Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Proiect inlocuire sticla termopan cu tripan pe profil Deceuninck Legend 80 mm

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Salutare tuturor,

Dupa o saptamana de citit pe forumul de tamplarie Pvc m-am hotarat sa fac un topic nou pentru a expune situatia mea.
Va multumesc anticipat pentru timpul si sfaturile accordate!!!

Am cumparat un apartament in 2019 intr-un bloc proaspat anvelopat pe fonduri (apropo umflate la maxim). Vechiul proprietar, profitand de inchiderea balcoanelor, la o camera a scos geamurile dintre camera si balcon marind astfel camera. In acest balcon este si gemuletul de la baia mare (baie cu cadă, baia cel mai folosita pt duș). Aceasta baie nu are ventilatie pe horn, dar la care i-am pus eu recent un ventilator (carota, tub afara prin panel etc).
Problema este ca iarna trecuta am avut foarte mult condens pe sticla de la balcon (aprx 5 mp de sticla), practic in fiecare dimineata primul lucru care il faceam era sa sterg apa de pe sticla si balta de pe glafuri. Si afara nu era -20 de grade. Mentionez ca mie mi-a placut fizica, stiu ce inseamna punct de roua, transfer termic, umiditate etc...Noi am aerisit cat am putut apartamentul si cu toate astea aveam f mult condens pe geamuri. Dezumidificator nu vreau sa folosesc pentru ca eu consider ca umiditatea in casa este normala si. Folosim uscator de haine, aerisim frecvent, bucataria si cealalta baie au gauri de aerisire in horn, cu tiraj foarte bun etc...

Am zis ca trebuie rezolv problema pana vine frigul. Eu am pus in primul rand acest ventilator sa scot aburii afara din baie/casa. Al doilea pas care vreau sa il fac este sa schimb sticla cu tripan de 44, maximul suportat de profilul Legend de la Deceuninck.
Stiu ca tripanul ajuta la izolarea fonica, termica, si cred ca si condensul o sa fie mai putin. Dar o sa fie mare diferenta? Mentionez ca vreau sa pun cel mai bun tripan de maxim 44mm, si ca nu este problema de buget. Mai vreau sa schimb sticla si din considerentul de intimitate. La aceste geamuri nu am perdele. Am ceva pus de fapt pe geamuri, ca de hartie ca acordeonul, dar as vrea sa renunt la ele pt ca sub ele se face condens si mai mare. Si vreau sa nu se vada ziua in interior. Noaptea stiu ca se vede cand este lumina deschisa prin geamurile astea reflexive. Stiu ca se poate pune folie ca la masini dar daca tot vreau sa pun tripan am zis sa pun sticla reflexiva, sau cum ii zice...

Care este parerea voastra, merita sa fac acest pas? Rog putina argumentare pt ca am citit multe posturi care ziceau ca nu ajuta la umiditate, la condens, la izolate termica etc. Adica nu merita investitia si deranjul creat pentru beneficiul adus.

Sa aveti o zi minunata!!!
Si apreciez orice raspuns!

Cu respect!



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Părerea mea: pune calorifer sub fereastra. Cu sticla neîncălzită vei avea veșnic condens pe ea.
E doar fizica.

#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postuledu, on 21 octombrie 2020 - 05:03, said:

Eu am pus in primul rand acest ventilator sa scot aburii afara din baie/casa. Al doilea pas care vreau sa il fac este sa schimb sticla cu tripan de 44, maximul suportat de profilul Legend de la Deceuninck.
Pana nu pui calorifer (sau calorifere - daca ai mai multe geamuri), nu rezolvi nimic.
Cunosc situatie cand intr-o camera caloriferul nu era dispus perfect in dreptul geamului. In zona unde nu acoperea fereastra, se facea condens pe geam (vorbesc de geam tripan).

E bun si geamul tripan, dar in timp, datorita greutatii mari, balamalele cred ca s-ar putea uza.

Vezi ca mai exista niste sisteme de ventilatie cu schimbator de caldura, din ce am citit ar fi eficiente, in felul acesta ai avea camera aerisita si nu ar trebui sa deschizi toata ziua buna ziua ferstrele (cu tot dezavantalul, praf, zgomot, etc)

Edited by TheWarrior, 21 October 2020 - 07:26.


#4
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Pentru izolatie fonica, discuta cu cei ce ti-l vor face, sa iti dea scris ca iti pun o sticla ce are aceste caracteristici. In urma cu 2 ani am inlocuit si eu sticla la doua ferestre, cu tripan, asigurandu-ma verbal, cei de la Qfort, ca va diminua zgomotul cu 30%, dar este mai rau decat inainte. Dupa acest episod, am intrebat aici pe forum si 2 alte persoane ce lucreaza in domeniu si toti spun ca noul geam nu are caracteristici de izolare fonica.

Edited by xplozia, 21 October 2020 - 07:33.


#5
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
cam putin 44 mm, trebuie sa ai un geam de 6mm pentru izolare fonica asa ca doar geamurile sun 4+4+6 = 14mm. Raman 30mm pentru izolare adica 2*15, umplute cu Argon si cu banda calda. iese ceva mai bun decat bi[anul de acum dar nu e la maxim.
Eu am tripan de 51 cu bagheta calda si nu transpira in interior nici in baie, face condens doar pe exterior.

#6
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Pe seria Legend de la Deceuninck merge tripan de 52mm.
Da in principiu merita schimbarea termopanului cu tripan, teoretic poti obtine un transfer termic la jumatate fata de un termopan. Asta inseamna o imbunatatire semnificativa, nu as garanta ca nu vei avea deloc condens daca incaperea nu are sursa de caldura, dar lucrurile ar trebui sa se imbunatateasca vizibil.
Dar tu esti sigur ca ai seria legend de la deceuninck? De obicei nu se pune geam termopan pe profile late si cu trei garnituri, acestea sunt proiectate pentru izolare termica foarte buna si se echipeaza cu geam tripan de la inceput.

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
pui baghetă caldă. cică ajută enorm la capitolul condens și diferența de preț este mică.

#8
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View Postdorin_2k, on 21 octombrie 2020 - 06:51, said:

Părerea mea: pune calorifer sub fereastra. Cu sticla neîncălzită vei avea veșnic condens pe ea.
E doar fizica.

Apartamentul a fost renovat complet, s-a pus incalzire prin pardoseala, s-a schimbat complet instalatia electrica, instalatia tehnico sanitara, inclusiv contorizare este separata la apa (asta asa s-a nimerit), s-au schimbat  si cele 2 coloane verticale pt WC de la etaj 4 pana in beci. Șapa a fost scoasa afara si s-a pus incalzire prin pardoleala. Practic am 4 termostate de camera care comanda 10 circuite cu robineti electrici. Tavane false izolate cu vata, pereti exteriori indreptati/izolati cu rigips. A fost schimbat tot, inclusiv peretii neportanti au fost schimbati. Eu i-am spus proprietarului ca a aruncat banii pe incalzirea prin pardoseala. Eu nu as fi pus niciodata incalzire prin pardosela la un apartament si etaj intermediar. Bani aruncati aiurea zic eu, dar in fine...

Nu ar fi foarte greu sa pun un calorifer sub geamul acesta, doar ca imi mai ia din spatiu 15 cm= 15 %, balconul are 1 m latime si vreo 5 lungime si este mult 15 cm. Il ingustez prea mult. Pana la urma nu este o solutie viabila.

Acum mi-am amintit ca vechiul proprietar mi-a spus ca in balcon a pus mai deasă incălzirea prin pardoseala, tocmai pentru a compensa suprafata vitranta mai mare si pierderea mai mare de caldura, comparativ cu restul peretilor exterior. Se si simte acest lucru cand ma apropiu de fereastra, este mult mai rece decat iin restul apratamentului.

View PostTheWarrior, on 21 octombrie 2020 - 07:23, said:

Pana nu pui calorifer (sau calorifere - daca ai mai multe geamuri), nu rezolvi nimic.
Cunosc situatie cand intr-o camera caloriferul nu era dispus perfect in dreptul geamului. In zona unde nu acoperea fereastra, se facea condens pe geam (vorbesc de geam tripan).

E bun si geamul tripan, dar in timp, datorita greutatii mari, balamalele cred ca s-ar putea uza.

Vezi ca mai exista niste sisteme de ventilatie cu schimbator de caldura, din ce am citit ar fi eficiente, in felul acesta ai avea camera aerisita si nu ar trebui sa deschizi toata ziua buna ziua ferstrele (cu tot dezavantalul, praf, zgomot, etc)
am tot vazut reclame la schimbatoarele acelea de caldura din pereti pe youtube. Cand am facut gaura cu carota pentru ventilator m-am ganidit la aceasta optiune. Eu sunt sceptic cum se face mentenanta la schimbatorul ala termic. Mie mi-e frica de aparatele de aer conditionat, clima de masina, etc... la care nu se curata cu anii radiatoarele alea, nici nu stii cand se reactiveaza sinuzita din cauza bacteriilor/fungilor care traiesc bine mersi la umiditate crescuta in radiator.
din 3 geamuri cu mecanism de deschidere doar pe unul singur il deschid, deci cred ca numai la acela as putea avea probleme in timp datorita greutatii mari.

View Postxplozia, on 21 octombrie 2020 - 07:32, said:

Pentru izolatie fonica, discuta cu cei ce ti-l vor face, sa iti dea scris ca iti pun o sticla ce are aceste caracteristici. In urma cu 2 ani am inlocuit si eu sticla la doua ferestre, cu tripan, asigurandu-ma verbal, cei de la Qfort, ca va diminua zgomotul cu 30%, dar este mai rau decat inainte. Dupa acest episod, am intrebat aici pe forum si 2 alte persoane ce lucreaza in domeniu si toti spun ca noul geam nu are caracteristici de izolare fonica.
multumesc de pont! o sa fiu atent la aspectul acesta!!!

View Postrelu_24, on 21 octombrie 2020 - 07:36, said:

cam putin 44 mm, trebuie sa ai un geam de 6mm pentru izolare fonica asa ca doar geamurile sun 4+4+6 = 14mm. Raman 30mm pentru izolare adica 2*15, umplute cu Argon si cu banda calda. iese ceva mai bun decat bi[anul de acum dar nu e la maxim.
Eu am tripan de 51 cu bagheta calda si nu transpira in interior nici in baie, face condens doar pe exterior.
multumesc de experienta, daca se poate pune tripan de 52 cu sticla de calitate, gen 4 seasone etc, nu neaparat de 6 mm, eu cred ca eventualul condens ar fi mai mic decat acum.

View PostDorel-Jefuitorul, on 21 octombrie 2020 - 07:55, said:

Pe seria Legend de la Deceuninck merge tripan de 52mm.
Da in principiu merita schimbarea termopanului cu tripan, teoretic poti obtine un transfer termic la jumatate fata de un termopan. Asta inseamna o imbunatatire semnificativa, nu as garanta ca nu vei avea deloc condens daca incaperea nu are sursa de caldura, dar lucrurile ar trebui sa se imbunatateasca vizibil.
Dar tu esti sigur ca ai seria legend de la deceuninck? De obicei nu se pune geam termopan pe profile late si cu trei garnituri, acestea sunt proiectate pentru izolare termica foarte buna si se echipeaza cu geam tripan de la inceput.
Pe mai multe siteuri pe net am vazut ca se poate pune sticla maxim de 44 mm, la ei pe site am vazut intru-un loc 52 , site-ul oficial din Romania. Chiar ma gandeam care este maximul de latime pentru profilul acesta.  Sigur este profilul Legend, ca m-am tot uitat pe net la poze sa-l identific. Initial vechiul proprietar mi-a spus ca este profil Aplast, m-am tot uitat pe net si nicicum nu semana profilul meu cu pozele la profilele Apast, apoi m-am uitat mai atent in interiorul unui geam si am vazut ca scrie Deceuninck. Profilul are latimea de 80 mm cu garnitura la mijloc si este identic cu pozelele de pe net la Legend. Doar ca bagheta este foarte lata, compenseaza geamul de 24 mm.
Dar fiind facuta anveloparea pe fonduri va imaginati ce invarteli au facut baietii. Sticla actuala este de 24 de mm, nu am gasit nicio eticheta, nici macar la vecini, sa vad exact ce sticla au pus. La ce sunt in stare astia eu cred ca este float cu float si aer. Eu clar as pune tripan de 52, nu neaparat pt izolarea fonica, strada din fata blocului fiind putin ciculata, as pune strict pt izolarea termica, care cred ca vine la pachet cu un condens mult mai redus pe geamuri.

Macar au pus un profil mediu, cu sticla termopan. Cred ca este mediu profilul... Ce ziceti voi?

View Postbobalex18, on 21 octombrie 2020 - 08:43, said:

pui baghetă caldă. cică ajută enorm la capitolul condens și diferența de preț este mică.

ce inseamna bagheta calda? intre foi sa nu fie aluminiu si sa fie un alt material?

in concluzie, pana acum pentru mine, daca iau decizia sa le schimb, cea mai mare problema este ca nu gasesc o firma, un atelier de tamplarie PVC care sa lucreze cu Deceuninck si cu profilul acesta si care sa vrea sa faca treaba asta pentur mine, baghete sau baghete si sticla. Am dat o gramada de telefoane. Numai de astea am auzit: "nu lucreaza cu Deceuninck", "nu stiu cine lucreaza cu Deceuninck", "nu ma pot ajuta". Un domn a spus ca daca fac rost de baghete el vine imi ia masurile la sticla, mi-a face si o monteaza.  Nu gasesc pe nimeni dispus sa vina sa ia masuri la baghete, sa caute el furnizor de baghete care sa le si debiteze la unghi, si sa-mi faca oferta si la sticla. Am ajuns in situatia in care am spus ok. Imi asum eu riscul, iau eu masurile la baghete, caut firma care sa le debiteze la dimesiunea ceruta si sa le puna pe curier, cu plata in avans. Nici asta nu am gasit. Am vb cu cineva la fabrica Deceuninck de la Bucuresti, ma tot amana, ca inca nu a fost la fabrica, ca draqu ca tat-so. I-am cerut sa imi dea un email, un numar de telefon de la relatii cu clienti ca vorbesc eu. Nu a fost de accord, ca parca nu stiu ce mare secret ii. Oricum sunt date de contact pe site la ei... Ce oameni exista in tara asta!!! Oricum nu ma dau batut si clar rezolv situatia asta: Daca nu gasesc pe nimeni in RO dispus sa faca treaba asta, caut afara, ca si acolo sunt curieri. Ce oameni, ce tara...!!!!

Deci... daca voi stiti firme care lucreaza cu Deceuninck in Bistrita, Cluj sau Mures, sau  judetele invecinate, sau hell in toata tara... ar fii perfect. Ii contactez si cineva tot se gaseste sa-mi faca o oferta, ca doar le platesc, nu cer moca. Si va multumesc tare mult pentru timpul pierdut cu citirea/scrierea raspunsurilor.


Spre exemplu: Am vorbit zilele trecute la Pitesti, si omul a fost receptiv si deschis al inceput, "da se poate, avem, venim si luam masuri si rezolvam" pana in momentul in care i-am spus de Bistrita... instant s-a sucit... incredibil... "deci nu se poate, va rog sa nu-mi pierdeti timpul" si-a inchis telefonul in nas. Am apucat sa ii spun ca ii trimit dimensiunile pt baghete si daca poate sa le puna pe curier. Ca nu se poate, nici macar sa-mi debiteze baghete la dimensiuni cerute. Am spus wow. Mi-e clar ca nu ies bani multi pe treaba asta, nici macar pentru sticla. Cineva m-a avertizat. "vedeti ca o sa fie greu sa gasiti pe cineva dispus sa vina sa ia masuri la sticla&baghete, pentru ca nu iasa banul. Banul iasa din profile. Si pana acum a avut dreptate. Cred ca sticla gasesc mai usor cine sa-mi faca dar baghete nicicum. Dar eu sunt sigur ca gasesc pe cineva dispus sa faca treaba asta!!! Pentru ca am ajutorul vostru!!!


Astazi fac si poze, pe principiul ca o poza face cat 1000 de cuvinte.

Zi frumoasa!!!

@ rog un moderator sa stearga postul de mai sus! nu sunt maghiar, dar eram in lumea viselor cand am scris azi noapte, si m-am incapatanat sa-l postez. m-am crucit acum cand am vazut acum ce am scris...

Edited by uledu, 22 October 2020 - 05:48.


#9
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Dragilor,

Am tot asteptat frigul, gerul, ca sa vin cu updateul cu proiectul meu, ca sa fie un feedback folositor pt voi.

Asa aratau geamurile la -3 grade de la balcon (spun balcon dar este de fapt camera, pt ca geamul intre camera si balcon a fost scos, practic s-a marit camera cu balconul)Attached File  inainte balcon, la -3 grade.jpg   506.91K   148 downloads

Proiectul l-am finalizat in 23.12, dar de atunci pana acum nu a fost ger, ca sa fac o poza dimineata, la trezire, pe ger.

In primul rand vreau sa multumesc colegului Dorel-Jefuitorul care m-a ajutat cu know how-ul lui si cu debitarea/trimiterea baghetelor de 52!!! Multumesc mult, a fost/este o placere sa povestim!

Long story sort. Am vb cu un domn, mi-a facut masuratorile la sticla si baghete. Am comandat sticla( 4 mm) in pachet de 52mm, in configuratia 4S-F-Lowe cu argon si bagheta calda. Pactic cea mai buna sticla de piata la ora actuala. A venit sticlaAttached File  20201206_142919.jpg   306.59K   149 downloads

Initial am stabilit sa primesc baghetele doar pt jumate de geam de la dormitor pentru a verifica daca masuratorile la baghete erau corecte, sa nu stricam toate baghetele. Masuratorile bagetelor au fost precise, la milimetru, perfect!!! Attached File  stg geam vechi, drp geam nou la -3 grade.jpg   261.49K   155 downloads Practic a stat asa geamul la dormitor 3 saptamani, dar nu a fost foarte rece. In cea mai rece noapte, -3 grade, dimineata pe sticla veche era condens cam 5 cm, pe cea noua, 2 mm. Ce este foarte interesant... Cu un termoscaner am tot masurat temperaturile la nivelul sticlei si a peretilor: astfel temperaratura pe peretele exterior, 21 grade, peretele interior 22 grade, sticla veche 19,5 si sticla noua 21,5.Sunt 2 grade Celsius diferenta intre geamul nou si cel vechi.  Siiii mai surprinzator... geamul nou este mai cald decat peretele exterior!!! incredibil!!! Am tot masurat chestia asta si s-au mentinut masuratorile in timp.

Am dat Ok-ul si au venit si restul baghetelor. In aceeasi zi a venit domnul si a montat toate geamurile: in dormitor,  in bucatorie si in camera cu balcon. La celalalt balcon (am doua balcoane) nu am schimbat sticla pt ca un geam sta batant tot timpul, mai depozitam lucruri la rece in el.

poza dupa montarea geamurilor in balconul camera:
Attached File  20201223_174919.jpg   338.05K   143 downloads

izolarea fonica este foarte buna, exceptionala fata de inainte! iar cea termica... incredibil!!! Va spun sincer!!! Este o placere sa stai in camera in fata geamurilor, inainte iti era frig efectiv, acum este cald.

Si a venit gerul....:
-10 grade afara, pe termometrul masinii, pe net arata -13 la ora 6 dimineata:
uitati-va cum arata geamul/geamurile!!!
Attached File  acum balcon, la - 10 grade.jpg   435.97K   171 downloads

ce sa zic, numai trebuie sa sterg apa de pe pervaze sau de pe geam. Intradevar la -10 grade exista condens intre 5 mm si 3 cm, in funcntie de ventilatia de sub geam. Unde sunt depozitate lucruri de jos pana sub geam exista 3 cm de condens, dar care nu curge pe pervaz, nu se prelinge. Inainte era condens de sus pana jos pe toate geamurile. Cand am schimbat sticlele, beghetele inferioare erau pline de apa!!!Attached File  20210116_081132.jpg   304.54K   133 downloads


eu v-am prezentat feedbackul meu pentru ca l-am considerat folositor pentru cine vrea sa invete si din aceasta experienta!!!

Daca as face din nou?.... Dragilor... As plati dublu banii, numai sa nu ma trezesc cu grija apei de pe pervaze, a geamurilor prin care nu vezi nimic afara si care trebuie sa le stergi in fiecare dimineata. A mucegaiului de pe garnitura baghetelor! etc...

Eu sunt foarte multumit de ce a iesit!!!

Eu va multumesc tututor inca odata si va doresc sa va indepliniti toate obiectivele in nou an!!!

Daca sunt intrebari va raspuns cu drag.

uledu

PS: Pana nu au venit baghetele de proba nici nu eram sigur ca profilul este Legend... Posted Image Apropo incredibile de subtiri sunt baghetele de 52 vs cele de 24

Later edit: acum se face un pic de condens pe exteriorul geamurilor, indreptul centralei vecinului de jos. iar la ger ingheata geamul pe exterior. ceea ce, zic eu,ca este fantastic!!! Practic izoleaza bine geamul!!!

Edited by uledu, 18 January 2021 - 00:16.


#10
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
de condes nu o sa scapi cu totul, primavara si toamana o sa ai condens in exterior :). Pentru ca geamul izoleaza foarte bine, sticla de afara o sa fie foarte rece si asa ca bruma condenseaza pe geam, posibil ca la tine ,fiind la etaj, sa nu ai atata condens.

#11
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Ai dreptate relu_24!
Oricum condensul pe exterior apare f rar. Iar gheata pe exterior si mai rar.
Ce am observat si merita mentionat. In noptile urmatoare, dupa gerul maxim, au fost mai putine grade cu minus, mai putin frig, -8 grade, si nu am avut deloc condens pe interior. Absolut deloc!!!
Deci, daca puteti investi mai mult, eu zic ca merită sa puneti cea mai buna sticlă existenta la momentul respectiv pe piata. Eu nici nu am mentionat de economia la gaz, care cred ca este substantiala. Merită sa pueti sticla buna, pentru ca diferenta de bani in costul total al termopanului nu este mare.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
E mai caldă sticla de la interior pentru că e LOW-E de calitate, respinge căldura înapoi în interior, iar în același timp, nu pierde căldura spre exterior datorită calităților izolatoare ale foilor de sticlă exterioare, a argonului și a baghetei calde.

#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Și când te gândești că are profile deceuninck puse la reabilitare. Adică nu Veka, nu Salamander, nu Rehau, nu produse de q Fort, Madrugada, barrier, ci de x firma de casa pentru reabilitări.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate