Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Casti+ boxe mufa audio

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Mi s-a "prapadit" mufa audio(folosita pentru casti) de pe panoul frontal carcasa desktop; folosind un prelungitor jack in mufa spate audio(folosita pentru boxe), adus prelungitorul in fata, pot sa folosesc alternativ pe conectorul  mama si boxele si castile ?;Multumesc

Edited by danb1961, 22 October 2020 - 10:29.


#2
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
da, cu condiția sa fie cablul ecranat. merge și fără dacă vrei sa fi Dorel.

cred ca ai doua controlere de sunet acolo,și ar fi bine cea din main board sa o dezactivezi din bios.

Edited by mellbo, 22 October 2020 - 10:35.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ai monitor cu HDMI, infige castile in el si faci comutarea de la sunet, direct din Windows.

Attached Files



#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ce inseamna dom'le si varsta asta , unu' cu cas la gura ma ia cu controlere altu' cu experienta vietii si a bunului simt imi da o idee la care nu m-am gandit..O tempora! O mores!

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da de ce nu folosești două prelungitoare jack și ai simultan și boxele și căștile ?

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Am incercat faza cu spliter in mufa din spate.. nu merge simultan. Din pacate monitorul nu are hdmi(buna idee) dar cand o sa am mai mult timp cred ca merge faza cu cablu de la hdmi la dvi(trebe sa verific ce mufa dvi are monitorul dvi a dvi i dvi d .. la placa video  parca are dvi d..trebe sa verific. Cea mai simpla varianta e cea "legata cu sarma" =cablu spate-fata ca asa am pus si microfonul  pentru fata

Edited by danb1961, 22 October 2020 - 13:05.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
exista asa ceva: https://www.magline....microfon-p43836 (primul link gasit pe google). existau si kituri pt reparatii (practic inlocuiesti chiar mufele de pe panoul frontal), dar nu mai stiu pe unde.

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Le stiu pe alea, din link e o varianta. Faza cu schimbatul mufelor... alea sunt cablate si nu le-am gasit inca echivalentul prin magazine. Mai am un lecton din tinerete.. problema e mufa cablata

Edited by danb1961, 22 October 2020 - 13:04.


#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Da chiar nu ai gasit o mufa mama de casti sa o inlocuiesti pe aia defecta?
Sau iei un "front panel" intreg, cu USB-uri si audio ca ASTA si ai rezolvat problema.
Exemplul este scump, eu am gasit ceva pe la 35 lei, identic.

L.E.
_Smiley_ a fost mai iute!

Edited by viceroy56, 22 October 2020 - 13:05.


#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Problema mea "este doua" probleme
1. Vreau sa vand desktopul in viitor=> de asta tot caut mufele alea cablate si nu gasesc sa se potriveasca
2. Pana il vand o sa folosesc mufa din spate
3 Intrebare de electronist amator : Cele doua mufe fata-spate au aceleasi caracteristici electrice (in special impedanta) sau sunt diferentiate ?= una speciala pentru casti(fata) una pentru boxe(spate)..sau sunt in "paralel" pe iesire preamplificator placa sunet ?...mai invat si io ceva...

Edited by danb1961, 22 October 2020 - 14:07.


#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Despre ce desktop vorbim.  Dell, HP, sunt diferite de cele de duzină.  Câteva am eu dar îmi trebuiesc poze să văd dacă se potrivesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate