Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Izolare pod nelocuit

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 carstos, on 20 octombrie 2020 - 06:01, said:


Intrebarea este cum asez vata pe placa astfel incat sa mai pot depozita si lucruri acolo dupa. Sau macar sa pot circula.

Sistemul l-ai descris mai inainte. Scanduri asezate in cant, intre care montezi vata. Ulterior acoperi cu alte scanduri sau OSB. Oricum ai face,vata nu trebuie sa fie presata.

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ups,asta se cheama santier

#39
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 zamolxis01, on 20 octombrie 2020 - 07:40, said:


Sistemul l-ai descris mai inainte. Scanduri asezate in cant, intre care montezi vata. Ulterior acoperi cu alte scanduri sau OSB. Oricum ai face,vata nu trebuie sa fie presata.
Speram sa scap usor, ma gandeam ca e o metoda mai simpla.

 ceanu1980, on 20 octombrie 2020 - 07:40, said:

ups,asta se cheama santier
Lucrarea o execut eu, sunt atent si lucrez doar in pod. In afara de transportul materialelor in pod nu ma astept sa produc mizerie. E neplacut, intr-adevar, dar nu am de ales, mai bine mai tarziu decat niciodata :)

#40
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
poti sa fii cat vrei

scara ce latime are,din ce este facuta ,daca ai cel putin un perete la ea cum este finisat,sa-ti spun ce iti mai trebe

#41
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca m-am hotarat. Tind sa merg pe pe varianta

- 25cm vata Knauf Unifit 035 pe acoperis
- 10cm vata Knauf Unifit 035 pe pardoseala din pod

Ar trebui sa fie acoperitor.

 ceanu1980, on 21 octombrie 2020 - 09:14, said:

poti sa fii cat vrei

scara ce latime are,din ce este facuta ,daca ai cel putin un perete la ea cum este finisat,sa-ti spun ce iti mai trebe

E destul de lata scara spre etajul 1. Rampele au 1.2m, podestul 2.4m2, iar de la etaj urc in pod in chepeng pe o scara Fakro.

#42
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
destul de lata scara la mine= pereti atinsi,nu e bai,se pot repara
in doua persoane eviti acea scara pliabila

#43
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 Adm, on 18 octombrie 2020 - 10:47, said:

Nu cred ca e o avere, dar iti recomand izolare cu spuma poliuretanica.
Este o solutie buna, dar are si un minus: in caz ca ai probleme la invelitoare, vei afla doar can se va darama acoperisul! Nu se va umezi nimic in partea vizibila a podului.

Zic sa nu deschid un topic nou, deci.... la o magazie nelocuita (9 X 13m/Hmax=4.5m), cu tabla pe acoperis, unde se face foc 1-2 zile pe an (iarna, cand se face tuica), credeti ca se impune folosirea foliilor?

#44
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
eventual sa nu pierzi nimic din aburii bachus?

#45
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Pentru pardoseala, ca sa nu ma mai complui cu structura de lemn in care sa pun vata, ma gandeam la o foloie de Aluminiu speciala de la Isoflect

https://www.emag.ro/...2/pd/DT4HZYBBM/

Ce parere aveti?

#46
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Am observat ca folia asta are coef lamda foarte bun (0.015) si joaca rol si de bariera anti vapori. Ar merge pusa si direct peste capriori, in loc de al 2-lea strat de vata. Problema e ca are clasa de rezistenta la foc F, nu cred ca e indicat sa o pun pe capriori.

#47
Bogdan_M_M

Bogdan_M_M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.06.2020

 carstos, on 23 octombrie 2020 - 10:21, said:

Am observat ca folia asta are coef lamda foarte bun (0.015) si joaca rol si de bariera anti vapori. Ar merge pusa si direct peste capriori, in loc de al 2-lea strat de vata. Problema e ca are clasa de rezistenta la foc F, nu cred ca e indicat sa o pun pe capriori.

poate sa aiba lambda si 0.001 .... Pe tine te intereseaza rezistenta termica .... care implica si grosimea materialului termoizolant.
Ce grosime are filmul izolant din folie? ... 100 - 200 micrometri? ..... (stiu ca folia are 1 cm dar 0.99 cm sunt basicile din polietilena)
Deci .... vrei sa pui folie in loc de vata pentru izolatie termica?  Posted Image  ... sau poate nu am inteles eu Posted Image

Edited by Bogdan_M_M, 23 October 2020 - 15:01.


#48
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 Bogdan_M_M, on 23 octombrie 2020 - 15:00, said:

Deci .... vrei sa pui folie in loc de vata pentru izolatie termica?  Posted Image  ... sau poate nu am inteles eu Posted Image
Era o idee pe care o exploram pt. pardoseala. O sa raman la vata. Intai o sa pun 25cm pe acoperis, vedem rezultatul dupa :)

#49
Bogdan_M_M

Bogdan_M_M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.06.2020

 carstos, on 23 octombrie 2020 - 19:38, said:

Era o idee pe care o exploram pt. pardoseala. O sa raman la vata. Intai o sa pun 25cm pe acoperis, vedem rezultatul dupa Posted Image

Vata bazaltica sau de sticla?

#50
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 Bogdan_M_M, on 23 octombrie 2020 - 20:02, said:


Vata bazaltica sau de sticla?

Am zis mai sus, vata de sticla Knauf Insulation Unifit 035

 carstos, on 22 octombrie 2020 - 08:27, said:

Cred ca m-am hotarat. Tind sa merg pe pe varianta

- 25cm vata Knauf Unifit 035 pe acoperis
- 10cm vata Knauf Unifit 035 pe pardoseala din pod

Ar trebui sa fie acoperitor.


#51
Bogdan_M_M

Bogdan_M_M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.06.2020
Ai dreptate, n-am fost atent Posted Image

Aceasta este vata de sticla.
Daca ai posibilitatea sa mergi pe vata bazaltica nu pune vata de sticla. In timp vata de sticla se taseaza si performantele acesteia scad considerabil.
O vata bazaltica de 30 - 40 kg/m3 ar fi mai mult decat potrivita.
Chiar daca nu ai buget suficient, eu as mai amana un an investitia si as folosi vata bazaltica.

It's your choice.

#52
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 carstos, on 18 octombrie 2020 - 14:19, said:

Daca izolez doar acoperisul foarte bine permit caldurii sa treaca in pod, deci voi avea un pod incalzit inutil teoretic.
Scriu si aici, desi am mai scris si in alte parti, dar cred ca e bine de stiut...

Am fost si eu in situatia de a avea izolatie doar intre capriori (25 cm), iar podul este folosit ca spatiu tehnic (instalatii si depozitare) fara nici o sursa de incalzire.
Am placa de beton intre etaj si pod.
Am incalzire in pardoseala la etaj.

Aveam 22 C la etaj si se faceau 18 - 20 C in pod fara nici o sursa de caldura, doar din pierderile de la instalatii si caldura venita de la etaj prin placa de beton. Nu aveam nici un fel de probleme in legatura cu umiditatea sau condensul.

DAR la etaj se simtea disconfort termic, se simtea "radiatie rece" dinspre tavan.
Daca stateai intins pe pat, simteai cald pe partea dinspre pat si rece pe partea dinspre tavan.

Am rezolvat problema instaland un aparat de aer conditionat in pod care merge toata iarna pe incalzire, pe 23 C. Dupa ce am bagat sursa de caldura in pod, a disparut senzatia de "radiatie rece" dinspre tavan la etaj.

#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
deci la mine e ok,nu am placa la etaj,in casa 22-23 grade afara -10 in mansarda fara sursa de caldura parca era 4-5 grade,voi urmari si iarna asta

#54
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 kolfleading, on 24 octombrie 2020 - 16:39, said:

Am rezolvat problema instaland un aparat de aer conditionat in pod care merge toata iarna pe incalzire, pe 23 C. Dupa ce am bagat sursa de caldura in pod, a disparut senzatia de "radiatie rece" dinspre tavan la etaj.

Nu era mai usor sa izolezi placa?

 ceanu1980, on 24 octombrie 2020 - 19:20, said:

deci la mine e ok,nu am placa la etaj,in casa 22-23 grade afara -10 in mansarda fara sursa de caldura parca era 4-5 grade,voi urmari si iarna asta
Din ce am citit asta e un pod rece/neicalzit si trebuie ventilat. Presupun ca sunt doar 4-5 grade pentru ca e izolat foarte bine planseul de peste etaj si nu ajunge deloc caldura in pod. Sunt curios cum e vara la etaj, in cazul meu tabla gri "ajuta" foarte mult la captarea caldurii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate