Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vreau sa construiesc o YURTA

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
Vă salut, dragi pasionati ai construcțiilor! Este primul meu topic și cu această ocazie doresc să mulțumesc tuturor profesioniștilor/amatorilor (in vastul domeniu al construcțiilor de case) pentru timpul acordat in scrierea experiențelor lor pe această secțiune. Acum, incep povestea,... sfârșitul, bineinteles, nu știu care sau când va fi! Am o nebunie in cap și vreau să o fac:să construiesc o yurta! Teren 1000mp intr-un sat pe malul mării in Bulgaria. 🤔🙉😲. Yurta va fi cu pereți exteriori sistemul canadian, (osb+lemn), acoperișul încă nu e hotărât (stratificat, ferme lemn sau metal), diametrul intre 12 și 15m. Camera de zi, bucatarie, 3 dormitoare, 2 băi, spații depozitare, camera tehnică, etc. Mulțumesc, aștept și accept orice sugestii!

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostSxN666, on 22 octombrie 2020 - 16:40, said:

. Yurta va fi cu pereți exteriori sistemul canadian, (osb+lemn),

deja nu mai dezbatem subiectul iurta .. ;) eventual o constructie usoara cu aspect de iurta

#3
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
Corect, o casă poligonală cu aspect de yurta.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iurtă cu 3 dormitoare, 2 băi, probabil vrei și centrală, etc, din OSB ?

De ce nu faci o cabană ?

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Cred ca trebuie sa incepi sa cauti building Mongolian yurts pe google stiut fiind faptul ca de la daci incoace nu ne-am prea inghesuit sa facem iurti. Si dupa sa pui poze.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

View PostSxN666, on 22 octombrie 2020 - 16:40, said:

Vă salut, dragi pasionati ai construcțiilor! Este primul meu topic și cu această ocazie doresc să mulțumesc tuturor profesioniștilor/amatorilor (in vastul domeniu al construcțiilor de case) pentru timpul acordat in scrierea experiențelor lor pe această secțiune. Acum, incep povestea,... sfârșitul, bineinteles, nu știu care sau când va fi! Am o nebunie in cap și vreau să o fac:să construiesc o yurta! Teren 1000mp intr-un sat pe malul mării in Bulgaria. ������. Yurta va fi cu pereți exteriori sistemul canadian, (osb+lemn), acoperișul încă nu e hotărât (stratificat, ferme lemn sau metal), diametrul intre 12 și 15m. Camera de zi, bucatarie, 3 dormitoare, 2 băi, spații depozitare, camera tehnică, etc. Mulțumesc, aștept și accept orice sugestii!
O sa-i faci curiosi pe bulgari. Da autorizatie de constructie crezi ca o sa primesti pentru Yurta asta fake?

#7
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostSxN666, on 22 octombrie 2020 - 17:40, said:

Corect, o casă poligonală cu aspect de yurta.
O iurta adevarata miroase a capra caci e acoperita cu piei de animal. Daca tot ai fantezii din astea macar apropie-te de original.

#8
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Yurta originala made in China.

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View Postrim80, on 22 octombrie 2020 - 18:05, said:

O iurta adevarata miroase a capra caci e acoperita cu piei de animal. Daca tot ai fantezii din astea macar apropie-te de original.
caca de capra

#10
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019

Quote

Mulțumesc, aștept și accept orice sugestii!
Concret ce vrei să întrebi? Am locuit 8 an în KZ și ... probabil te pot ajuta. Am înțeles că nu vrei o iurtă ci doar ceva să semene a iurtă. Sunt câteva clipuri pe YT de unde te poți inspira. Pentru calcule concrete, sau întrebări strict pe subiect, trimite PM. Dacă nu știu eu, întreb colegii din KZ. Nu răspund foarte repede, dar în maxim o săptămână sigur răspund.

#11
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
Bulgarii au origini mongolo-turce, nu au motive să refuze autorizarea unei case din lemn in formă de yurta! 😉 Capre voi crește peste câțiva ani cand voi termina construcția! Prima incercare va fi să gasesc arhitect si structurist (bulgari, normal) cu care să mă înțeleg.

Mulțumesc, deocamdată nu am nici o intrebare. Am inceput un jurnal, voi construi o casă poligonală in Bulgaria, pe malul Mării Negre. Prima impresie:acte vanzare cumparare, 30 min., notarul ne aștepta conform programării.

Edited by Dany_Darke, 22 October 2020 - 20:51.


#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
poate ii trimit deja una facuta... :)

#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostSxN666, on 22 octombrie 2020 - 16:40, said:

, intr-un sat pe malul mării in Bulgaria. ������. Yurta va fi cu pereți exteriori sistemul canadian, (osb+lemn), acoperișul încă nu e hotărât (stratificat, ferme lemn sau metal), diametrul intre 12 și 15m. ,

Soricul din care vrei sa musti e cam tare.12-15m diametru iurta din lemn inca nu am vazut.Si intro tara straina stiind ca nu vei fi tot timpul acolo.Un singur chibrit de la un beat de acolo care incaseaza ajutor social si nu-i convine ca esti strain prin satul lui poate duce la dezastru total.Daca tot vrei rotund pentru un feng-shui mai bun fa o casa tip dom din ciment.Cel mai rezistent la cutremure,huricane si probabil si foc.Si te-ar costa si mai ieftin.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lwK2DU3Tj0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Nu crezi ca e mai safe un buncar sub pamant?

View PostSxN666, on 22 octombrie 2020 - 19:22, said:

Bulgarii au origini mongolo-turce, nu au motive să refuze autorizarea unei case din lemn in formă de yurta! �� Capre voi crește peste câțiva ani cand voi termina construcția! Prima incercare va fi să gasesc arhitect si structurist (bulgari, normal) cu care să mă înțeleg.
Mulțumesc, deocamdată nu am nici o intrebare. Am inceput un jurnal, voi construi o casă poligonală in Bulgaria, pe malul Mării Negre. Prima impresie:acte vanzare cumparare, 30 min., notarul ne aștepta conform programării.
Bulgarii nu au origini mongolo-turce. E bine sa stii putina istorie de-a locului, daca vrei sa stai acolo si sa nu-ti iei ciomageala... E ca si cum ai spune ca romanii au origini ungaro-turce! Posted Image

Te muti in Bulgaria si te apuci sa cresti capre - cool!

Edited by GlCA_Contras, 22 October 2020 - 21:23.


#15
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
OP, in Israel e un domeniu destul de dezvoltat in turismul intern, mai ales pe Podisul Golan.

O firma care se ocupa doar cu construirea de iurte:

https://yurtime.co.i...ojects/yurtime/

8 proiecte turistice pe Podisul Golan, bazate pe iurte:

https://www.tiuli.co...ישון-בהם

Unul din ele:

https://www.orvim.co.il/behevruta

Daca nu te descurci cu Google Translate, cel putin spala-ti ochii cu pozele...

#16
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020
https://my.matterpor.../?m=6aBceL2Ni5C

#17
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Daca am inteles bine vrei o casa pe structura din lemn, cilindrica cu acoperis conic (sau prisma poligonala cu acoperis piramidal).

Eu nu vad nici o problema din punct de vedere tehnic, indifferent daca e cilindrica sau poligonala, doar mi se pare un pic nepractica ca forma (din punct de vedere al optimizarii spatiilor) si mai scumpa decat o casa cu linii clasice.

Dar daca asta vrei si iti permiti financiar, da-i inainte !

Sigur va fi un proiect interesant.

Ai déjà un draft de compartimentare ?

#18
SxN666

SxN666

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.10.2020

View Postblue_marlin, on 23 octombrie 2020 - 12:45, said:

Daca am inteles bine vrei o casa pe structura din lemn, cilindrica cu acoperis conic (sau prisma poligonala cu acoperis piramidal).

Eu nu vad nici o problema din punct de vedere tehnic, indifferent daca e cilindrica sau poligonala, doar mi se pare un pic nepractica ca forma (din punct de vedere al optimizarii spatiilor) si mai scumpa decat o casa cu linii clasice.

Dar daca asta vrei si iti permiti financiar, da-i inainte !

Sigur va fi un proiect interesant.

Ai déjà un draft de compartimentare ?
Compartimentarea va fi asemanatoare cu cea din link. Nu cred ca va fi mai scumpa decat o casa rectangulara cu aceeasi suprafata: circumferinta e mai mica decat perimetrul pe aceeasi suprafata, nu am pereti interiori structurali, grinzi plafoane, stalpi. Acoperisul va fi ceva mai scump decat unul clasic. Voi incerca sa conving structuristul sa fac o fundatie doar pe perimetrul exterior si o placa flotanta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate