Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa mica pe parter

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Salutare,

Deschid si eu acest jurnal dupa ce am citit alte cateva si mi-am dat seama ca e benefica obiectivitatea sfaturilor primite aici, asa ca sa luam lucrurile in ordine...
  • Terenul are o suprafata de 603 mp si se afla in apropierea Brasovului
    • Ca si utilitati are: apa curenta, gaz, curent, dar ii lipseste canalizarea
    • Frontul stradal este de 21 de metri, iar adancimea e de aproximativ 28.7 metri
  • Casa are rolul de a suplini achizitia unui apartament cu 3 camere in oras
    • Am zis sa nu exageram si sa ramanem undeva in jurul a 100 mp utili (apartamentul actual are 60 si e suficient)
    • O sa adaposteasca doua persoane pentru moment si probabil 3 in viitorul apropiat

Am cochetat destul de mult cu ideea unei case pe structura metalica, dar am ajuns sa renuntam la idee mai mult datorita faptului ca suntem inca tineri si nu stim ce turnura va lua viata in urmatorii ani, care ne-ar putea obliga sa o vindem... iar dupa ce am citit comentariile de pe pagina producatorului de Facebook cat si cele de pe YouTube, care iti dau foarte bine de inteles care este perceptia lumii in ceea ce priveste aceasta tehnologie, chestie confirmata si de arhitect, am decis sa nu ne asumam riscul de a pierde timp si bani la o eventuala vanzare si sa mergem pe clasica zidarie.

Mai jos puteti vedea compartimentarea propusa. Stim ca este mai mica, dar am zis sa nu ne intindem mai mult decat putem duce.

Attached File  plan_casa.png   136.04K   321 downloads

Solutia in ceea ce priveste structura este de tip cadre, cu peretii realizati din caramida rectificata. Acoperisul fiind in 4 ape.

Sa inceapa spectacolul! Ce e gresit in planul asta de compartimentare?

N-am permisiunea sa editez postul anterior, dar cam asta a fost tema de proiectare:

Casă unifamilială
    1) Beneficiari:
   XXX
    2) Detalii teren:
    1) Numar cadastral: XXX
    2) Dimensiuni:
    a) Suprafața:   603 m²
    b) Front stradal:  21 metri
    c) Adâncime:  28,7 metri
    3) Imprejmuit pe laterale. Necesita imprejmuire fata (strada) și spate.
    4) Strada nu este asfaltata
    3) Utilitati disponibile:
    1) Curent electric  (trebuie verificat dacă punctul de transformare mai are capacitate)
    2) Gaz  (necesita extindere/racordare). Prezent la vecin.
    3) Apa curenta  (necesita extindere/racordare). Prezenta la vecin.
    4) Canalizare  nu exista. Se va utiliza o fosa septica
    4) Cerinte de proiectare:
    1) Construcție casa parter și imrejmuire
    2) Camere și suprafete utile:
    a) Living:  22 m²
    b) Dormitor 1:  14 m²
    c) Dormitor 2:  14 m²
    d) Bucătărie:  17 m²
    e) Baie:   6   m² (baie principala)
    f) Baie:   3   m² (baie de serviciu/oaspeti, toaleta + lavoar)
    g) C.T./Spalatorie 7   m²
    h) Debara/Dressing ...  m² (depozitare haine în afara sezonului de utilizare)
    i) Hol/Holuri:  ...  m²
    j) Terasa:  ...  m²
    3) Anexe: carport
    4) Note:
    a) Suprafetele prezentate mai sus sunt pur orientative și pot fi modificate în funcție de nevoile impuse de compartimentare și structura, acestea rămân la latitudinea arhitectului.
    b) Suprafața totala utila a casei (excluzand terasa), ar fi ideal să se incadreze în 100 m² +/- 10 m²
    c) Să se evite pe cât posibil un spațiu semidecomandat
    d) În camera tehnică, vor fi amplasate centrala termică (pe gaz), o mașină de spălat rufe și un uscător, probabil tabloul electric, alte elemente ce țin de instalatiile termice/apa și echipamentele de internet (router, switch). Spațiul probabil va fi utilizat și pentru depozitarea asternuturilor, haine de iarna, pe perioada verii, trollere...
    e) Bucătăria trebuie să fie separata de living, nu ne dorim o bucătărie open-space. Aceasta trebuie sa aibe o forma care sa permita așezarea la masa a 6 persoane (probabil vom pune un coltar în aceasta și o masa ce poate fi extinsa)
    f) Terasa ne dorim sa aibe uși de acces separate atât către bucătărie cât și living.
    5) Instalații:
    a) Electrice: Nu vor exista automatizari (smarthome). Amplasarea prizelor și a corpurilor de iluminat urmând a fi decisă după ce se finalizează proiectul de compartimentare
    b) Termice/Sanitare: Se dorește încălzire în pardoseala
    c) Aer: Luam în considerare montarea unor ventilatoare cu recuperare de căldura, sistem descentralizat (mai trebuie să ne informăm în privința asta). Nu luăm în considerare montarea unui aparat de aer condiționat.
    5) Structura
    1) Zidirea peretilor se va face folosind blocuri de BCA.
    2) Acoperișul
    a) Sarpanta dorim să fie una industrializată, din lemn sau metal
    b) Invelitoarea va fi din tigla metalică

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
fiind adeptul caselor mici si vazand cum se chinuie majoritatea cu case mari care le termina in 10 ani, nu pot decat sa te felicit.

sunt de acord si ca in Brasov, decat sa-ti iei apartament in Tractorul, mai bine iti faci casuta. E printre putinele orase mari in care as prefera asta. De curios, unde construiesti?

1.livingul cam mic. bucataria e mare, am inteles de ce. dar daca iti vin 6 insi, nu ii pui si tu in sufragerie? ii pui sa stea in bucatarie? livingul minim 30, bucataria poate sa fie si mai mica.
2.cu baia nu stiu ce sa faci, ca e pusa intre dormitoare si cand o sa se traga cineva apa noaptea, o sa-i trezeasca si pe ceilalti. cred ca as face o rocada cu spalatoria.
3.pana la urma sus e caramida iar jos scrie bca. oricum daca iti faci din cadre nu conteaza foarte mult. dar as merge tot pe caramida desi stiu ca in Brasov te-ar ajuta izolatia in plus de la bca.
4.inteleg avantajele ipatului dar tu ai camere micute. mare atentie ca mobila sa fie toata cu picioare. intr-un dormitor daca pui pat, dulap,masa de tv, birou cam asta e spatiu. si o sa incalzesti fie mobila fie cei 4 metrii patrati care-ti mai raman
5.astea descentralizate nu stiu ce sa zic. ori faci de la inceput ori nu mai faci. eu vroiam sa ma mut in Brasov(candva sau poate mai vreau) si stiu ca e o problema cu mirosurile si poluarea. desi nu-s mare fan la chestiie astea, as zice ca avand in vedere poluarea si clima voastra, ar fi bun.
6.bravo ca nu ai automatizari. prea overrated dupa parerea mea.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Aveti 18 mp de holuri la vreo 108 utili. Mie mi se pare mult.
Sunt pusi niste stalpi acolo, unii cam neaxati, unii cam in plus. Arhitectul a inteles ca structura o sa fie pe cadre? Posted Image Ca nu pare.
Nu este respectata cerinta 4f (iesire pe terasa)
La ce foloseste nisa aia din hol? Dulap? La 2.00 latime era loc oricum.
Altfel, felicitari pentru decizie si abordare, plus lista de cerinte. Succes!

Edited by crocko.dilul, 23 October 2020 - 13:42.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Not good.
1 baie sa fie alocata exclusiv dormitorului matrimonial. trust me.
Desfiinteaza zidul ala de la Spalatorie (adica nutrebe garsonela pt masina de spalat) si fa usa de la dormitor sa dea in Bucatarie, desfiintezi holul ala dintre dormitoare.
Prea multe holuri si holisoare, simplifica pe cat poti.
As inversa bucataria cu livingul ca pozitie, nu ca dimensiune.
Nu am vazut orientarea pe soare.

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
- Casa mica pe parter
- Canalizare nu exista. Se va utiliza o fosa septica

Casa nu e mica. Mic/mare e un concept relativ. Daca e ergonomica e ok.
Nu economisi la fosa septica, vezi care sunt cele mai generoase optiuni pe care le ai, biofose, etc. Ultimul lucru pe care-l doresti e sa-ti vina vidanja des in vizita.

#6
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017

 bobitad, on 23 octombrie 2020 - 13:38, said:

fiind adeptul caselor mici si vazand cum se chinuie majoritatea cu case mari care le termina in 10 ani, nu pot decat sa te felicit.

sunt de acord si ca in Brasov, decat sa-ti iei apartament in Tractorul, mai bine iti faci casuta. E printre putinele orase mari in care as prefera asta. De curios, unde construiesti?

1.livingul cam mic. bucataria e mare, am inteles de ce. dar daca iti vin 6 insi, nu ii pui si tu in sufragerie? ii pui sa stea in bucatarie? livingul minim 30, bucataria poate sa fie si mai mica.
2.cu baia nu stiu ce sa faci, ca e pusa intre dormitoare si cand o sa se traga cineva apa noaptea, o sa-i trezeasca si pe ceilalti. cred ca as face o rocada cu spalatoria.
3.pana la urma sus e caramida iar jos scrie bca. oricum daca iti faci din cadre nu conteaza foarte mult. dar as merge tot pe caramida desi stiu ca in Brasov te-ar ajuta izolatia in plus de la bca.
4.inteleg avantajele ipatului dar tu ai camere micute. mare atentie ca mobila sa fie toata cu picioare. intr-un dormitor daca pui pat, dulap,masa de tv, birou cam asta e spatiu. si o sa incalzesti fie mobila fie cei 4 metrii patrati care-ti mai raman
5.astea descentralizate nu stiu ce sa zic. ori faci de la inceput ori nu mai faci. eu vroiam sa ma mut in Brasov(candva sau poate mai vreau) si stiu ca e o problema cu mirosurile si poluarea. desi nu-s mare fan la chestiie astea, as zice ca avand in vedere poluarea si clima voastra, ar fi bun.
6.bravo ca nu ai automatizari. prea overrated dupa parerea mea.

Terenul se afla in Sanpetru, destul de aproape de Brasov, cam 5 minute de mers cu masina si sunt in Tractorul. Intradevar livingul e cu 1 metru mai mare fata de cel din apartamentul actual, o sa incerc sa vad daca il putem mari cumva pana pe la 25 macar.

 crocko.dilul, on 23 octombrie 2020 - 13:41, said:

Aveti 18 mp de holuri la vreo 108 utili. Mie mi se pare mult.
Sunt pusi niste stalpi acolo, unii cam neaxati, unii cam in plus. Arhitectul a inteles ca structura o sa fie pe cadre? Posted Image Ca nu pare.
Nu este respectata cerinta 4f (iesire pe terasa)
La ce foloseste nisa aia din hol? Dulap? La 2.00 latime era loc oricum.
Altfel, felicitari pentru decizie si abordare, plus lista de cerinte. Succes!

Da, intradevar suprafata holurilor ma cam pune pe ganduri, dar imi e greu sa vad ce putem face in privinta asta... doar sa le ingustam, poate. In legatura cu structura, am discutat atat de cadre cu caramida rectificata cat si de zidarie portanta cu stalpi de beton.

 overseas, on 23 octombrie 2020 - 14:10, said:

1 baie sa fie alocata exclusiv dormitorului matrimonial. trust me.

Poate sa inghesui cumva spalatoria langa baie, sa sufere un singur dormitor, altfel nu vad ce pot face.

 overseas, on 23 octombrie 2020 - 14:10, said:

Desfiinteaza zidul ala de la Spalatorie (adica nutrebe garsonela pt masina de spalat) si fa usa de la dormitor sa dea in Bucatarie, desfiintezi holul ala dintre dormitoare.
Nu am vazut orientarea pe soare.

Spalatoria o sa fie folosita si pentru a tine diverse lucruri cum ar fi, mop, matura, aspirator, masina de spalat rufe si uscator si in acelasi timp si niste dulapuri in care sa tii hainele extrasezon.

 overseas, on 23 octombrie 2020 - 14:10, said:

Nu am vazut orientarea pe soare.

Nordul este pe unde e livingul

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Deci spalatoria e un fel de debara, am inteles. Dar tot nu imi suna OK, desfinteaz-o si bagi niste dulapuri pe perete, niste chestii destepte de depozitare de la Ikea etc. Fara zidul ala.

Sa iti zic cum o sa fie: din aprilie pana in octombrie (cel putin) veti intra si iesi din casa pe usa de la terasa, prin bucatarie.
Livingul ala e izolat de restul casei si de locul de luat masa, poate vrei sa iti faci birou sau biblioteca sa nu fii deranjat. Va fi pe post de "camera buna" unde nu sta nimeni. Veti baga un TV in bucatarie si asta e.

Edited by overseas, 23 October 2020 - 15:42.


#8
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
In sfarsit o casa mica (normala)! Posted Image

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Incepe cu ce e esential si poate sa iti dea toate calculele peste cap

1) Curent electric  (trebuie verificat dacă punctul de transformare mai are capacitate)

#10
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017

 don_King, on 23 octombrie 2020 - 16:27, said:

Incepe cu ce e esential si poate sa iti dea toate calculele peste cap

1) Curent electric  (trebuie verificat dacă punctul de transformare mai are capacitate)

Zici ca esti viitorul vecin Posted Image . Da, stim ca poate fi problematic si urmeaza sa vedem ce e si acolo... din cate stim pana acum, nu e dracul atat de negru...

Altfel, am ascultat de sfaturile primite pana acum si am redesenat eu compartimentarea. Imi dau seama ca probabil grosimile anumitor pereti se vor schimba cand o sa vada arhitectul si ca anumite lucruri sunt probabil prost gandite, dar traim si vedem.

Attached File  Screenshot 2020-10-23 174501.png   98.89K   159 downloads

#11
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

 danpromfx, on 23 octombrie 2020 - 13:11, said:

Salutare,

    • Am zis sa nu exageram si sa ramanem undeva in jurul a 100 mp utili (apartamentul actual are 60 si e suficient)
    • O sa adaposteasca doua persoane pentru moment si probabil 3 in viitorul apropiat

Felicitari pentru decizie! Succes in indeplinirea visului. Voi urmari subiectul.

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Acum si spalatoria si camara sunt prea inguste. De ce nu incorporezi baia in dormitor? Sunt prea multe usi in holul ala, asa scapi de una, o muti la intrerior - intre dormitor si baie. Intrarea in casa de ce n-o faci la nivel, mai ales ca nu ai etaj. Iti vine un musafir o sa incerce toate usile din greseala pana intra in baia de pe hol.

Edited by lucianburjuiul, 23 October 2020 - 17:30.


#13
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017

 lucianburjuiul, on 23 octombrie 2020 - 17:28, said:

Acum si spalatoria si camara sunt prea inguste. De ce nu incorporezi baia in dormitor? Sunt prea multe usi in holul ala, asa scapi de una, o muti la intrerior - intre dormitor si baie. Intrarea in casa de ce n-o faci la nivel, mai ales ca nu ai etaj. Iti vine un musafir o sa incerce toate usile din greseala pana intra in baia de pe hol.

Intradevar, parca merge o mica baie in dormitor. Varianta revizuita, mai jos:

Attached File  Screenshot 2020-10-23 190015.png   50.23K   116 downloads

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 danpromfx, on 23 octombrie 2020 - 16:49, said:

am redesenat eu compartimentarea.
Nuuuuuuu....
Nu manca painea arhitectului!


Uite, un plan care mie mi se pare mult mai echilibrat. Sigur, poate suferi critici, de fapt a suferit deja.
https://forum.softpe.../#entry26026838

Edited by crocko.dilul, 23 October 2020 - 18:36.


#15
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Mai sus s-a evaporat spalatoria. Tot cu arhitectul trebuie sa vorbesti.

#16
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Cu siguranță voi vorbi cu arhitectul. Mă ajută în schimb exercițiul ăsta să știu ce să îi explic că trebuie modificat.

Ideile de până acum sunt foarte bine primite și vă mulțumesc tuturor pentru asta!

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Excelent ! Dar nu vad garajul,beciul si magazia.Fara astea nu e casa.A,si gardul.Si soba cu plita si rola in bucatarie.Vreo 50000 in plus.

#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 lucianburjuiul, on 23 octombrie 2020 - 18:56, said:

Mai sus s-a evaporat spalatoria. Tot cu arhitectul trebuie sa vorbesti.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate