Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ce tip de montaj e recomandat pt rulouri exterioare pt izolare termica si fonica buna?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.05.2009
Sunt la stadiul de proiect casa.
La unele geamuri voi pune rulouri exterioare cu actionare electrica.
Imi doresc o solutie in care sa am si un aspect frumos dar si izolare termica si fonica buna.
Voi avea termoizolatie de 20 cm (EPS) pe exterior deci am spatiu suficient sa incastrez caseta tencuibila de la rulouri.

Din cate am vazut sunt mai multe variante de montaj (pun aici doar cele pe care le consider eu sau de care stiu eu)

1. montaj suprapus
     a. cu caseta cu acces din interior
     b. cu caseta cu acces din exterior
2. montaj aplicat tencuibil pe perete  
3. montaj aplicat tencuibil pe toc

Din ce vad eu avantaje/dezavantaje la aceste solutii:

1a montaj suprapus cu caseta cu acces din interior
Avantaje:
- acces usor pentru reparatii din interior
- Nu se suprapune caseta peste toc, nu e vizibil din interior tocul
Dezavantaje:
- termic si fonic se pierde din eficienta izolatiei prin caseta.

1b montaj suprapus cu caseta cu acces din exterior
Avantaje:
- Nu se suprapune caseta peste toc, nu e vizibil din interior tocul
Dezavantaje:
- termic si fonic se pierde din eficienta izolatiei prin caseta.
- acces mai dificil pentru reparatii din exterior
- inestetic in interior tocul inaltat

2 montaj aplicat tencuibil pe perete
Avantaje:
- Nu se suprapune caseta peste toc, nu e vizibil din interior tocul
Dezavantaje:
- termic se pierde putin, peretele pe care e prins actionand ca o punte termica (o posibila solutie e punerea unei placi subtiri de polistiren intre toc si caseta
- acces mai dificil pentru reparatii din exterior

3. montaj aplicat tencuibil pe toc
Avantaje:
- izolare termica si fonica (vs celelalte optiuni)
Dezavantaje:
- acces mai dificil pentru reparatii din exterior
- se suprapune caseta peste toc, e vizibil din interior tocul si iti ia putin din suprafata geamului.

Poate cineva care e mai in domeniu sa imi spuna daca imi scapa ceva si care ar fi cea mai ok solutie dupa nevoile mele.

Eu tind spre solutia 3, cu poate un 3 cm de spuma PIR (sau cat imi ramane ca sa fiu cu caseta tencuita la nivelul restului fatadei)

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013
Unde construiesti?

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Salut! 2 și 3 sunt cam același lucru. La varianta aplicată peste toc, se pun de obicei profile de compensare sus, peste toc și peste ele se pune caseta ruloului, ca să nu se vadă. Acele profile se pot îngropa de tot în casă sub tencuială/rigips, polistiren, etc. Dacă ești la faza de proiect, poți prevedea loc pentru rulou în grindă, deci nu îți ia nimic din fereastră.

#4
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.05.2009

 viotl, on 20 octombrie 2020 - 18:04, said:

Unde construiesti?

Timisoara

 Digix, on 20 octombrie 2020 - 22:52, said:

Salut! 2 și 3 sunt cam același lucru. La varianta aplicată peste toc, se pun de obicei profile de compensare sus, peste toc și peste ele se pune caseta ruloului, ca să nu se vadă. Acele profile se pot îngropa de tot în casă sub tencuială/rigips, polistiren, etc. Dacă ești la faza de proiect, poți prevedea loc pentru rulou în grindă, deci nu îți ia nimic din fereastră.

Aia cu profil de compensare cred ca e sistemul ce l-am descris eu la 1b. Din interior se vede tocul de sus ca si cum ar fi foarte inalt. la ala te referi, nu?
Singura poza cat de cat apropiata pe net am gasit-o asta

Referitor la locul pt rulou in grinda te referi la (vezi atasament)? Vad ca sunt buiandrugi speciali pt asta.
Asa aproximativ ce inseamna ca si cost un sistem de rulou incastrat in buiandrug dinasta special fata de sistem clasic de aplicare pe toc sau pe perete.

Attached Files



#5
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu se vede tocul înalt din interior pentru că se poate acoperi cu rigips.

Eu am aplicat variantele 2 si 3.
La aplicarea pe zidărie nu pierzi din lumina, căci nu se micșorează golul de geam. Dar asta e valabil daca nu ai prevăzut din proiect goluri mai înalte, cum a fost cazul meu. Daca as face de la capăt, eu as merge pe varianta cu aplicarea rulourilor tencuibike pe toc (profile compensatoare)

Edited by wizake, 21 October 2020 - 06:57.


#6
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 mariusjuncan, on 20 octombrie 2020 - 17:27, said:

Sunt la stadiul de proiect casa.
La unele geamuri voi pune rulouri exterioare cu actionare electrica.
Imi doresc o solutie in care sa am si un aspect frumos dar si izolare termica si fonica buna.
Voi avea termoizolatie de 20 cm (EPS) pe exterior deci am spatiu suficient sa incastrez caseta tencuibila de la rulouri.

Din cate am vazut sunt mai multe variante de montaj (pun aici doar cele pe care le consider eu sau de care stiu eu)

1. montaj suprapus
a. cu caseta cu acces din interior
b. cu caseta cu acces din exterior
2. montaj aplicat tencuibil pe perete  
3. montaj aplicat tencuibil pe toc

Din ce vad eu avantaje/dezavantaje la aceste solutii:

1a montaj suprapus cu caseta cu acces din interior
Avantaje:
- acces usor pentru reparatii din interior
- Nu se suprapune caseta peste toc, nu e vizibil din interior tocul
Dezavantaje:
- termic si fonic se pierde din eficienta izolatiei prin caseta.

1b montaj suprapus cu caseta cu acces din exterior
Avantaje:
- Nu se suprapune caseta peste toc, nu e vizibil din interior tocul
Dezavantaje:
- termic si fonic se pierde din eficienta izolatiei prin caseta.
- acces mai dificil pentru reparatii din exterior
- inestetic in interior tocul inaltat

2 montaj aplicat tencuibil pe perete
Avantaje:
- Nu se suprapune caseta peste toc, nu e vizibil din interior tocul
Dezavantaje:
- termic se pierde putin, peretele pe care e prins actionand ca o punte termica (o posibila solutie e punerea unei placi subtiri de polistiren intre toc si caseta
- acces mai dificil pentru reparatii din exterior

3. montaj aplicat tencuibil pe toc
Avantaje:
- izolare termica si fonica (vs celelalte optiuni)
Dezavantaje:
- acces mai dificil pentru reparatii din exterior
- se suprapune caseta peste toc, e vizibil din interior tocul si iti ia putin din suprafata geamului.

Poate cineva care e mai in domeniu sa imi spuna daca imi scapa ceva si care ar fi cea mai ok solutie dupa nevoile mele.

Eu tind spre solutia 3, cu poate un 3 cm de spuma PIR (sau cat imi ramane ca sa fiu cu caseta tencuita la nivelul restului fatadei)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bj2mlAc1hus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

rulouri suprapuse SKB STYROTERM  de la Aluprof pt o izolatie termica si fonica mai buna decat la cele suprapuse clasice din piata.
intr-adevar, au gura de vizitare destul de mica pentru un eventual service.este aceeasi situatia ca si la rulorile apicate tencuibile, doar ca la solutia recomandata interventiile se fac din interior.

#7
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 GPal, on 21 octombrie 2020 - 09:31, said:

... pt o izolatie termica si fonica mai buna decat la cele suprapuse clasice din piata.


dar e mai buna decat rulourile aplicate pe tamplarie?

#8
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 wizake, on 21 octombrie 2020 - 12:07, said:



dar e mai buna decat rulourile aplicate pe tamplarie?

dpdv al izolatiei, estetic, mentenanta, intretinere - da, sunt mai bune decat cele aplicate

#9
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
S-o luam pe rand:

izolatia : un pachet de geam configurat corect, neintrerupt, ajunge la valori Uw < 1 W/m²K.  Cum afecteaza asta cutia ruloului suprapusa pe toc, care e in contact cu exteriorul, caci lamelel trebuie sa coboare pe undeva, nu? Acei centimetri de izolatie care incap in rulou izolaza mai bine sau mai rau decat tamplaria? Pentru niste geamuri mai inalte, deci care necesita rulouri mai mari, cat spatiu mai ramane in caseta pentru izolatie?

estetis: o fi dupa gusturi.. dar o cutie aplicata pe tamplarie, dar pe niste profile compensatoare ca sa nu se vada din interior, si nici sa nu acopere tocul si sticla, care este si tencuibila nu se cunoaste dupa ce adaugi izolatia, masa de spaclu si decorativa. deci ? unde e avantajul?

mentenanta, intretinere: o caseta tencuibila aplicata are un capac dedesubt care se scoate si ai acces neingradit la rulouri, motoras, etc. De ce e mai buna varianta asta ?

#10
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 wizake, on 21 octombrie 2020 - 13:34, said:

S-o luam pe rand:

izolatia : un pachet de geam configurat corect, neintrerupt, ajunge la valori Uw < 1 W/m²K.  Cum afecteaza asta cutia ruloului suprapusa pe toc, care e in contact cu exteriorul, caci lamelel trebuie sa coboare pe undeva, nu? Acei centimetri de izolatie care incap in rulou izolaza mai bine sau mai rau decat tamplaria? Pentru niste geamuri mai inalte, deci care necesita rulouri mai mari, cat spatiu mai ramane in caseta pentru izolatie?

estetis: o fi dupa gusturi.. dar o cutie aplicata pe tamplarie, dar pe niste profile compensatoare ca sa nu se vada din interior, si nici sa nu acopere tocul si sticla, care este si tencuibila nu se cunoaste dupa ce adaugi izolatia, masa de spaclu si decorativa. deci ? unde e avantajul?

mentenanta, intretinere: o caseta tencuibila aplicata are un capac dedesubt care se scoate si ai acces neingradit la rulouri, motoras, etc. De ce e mai buna varianta asta ?

"Testele desfășurare într-un institut de cercetare de renume IFT ROSENHEIM au arătat că soluția propusă este caracterizată printr-un coeficient de permeabilitate termică extrem de redusă (Usb de la 0,29 W/m²K), care plasează sistemul pe primul loc printre alte produse de acest tip" - asta zic baietii de la Aluprof

ce faci daca ai un rulou la et.1, et.2, mansarda etc si necesita interventie?chem alpinisti, faci schela exterioara, chemi un utilaj cu platforma, sau alte solutii de acest tip.nu intotdeauna poti lucra la caseta ruloului din interiorul incaperii.la cele suprapuse, in schimb, ai gura de vizitare in interiorur incaperii

#11
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu am avut ocazia inca, dar imi imaginam ca poti lucra de pe geam, din casa....fara sa fii nevoit sa faci escalada. De acord ca e mai comod cand ai acces din casa.

#12
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.05.2009
Sunt curios ce diferente de preturi sunt intre aceste rulouri SKB STYROTERM cu izolatie mai performanta in interior vs altele mai neizolate aplicate pe toc.

#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Daca esti la stadiul de proiect, lasa golurile de geam mai mari acolo unde vrei rulouri, atentie mare la alinierea din interior dar si din exterior in cazul in care ai ferestre cu si fara rulouri in aceasi camera, pe aceasi fatada, la acelasi nivel.
Din ce am lucrat eu in TM am observat ca proiectantii si arhitectii au “talentul” sa lase goluri de tamplarie mari si foarte mari, ceea ce nu este un lucru rau neaparat, doar de bani te usuca, dar la final poate sa iasa ceva extraordinar.
Am atasat niste poze, sa vezi cum arata aplicatele tencuibile montate pe rama ferestrei cu profile de compensare (extensii), lucrarea este la Arad nu la Timisoara.

Scuze, dar nu pot intoarce pozele, sau nu stiu, habar n-am de ce se ataseaza asa.

Attached Files



#14
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 mariusjuncan, on 21 octombrie 2020 - 14:47, said:

Sunt curios ce diferente de preturi sunt intre aceste rulouri SKB STYROTERM cu izolatie mai performanta in interior vs altele mai neizolate aplicate pe toc.

sunt cu 10-15% mai scumpe decat rulourile suprapuse clasice pe care le gasesti in piata.

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

 mariusjuncan, on 20 octombrie 2020 - 23:42, said:

Aia cu profil de compensare cred ca e sistemul ce l-am descris eu la 1b. Din interior se vede tocul de sus ca si cum ar fi foarte inalt. la ala te referi, nu?

Da, da, ai înțeles foarte bine. Profilul de compensare e un profil care lățește tocul uzual al tâmplăriei.

1 La tine e varianta suprapusă. Eu nu am indicat decât variante aplicate.

 mariusjuncan, on 20 octombrie 2020 - 23:42, said:

Referitor la locul pt rulou in grinda te referi la (vezi atasament)? Vad ca sunt buiandrugi speciali pt asta.
Se referă la un buiandrug cu treaptă, ceva similar ca în poză.

Eu din experiență o spun, lucrez de vreo 19 ani la rulouri și tâmplărie, un suprapus nu e la fel de bun izolator ca un aplicat. La aplicat, ruloul e cu totul afară. La ruloul suprapus, aerul din interiorul casetei, care e la temperatura exterioară, e pe peretele interior al ruloului(din casă). Deținătorii de suprapuse se plâng de zgomotul și frigul care pătrund în casă pe la casetă.
La lățimi mari ale ferestrelor, de peste 1800 mm, mai există dezavantajul că tâmplăria nu are prindere la partea de sus, ansamblul de tâmplărie și rulou nu e suficient de rigid.

Attached Files


Edited by Digix, 21 October 2020 - 20:29.


#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Îți recomand deasemenea, să lași loc pentru plase între tâmplărie și rulou, cu un profil rectangular de 20 X 40 mm. Adică să pui plasele acolo și nu în caseta ruloului. Plasele rulou independente, sunt mai fiabile decât cele încorporate în casetă, iar faptul că sunt independente, le face mult mai ușor de depanat.

#17
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.05.2009
În cazul asta o sa rămân la varianta cu profil de compensare și rulou aplicat pe toc.
Pe interior voi acoperi profilul acela de compensare pt ca arata destul de urat.

Singurul dezavantaj la soluția asta rămâne accesul pe exterior pt service.

În general, sistemele astea cu rulouri, au nevoie de service des sau sunt cazuri foarte izolate când se strica?


#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Destul de rar se intervine la rulouri. Foarte foarte rar dacă folosești motoare cu detecție.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate