Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Frecvente transmisiuni radio in romaneste, emise din strainatate pe "short wave"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Stiu de 2 posturi (din afara tarii) care emit si in romaneste (nu stiu insa la ce ore):

China Radio Int'l, pe 15260, 7345 si 6090 KHz
Radio Vatican, pe 9645 si 7250 KHz

De la noi emite RR Int'l pe mai multe frecvente in SW.

Si antena satelor ... poate radio tm?

Mai stiti si altele?

Edited by mediasick, 18 October 2020 - 16:14.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Au murit cele din care ne luam informatia altadata (Europa Libera, Vocea Americii, BBC). Acum ai net ce a detronat transmisia la mare distanta de candva.

Edited by neagu_laurentiu, 18 October 2020 - 16:15.


#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
asa-i.

insa doar aceste 2 posturi transmit in romana, din afara tarii, in zilele noastre?

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
in afara de cele mentionate, pe vremuri mai era si radio turcia international cu emisiune in limba romana, dar acum nu mai gasesc nimic, ca de altfel nici pe site-ul radio china international nu am gasit informatii, mai mult am gasit pe https://www.short-wave.info/index.php

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmediasick, on 18 octombrie 2020 - 16:21, said:

insa doar aceste 2 posturi transmit in romana, din afara tarii, in zilele noastre?
Pai cine mai e fanfaron sau are interes sa dezinformeze? Doar Rusia insa ei s-au prins ca pe scurte nu mai au audienta.

#6
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
si eu m-am uitat acolo...

cam alea ce le-am notat in postul 1 sunt

chestia e ca pe acel site vezi care post emite in acel moment

o sa urmaresc cand apare ca emit chinezoii si ma pun sa ii caut

(momentan cu un tecsun bcl 3000)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   259.99K   38 downloads

Edited by mediasick, 18 October 2020 - 16:40.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
In general pe scurte nu se asculta posturi locale... de fapt nici nu prea se aud cine stie ce pentru ca daca emitatorul e sa zicem la Saftica (ala de pe vremuri unii il numeau radar si alte tampenii) el da pe un azimut anume in grade pentru tari departate, nu pentru Romania. Semnalul ce scapa local nu e mare, in Bucuresti poti avea dificultati in a receptiona mai ales daca azimutul nu e spre tine.
Trebuie liste cu statii de la vecini si cu azimuturile lor sa vedem daca deservesc aria noastra. In plus pe scurte in urban fara o sarma de 5m macar ca antena nu iei mare lucru.
Deasemenea posturile trebuie cautate manual, din 5 in 5 khz in benzile de radiodifuziune, nu pe auto.
Fata de anii 2000 mai mult de jumatate din statii care apartineau unor companii mari de broadcast ce aveau ca tinta Europa au iesit. Mai multe frecvente libere Posted Image Mai exista si statii pirat care transmit in general sub 9MHz de pe corabii/nave in spatiu international.
In prezent cele mai multe transmisii pe Europa le face China... iar restul companiilor transmit pe Africa, America de Sud, Australia si Asia etc... mai putin pe Europa, nu mai considera zona relevanta.
Deasemenea rusii transmit mult pe terotoriul lor care intins si mai putin pe Europa. De ex din zone ca Volga / Urali rusii transmit spre Siberia si Estul indepartat.

Edited by andreic, 18 October 2020 - 17:12.


#8
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
clar astea locale, nu merg pe sw

eu de astea 2 ziceam de "afara"

China Radio Int'l
Radio Vatican

in afara de ele nu mai exista nimic azi in romaneste, ce sa fie transmis de "afara"

da niste frecvente de pe corabii/nave, sa auzim si noi

ii buna asta? In plus pe scurte in urban fara o sarma de 5m macar ca antena nu iei mare lucru.

https://www.anon-co....n-an48x-antenna

nu o sa am alta

Edited by mediasick, 18 October 2020 - 17:02.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
O frecventa des folosita de pirati in zona nord americana e 6925kHz si in jur. Europenii pot fi gasiti 6200-6400kHz si cateodata 3800-4100Khz. Ocazional 7400-7600.
Problema e ca multi pirati transmit SSB, putini fac AM curat.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
De la avioane peste ocean: https://www.liveatc....dex.php?type=hf

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
s-ar putea folosi mai mult undele scurte, dar sunt multi zgarciti, si-au gasit unde sa faca economie. ma uit la radio channel 292, se aude jumate de europa. de 20 de ani exista standardul DRM, s-ar auzi binisor.

#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Informeaza-te de aici:

https://www.short-wave.info/

https://fmscan.org/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate