Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tableta Lenovo, Samsung sau Huawei

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Nu vad de unde ai tras tu concluzia ca as recomanda IPad 6, produs ce nu se mai comercializeaza?
Asa ca fapt divers, compara produse lansate in acelasi an, Tab S5e (2019) cu IPad 7 (2019).
Trebuia sa fiu cel putin fraier sa decartez 550 lei in plus doar pentru un format de 16:9, tinand cont ca Tab S5e costa acum 2000 lei.
Mai aprope ca pret se situeaza Tab S6 lite (1650 lei), dar care nici in gluma n-o poti compara cu un IPad.
In timp ce Tab S5e se va opri la android 11, IPad 6 va mai primi 2 iteratii ale sistemului de operare, pentru ca Android.
Vad o droaie de oameni care se uita la Netflix/filme pe telefon, in schimb pe IPad e cah.
Apple a explicat de ce a ales formatul 4:3, fiind un dispozitiv portabil esti mai avantajat de acest format.
Unul dintre motive: avand dimensiunea unei coli de hartie este mai usor de manevrat.
Dar ce putem face daca gusterii de la Apple nu se consulta cu expertii din Romania?

O lunga perioada de timp (6 ani) am utilizat doar tablete cu android, dar cand am vazut ca trebuie sa decartez peste 2000 lei ca sa ajung la performantele unui IPad situat sub 2000 lei, am zis pas.
Ti-ai gasit pe cine sa faci fanboy, la mine conteaza doar utilitatea.
Argumente cu 4 difuzoare, Dolby Atmos, ecran Amoled, rezolutie - toate la o tableta - sunt pentru Kinderi, pentru folosinta indelungata vorbim de suport, fluiditate soft, constructie hw.

Eu am spus ca tableta este folosita acum pentru scoala. Uite ce zice un posesor de Tab S5e:
"Cumparata pentru scoala online si work from home (Zoom si alte aplicatii similare). Transmisiile pe Zoom efectuate de pe laptop sunt in format Landscape. Daca asez si eu tableta pe Lanscape, camera foto filmeaza dintr-o parte, creand efectul ca nu te uiti in camera (doamna profesoara fiind deci foarte suparata ca nu esti atent la ore...)."
2000 de lei, Dolby Atmos, Amoled, 16:9, ...dar nu te poate incadra.

#38
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
La ce nivel de maturitate a ajuns androidul nici nu ma intereseaza daca primesc update la Android 20, la fel ca la Windows 10. Apropo vezi ca Samsung mai nou asigura min 3 ani de actualizarii pe noile tablete gen S6/S7 etc.
Fluiditate am pe OnePlus 7T, cand folosesc iPad Air-ul zici ca are lag dar de unii nu inteleg ca 120/90Hz si un soft bun bate orice marketing Apple cu 60Hz. Porabil ti-au luat ochii animatiile de tranzitie de la Apple si tot compari cu niste tablete vechi care nu au fost suficient de mature si finisate. Ia incearca un iPad Pro cu 120Hz.

Vorbim de portabilitate dar la greutate nu ne uitam ? IPad 7 483 g (Wi-Fi) / 493 g (LTE) (1.06 lb) Tab S5e 400 g (14.11 oz)
IPad 6 469 g (Wi-Fi) / 478 g (LTE).

Ecranul 4:3 e bun pentru browsing nu are nici o treaba portabilitatea iar pentru continut video iPad-urile sunt praf.
Nu ma intereseaza ca nu e buna tableta pentru scoala pentru ca daca chiar vrei sa inveti si sa lucrezi folosesti un laptop nu o tableta.
Oricum scoala online e o gluma.

Am un Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 care si acum merge si sa vezi acolo portabilitate si cat de usor e de tinut in mana numai ca tot timpul m-am confruntat cu problema spatiului de stocare pentru aplicatii fiind varianta de 16GB.


Tu doar dai citate de la altii dar nu ai folosit un Tab S5e sau S6, eu am avut S6 si e peste iPad Air 3(2019) pe care il am acum.

Edited by Papillon_, 16 December 2020 - 13:34.


#39
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Nu compara iPad 6 cu Tab S6...
Sunt utilizator Android pe telefon, dar la tablete merg doar pe iPad.
Cat costă un Tab S7+?
Aici discutam de tablete de buget...

#40
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Salut azi am luat tableta Lenovo de la Lidl. Sunt impresionat de fimisaje sunet si cam atat. Dupa ce i-am dezactivat aplicatiile Go si lenovo cu care vine tableta isi face treaba pentru care am luat-o. 😄 Merge pe you tube si filme.

#41
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020

View Posteu-DECEBAL, on 17 decembrie 2020 - 15:29, said:

Salut azi am luat tableta Lenovo de la Lidl. Sunt impresionat de fimisaje sunet si cam atat. Dupa ce i-am dezactivat aplicatiile Go si lenovo cu care vine tableta isi face treaba pentru care am luat-o. 😄 Merge pe you tube si filme.
Link? Preț?
Despre ce model e vorba?

#42
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Am luat-o ieri de la Lidl. Costa 300 de lei. Este vorba despre Lenovo tab m7. Nici nu zici ca e o tableta de 300 de lei. E super finuta,are spate din metal,sunet dolbi audio ecran cu laminare completa si cu margini subttiri. Singurul neajuns ar fi faptul ca are numai 1gb de ram. Are 16 gb de stocare care sunt super suficienti pentru mine. Am primit si update de securitate din 5 noiembrrie 2020.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate