Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrerupator triplu cu touch PNI SH303 din sticla, alb cu LED indicator - Suport, Testare, Pareri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului: Intrerupator triplu cu touch PNI SH303 din sticla, alb cu LED indicator
suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.


[ https://www.pni.ro/media/catalog/product/cache/949d51c48d65f2e67a8d66492b5143dc/P/N/PNISH303_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



INSTALARE SIMPLA[ https://cdn.mypni.com/leaflets/6157/01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/6159/03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://cdn.mypni.com/leaflets/6160/02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://cdn.mypni.com/leaflets/6161/04.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/6162/05.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rezistenta


Suprafata wateproof / anti coroziune

Functioneaza in orice conditii, poate fi atins cand suprafat este umeda

Indicator nocturn


Intrerupatoru PNI SH303, pe timpul noptii este usor de depistat, acesta fiind iluminat

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/6169/06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Caracteristici generale
Dimensiuni 85 x 85 x 35 mm
Greutate 140 g
Tensiune de alimentare 170-240VAC
Sarcina maxima suportata 200 W
Altele Poate fi controlat si din telecomanda.
Temperatura de lucru -10 ~ +60°
Umiditate 10% - 95%
Culoare Alb
Pachetul contine
Intrerupator inteligent Da
Manual de utilizare Da
Condensator Da

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului

Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs

Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files


Edited by suport_PNI, 26 October 2020 - 10:36.


#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Ar fi foarte util daca atat aici, cat si mai ale pe site, s-ar specifica daca are sau nu are nevoie de nul de lucru. Depreferat mare si cu rosu, sa sara in ochi. Este o informatie foarte utila care lipseste sau cel putin e greu de gasit.

#3
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Pare ca nu are nevoie de nul.

Attached Files



#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Este un banal intrerupator. De ce ar avea nevoie de nul?

#5
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din prima poza de pe site pare ca are 4 borne : L si 3 iesiri . Dar  as vrea o confirmare de la furnizor ca nu are nevoie de nul de lucru .

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nulul pentru alimentarea montajului, poate fi asigurat din returul prin consumator. De ce ar avea nevoie de un nul suplimentar, care ar complica instalatia si ar mari riscurile de electrocutare?

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nulul prin consumator e nul, doar cand e stins becul, cand e aprims, devine faza. Eu inca nu am intalnit intrerupatoare ce contin electronica, sa nu aiba nevoie de un fir in plus in doza intrerupatorului.

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
NU. NU este doar un banal intrerupator. Are electronica in intrerupator. Si intamplarea face ca orice montaj electronic, pentru a functiona, sa aibe nevoie de alimentare. In mod traditional, in dozele mai vechi NU exista nul de lucru. In acest caz intrerupatoarele bengoase nu pot functiona.

Sunt 2 solutii:

- se trage nul in doza de aparat
- exista intrerupatoare care pot functiona fara nul, alimentarea facanduse prin curentul rezidual al becului.

PS inca astept raspunsul domnului Helper PNI :)

Edited by iladi, 23 October 2020 - 09:26.


#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Am cumparat eu unul de pe Emag, nu PNI, si tot asa, are nevoie de nul, si acum tot aman instalarea ca nu imi este tocmai la indemana sa adaug cabluri :) Eu l-am luat ca fiind bazat  pe un modul Sonoff stiu un pic cum sa-l instalez  si doream functia  de schedule. (Sonoff au care merg fara nul separat)
    Asta in schimb este pe Tuya, nu stiu cum sunt.

#10
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
@suport_PNI, am si eu 3 intrebari:
1 - acest intrerupator are nevoie si de vreun condensator legat in paralel cu "primul bec"? - Am deja un intrerupator "fara nul", care pentru a functiona are nevoie de acel condensator - Sonoff
2 - se poate controla cu aplicatia celor de la Ewelink?
3 - se poate controla cu google homemini/alexa?

Multumesc!

Edited by pustiu_22, 23 October 2020 - 10:27.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrumegus, on 23 octombrie 2020 - 09:24, said:

Nulul prin consumator e nul, doar cand e stins becul, cand e aprims, devine faza. Eu inca nu am intalnit intrerupatoare ce contin electronica, sa nu aiba nevoie de un fir in plus in doza intrerupatorului.
Niciodata nu e tarziu sa mai inveti cate ceva!Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 23 October 2020 - 10:53.


#12
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004

View Postrumegus, on 23 octombrie 2020 - 09:24, said:

Nulul prin consumator e nul, doar cand e stins becul, cand e aprims, devine faza. Eu inca nu am intalnit intrerupatoare ce contin electronica, sa nu aiba nevoie de un fir in plus in doza intrerupatorului.

Cand este aprins becul are o cadere de tensiune de cativa volti pe montaj, suficient cat sa alimenteze electronica.
Evident ca nu il poti proba fara sarcina.

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postmyshyk, on 23 octombrie 2020 - 10:52, said:

Niciodata nu e tarziu sa mai inveti cate ceva!Posted Image Posted Image
asta se intampla cand unii au tras chiulul la orele de fizica sau nu au fost atenti la ora.

si sunt si eu interesat de acelasi lucru: e nevoie de firul de impamantare la intrerupator sau merge doar cu faza+nul?

#14
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Era foarte util o schema de montaj, o sa caut pe google

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postistratei, on 23 octombrie 2020 - 11:28, said:


Cand este aprins becul are o cadere de tensiune de cativa volti pe montaj, suficient cat sa alimenteze electronica.
Evident ca nu il poti proba fara sarcina.
Cum nu stim cum functioneaza, initiatoru s-a ascuns, nu da explicatii, doar ne putem da cu presupusul... Daca are releu, ca sonoff, nu vad ce cadere de tensiune apare. Apoi, daca alimenteaza un bec cu led, caderea e mult prea mica, tensiunea aia mai trebuie redresata, alte pierderi...

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Intrerupatorul nu intrerupe curentul complet, ci lasa sa treaca un curent mic printr-o rezistenta cat sa mentina electronica alimentata. Daca ledul e sensibil si incepe sa palpaie , atunci se conecteaza condensatorul care are o impendanta mai mica decat a becului. De preferat sa fie conectat de la inceput ca sa preintampini fenomenul.
Se specifica ca se poate controla printr-o telecomanda (optional) care banuiesc ca functioneaza pe 433 MHz.

Edited by Leo2006, 26 October 2020 - 09:27.


#17
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Am atasat astazi si manualul produsului in care am prezentat si schema de conectare care ar trebui sa lamureasca toate intrebarile de mai sus.

Cred ca le-a lamurit intre timp si colegul de mai sus.

Scuze de intarziere, nu reusim tot timpul sa raspundem in weekend, deoarece avem si noi liber :)

Vad ca este interes asa ca astept solicitarile de testare pe privat si pentru acesta cat si pentru variantele:
- simplu   Intrerupator simplu cu touch PNI SH101 din sticla, alb cu LED indicator
si
- dublu   Intrerupator dublu cu touch PNI SH202 din sticla, alb cu LED indicator

#18
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Salut, am luat un întrerupător wi fi fără nul, în pachet am găsit un condensator, unii îl montează alții nu.
Ce fac cu el?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate