Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Floreasca Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
morPhineSKD

morPhineSKD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2011
Sunt interesat de un stuido in Floreasca Residence 1 sau 2.

Am vizionat un studio dublu in faza 1 care era vandut de persoana fizica si studio in faza 2 direct la dezvoltator care inca e la gri.

Din ce am inteles a fost scandal mare la faza 1 pentru ca dezvoltatorul nu a permis infiintarea asociatiei de proprietari si ca obiligau locatarii sa plateasca sume exagerate pentru taxa de mentenanta.

As fi curios daca exista cineva care s-a mutat si poate oferi mai multe informatii despre calitatea constructiilor, clauze contractuale abuzive etc.

Edited by morPhineSKD, 23 October 2020 - 17:34.


#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003
Acolo nu e Floreasca. Doar numele.. Nici macar lacul nu mai e Floreasca, e Tei toata ziua

Edited by radu103, 23 October 2020 - 17:57.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,973
  • Înscris: 18.12.2007
Studio:
Suprafata utila: 40.00 m2
Suprafata totala: 57.33 m2
Pret: 88,862 € + TVA Posted Image Posted Image Posted Image


LE: la penthouse-uri preturi de 5000 euro pe m2.

Edited by AlexEn, 23 October 2020 - 18:34.


#4
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015

 radu103, on 23 octombrie 2020 - 17:55, said:

Acolo nu e Floreasca. Doar numele.. Nici macar lacul nu mai e Floreasca, e Tei toata ziua

La fel e si cu AFI Cotroceni sau Cotroceni Politehnica Residence care sunt situate in cartierul Militari doar ca suna mai bine Cotroceni.

#5
Graphixes

Graphixes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.03.2014
Eu zic sa stai departe, m-am interesat si eu si pute treaba nasol pe acolo. Plus ca nu stiu cat de ok e sa auzi zilnic mingi de tenis la 5000€/m2.

#6
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005

 borhot, on 26 octombrie 2020 - 10:06, said:

La fel e si cu AFI Cotroceni sau Cotroceni Politehnica Residence care sunt situate in cartierul Militari doar ca suna mai bine Cotroceni.


AFI Cotroceni se află pe ceea ce era cândva Câmpul Cotrocenilor, unde făcea Aurel Vlaicu demonstrații de zbor, așa cum o arată și o plăcuță de pe mall. Aici o scrisoare a lui Aurel Vlaicu către Octavian Goga: http://www.muzeulcot...r_documente.pdf (documentul 160). Așadar, AFI nu minte.

Edited by SisterRay, 26 October 2020 - 22:40.


#7
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015
Aha. Inseamna ca jumatate din Militari ar trebui redenumit in Cotroceni.

#8
morPhineSKD

morPhineSKD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2011

 Graphixes, on 26 octombrie 2020 - 10:09, said:

Eu zic sa stai departe, m-am interesat si eu si pute treaba nasol pe acolo. Plus ca nu stiu cat de ok e sa auzi zilnic mingi de tenis la 5000€/m2.
E faina vederea de pe terasa. Dar, vorba ta, cu terenurile alea de la Mapn acolo nu stiu cata liniste va fi.
Pretul pentru un studio e ~ 2200EUR/mpu si e cu vedere pe spate spre Dynamic city, distanta intre ele fiind foarte mica pentru acest regim de inaltime, de 14m
La 2 camere ~60mpu vor ~140.000 EUR, loc de parcare 17k + TVA

Din ce am mai citit in review-uri pe google maps cica deja e igrasie in apartamente. La vizionare am vazut blocul din faza 2 la gri, calitatea constructiilor lasa de dorit: grinzi strambe, placi de rigips care nu se imbina, duduie podeaua cand pasesti (am 77kg dar simteam cum vibreaza) - cred ca va fi o placere sa-l auzi pe vecinul de deasupra cum se duce la bucatarie.

Apartamentele se vand la gri cica dar ai incluse in pret niste finisaje pe care ei se obliga sa ti le puna in 6 saptamani si pe care Laurentiu de la vanzari era prea ocupat sa mi le arate, mi-a zis "intra si tu pe site la delta studio si vezi acolo". Sincer cred ca sunt cele mai basic finisaje si daca iei un apartament acolo o sa vrei sa-l finisezi ca lumea si vei mai baxa cel putin cateva mii de euro

Ce sa zic, pacat de locatie.

#9
Graphixes

Graphixes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.03.2014
Eu mai astept. La corporatie tocmai ce am intrerupt un proiect mare cu Ernst & Young. Nu mai au bani nici macar pt. oamenii lor de pe proiect.
Avem colegi pe departamente care nu au proiect alocat din februarie. Tot ce s-a muncit pana acum a fost din inertie, proiecte stabilite inainte de pandemie. Urmeaza o iarna interesanta.
Toate apartamentele astea care "s-au dat deja" si cand te muti in bloc, blocul e gol cuc, vor incepe sa apara incet incet. Nu are cum efectiv sa mai mearga treaba asa in halul asta.

Edited by Graphixes, 28 October 2020 - 11:37.


#10
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 Graphixes, on 28 octombrie 2020 - 11:37, said:

Eu mai astept. La corporatie tocmai ce am intrerupt un proiect mare cu Ernst & Young. Nu mai au bani nici macar pt. oamenii lor de pe proiect.
Avem colegi pe departamente care nu au proiect alocat din februarie. Tot ce s-a muncit pana acum a fost din inertie, proiecte stabilite inainte de pandemie. Urmeaza o iarna interesanta.
Toate apartamentele astea care "s-au dat deja" si cand te muti in bloc, blocul e gol cuc, vor incepe sa apara incet incet. Nu are cum efectiv sa mai mearga treaba asa in halul asta.

In ce domeniu are activitate compania?

#11
Graphixes

Graphixes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.03.2014

 XtremePWN, on 28 octombrie 2020 - 15:44, said:

In ce domeniu are activitate compania?
IT

#12
petu_mihaela

petu_mihaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.07.2010

 Graphixes, on 26 octombrie 2020 - 10:09, said:

Eu zic sa stai departe, m-am interesat si eu si pute treaba nasol pe acolo. Plus ca nu stiu cat de ok e sa auzi zilnic mingi de tenis la 5000€/m2.

Buna. Si noi am fost la o vizionare aici . La ce te referi ca pute treaba? Au probleme cu actele sau cu receptia? Noua ne a zis ca sunt vandute foarte multe dar sincer nu prea pareau locuite blocurile. Ce ni s-a parut aiurea (pe langa preturile f mari Posted Image)) este ca ne-a spus ca se semneaza si contract de mentenanta , taxa de mentenanta fiind de 1 euro/mp(n-am intrat in prea multe detalii dar cred ca pe mpc nu util si pana la infiintarea asociatiei de proprietare; dar am citit tot aici pe forum ca de fapt ei pun piedici in acest sens). Eram curioasa daca mai stii ceva in plus. Noi ne gandim daca are sens macar sa incercam o negociere sau au alte probleme. Nu am gasit pe nicaieri reviewuri si se pare ca nici aici pe forum nu e nimeni care sa fi cumparat sa ne spuna o opinie. Asa ca daca mai stii vreun detaliu ne-ar fi de mare ajutor.
Si , ca idee, finisajele mi s-au parut medii, cu indulgenta.

Edited by petu_mihaela, 28 October 2020 - 16:25.


#13
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Site facut pe repede-nainte! La asemenea preturi si pretentii, greseli de genul asta sunt impardonabile!

130 m2 = 567,676 € + TVA la penthouse.

Israeli investors pour EUR 10 mln in luxury apartments in Bucharest

S.C. PRIME EQUITY S.R.L
Administratori:
ISRAEL Shalit Ofir
Asociaţi:
ISRAEL  (60%) Shalit Oriel
Asociaţi persoane juridice:
ISRAEL  (40%) SHAUL EFRATI HOLDINGS LTD

Attached Files


Edited by leusteanul, 28 October 2020 - 18:36.


#14
Graphixes

Graphixes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.03.2014

 petu_mihaela, on 28 octombrie 2020 - 16:23, said:

Buna. Si noi am fost la o vizionare aici . La ce te referi ca pute treaba? Au probleme cu actele sau cu receptia? Noua ne a zis ca sunt vandute foarte multe dar sincer nu prea pareau locuite blocurile. Ce ni s-a parut aiurea (pe langa preturile f mari Posted Image)) este ca ne-a spus ca se semneaza si contract de mentenanta , taxa de mentenanta fiind de 1 euro/mp(n-am intrat in prea multe detalii dar cred ca pe mpc nu util si pana la infiintarea asociatiei de proprietare; dar am citit tot aici pe forum ca de fapt ei pun piedici in acest sens). Eram curioasa daca mai stii ceva in plus. Noi ne gandim daca are sens macar sa incercam o negociere sau au alte probleme. Nu am gasit pe nicaieri reviewuri si se pare ca nici aici pe forum nu e nimeni care sa fi cumparat sa ne spuna o opinie. Asa ca daca mai stii vreun detaliu ne-ar fi de mare ajutor.
Si , ca idee, finisajele mi s-au parut medii, cu indulgenta.
Cum adica nu gasiti recenzii? E plin de reviews despre situatia mentenantei pe Google. Toti spun acolo sa stati departe. Niste oameni care se zgarcesc sa lase o asociatie de locatari din cauza ca pierd niste bani crezi ca au construit foarte bine si nu s-au zgarcit si la materiale?

#15
petu_mihaela

petu_mihaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.07.2010

 Graphixes, on 29 octombrie 2020 - 08:58, said:

Cum adica nu gasiti recenzii? E plin de reviews despre situatia mentenantei pe Google. Toti spun acolo sa stati departe. Niste oameni care se zgarcesc sa lase o asociatie de locatari din cauza ca pierd niste bani crezi ca au construit foarte bine si nu s-au zgarcit si la materiale?

Am vazut reviewurile de pe google dar sunt toate de acum 8 luni de zile, ma gandesc ca intre timp poate s-a remediat situatie. Este un singur review recent lasat de cineve care zice ca intentiona sa cumpere si a vorbit cu locatarii si a aflat de problema, si din acest review pare ca acum exista totusi asociatie si ca e o pb cu contractul de apa nova. Ma gandeam ca poate gasesc pe cineva pe forum care chiar locuieste acolo si stie exact ce si cum. V-am intrebat mai multe pentru ca ati scris ca v-ati interesat si am presupus ca stiti niste detalii, dar inteleg ca tot reviewurile de pe google au fost si sursa dvs.  Imi pare rau acum ca mi-a fost rusine sa bat la usi , cand am fost la vizionare, ca sa vorbesc concret cu locatarii. Ceva e clar ca se intampla acolo, dar as fi vrut sa stiu concret.

Edited by petu_mihaela, 29 October 2020 - 12:11.


#16
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,331
  • Înscris: 31.07.2017
conform legii cred eu, orice bloc ar trebui sa aiba iesire la 2 strazi, in cazul asta, are iesire doarla una. cu atat mai bine, cand trec pe acolo cu masina, nu voi lasa nicio masina sa se bage in strada. blocul e ilegal, nu respecta niciun regim de inaltime. o porcarie, pe scurt!

#17
Asasas11

Asasas11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2018
Am vazut pe aici si pe google  niste comentarii de genul " bate la usa locatarilor sa te interesezi despre porcariile din bloc "... va recomand cu toata caldura sa bateti la usile din bloc ...veti  constata ca nu locuieste nimeni in gunoaiele astea de blocuri.  Am platit expert tehnic autorizat pentru evaluarea calitatii lucrarilor, fiind interesat sa cumpar aici. Mi-a recomanadat sa caut in alta parte explicandu-mi f multe detalii tehnice din care rezulta slaba calitate a executiei lucrarilor in aceste blocuri

#18
Emma250

Emma250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2020
Cat costa o evaluare a unui expert tehnic autorizat, asa in linii mari, ma intereseaza si pe mine. Multumesc!

Edited by Dany_Darke, 24 November 2020 - 12:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate