Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vreau sa construiesc o YURTA

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Orice deviatie de la drept / 90 grade implica costuri mai mari.
Chiar daca ai suprafata mai mica vei avea mai multe pierderi de material si va fi nevoie de mai multa manopera.

Peretii interiori trebuie sa sustina acoperisul, deci ai nevoie de fundatie si sub unii dintre ei (ai o deschidere de peste 12m, daca nu ai reazeme intermediare structura acoperisului va costa enorm, mult mai mult decat cateva grinzi de fundatie)

#20
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
Acoperisul unei iurte se autosustine, nu ai nevoie de stâlpi!

Dragilor, era corect să mă prezint: 55 ani, inginer auto,  mi-am construit acum 20 de ani o casă clasică (demisol, parter, etaj) 130 mp amprentă, nu mai vreau betoane, echipe, zidari, tencuieli, meșteri, etc. Am supervizat construire (cu ajutor profi) hale metalice, nu am experiență practică in lucrul cu lemnul dar e o provocare, am abilități practice, o voi construi "cu mânuțele mele" și ale câtorva prieteni. Dacă va fi eficientă energetic și va rezista 20 de ani, ar fi perfect.

Edited by Dany_Darke, 23 October 2020 - 19:05.


#21
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

 SxN666, on 23 octombrie 2020 - 16:43, said:

Acoperisul unei iurte se autosustine, nu ai nevoie de stâlpi!

Da, daca ai grinzi de 8-10m, care sa isi mentina forma indiferent ce solicitari ai pe acoperis, sprijinite doar la capete.
O astfel de grinda este o provocare indiferent din ce material o faci.
Probabil cea mai ieftina varianta e o grinda cu zabrele din otel.
Pe lemn ar trebui sa fie grinzi stratificate foarte masive care sunt foarte costisitoare.

Din cauza asta consider ca e mult mai convenabil sa dai "portanta" peretilor interiori (nu e nevoie sa fie masivi si, de asemenea nici fundatia de sub ei) ca sa poti sa folosesti grinzile din lemn uzuale care de obicei rar au mai mult de 5m.

PS. Eu am folosit la casa o grinda compusa firava, home made, care isi mentinea forma la 7.8m deschidere dar fara nici o solicitare pe ea (era coama acoperisului, trebuia sa lege doar capriorii inre ei).

 SxN666, on 23 octombrie 2020 - 16:43, said:

Dacă va fi eficientă energetic și va rezista 20 de ani, ar fi perfect.

Eficienta si rezistenta depinde de cum o proiectezi si construiesti.
Oricat de prost ai construi-o va depasi cu mult estimarea ta.

 SxN666, on 23 octombrie 2020 - 16:43, said:

Dragilor, era corect să mă prezint: 55 ani, inginer auto,  mi-am construit acum 20 de ani o casă clasică (demisol, parter, etaj) 130 mp amprentă, nu mai vreau betoane, echipe, zidari, tencuieli, meșteri, etc. Am supervizat construire (cu ajutor profi) hale metalice, nu am experiență practică in lucrul cu lemnul dar e o provocare, am abilități practice, o voi construi "cu mânuțele mele" și ale câtorva prieteni.

Avem cate ceva in comun. Eu am inceput in acelasi stil, direct cu lemnul, acum cativa ani, si nu imi pare rau.

#22
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
12m diametru inseamna, cu H 3m peste "plafon" o ipotenuza de 7m (streasina e compensata de inelul de compresiune) sau maxim 8,5m la 45°, e perfect realizabil, sunt f. mulți "căpriori", ferme usoare metalice sau lemn.

#23
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
Așa este, am citit topicul tău, te admir pt. ce și cum ai construit!

#24
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

 SxN666, on 23 octombrie 2020 - 20:01, said:

12m diametru inseamna, cu H 3m peste "plafon" o ipotenuza de 7m (streasina e compensata de inelul de compresiune) sau maxim 8,5m la 45°, e perfect realizabil, sunt f. mulți "căpriori", ferme usoare metalice sau lemn.

Nu spun ca nu se poate.
Tehnic este posibil doar ca este o varianta mai scumpa si cam sare din zona constructiilor “homemade“, dar nothing is impossible.

Astept cu interes sa postezi schite cu ce vrei sa faci si eventual poze cu locatia.

Spor la visat / proiectat / construit.


PS. Multumesc pentru apreciere si daca imi permiti un sfat : daca vrei sa o construiesti doar tu impreuna cu prietenii, proiecteaza casa cat mai mica posibil; numarul de ore necesar e proportional cu marimea si daca nu esti un tanar pensionar iti va strica vacantele pentru multi ani.

#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 SxN666, on 23 octombrie 2020 - 16:43, said:

Acoperisul unei iurte se autosustine, nu ai nevoie de stâlpi![...]

Perfect de acord!

E interesant proiectul tau. Chiar sunt curioasa sa vad cum iese o yurto-camila Posted Image canadiana. La ce anume te referi cand spui ca va fi, cumva, si casa canadiana?

Revenind ... Eu am construit ditamai Posted Image (fata de a ta) casa in sistem ridge-beam; adica toate descarcarile sunt pe perimetru. Capriorii se sprijina, se "anuleaza" si se "ranforseaza" reciproc. Nu am nici un stalp, in afara celor de pe perimetru si nu am nici un pop.
s.a.m.d.
Am doar capriori si clesti. Capriorii sunt ancorati de grinzile perimetrale si gata. Pentru stabilizare am si niste grinzi orizontale, care le leaga, intre ele, pe cele perimetrale.

Banuiesc ca, in cazul unei amprente "circulare", felul in care se ancoreaza stalpii perimetrali e un pic mai delicat de calculat. Stalpii perimetrali, care preiau descarcarile din capriori trebuie ancorate astfel incat sa nu se defaca precum o coaja de banana. In cazul yurtelor clasice, e mai simplu. Acoperisul este usor si acea structura cu gratare romboidale, reuseste sa ancoreze stalpii fara sa mai fie nevoie de ranforsare pe orizontala. Spun asta fiindca iurtele nu au acele grinzi orizontale care sa rigidizeze structura perimetrala. Tu cum iti propui sa rezolvi chestiunea asta? E loc de compromis?

In caz ca ajuta, eu am folosit grinzi glulam, capriori & stalpi KVH si conectori Sihga. Pentru capriori, am vorbit si cu i-joist doar ca, in cazul meu, din motive ce tin de particularitea constructiei, nu am putut merge pe i-joist.

Spor!

Edited by DIY, 29 October 2020 - 19:06.


#26
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
Pereții yurtelor sunt susținuți in general de cabluri de oțel, asa am de gand să fac și eu. Dacă structuristul nu va fi de acord, se poate monta un pilon central, nu mă deranjează prea mult. Despre sistem canadian, intentionez ca peretii să fie prefabricati, rame lemn placat osb, fiecare panou cu latimea de 2500. DIY citesc cu mare atenție topicul tău (nu l-am terminat) apreciez extrem informațiile, argumentele, profesionalismul și, nu in ultimul rând, talentul literar. Dacă vei publica o carte, sigur va avea succes!

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 SxN666, on 29 octombrie 2020 - 20:11, said:

Pereții yurtelor sunt susținuți in general de cabluri de oțel, asa am de gand să fac și eu. Dacă structuristul nu va fi de acord, se poate monta un pilon central, nu mă deranjează prea mult.

La niste masuri suplimentare ma gandeam, cand am intrebat daca e loc de compromis.

Cablul perimetral este o moda mai noua; cel din otel, adica. E o idee dar, atat timp cat acoperisul tau e (mult) mai greu decat unul de yurta clasica ... chiar sunt curioasa cum s-ar calcula si cum ar arata ...
Un stalp vertical nu are cum sa te ajute in cazul constructiei cu descarcari perimetrale. Te-ar ajuta, mai degraba, niste grinzi transversale, pe "diametre". Ca norocu', ginzile acestea sunt supuse, exclusiv, la compresiune si intindere, pe lungimea lor; nu si la incarcari verticale. Asta inseamna ca le poti construi, la fata locului, din scanduri. Le "laminezi" cu clei si suruburi.

Spor!

P.S. Multumesc pentru vorbele bune.

#28
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
Mulțumesc pt. răspuns și suport! Eu mă gândesc că un cablu de oțel (sau centură din platbanda prinsă cu suruburi in partea superioară a pereților perimetrali)+un alt cablu de otel care va "strange" capriorii ar fi calculat și acceptat. Soluția de rezervă, cu pilon central, aici nu prea sunt acord cu dvs. referitor la reacția de "impingere" a pereților, eu o vad mai degrabă invers, și in acest caz trebuie grinzi radiale pe care le pot "articula" tot pe pilonul central. Nu ar fi o problemă estetică, dimpotriva, in sectorul living si bucatarie le las vizibile și in rest sub ele montez plafoane.

#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image Posted Image

Depinde, evident, de imaginea pe care o are, fiecare, in minte ...
Eu m-am calat pe ideea de yurta; spatiu gol, flexibil, la interior. In cazul in care se doresc compartimentari interioare nu mai conteaza ca diametrele, pe care le pomeneam eu, devin raze si se opresc intr-un stalp central.
Spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate