Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

DIN FIER SA FIE , casa pe sistem magazie

- - - - -
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#37
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Este mai ieftin sa comanzi profilele zincate la metru si sa le tai cum doresti tu.

Dar iti trebuie niste scule, sa le tai sa se imbine corect, sa le faci prinderile cum trebuie, si suficient de rezistente. Iesi mai ieftin, daca le faci tu, dar iti trebuie timp, pricepere (experienta sau indrumare) si mai ales scule. Ca astea nu le faci tu cu un fierastrau circular pendular si cu o bormasina...lol.

Plus ca la astea este extrem de important sa fie taiate la perfectie, atat lungimea (la milimetru) cat si unghiurile de imbinare. E un pic mai complicat decat crezi, gen o sa strici material.

#38
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
la 2k euro iei contaner de 10m2, din cate stiu e printre cele mai iefine moduri de a avea un loc de locuit...acu tu iti faci socotelile...

#39
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostTheWarrior, on 21 octombrie 2020 - 10:07, said:

Incearca sa suni la diverse firme de profile metalice, sa vezi daca iti dau separat profilele.
ceva varianta am eu din turcia , dar inca nu am, verificat-o , astept urbanismul si abia apoi le dau la lucru catre aia ( daca o scot structura de la ei in 7000 o iau instant.....sunt si zincate ) las ca o sa vezi despre ce vorbesc in primavara , ca am un garaj de la ei care va fi montat la propriette

naspa , nu e gardul , decat feru pt stalpi

Attached Files

  • Attached File  a4.jpg   155.24K   177 downloads


#40
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostDeenman, on 21 octombrie 2020 - 10:15, said:

Plus ca la astea este extrem de important sa fie taiate la perfectie, atat lungimea (la milimetru) cat si unghiurile de imbinare. E un pic mai complicat decat crezi, gen o sa strici material.
Aia la fabrica lucreaza cu CAD-CAM, CNC-uri, etc.

Nu poate sa iasa perfect dar oricum se inchide cu OSB, nu se vede ce e in spate.

#41
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostDeenman, on 21 octombrie 2020 - 10:15, said:

Plus ca la astea este extrem de important sa fie taiate la perfectie, atat lungimea (la milimetru) cat si unghiurile de imbinare. E un pic mai complicat decat crezi, gen o sa strici material.
Posted Image, scule

Edited by petre69, 21 October 2020 - 10:23.


#42
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostDeenman, on 21 octombrie 2020 - 09:54, said:

Ca eu am impresia ca ce vrei tu si prietenii tai sa faceti, este sa aveti un proiectel, care nu trebuie sa fie gata intr-un an, doi, ci sa o faci cat mai ieftin chiar daca o sa fie gata in 5ani+?
Poate pana atunci se ieftinesc imprimantele 3D care fac case........
Se amortizeaza la 6 case........

Edited by TheWarrior, 21 October 2020 - 10:25.


#43
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostTheWarrior, on 21 octombrie 2020 - 10:24, said:

Poate pana atunci se ieftinesc imprimantele 3D care fac case........
Se amortizeaza la 6 case........

in california e deja unu care face , dar cu beton
acum a mai aparut unul care o face din plastic , iti face cofragul si daca vrei torni si beton in el

bre , io stau de vorba si am uitat sa imi cumpar casa de sudura , ia ca am 2 variante si astept si eu de la sudori un sfat, ca sa o rezolv si pasta

deci ce iau , bestview sau vario ?
https://www.suduratm...estview-vii-106
https://www.magnetce...l-schweisskraft

#44
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
FER-ul e la mare cautare. :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GAP6IiHvbyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postviotl, on 21 octombrie 2020 - 10:11, said:

chitros esti petre.

se stie Posted Image

#46
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
N-am citit numai prima pagina dar cel mai rapid ar fi 2-3 containere de 12m izolate si amenajate ca atare.Poti lua si numai rama de contaiener pe care s-o plachezi cu placi sandwich.Avantajul nu trebuie fundatie.

Attached Files



#47
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Din cate stiu nu iti trebuie nici autorizatie sa construiesti ceva pe piloni, nu?

#48
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostKean, on 21 octombrie 2020 - 11:12, said:

N-am citit numai prima pagina dar cel mai rapid ar fi 2-3 containere de 12m izolate si amenajate ca atare.Poti lua si numai rama de contaiener pe care s-o plachezi cu placi sandwich.Avantajul nu trebuie fundatie.

nu ma scot , pentru ca pe latime am 2,5 latime la container si nu vreau stalpii si ......nu iese combinatia

View PostDeenman, on 21 octombrie 2020 - 11:15, said:

Din cate stiu nu iti trebuie nici autorizatie sa construiesti ceva pe piloni, nu?

nu stiu
probabil nu , pe piloni si modular , dar nu am cum sa ma scot cu varianta asta

#49
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016

View Postlaffin, on 21 octombrie 2020 - 08:18, said:

poze?

Subtil, sau chiar vrei poze ? :)

#50
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Problema e ca, multa vorba, putina munca
Iarna, covid, nu acte gata, nasol
Macar sa se faca consiliul ala odata, sa primesc actele si sa iau un urbanism ca sa stiu pe ce dimensiuni ma joc

View Postpetre69, on 21 octombrie 2020 - 10:31, said:

Sudorii astia ma cam enerveaza... Sau le e frica de concurenta in viitor?

#51
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Am lucrat in Cipru la o firma care se ocupa numai cu asa ceva. Prima data executam pilonii si grinzile  din profile IPE si HEA , care se montau pe fundatie la suruburi , apoi imbinate intre ele doar la suruburi , atentie fara sudura . Dupa aceea se montau panourile prefabricate executate tot de noi in atelier si anume ferme de sustinere plafon facute din cornier dublu de 50 la mijloc imbinate cu platbanda tot de 50 mm de ele prinzandu-se alte ferme din rectangular de 20/40 teava neagra , pereti din profile patrate 20/40 din teava galvanizata de 1 mm sudate intre ele cu CO2 , ulterior au trecut la aluminiu imbinat la nituri . Toate aceste prefabricate se imbinau pe santier numai si numai la suruburi . Peretii la interior se placau cu rigips , la exterior cu placi conglomerate la alegerea clientului, iar interiorul peretelui se umplea cu spuma poliuretanica , amestec termobeton ,etc . La exterior peste placile conglomerate se punea piatra naturala, tencuiala decorativa sau orice material pe care-l dorea clientul .

#52
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Postpetre69, on 21 octombrie 2020 - 10:21, said:

ceva varianta am eu din turcia , dar inca nu am, verificat-o , astept urbanismul si abia apoi le dau la lucru catre aia ( daca o scot structura de la ei in 7000 o iau instant.....sunt si zincate ) las ca o sa vezi despre ce vorbesc in primavara , ca am un garaj de la ei care va fi montat la propriette......

Se poate da, chiar pe privat, modalitatea de contact (link, email). Sunt interesat.
Multumesc.

Edited by Povestitorul, 21 October 2020 - 13:04.


#53
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostPovestitorul, on 21 octombrie 2020 - 13:04, said:

Maine dumineata iti dau nr tel al aluia din Romania si mai departe te descurci tu cu el


Se poate da, chiar pe privat, modalitatea de contact (link, email). Sunt interesat.
Multumesc.


#54
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Ceva de genul asta am facut acasa...o constructie de 4x10 peste beci...panourile de inchidere au fost cofraje la turnarea beciului.
N-am poze cu acoperisul dar sunt tot grinzi zabrelite.
Stalpii de genul asta,compusi prin zabrelire sunt foarte rigizi si usori,eu am montat singur intr-o zi...daca inveti sa sudezi cred ca e o solutie buna...daca folosesti asa stalpi pe fiecare colt al compartimentarii interioare iese o structura foarte rezistenta si usoara.

La interior am bagat vata si am placat cu rigips.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate