Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Linux bun pentru gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Vreau o versiune de Linux pe care  sa o instalez pe langa Windows 10 si care sa merite efortul mai precis vrea sa ofere o grafica buna si sa fie bun in gaming.Exista asa ceva?Posted Image

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Raspuns pe scurt: NU.
Pe lung, depinde de joc.

#3
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Poti sa te uiti pe Steam sa vezi ce jocuri merg pe Linux. Ca distributie as merge pe una bazata pe DEB si cat mai cunoscuta.
Dar eu as face invers, dual boot Linux cu Win 10. Windows folosit doar pentru jocuri, ca sa nu am grija ca pierd ceva important la minunatele auto update-uri, iar Linux pentru treburile importante si navigat pe net.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In primul rand jocurile cu care vrei sa te delectezi trebuie sa functioneze si sub Linux. Un linux (99%) va intampina probleme cu jocurile create pentru Windows.

Master_Yoda iti da un sfat bun: jocurile le joci in Windows direct, iar pentru restul foloseste Linux. Steam are jocuri pe linux, dar majoritatea nu merg.

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
toate jocurile facute sa ruleze pe linux merg mult mai prost ca pe windows
le-am incercat pe majoritatea sau aproape  de pe Steam cele mai cunoscute, ets2 painkiller,serious sam 3 parca, tomb raider bioshock etc.

Pierzi vremea degeaba cu linux si jocurile

#6
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

 Master_Yoda, on 21 octombrie 2020 - 15:33, said:

Poti sa te uiti pe Steam sa vezi ce jocuri merg pe Linux. Ca distributie as merge pe una bazata pe DEB si cat mai cunoscuta.
Dar eu as face invers, dual boot Linux cu Win 10. Windows folosit doar pentru jocuri, ca sa nu am grija ca pierd ceva important la minunatele auto update-uri, iar Linux pentru treburile importante si navigat pe net.

Nu e rea ideea.Pentru asta ma gandesc la Linux Mint Cinnamon ca are grafica mai buna dar nu stiu cum sa pun ca  Linux sa fie OS nr.1 si Win 10 pe 2

#7
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
linux bun in gaming e pleonasm

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
PLEONÁSM, pleonasme, s. n. Eroare de exprimare constând în folosirea alăturată a unor cuvinte, expresii, propoziții etc. care repetă în mod inutil aceeași idee. [Pr.: ple-o-] – Din fr. pleonasme.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am jucat Tomb Raider, Borderlands 2 si Borderlands The Presequel sub GNU/Linux la fel de bine ca pe ferestre. Poate nu o fi ochiu' meu saracu' antrenat sa vada diferenta intre ferestre si GNU/Linux.

PS: Nu exista cel mai bun, exista acea distributie cu care te impaci.

#10
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Dar de ce ai vrea sa instalezi Linux pentru a te juca, nu inteleg?..de ce sa nu te joci pe Windows?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Windows 10 pentru gaming.
O masina virtuala pentru linux.

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
https://itsfoss.com/...-distributions/

https://www.techrada...x-distro-gaming

https://www.wepc.com...distros-gaming/


pe primul loc e Steam OS. Cred ca asta te si intereseaza. Ai pro si contra pt cateva distributii in linkul de mai sus.

dar cred ca te-ai orientat prost: pune linuxul ca sistem principal si winjaful pt jocuri, nu invers.

#13
CiprianGafita

CiprianGafita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 27.04.2011
Windows-ul este sfânt pentru jocuri, fără discuție.
Am folosit câțiva ani Linux Mint și Ubuntu.. și este imposibil să rulezi un joc, la fel ca și pe Windows. Te poți convinge singur..

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Linux nu a fost conceput pentru jocuri.
     Există multe interfețe grafice pentru Linux, există probabil și multe jocuri.
     Din păcate dacă pui un user de Linux să dea click-click pe iconițe l-ai nenorocit. Dacă voia să lucreze in Windows instala Windows.
  Majoritatea jocurilor au nevoie de acces la DirectX sau alte chestii de accelerare grafica care nu se găsesc în Linux.
   De asemenea nu este recomandat să instalezi Windows si Linux pe același HDD.
   Dacă vrei Linux îți iei un HDd separat si exersezi acolo. Asta până ajungi la un nivel minim de cunoștințe. Dacă strici ceva o iei de la început.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am testat jocuri Steam sub Windows si Linux Mint, aceleasi jocuri merg cam la fel, insa sunt putine cele sub Linux. Am dual boot cu un SSD de 120 pentru Linux - default si un SSD 240 pentru Windows 10 - ocazional cand vreau sa joc ceva. Linux Mint este o distributie excelenta pentru every day use insa la jocuri Linuxul nu sta deloc bine.

#16
Tomkaten

Tomkaten

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.06.2006

 radunic, on 21 octombrie 2020 - 16:36, said:

PLEONÁSM, pleonasme, s. n. Eroare de exprimare constând în folosirea alăturată a unor cuvinte, expresii, propoziții etc. care repetă în mod inutil aceeași idee. [Pr.: ple-o-] – Din fr. pleonasme.

Oximoron e cuvantul pe care-l cauta, dar cred ca i-a scapat oricum mica ta observatie Posted Image

 Master_Yoda, on 21 octombrie 2020 - 15:33, said:

Windows folosit doar pentru jocuri, ca sa nu am grija ca pierd ceva important la minunatele auto update-uri, iar Linux pentru treburile importante si navigat pe net.

Tot aud acest argument cu update-urile si nu stiu daca sa rad sau sa plang. Am sase calculatoare in casa (desktop + laptop) si ma ocup si de cele ale prietenilor (via Anydesk). Nu s-a intamplat o data sa se strice vreun Windows la update, ale mele sau ale prietenilor. In schimb, toate distributiile rolling testate de mine pana acum s-au facut praf la update, mai devreme sau mai tarziu.

Am ajuns sa instalez distributii doar cu BTRFS si cu Timeshift ca sa am un pic de liniste. Acum inteleg fenomenul de distro-hopping, cand ti se strica distributia, incerci alta Posted Image

Edited by Tomkaten, 22 October 2020 - 09:09.


#17
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Linux poate fi utilizat pentru gaming, dar el NU a fost elaborat pentru acest scop.
Gamingul, imho, este ultima din priorităţile Linux.

#18
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 25.08.2020
Eu personal nu iti recomand gamingul pe Linux.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate