Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebari Contract Comodat Auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,

Zilele astea am fost la un notar sa inchei un contract de comodat auto. Cateva lucruri mi s-au parut super ciudate:

-dumnealui insista ca durata maxima e de 3 ani, desi in lege nu am gasit nimic mentionat (deci ar putea fi perioada nedeterminata)

-m-a limitat la un numar maxim de tari. Eu am inisistat sa scriem "strainatate", pentru a avea flexibilitate; el insista sa scriem tarile (exemplu Ucraina, Romania, Rusia etc). Si ca daca scriem multe tari contractul nu e valid.

-nu mi-a scris CNP-ul pe document, doar seria cartii de identitate (care expira in curand). El a zis ca nu e problema, desi mie mi se pare stupid.

Stie cineva daca sunt eu prea limitat sau are notarul dreptate?

Mersi!

#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.12.2019
Nu există limite pentru un astfel de contract și nici nu este obligatorie legalizarea lui. Dacă totuși ai nevoie de legalizare pe undeva prin străinătate, notarul nu face decât să certifice că acel contract există și e semnat de părțile din el. În rest, nici nu e nevoie să-l citească.

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Nu semnezi ce nu-ti convine. Schimbi notarul.

#4
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
OK, deci e clar ca era dubios omul.

Acum, daca eu deja am semnat contractul (ma grabeam), desi el m-a informat gresit (a zis ca termenul maxim legal e 3 ani si exista limita de tari), am dreptul legal in a cere schimbarea comodatului conform noilor termeni (perioada nedeterminata + fara limita de tari)?

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Faci o anexa la contract. Daca ambele parti sunt de acord si nimic nu contravine legii, nici notarul nu are ce comenta.

#6
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postlucianburjuiul, on 22 octombrie 2020 - 19:14, said:

Faci o anexa la contract. Daca ambele parti sunt de acord si nimic nu contravine legii, nici notarul nu are ce comenta.

Deci in anexa as putea mentiona faptul ca, contrar a ceea ce e scris in original, contractul e valabil pe o perioada nedeterminata de timp iar comodatarul poate conduce oriunde in strainatate?

Edited by Villefort, 22 October 2020 - 19:20.


#7
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Dar de ce faci acel contract la notar? Il puteti face direct intre tine si cealalta persoana. Il semnati si gata. Uite: [attachment=2449959:CONTRACT DE COMODAT AUTO.docx]

Edited by _R_A_D_U, 22 October 2020 - 19:38.


#8
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Post_R_A_D_U, on 22 octombrie 2020 - 19:33, said:

Dar de ce faci acel contract la notar? Il puteti face direct intre tine si cealalta persoana. Il semnati si gata. Uite: Attachment CONTRACT DE COMODAT AUTO.docx

Mai merg cu masina in tari de lumea a 3-a cu birocratie mare si cred ca e mai "safe" sa vada vamesii ca e incheiat de un notar.

#9
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Ok, cum zici. Nu stiu cum e legea in acele tari, la noi e ok cum am zis mai sus... Oricum, tu esti OBLIGAT sa respecti legile tarii in care circuli.

#10
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Totusi de ce insista (de multiple dati) notarul ca exista limite legale de timp / georgrafice? Ar avea vreun interes? Posted Image

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostVillefort, on 22 octombrie 2020 - 19:39, said:

Mai merg cu masina in tari de lumea a 3-a cu birocratie mare si cred ca e mai "safe" sa vada vamesii ca e incheiat de un notar.
Atunci e mai "safe" sa fie trecut un termen de expirare si tarile in clar.(fara limitari).

De principiu, cred ca notarul are dreptate.

Edited by pasilla, 22 October 2020 - 19:56.


#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Contractul il faci cu comodantul (tu esti comodatar) unde vrei. Odata semnat il duci notarului sa-l autentifice. Fa un contract nou de la un cap la altul, ai si model acum, il semnati si apoi la alt notar. Daca tii mortis sa mergi pe cel semnat deja si sa redactati o anexa atunci scrii acolo ca se prelungeste automat la expirarea celor 3 ani cu inca o perioada de 3 ani. In al doilea paragraf treci si restul de tari pe care le vrei. Apoi traducere si apostilare ca sa fie tacamul complet.

Edited by lucianburjuiul, 22 October 2020 - 19:56.


#13
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
De ce contract de comodat și nu procură notarială?

#14
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Au si notarii niste dreptatea lor. Acum cativa ani ctr de comodat pt auto era o forma de mascare a unei vanzari. Se eludau taxele de mediu, puteai sa faci pierduta o masina, etc. De aici si rezervele, cfm istructiunilor primite de la Uniunea lor. Vezi si la alt notar.

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostVillefort, on 22 octombrie 2020 - 18:45, said:

doar seria cartii de identitate (care expira in curand).

E ceva nou pentru mine ???
Cartea de identitate facuta pentru o masina nu expira.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cartea de identitate a lui. Vechiul buletin

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostVillefort, on 22 octombrie 2020 - 19:48, said:

Totusi de ce insista (de multiple dati) notarul ca exista limite legale de timp / georgrafice? Ar avea vreun interes? Posted Image
parca la imobile e o limita de 3 ani (ceva cu acordul tuturor proprietarilor si eventual ceva notat in CF). e usor sa tii minte limita dar nu si cazurile in care se aplica.

#18
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Alt notar.

Eu am contract de comodat facut la notar, si nu e trecuta nici o data limita, si nici o limitare geografica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate