Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tableta Lenovo, Samsung sau Huawei

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Mai bine strangi niste bani si iei Tab S5e.
https://edigital.ro/...source=price-ro

#20
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005

View PostPapillon_, on 20 octombrie 2020 - 15:37, said:

Mai bine strangi niste bani si iei Tab S5e.
https://edigital.ro/...source=price-ro
Si mai strang bani si imi iau si un Lamborghini..șș))

#21
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
Huawei MediaPad T5 pentru ca are 3GB RAM, slot SIM si e sub 1000 lei: https://altex.ro/tab...d/TABT5LTE10BK/

Vine cu Android 8, sigur are Google Play. Tot la altex au si varianta pe alb/auriu la acelasi pret.

#22
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 18.07.2018
Recomand tableta Samsung si Huawei, pot fi folosite atat ca calculator cat si tableta. Nu consuma mult curent. Chiar sunt utile.

#23
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Dintre cele 2 enumerate de tine, Huawei.

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Google a abandonat tabletele.
Doar Samsung se chinuie sa le facă ok (seria S). In rest, cam praf.

As recomanda tot iPad Air. Apple încă tine pentru tablete și lucrează constant la OS.

Plus că iPad e cea mai populară tableta. Softul foarte ok. Aplicațiile mult calitative peste android (cele de iPad os sunt native, nu aplicații de telefon că pe tabletele android )

#25
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Ipad-urile sunt cea ma proasta alegere, preturi umflate pentru hardware inferior, restricti peste restricti si aplicatii abandonate in app store.
Hai sa o lasam mai moale cu Apple si mitul ca ei au produse mai bune, am avut Tab S6 iar acum am iPad Air 3 de 256GB...

Pentru multimedia, Netflix, Youtube, browsing, office si ceva gaming Android-ul si Samsung sunt cea mai buna optiune.
Numai vorbesc de actualizari, degeaba ofera ei suport multi ani cand esti limitat de momoria RAM 2-3GB care se simte in aplicatii sau jocuri mai solicitante, multitasking sau prin faptul ca iti taie din actualizari pentru ca nu e mai e "suportat" de hardware.

Lex404 facem schimb? Iti dau iPad-ul pe Tab S6?Posted Image

PS.Sa mai mentionez actualizarile care incetinesc produsele pentru care Apple a primit amenda?
Apple’s $500 million ‘slow iPhone’ settlement: https://www.silive.c...le-a-claim.html

Edited by Papillon_, 04 November 2020 - 14:21.


#26
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Am trecut recent de la Ipad 8 din 2018 la un Huawei mediapad M5 pro deoarece eram total nemultumit de cum se misca Ipadul dupa cateva actualizari care scad drastic din performante si de diminuarea drastica a autonomiei acumulatorului dupa numai vreo 18-19 luni de utilizare. Plus ca ecranul nefiind laminat creeaza un disconfort vizibil la fiecare atingere.Plus restrictiile specifice IOS. Mediapadul de la Huawei mi se pare net superior si ca display, si ca format 16/10, sunet superb cu 4 difuzoare harman-kardon, card memorie flexibilitate mai mare android etc...

#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Cu tot respectul, poate iPad 6 din 2018...
Detin iPad 6 și te contrazic în privința bateriei și ls cum se mișcă tableta. Că e mai închis ecosistemul, da acolo îți dau dreptate. În privința ecranului nelaminat, eu m-am obișnuit cu el, dar să zici că creează disconfort....
Și nu sunt fanboy Apple, la telefon încă folosesc Android.
În privința performanței, iPad 6 încă se tine foarte bine față de tablete Android din aceasi generație.

#28
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Da e vorba despre ipad 6 2018. De contrazis poti sa ma contrazici dar eu stiu foarte bine ce nemultumiri am. Am avut inainte ipad air 2 care e din 2014 si la care am renuntat din cauza ca a inceput dupa 4 ani sa merga mai greu si scazuse autonomia bateriei. Dar displayul era mult mai confortabil la atingere.Iar bateria era mai buna dupa 4 ani de utilizare decat e cea de la ipad 6 dupa 2 ani... Nu pot sa zic ca a fost o tableta rea, dar in ultima vreme aveam diverse blocaje si poticniri plus scaderea drastica a autonomiei bateriei. Deoarece am trecut si de la Iphone 8 la Huawei P30pro de care sunt mai multumit decat de iphone am zis sa incerc si cu o tableta Huawei ,si deocamdata sunt mai multumit decat cu Ipad. Am fost fan Apple si am avut pana acum 4 Ipad si 5 Iphone dar parca nu mai e ce era odata. Poate ca daca as fi avut variantele de varf pro ar fi fost ok dar nu merita sa dai cateva mii bune in plus doar pentru brand si un sistem inca destul de restrictiv.

Edited by ioany, 08 December 2020 - 11:25.


#29
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 15.06.2005
Dacă bugetul permite, Galaxy Tab S6 este un best buy acum. O am, o folosesc inclusiv pentru productivitate. I-am atașat o husă cu tastatură Samsung (asta e scumpă) dar pentru mine se justifică. Atunci când sunt plecat mă ajută enorm, editez fotografii în Lightroom, aplicațiile office rulează perfect, dex, difuzoare bune, mult peste concurență, pen inclus în pachet.

#30
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006

View Postmary_champ, on 18 octombrie 2020 - 15:18, said:

Buna ziua

Doresc sa-mi achizionez o tableta , pentru Netflix, HBO, filme dar si jocuri (nu ultima generatie), m-am hotarat cam asa: 10,1'' un octa core, neaparat sim pentru date, GPS, memorie cam 32 cu extensie , dar nu stiu ce sa decid intre aceste trei tablete Lenovo, Samsung sau Huawei. Huawei e un pic mai jos la pret, am un un telefon Huawei sunt supermultumita de el, Lenovo am laptopul (multumitor) si Samsung mai am o tableta, mai veche din 2008 sunt supermultumita de ea, dar din pacate nu mai am acces la ea...

Sunt curios ce tableta ai tu din 2008?
Revenind la subiect, vrei tableta cu android, cumpara una scumpa cu HW potent.
Mi-au trecut prin mana (le-am detinut, nu doar testat) Nexus 7 2012, Nexus 7 2013, Sony Z3 Tablet Compact, Nexus 9 2014 si din 2018 IPad 6.
Singura care tine pasul cu IPad este Sony (android 6), si aici ma refer la fluiditate, viteza cu care deschide aplicatii si isi face update-uri din Play Store.
Citesc experienta unora cu IPad-ul si raman uimit. Am tableta din 2018 (septembrie) si a mers non-stop de atunci. Bateria tine mai mult decat la orice dispozitiv cu android, kinder-ul face scoala online (din martie) pe ea si dupa 4 ore de butonat Google Classrom, Meet (video) ramane cu 53-55%. Vreau sa vad si eu o tableta cu android la scorul de 1450 lei (cat am dat pe IPad) ca duce in ritmul asta macar 6 luni. Update de sistem pentru 5 ani de zile (la androizi te pupi pe crestet la 2 ani de update-uri), fiabilitate, siguranta.
Sistem de operare restrictiv la IPad,... de-a dreptul ingrozitor.
Cate custom firmware-uri n-am pus pe Nexus si toate erau un rahat cu apa rece, pline de bug-uri (ba nu mergea bluetooth, ba o lua razna wifi-ul), pana la urma tot la firmware-ul stoc ma intorceam.
Nu sunt fan Apple, ani de zile am rezistat tentatiei de a cumpara produse Apple, dar iti spun cu mana pe inima, cand IPad-ul actual va da semne de oboseala, tot IPad cumpar.
Pentru Netflix, HBO, filme dar si jocuri, IPad-ul te rezolva garantat.

Daca tot la android ti-a ramas gandul si esti utlizator de Kodi, Stremio si alte programe din zona gri, alege intre Sammy si Huawei (cu GMS), Lenovo am testat din gama Yoga si nu m-au atras. Dar cine stie, poate tie iti plac.

Edited by dba, 09 December 2020 - 18:43.


#31
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Și eu pe parte de tablete rămân fidel lui iPad.

#32
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Salut baieti vreau sa imi iau si eu o tableta lenovo. Mai precis lenovo tab m7 care va fi joi in ofeta lidl cu 300 de lei. In fine stiu ca e un jaf insa ma intereseaza strict pentru you tube filme si ceva browsing.  Aveti idee daca poate reda filme in browser? Mai mult de 2,3 aplicatii nici nu voi baga pe ea intrucat este un jaf.

#33
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
La ce specificatii are - 1 GB de RAM si procesor Mediatek - e mai mult de navigat pe internet, mail, poate pentru scoala online.
Nu cred ca vei imtampina probleme la vizionat filme din browser, dar trebuie vazut cat duce bateria (3500 mAh) si wifi-ul.
Pentru vizionat filme pe o tableta mai rasarita ai alte optiuni: Kodi, TeaTv, Stremio, Popcorn Time samd

#34
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
O vreau strict pentru you tube browsing si filme piratate. stiu ca nu e o tableta performata insa nu prea imi plac cele mari. Majoritate tabletele la acest pret sunt no nane-uri chinezesti. Asta para mai rasarita. Prefer sa vad filme in browserul Bromite care are adblick. 😁

Edited by eu-DECEBAL, 14 December 2020 - 16:28.


#35
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

View Postdba, on 09 decembrie 2020 - 18:35, said:

Mi-au trecut prin mana (le-am detinut, nu doar testat) Nexus 7 2012, Nexus 7 2013, Sony Z3 Tablet Compact, Nexus 9 2014 si din 2018 IPad 6.
Singura care tine pasul cu IPad este Sony (android 6), si aici ma refer la fluiditate, viteza cu care deschide aplicatii si isi face update-uri din Play Store.
Citesc experienta unora cu IPad-ul si raman uimit. Am tableta din 2018 (septembrie) si a mers non-stop de atunci. Bateria tine mai mult decat la orice dispozitiv cu android, kinder-ul face scoala online (din martie) pe ea si dupa 4 ore de butonat Google Classrom, Meet (video) ramane cu 53-55%. Vreau sa vad si eu o tableta cu android la scorul de 1450 lei (cat am dat pe IPad) ca duce in ritmul asta macar 6 luni. Update de sistem pentru 5 ani de zile (la androizi te pupi pe crestet la 2 ani de update-uri), fiabilitate, siguranta.
Sistem de operare restrictiv la IPad,... de-a dreptul ingrozitor.
Cate custom firmware-uri n-am pus pe Nexus si toate erau un rahat cu apa rece, pline de bug-uri (ba nu mergea bluetooth, ba o lua razna wifi-ul), pana la urma tot la firmware-ul stoc ma intorceam.
Nu sunt fan Apple, ani de zile am rezistat tentatiei de a cumpara produse Apple, dar iti spun cu mana pe inima, cand IPad-ul actual va da semne de oboseala, tot IPad cumpar.
Pentru Netflix, HBO, filme dar si jocuri, IPad-ul te rezolva garantat.
Tab S5e e mult mai ok ca iPad 6, difuzoare, ecran, nu se compara la capitolul multimedia.
Ce gluma buna, recomanzi iPad pentru Netflix și filme când are aspectul ăla de doi bani cu margini negre cât jumate din ecran.

#36
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Cum sa recomanzi o tableta cu ecran slab, 4:3 si 2 difuzoare pentru multimedia in detrimentul la una cu ecran de calitate AMOLED 16:10 si 4 difuzoare?
Din cate vad unii chiar nu au intrat in contact cu un Samsung Tab S5e sau S6,S7+ sau sunt fanboy Apple si recomanda produse inferior hardware si software.

Edited by Papillon_, 16 December 2020 - 12:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate