Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Linux bun pentru gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostTomkaten, on 22 octombrie 2020 - 09:08, said:

[...]Nu s-a intamplat o data sa se strice vreun Windows la update, ale mele sau ale prietenilor. In schimb, toate distributiile rolling testate de mine pana acum s-au facut praf la update, mai devreme sau mai tarziu.[...]

Și în cercul meu de prieteni s-au plâns de update-urile ucigătoare a Windowsului. Io n-am pățit, deși îmi țin calc. la zi.
Cât despre distribuțiile rolling de linux - io folosesc de 2 ani OpenSuSE Tumbleweed și n-am întâlnit erori nasoale - doar chestii punctuale, la nivel de aplicații. Știu că a fost totuși ceva nasoleală cu versiunea recentă de grub.

Cât despre gameing pe linux - da, suport decent, dacă jocurile nu-s ultimele apariții și/sau sunt de pe Steam/GOG. Se pot integra conturile de Steam și gog în Lutris. Personal am un desktop separat de gameing cu Windows. Mă seacă doar faptul că nu pot sincroniza salvările de pe linux cu cele de win fără efort propriu de programare.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Linux are tot ce-i necesar sa poata rula jocuri, s-au dezvoltat metode de acces optim la placa video. Insa nu beneficiaza din partea producatorilor de atentie mare fiindca nici piata utilizatorilor nu-i suficienta cat sa-si scoata profit din investitie.

Edited by neagu_laurentiu, 23 October 2020 - 10:52.


#21
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

View Postcspot, on 22 octombrie 2020 - 08:01, said:

   De asemenea nu este recomandat să instalezi Windows si Linux pe același HDD.

linux sys-admin profi aici: de ce? convige-mă!

on-topic:
cred că întrebarea inițială se poate reformula astfel: cât de bune sunt PlayOnLinux sau Wine și cât de performante sunt astfel încât să ruleze fără probleme jocuri native pt. Windows.
răspunsul este: un joc va rula mai bine decât altul. eu îmi fac curaj să instalez Skyrim pe Linux, dar mai întâi să fac actualizarea OpenSuSE Leap 15.1 ---> 15.2, să fac un backup la OS-ul actual pe care să-l rulez apoi într-o VM ca să văd ce am mai uitat la instalare. dar lenea e mare...

View Postshiva, on 22 octombrie 2020 - 17:03, said:

Și în cercul meu de prieteni s-au plâns de update-urile ucigătoare a Windowsului. Io n-am pățit, deși îmi țin calc. la zi.
Cât despre distribuțiile rolling de linux - io folosesc de 2 ani openSUSE Tumbleweed și n-am întâlnit erori nasoale - doar chestii punctuale, la nivel de aplicații. Știu că a fost totuși ceva nasoleală cu versiunea recentă de grub.
încă am Grub 1 pe openSuSE Leap 15.1. am maaare grijă de boot loader-ul meu antic :)
preferință personală: grub 1 trebuia păstrat pt. servere. e mai ușor de făcut troubleshooting, deși grub2 e ceea ce trebuie pt. EFI sau boot direct de pe LVM, lucruri imposibile cu vechiul grub. oricum la servere trec direct din BIOS pe legacy boot. nu-mi bat capul cu EFI, n-am nevoie de un nivel de complexitate în plus

#22
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020

View Postmannes, on 23 octombrie 2020 - 12:07, said:

de ce? convige-mă!


Pentru că, în acest caz, nu exista decât două opțiuni de instalare a GRUB-ului:
1. în MBR-ul HDD/SSD, caz în care, după o perioadă de timp, dacă nu îți mai convine linuxul și ștergi partiția cu acesta printr-o metoda oarecare (din disk management-ul de Windows, cu Gparted live etc)nu mai pleaca nici Windowsul după aceea căci MBR-ul e deja corupt.
2. Într-o partiție de linux (/boot, /, etc) caz în care, pentru a putea boota și în linux e nevoie de EasyBCD, care nu mai funcționeaza în Windows 10, deci n-ai cum să bootezi si în linux, în concluzie l-ai instalat degeaba.
Altă întrebare???

View Postmannes, on 23 octombrie 2020 - 12:07, said:



Greșit!!! Răspunsul corect este: niciunun joc nu va rula mai bine decât altul ci doar prost și foarte prost!
Jocuri antice cum ar fi Bournout Paradise (varianta originală din 2008 , nu remastered) sau Need for speed Most Wanted din 2005 care instalate în windows, pe o configurație de gaming, abia dacă mișcă procesorul și GPU-ul, instalate în linux, pe aceeași configurație, în wine trag de procesor în 80-90% și rulează într-un fel de te apucă durerea de cap.
Ar fi bine să testezi practic înainte să-ți mai dai aiurea cu presupusul despre lucruri pe care nu le cunoști.

Edited by Dany_Darke, 24 October 2020 - 10:49.


#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Din ciclul "Caut tractor pentru raliu"

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Cu Qemu se poate rula direct windows cu acces direct la placa grafică, astfel placa grafică integrată rămâne pe Linux, placa dedicată este alocată direct pentru windows. Astfel jocurile vor rula aproape ca nativ.

#25
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Salutare tuturor,

Cu riscul de a parea rau voitor, desi nu sunt Posted Image , as putea spune ca pentru gaming in linux de fapt trebuie sa ne orientam catre console, gen PlayStation. Sistemul de operare este Unix dar jocurile si grafica sunt bune (doar ochii privitorului pot fi afectati dupa 6 ore de "privit"). Problema majora este costul :)

Acum revenind la subiectul discutiei, ca sa mai dau si eu un semn de viata pe aici, cand am decis sa trec pe Linux cu jocurile compatibile am preferat Debian, din acelasi motiv pentru care Valve a preferat Debian ca si sistem de operare pentru SteamOS, actualizarile sunt mai rare dar faptul ca sunt meticulos verificate te scutesc de nervi (parerea mea desigur).

Sanatete si virtute va doresc ! :)

#26
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postzzhunt, on 21 octombrie 2020 - 15:41, said:

toate jocurile facute sa ruleze pe linux merg mult mai prost ca pe windows
le-am incercat pe majoritatea sau aproape  de pe Steam cele mai cunoscute, ets2 painkiller,serious sam 3 parca, tomb raider bioshock etc.

Pierzi vremea degeaba cu linux si jocurile
Quake 4 mergea MULT mai bine pe OpenSuSE si 7600GT cu P4 Dual 3.0 oc la 3.8 in 2006 fata de orice Win. Idem Wine facea treaba buna.

#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Se lucrează la partea de jocuri pe Linux.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o8apCPN56PU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema cu consolele (Playstation) e că rămâi cu un dulap de jocuri ce nu merg pe modelele noi. În final, tot mai avantajos e să te joci pe calculator.

#28
Tomkaten

Tomkaten

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.06.2006
Asta, daca iti cumperi jocuri pe suport fizic (BluRay). Cand o sa fie distribuite exclusiv digital, n-o sa mai ai problema asta, cata vreme exista compatibilitate cu modelul anterior. Ba chiar unele companii iti ofera upgrade gratis la jocuri pentru noua consola. Producatorii stiu unde pierd consolele si incearca sa repare deficientele.

Pe PC totul e frumos pana ajungi la placa video, care costa cat consola sau mai mult. Aberante preturile, mai ales pentru 4k 60 FPS, care se pare ca va fi fluent pe consolele noi.

Edited by Tomkaten, 06 November 2020 - 17:28.


#29
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Depinde de joc.
De obicei Ubuntu e cel mai popular cand vine vorba de Linux, dar exista si Pop! OS care a fost creat special pentru gaming.
Daca instalezi Steam poti juca multe jocuri care au versiune pentru Linux, dar exista si jocuri care nu au, dar poti juca fara probleme.
Exista Proton pentru Steam, pe care activezi si atunci poti rula jocuri create pentru Windows. Inainte sa vezi pe siteul protonDB daca merge sau nu. Daca are rating Gold sau Platinum, atunci va rula fara probleme.

Edited by orbanbalint, 07 November 2020 - 17:44.


#30
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postshiva, on 06 noiembrie 2020 - 09:41, said:

...

Problema cu consolele (Playstation) e că rămâi cu un dulap de jocuri ce nu merg pe modelele noi. În final, tot mai avantajos e să te joci pe calculator.

Salutare,

Daca vorbim de PS3 sau unele pentru PS4, raspunsul este da.

In schimb acum se foloseste doar descarcarea jocului dupa cumparare ca si metoda de receptie. Unele sunt chiar backward-compatible (probabil legatura dintre PS4 si PS5).

#31
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010
Si eu recomand Pop Os! F bun distro pt gaming!

#32
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Ubuntu 20.04 cu wine staging 5.x si dxvk ar trebui sa ruleze cam toate jocurile ce exista pe piata in momentul asta. Cyberpunk 2077 nu merge pe Nvidia cards si trebuie sa mai astept pana ce rezolva povestile cu texturile de dx12 si pana atunci mai rezolva si bug-urile din joc. Nici Witcher 3 nu mergea la lansare iar acum merge perfect pe linux(si Witcher 1 si 2 merg)

Alte jocuri gen Guild Wars 2, WoW ver 7-9 sau Armored Warfare merg bine. De fapt Armored Warfare e mai stabil pe Linux decat pe Windows. Steam are launcher pentru jocuri si cam tot ce-i in shop ruleaza pe Linux. Poate Linux nu-i "gandit" pentru jocuri dar tot ce am vrut sa joc a mers si in plus nu am problemele legate de Windows 10( foloseste Linux o vreme si dupa aia incearca sa treci inapoi la win10 si ai sa vezi..)

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Windows 10 nu are absolut nici o problema. Problema este intre scaun si Windows 10.

#34
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View PostMosotti, on 09 ianuarie 2021 - 13:14, said:

Windows 10 nu are absolut nici o problema. Problema este intre scaun si Windows 10.
S-o crezi tu! Imi ingheata des meniul start si zona de search din taskbar. Dupa tot felul de "solutii" incercate de pe net(care e ticsit de intrebari despre acest bug, si probabil nu numai), mai ramane sa-l reinstalez, dar n-am s-o fac, ca-i o mizerie, noroc ca n-am nevoie de el decat pentru ceva marunt ce pot accesa fara meniul start.

#35
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Posttar1901, on 08 ianuarie 2021 - 20:30, said:

Ubuntu 20.04 cu wine staging 5.x si dxvk ar trebui sa ruleze cam toate jocurile ce exista pe piata in momentul asta.

Cred ca nu ajuta pe nimeni afirmatii false gen...

View PostKorloff, on 09 ianuarie 2021 - 17:32, said:

S-o crezi tu! Imi ingheata des meniul start si zona de search din taskbar. Dupa tot felul de "solutii" incercate de pe net(care e ticsit de intrebari despre acest bug, si probabil nu numai), mai ramane sa-l reinstalez, dar n-am s-o fac, ca-i o mizerie, noroc ca n-am nevoie de el decat pentru ceva marunt ce pot accesa fara meniul start.

Atat timp cat problema nu este una generala nu poti spune ca ce se intampla la tine este o problema a Windows-ului, pur si simplu este o problema de context.

#36
Rhandy

Rhandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.07.2012
La mine nu s-a intamplat niciodata sa inghete windowsul. Si nici BSOD nu am mai avut de pe vremea xp-ului. Asa ca si eu sunt de acord ca daca se intampla de astea, problema nu e sistemul de operare, ci e intre scaun si monitor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate