Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Stack suplimente si medicamente pentru Covid-19

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postrazor01, on 18 octombrie 2020 - 14:44, said:

Vezi ca diareea aia poate fi destul de periculoasa, mai ales instalata pe un organism bolnav.
N-apuca nimeni sa ia 15 grame de vitamina C. Plus inainte de asta, te ia cu gaze, deci nu apuci sa te deshidratezi :) Si e de moment. Te opresti din administrarea prafului si trece. Ca sa ajungi in faza asta, cineva de vreo 80 kg ar trebui sa ia spre 40 de grame. Cine ia atata?

#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmaccip, on 18 octombrie 2020 - 12:36, said:

Nu stiu daca-i tocmai OK sa recomanzi medicamente pe net

Sunt mai mult suplimente, pe care lumea oricum le cumpara si inainte de pe site-uri de nutritie. Orice producator serios care vinde sportivilor, baga chiar si 400%(sa fie acolo, fara vreo documentare) din unele substante fata de recomandari. De 20 de ani de cand citesc forumurile nu am auzit sa pateasca nimeni nimic de la 2.000mg de vit C sau de la 5.000ui de vit D

#21
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostFreddy12, on 18 octombrie 2020 - 14:02, said:

Cam 60-75% din populatia Europei are deficit de vitamina D3. Cu cat e carenta mai mare, scade rezistenta in fata bolilor, conform studiilor facute. Eu stiu 2 persoane care si-au facut analiza pentru vit.D (la insistentele mele) si la ambii s-a descoperit carenta severa. Unul din ei si-a mai facut o analiza dupa ce timp de o luna luase 2000 UI pe zi si de la carenta a ajuns la deficit.

Eu citisem un articol scris de un doctor american care a facut teste cu pacientii lui; ii depista cu nivel scazut de vitamina D la analize si pe urma incerca diverse doze si cele de 1000, 2000 ui erau prea slabe ...abia pe la 4000 ui/zi luat o perioada reusea sa le creasca nivelul cum trebuie

Din stack-ul care l-am scris primele trei Vitamina D, C si Zinc sunt bune de luat si pentru preventie

#22
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Exact acum pe b1 tv se discuta scoaterea hidroxiclorochinei si kaletra din protocolul romanesc

#23
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Intamplator am gasit acum acelasi stack care l-am compus recomandat si de un doctor american de la o facultate de medicina

https://www.evms.edu...col-Summary.pdf

Critical Care COVID-19 Management Protocol
(updated 9-28-2020)

Mildly Symptomatic patients (at home):
■ Vitamin C 500mg BID and Quercetin 250-500 mg BID
■ Zinc 75-100 mg/day
■ Melatonin 6-12 mg at night (the optimal dose is unknown)
■ Vitamin D3 2000 - 4000 u/day
■ ASA aspirin 81-325 mg/day (unless contraindicated)
■ Famotidine 40mg BID (reduce dose with renal impairement)
In symptomatic patients, monitoring with home pulse oximetry is recommended.
Ambulatory desaturation below 94% should prompt hospital admission

Developed and updated by Paul Marik, MD, Chief of Pulmonary and Critical Care Medicine, Eastern Virginia Medical School, Norfolk, VA

#24
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Ar mai fi Acetilcisteina (sau NAC), tot asa, un suplement, care ar putea avea un rol pozitiv.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dr_6w-WPr0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmaccip, on 18 octombrie 2020 - 17:28, said:

Ar mai fi Acetilcisteina (sau NAC), tot asa, un suplement, care ar putea avea un rol pozitiv.

da, dar se aduna prea multe
eu am prezentat esentialul
vitamia c contribuie la sintetizarea altora cum ar fi glutationul care detoxifica ficatul si produce la randul lui alti compusi.

View Poststalker2142, on 18 octombrie 2020 - 17:24, said:

nu vad rolul famotidinei si melatoininei acolo

Edited by odastramosilor, 18 October 2020 - 18:15.


#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Eu iau D si am inceput sa iau si Zn, atat.
As incepe si cu NAC, dar mi-e frica si mie sa nu se adune prea multe. Vedem..!

Edited by maccip, 18 October 2020 - 18:24.


#27
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postodastramosilor, on 18 octombrie 2020 - 18:15, said:

nu vad rolul famotidinei si melatoininei acolo

Famotidina si melatonina se pare ca ar avea efect antiviral, dar nu este 100% sigur
https://www.sciencem...nst-coronavirus
https://www.ncbi.nlm...les/PMC7405774/
Eu ma bazez pe faptul ca i-au dat lui Trump  :)

#28
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmaccip, on 18 octombrie 2020 - 18:24, said:

Eu iau D si am inceput sa iau si Zn, atat.
As incepe si cu NAC, dar mi-e frica si mie sa nu se adune prea multe. Vedem..!
in loc de NAC poti folosi cu brio banala ceapa. Contine cisteina. Nu stiu in ce masura iti place sa gatesti acasa, daca iti place ceapa prajita sau, insa asta e delicioasa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s6y7zf9Lx-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Poststalker2142, on 18 octombrie 2020 - 18:27, said:

Famotidina si melatonina se pare ca ar avea efect antiviral, dar nu este 100% sigur
https://www.sciencem...nst-coronavirus
https://www.ncbi.nlm...les/PMC7405774/
Eu ma bazez pe faptul ca i-au dat lui Trump  Posted Image
famotidina ma depaseste de ce e inclusa.
melatonina si aia e o risipa. Mai degraba 5htp. https://www.google.c...nt=firefox-b-ab dar tot nu vad legatura cu guvitu.

Edited by odastramosilor, 18 October 2020 - 19:09.


#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
DCNews

Quote


Hidroxiclorochina, RĂSTURNARE de situație. Streinu - Cercel: "CULMEA! ASTA e PROBLEMA"

Medicul Adrian Streinu - Cercel a vorbit despre hidroxiclorochina, ca tratament împotriva COVID-19.
În contextul în care Hidroxiclorochina și un alt medicament s-au dovedit a fi ineficiente în tratarea COVID-19, ba chiar se spune că ar duce la mortalitate și că s-ar fi cerut retragerea lor de pe schema de tratament, Adrian Streinu - Cercel a reacționat:
"Noi folosim în mod constant Plaquenil, dar îl folosim în doză mică, nu mare. Plaquenil e folosit de zeci de ani de zile, nu e un medicament nou. Mă rog... Hidroxiclorochina... deci nu e nimic nou sub soare! Problema e că fiecare boală își are indicația în funcție de o anumită concentrație a medicamentului. La cei care au dat doze mari, exemplul Franței, au avut probleme. Noi am dat doze mai mici și nu am avut nicio problemă legată de Hidroxiclorochina.
Ba mai mult decât atât, Hidroxiclorochina dată de la început face bine! Dacă vă uitați la studii... v-ați uitat la cazurile severe, unde nu-și mai are locul, unde, culmea, nu-și mai are locul nici Remdesivirul. Așa că haideți să aplicăm să adaptăm schemele terapeutice acolo unde este nevoie și să le lăsăm la îndemâna specialiștilor și să nu facem medicina cu televizorul!", a spus Adrian Streinu - Cercel.
QED!

Edited by odastramosilor, 18 October 2020 - 19:29.


#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
medicație:
paracetamol (de la 2 la 4/zi, dacă ai simptome de răceală)
magneziu+zinc (MG deoarece apar cârcei la mușchi, Zn - crește imunitatea)
antinevralgic (poate fi și forte) (deoarece unii au dureri mari de cap)
aspirină (pt ce-i ce dezvoltă temperaturi ridicate)

adjuvanți:
-silimarina pt susținere ficat
-vitamina C (alături de Zn se străduie să te țină viu)
-miere
-ceaiuri verzi cu ghimbir

toate astea dacă poți ȘI mânca..., de multe ori inapetența este una groaznică: am slăbit 4 kg în 5 zile uitându-mă la teveu și dormitând... (că inapetența aduce cu sine și lipsa de vigoare)

#31
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Ai avut covid?

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...BĂNUIESC...

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
.

Edited by gushpi, 21 October 2020 - 07:33.


#34
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Update: vad ca au adaugat si vitamine B Complex la protocolul covid, se pare ca ajuta si astea
https://www.evms.edu...col-Summary.pdf

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
io aș zice să lăsați bănuielile asupra căror medicamente sunt indicate...
NIMENI nu știe NIMIC!!!

atrageți atenția, vă rog: în diversele liste sunt TOT ce-i trebe unui organism să se-ntărească în fața unei EVENTUALE boli...
NIMIC specific, numai generalități...

aștept cu nerăbdare să văd și „oscilococcinum” în listă, nu de alta, dar cu el mi-am ținut copilul departe de viroze și gripe în perioada 5...14 ani! :P

#36
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Nu sunt generalitati, au fost selectate pe o baza stiintifica si in urma unor teste

Nu o sa apara oscilococcinum pe lista pentru ca e un fake cu efect placebo, nu exista in medicina

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate