Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Revelion 2021- un revelion traditional in familie ca pe vremuri

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019
anul asta clar nu vor fi permise evenimentele. Deja sunt interzise si putin probabil sa fie permise evenimente in cluburi indoor in urmatorii 2 ani! Asadar, revelion acasa, s-au pregatiti banu de amenda, dosar penal si spital sau ATI!

#20
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Sau revelion in aer liber. Sau poate se da vreo derogare de la reguli strict pentru revelion/craciun.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
S-a ales praful de cluburi, cine are boxe acasa are, cine n-are, n-are.

View Postschismatrix, on 20 octombrie 2020 - 22:17, said:

Mie nu-mi place să sărbătoresc nicăieri revelionul, cu nimeni. Aproape de fiecare dată m-a prins uitându-mă la un film. Mă obosesc, enervează căcaturile cu ciocnitul, urări, ieșitul afară să urmărești artifciile, șamd. Bleah.

*mâncare specifică (sarmale, cârnați, salată beouf, etc, bleeeeeeeeeeeh)

Zilele libere si mancareaaaaa rulzzzz. Bine, nu sorici, jumari, caltabosh si toba, nici piftiile nu-mi plac, dar restul da.

#22
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postcipri2bau, on 20 octombrie 2020 - 21:49, said:

Oricum eu in noaptea de revelion mă culc mai repede că pe 1 ianuarie la 6 mă scol să merg la muncă ptr că e prima zi a anului si nu e liber, asa cum nici prima zi a săptămânii adică luni nu e liber ci e zi lucrătoare, deci si prima zi a anului e tot lucrătoare.

oribil, cum să începi anul cu...  brrr     MUNCĂ?!
după revelion nu se muncește, se zace.  minim 3-4 zile

#23
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020

View Postsmoke, on 20 octombrie 2020 - 20:01, said:

si tu chiar crezi ca asa o sa fie ? iti spun eu cum o sa fie...toate pensiunile pline, orice restaurant mai bine plasat asa o sa organizeze ceva, si tot romanu se va aduna cu un prieten..2. binenteles totul cu distantare sociala si masca....pana la prima sticla de vin. dupa aia suntem toti frati nu ?

S-a anuntat chiar de catre Arafat ca nu recomanda sa se faca rezervari de vacante, pentru ca nu se stie ce situatie va fi de sarbatori. Cel mai probabil, restrictiile vor fi atat de puternice incat nu se va putea merge la pensiuni si nici la restaurante.

#24
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 266
  • Înscris: 30.09.2020

View PostNeaceasca85, on 21 octombrie 2020 - 01:06, said:

nu sorici, jumari, caltabosh si toba, nici piftiile nu-mi plac, dar restul da.
Astea-s si mai yuck. Cred ca-s printre extrem de putinele persoane carora le e scarba de mancarurile traditionale romanesti.

Suntem in plina pandemie dar lumii ii arde revelioane. / facepalm Banuiesc ca nu vor fi permise evenimente de genul indoor. Cel mult grupuri de 5-7 persoane adunate afara.

Dar evident ca o sa se tina pe suste prin baruri, cabane, etc. You can’t stop shit :)

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Sunca, sangerete si astea bleah. Sangerete se face prin Ardeal, nu aici. Sau fudulii.

Friptura, sarmale si carnati sa fie de la porc. Salata de boeuf (adica de bou) da, cu multa maioneza.

#26
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postsilcar, on 20 octombrie 2020 - 23:33, said:

anul asta clar nu vor fi permise evenimentele. Deja sunt interzise si putin probabil sa fie permise evenimente in cluburi indoor in urmatorii 2 ani! Asadar, revelion acasa, s-au pregatiti banu de amenda, dosar penal si spital sau ATI!
Poate urmatorii 5-10 ani. Nu e garantat ca se va gasi vreun tratament prea curand. Si chiar daca scapam repede de virus,  de efectele negative asupra economiei nu vom scapa prea curand.  La anu' multi dintre noi nu vom mai avea bani de mancare si curent electric, ganditi-va si la aspectul asta. Toate guvernele lumii sunt in faza de prabusire, protestele cam tind spre razboaie civile in toata lumea. Cred ca toate distractiile de dinainte de 2019, inclusiv revelioanele,  vor deveni niste amintiri. Vine o perioada foarte grea pentru umanitate, cum a fost perioada 1914-1945, cu razboaie mondiale, dictaturi , foamete si epidemii. Iar  acum 200  ani au fost revolutia franceza si razboaiele napoleoniene care au durat din 1789 pana in 1815.   Crizele ca astea sunt ciclice, cam la 100 de ani izbucnesc, si au ca durata  20-30 ani, si se lasa cu milioane de morti.



View Postericmario, on 20 octombrie 2020 - 20:52, said:

Vai de ...
Tristețe dusă pe noi culmi.
Recunosc, am fost la un sigur revelion si la un club de stripteasse din preajma unui concert, dar  n-am mai repetat experiena cand am  vazut ce bauturi contrafacute la preturi mari sunt, nu mai zic de panaramele de acolo care pareau sifilitic cu atitudine de   pitipoance idioate si ultra-selective.
Asa ca m-am multimit sa merg anual la concertele primariei. Anul trecut a fost mai frumos ca au adus artisti straini si formatia  O-Zone reunita pentru prima oara dupa mult timp.
Asta e, nu toti avem bani de mers la simfonia de la Viena (aia pot sa o vad si la TV sau pe You Tube),  de mers cu avionul cum se lauda unul pe un alt topic, desi mi se pare de prost gust,  sau de mers la Londra sau  Dubai.
Mai TRIST e sa stai in casa sa te uiti la Dan Negru  cu manelistii lui si sa mananci salata de boeuf.  Posted Image



Dar tu cum petreceai revelionul la tine in Germania?

Edited by rihan, 21 October 2020 - 14:18.


#27
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
revelionul este cea mai importantă noapte
definiția lui este petrecere. când cauți pe net articole new years eve dai de șampanie, paiete, rețete de cocktailuri, și discoball

sigur că poți să faci un party și în alte week-end-uri dar revelionul este ceva cu totul special din mai multe motive, unul fiind că poți să te faci muci fără consecințe pentru că urmează mai multe zile libere

în UK marile cluburi aveau (anul ăsta probabil că nu) cele mai faimoase petreceri din tot anul și lumea era pe stradă, majoritatea în 4 labe după tone îngurgitate de alcool și droguri

#28
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View PostFlat, on 21 octombrie 2020 - 08:10, said:

View Postcipri2bau, on 20 octombrie 2020 - 21:49, said:

Oricum eu in noaptea de revelion mă culc mai repede că pe 1 ianuarie la 6 mă scol să merg la muncă ptr că e prima zi a anului si nu e liber, asa cum nici prima zi a săptămânii adică luni nu e liber ci e zi lucrătoare, deci si prima zi a anului e tot lucrătoare.
oribil, cum să începi anul cu...  brrr MUNCĂ?!
după revelion nu se muncește, se zace.  minim 3-4 zile
He he.
Ii plangi de mila lui cipribau care macar  nu lucreaza in noaptea de revelion.
Dar de taica'miu care lucreaza in noaptea de revelion de multi ani, ce zici?
Si e angajat la o societate  de transport.
Ce sa mai zic de paznici....cat de trist o  fi sa lucrezi in noaptea de revelion la un depozit si sa auzi artificii si toata lumea petrece? Mai sunt paznicii de la concerte care pazesc pe acolo, dar n-au voie sa se uite la scena sau la artificii, se uita doar la spectatori.
De medici la fel, aia stau sa se ocupe de pacienti care au mancat si au baut ca porcii si vomita prin spitale.  Sau mai rau, in noaptea de revelion asista si la moartea multor pacienti de cancer, infarct sau accidente.
Nu mai spun de soferii de camioane care trebuie sa aprovizioneze benzinarii si magazine.
Sau politisti, sau taximetristii care stau in aglomeratie.
Sunt firme IT private si call-centere  care muncesc si  in noaptea de revelion carora li se rupe de "zilele libere impuse de statul roman".
Voi bugetarii nu realizati ca voi sa aveti liber si confort de revelion, multi trebuie sa MUNCEASCA!  Posted Image

Edited by rihan, 21 October 2020 - 14:51.


#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View PostPudu, on 21 octombrie 2020 - 08:54, said:

S-a anuntat chiar de catre Arafat ca nu recomanda sa se faca rezervari de vacante, pentru ca nu se stie ce situatie va fi de sarbatori. Cel mai probabil, restrictiile vor fi atat de puternice incat nu se va putea merge la pensiuni si nici la restaurante.
Sper sa fie voie sa merg cu cortu la munte. Da-l incolo de virus, se pot da derogari de la restrictii cateva zile.

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Sa speram ca nu ne f*t Craciunul precum ne-au f*tut Pastele. Dar de sarbatorile de iarna oricum stateam acasa. Exceptie au facut revelioanele 2008-2013 petrecute departe, la Sambata de Sus, pensiunea Miruna. Dupa decesul tatalui in 2014 nu mai am timp de asa ceva, sa pierd 2 zile pe drum si apoi poc iar la munca.

Plimbarea pe strada in oras insa este esentiala, mai ales ca am mai mult timp in zilele libere, acum abia reusesc sa smulg 1 ora pentru ea.

Irlanda a bagat lockdown cu plimbare pana la 5 km de casa. Nu ca la noi cu doar in cartier.

#31
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View PostLunaCrystal, on 22 octombrie 2020 - 00:42, said:

Sper sa fie voie sa merg cu cortu la munte. Da-l incolo de virus, se pot da derogari de la restrictii cateva zile.
Guvernantii vor baga restrictii incat ca nu poti iesi din casa ca-n primavara.
Ce munte, ce cort?  Posted Image

View PostNeaceasca85, on 22 octombrie 2020 - 00:53, said:

Sa speram ca nu ne f*t Craciunul precum ne-au f*tut Pastele.
Ba cred ca toate sarbatoriile sunt compromise pe urmatorii 3-5 ani. Poate chiar mai mult. Suntem abia la inceputul celei mai grave crize din istoria moderna ce ar putea pricinui colaps, foamete si anarhie si ar trebui sa zicem mersi daca nu se va ajunge la razboi.

#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostLunaCrystal, on 21 octombrie 2020 - 00:44, said:

Sau revelion in aer liber. Sau poate se da vreo derogare de la reguli strict pentru revelion/craciun.
Sau poate se ajunge la o înțelegere cu virusul strict pentru revelion/Crăciun.

View Postrihan, on 21 octombrie 2020 - 14:18, said:


Dar tu cum petreceai revelionul la tine in Germania?
De obicei închiriam o cabană la munte, cu cumnații mei plus prieteni, cu familiile normal.
Dar anul ăsta nu știu dacă mai reușim cu pandemia asta nenorocită.

View Postrihan, on 22 octombrie 2020 - 04:47, said:



Ba cred ca toate sarbatoriile sunt compromise pe urmatorii 3-5 ani. Poate chiar mai mult. Suntem abia la inceputul celei mai grave crize din istoria moderna ce ar putea pricinui colaps, foamete si anarhie si ar trebui sa zicem mersi daca nu se va ajunge la razboi.
Război cu cine, cu virusul?

#33
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Mie totusi nu mi se pare foarte corect sa se "inchida" o tara intreaga. Nu ma refer numai la sarbatori, desi sunt foarte importanhte si ele, dar s-a vazut ca nu este o solutie buna sa opresti totul prin niste masuri foarte stricte.

#34
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Cand sunt vremuri dificile de razboi, criza economica sau pandemie ,   nu te distrezi, ci cauti sa supravietuiesti. Simplu!

Te distrezi cand sunt vremuri bune .

Edited by rihan, 26 October 2020 - 21:00.


#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Daaaaa, o sa murim toti daca facem paranghelii de revelion! Acum sau in urmatorii 100 de ani! Ca asa zice rihana! :ciocan:

De unde tot apareti, fratioare?!? :w00t:

#36
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postpufonel, on 26 octombrie 2020 - 22:26, said:

Daaaaa, o sa murim toti daca facem paranghelii de revelion! Acum sau in urmatorii 100 de ani! Ca asa zice rihana! Posted Image

De unde tot apareti, fratioare?!? Posted Image
Ok, n-am zis ca ar trebui sa interzicem toate distractiile.  Asa cum francezii si nemtii au sarbatorit impreuna Craciunul in 1914 jucand fotbal si facand schimb de provizii, si de al doilea razboi mondial  americanii au impodobit palmieri cu conserve cat luptau prin insulele din Pacific,  si noi putem sa ne distram la scara limitata.
Putem sa luam masa in familie (fara rude, fara bunici , fara prieteni, poate cel mult cu vecinii de bloc ),  sa ne imbatam, sa spunem  povesti si bancuri,  putem sa impodobim brazii, putem sa ascultam cantece de pe internet, cuplurile sa danseze si sa faca sex zi si noapte.

Dar fara CONCERTE, FESTIVALURI, CARNAVALURI, TARGURI DE CRACIUN,  RESTAURANTE, PARANGHELII, PARADE, COZI LA MALL, ARTIFICII,  PELERINAJE, DECORATII IN TOT ORASUL.....sau orice chestie ostentativa organizata la scara mare care sa atraga multimi de oameni.   Chestiile astea  doar  in vremurile bune.  
Momentan, traim in vremuri grele.
Nu prea avem motive sa ne bucuram cand avem milioane de infectati si zeci de  milioane de someri.

Edited by rihan, 27 October 2020 - 01:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate