr profesori materiile rămase fără profesori au fost preluate de necalificati de nota 2 sau 1 si de aceste invatatoare (direct fără examen ca titulari ai scolilor sau cu examen fictiv), scăzând mult calitatea, unele ore neefectuându-se sau fiind fictive, cam cum a  angajat Dragnea pe ălea la directia de protectia copchilului la teleorman acolo. Te miri apoi de calitatea dela liceu (mai ales la ălea tehnice unde intră plebea) si apoi câti mai iau bacul când elevii merg la liceu doar cu notiunile de romana si mate fără alte materii şi nereusind să recupereze in liceu materia de gimnaziu pierdută.

#57
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
In Romania invatatorii sunt profesori?

#58
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Păi citeşte mesajul domnului clio1973, da, in Ro invaţătorii sunt profesori. Profesori învaţamant primar. Cum ai zice şofer de bicicletă sau şofer pietonic, sau sofer de autopingea, sau şofer de tren sau şofer de vapor sau biciclist care conduce autobuzul sau camionul sau biciclist care conduce motocicleta sau cate si mai cate, dar toate nu se potrivesc asa cum nici invatatorii nu pot fi profesori iar profesorii invatatori oricât s-ar strădui adeptii sistemului să explice că schimbarea e buna..... Schimbări făcute cu interes politic posibil....

Cum ar fi şi asistenta denumită medic care nu e medic dar e dar nu prea.

Asadar copchiii ar trebui să-i zică doamna profesoară invatatoarei si gata.

#59
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Wow. Nu inteleg motivatia. Da, invatatorii  pot avea un rol extrem de important in dezvoltarea copiiilor, dar nu sunt profesori (alta pregatire, lipsa unei specializari, alta norma didactica etc). Banuiesc ca a fost un artificiu pentru a le mai ridica salariile, caz in care nu pot sa imi dau cu parerea.

Eu imi amintesc cu mult drag de invatatoarea mea; daca ar fi sa o compar cu ce au copiii in US ar iesi mult, mult peste. Si daca ti-as spune cat platesc pentru scoala ai zice ca e o nebunie. (Si cam asa si e, dar banuiesc ca nici casatorit nu esti ca sa intelegi cine decide in cuplu.)  Revenind la invatatoarea mea - in clasa a 4-a a prezis foarte exact, cunoscandu-ma de la clasa, ce cariera o sa am. Inca ceva - fiul ei mi-a fost profesor la universitate.

View Postcipri2bau, on 03 noiembrie 2020 - 01:15, said:

Asadar copchiii ar trebui să-i zică doamna profesoară invatatoarei si gata.

Pe vremea mea ii ziceam "tovarasa".  Nu imi imaginez cum ar fi sa fiu copil si sa ma adresez invatatoarei cu "doamna" - mi-ar suna ca lipsa de respect. Ok, ma opresc aici ca mi-au dat lacrimile de nostalgie.

#60
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 30.01.2017

View Postclorel_utnapishtim, on 03 noiembrie 2020 - 03:45, said:

Banuiesc ca a fost un artificiu pentru a le mai ridica salariile, caz in care nu pot sa imi dau cu parerea.



Da, așa este .
Prin anii 2000 au început să apară ,,Colegiile" care erau de  fapt fostele ,,IP-3 uri".
Absolvenții acestora aveau studii superioare ,de ,,scurtă durată"(similar subinginerilor).
Un absolvent de liceu pedagogic era mai prost plătit decât un absolvent de ,,IP 3".
Iar un absolvent de ,,colegiu" era mai prost plătit decât unul ca mine( 5 ani curs de zi).
Eu nu susțin că situația trebuia să rămână așa.
O situație ,, asemănătoare" este  în M.A.I. unde însă nu toți(absolvenții de facultăți) sunt ofițeri!
Există subofițeri care în cazul în care termină o facultate ( în domeniu !!!)primesc un spor la salariu.Nu devin automat ofițeri.
În învățământ influența NEFASTĂ a SINDICATELOR și POLITICIENILOR a făcut ca orice învățător, absolvent al unei facultăți( chiar dacă NU ÎN DOMENIU !) să devină automat profesor( este ca și cum subofițerul devine automat ofițer la terminarea facultății de..,,muzică").
Și ne mirăm acum de slaba calitate a profesorilor.
Păi profesorii au fost batjocoriți.
Ca să predai la un liceu ,ai nevoie de minim 5 ani de studii superioare( deci cu 2 ani mai mult decât pentru a deveni prof.pt.înv.primar) și muncești în medie ,cu 16 ore pe săptămână mai mult decât un prof.pt înv.primar,pentru același salariu !
Merită?


#61
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Politrucii au interesul ca invatamantul sa decada cat mai jos posibil. Un cetatean prost este ideal ca votant PSD AUR PRM PNL - astia care voteaza cu premarele care este si cu conspirationistii lu peste...  Asa s-a ajuns sa se voteze toti coruptii si ghiolbanii - daca ai si sprijinul BOR ai rezolvat alegerile. Analfabetizarea fortata este politica oficiala de stat la momentul acutal.

Edited by GlCA_Contras, 18 December 2020 - 16:21.


#62
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020

View Postbenis, on 23 octombrie 2020 - 19:30, said:

Ce presupune un carnet de elev astăzi? Ei.. Note! Un carnet de note. Nici măcar nu ar trebui să îi mai zică "carnet de elev".
Am avut ocazia să văd cum arată carnetul unui elev din 1939-1940.
Acesta prezintă detaliat situația părinților, situația din familie (frați, surori), cum doarme, cum este hrănit.
Deasemenea, prezintă profilul lui psihologic și ce își dorește să ajungă.
Este incredibil cum sistemul de educație, așa șubred cum era în perioada respectivă, reușea totuși să fie centrat mai mult în jurul elevului decât astăzi.
Pe vremea aia, elevul nu era doar un obiect cu note, ci era o persoană cu defecte, cu anumite precondiții, cu anumite aspirații.
Ce este astăzi elevul? Un obiect de fală al politicienilor? Un obiect de lucru al unor profesori frustrați?
Este un editorial în care dacă aș spune mai multe, s-ar pierde rapid esența. Mai bine judecați și voi!



https://www.facebook...383417616166075
Acum elevul este o vaca de muls, de pe urma carora profita o gramada de bujetari si privati... PIBul cel mai mare alocat dupa sanatate. E o afacere imensa!

#63
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
sistemul de invatamant este complet depasit de realitatea sociala si economica actuala.
scoala e un loc in care iti lasi puradeii in relativa siguranta cat timp prestezi la serviciu.

#64
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDeathRipple, on 17 februarie 2021 - 18:26, said:

sistemul de invatamant este complet depasit de realitatea sociala si economica actuala.

Însăşi organul gânditor biologic uman e depăşit de situaţie: creierul biologic nu mai face faţă acumulării şi înţelegerii a tot mai multor descoperiri. "S-a umplut paharul".

Din această cauză lumea dă vina pe şcoală, deşi, şcoala în general se străduieşte să nu piardă şirul acestor descoperiri. De exemplu, acum în liceu se învaţă despre mecanica cuantică, ceea ce în urmă cu 100 de ani nici nu exista într-o formă bine conturată.

Edited by lupini, 18 February 2021 - 13:05.


#65
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Invatatorii nu sunt profesori. Invatatorul termina liceul pedagogic. Profesorul face o facultate... Mai invata si prostimea pe ce lume traieste ;)

#66
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Fata de inceputul anilor `90 astazi scoala pare aproape ideala, sali de clasa cu mobilier nou, totul in culori vesele, rafturide carti si flori, tablete si telefoane, profesorii sigur sunt mai intelegatori, pana si copiii par mai frumosi si mai sanatosi. Iar comparatia cu anii `40 e de cosmar...serios!
Uitati-va numai la aceste pagini si spuneti daca seamana cu saracia si hidosenia de pe vremuri:

https://www.facebook.com/scoala181
https://www.facebook...69936429746542/

Excursii si tabere(in conditii civilizate, ca altfel erau si acum 30 de ani), teren de sport curat, activitati in aer liber, copiii imbracati cu hainute curate si frumoase, etc.

#67
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Sistemul e politizat la maxim. Profesorii (mare lor majoritate) sunt doar niste bujetari docili, care stau linistiti si incaseaza lefuri si bani din meditatii:
https://www.vice.com...soara-de-romana

elevul este cel mai nesemnificativ element in aceasta ecuatie.

Edited by GlCA_Contras, 19 February 2021 - 14:00.


#68
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@ Driade : poate în oraşele mai mari arată şcolile mai bine. Că la sate...
Nici în unele oraşe şcolile nu prea arătau bine. În Bucureşti am avut bafta să învăţ în una care arăta o.k., dar era şcoală căutată.
Din păcate măi GICĂ ai dreptate în ceea ce priveşte elevul. Şi nu prea cred că are să se schimbe situaţia...

Edited by djl, 19 February 2021 - 14:52.


#69
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Trebuie facute mari reforme in sistem, incepand cu depolitizarea... Interesele financiare sunt imense insa - cum spuneam e vorba de cel mai mare procent din PIB dupa sanatate. Nimeni din sistem nu ia in calcul educatia reala a copiilor. Testele PISA sunt elocvente.
Romania Educata a lui Iohannis e doar un slogan fals...

Edited by GlCA_Contras, 19 February 2021 - 14:57.


#70
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Degeaba avem mijloace tehnologice, dacă cei care predau sunt ... Acum, cu şcoala on-line s-au prins şi părinţii ce "poame" sunt unele cadre didactice. Nu arunc cu noroi în toţi, că mai sunt şi cadre didactice care-şi fac treaba cum trebuie.
Din fericire nu prea am avut parte de proşti la predare. Nebuni, doar vreo 2. Unul la facultate. Nepotu' lui unchiu'. Cei care au făcut la Istorie Marile etape ale istoriografiei sau Tendinţe în istoriografia occidentală îl ştiu pe Pingiunu'.
În primul post se menţiona că în acel carnet era trecut şi ce dorea să ajungă elevul. Sunt curios dacă pe atunci chiar se ţinea cont de asta. Azi nici măcar îndrumare nu mai primeşti (posibil să fi existat asemenea activităţi în perioada comunistă, dar eu doar clasa 1 am făcut-o în comunism, aşa că nu ştiu) pentru ceea ce vrei să ajungi. Dar de vină e şi boborul, că nu-i pasă.

Edited by djl, 19 February 2021 - 15:32.


#71
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Sistemul e gandit in asa fel incat un profesor titularizat ramane la catedra pe viata indiferent de rezultatele lui. Daca nu omoara un copil in clasa nu ai ce-i face... Cam la atat se rezuma educatia. Parintii si elevii nu au nimic de spus.... Miorita!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate