Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Izolare pod nelocuit

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Salut,

Am terminat de construit casa si am cam neglijat izolarea podului, motivul principal fiind ca nu m-am mutat inca. Se apropie iarna si as vrea sa rezolv problema. Mentionez faptul ca podul este nelocuit si nu va putea fi transformat niciodata in mansard pentru ca Hmax este 1.6m, deci nu poti sta in picioare. Vasa este acoperita cu tabla click. Capriorii au dimensiunea de 8x11 cm, asa ca m-am gandit la urmatoarea solutie constructiva

- un strat de 10 cm de vata intre capriori. Nu exista vata de 11 cm iar cea de 12 cm se gaseste foarte greu. In plus, daca o presezi, isi pierde din proprietatile izolatoare
- un strat de vata de 10 cm peste capriori, asezata perpendicular pe acestia, prinsa cu ancore/UD-uri
- o bariera anti vapori din aluminiiu prinsa peste UD-uri. Aici nu mi-e clar daca o prind cu capse sau o lipsesc

Pentru vata de sticla m-am gandit sa nu iau pe cea mai ieftina (Rio) asa ca ma uitam la ceva cu coef λ=0.038, Ursa SF 38. O varianta mai buna ar fi Isover Uniroll cu λ=0.036 dar e cu 50% mai scumpa, nu sunt sigur ca merita.
La folia de vapori mai era varianta cu grad de permeabilitate variabila, insa fiind podul nelocuit nu stiu daca are rost sa bag atatia bani, cred ca cea de aluminiu isi face treaba si nu lasa vaporii de apa din casa sa intre in vata.

Este ok solutia propusa? Am cateva neclaritati, daca ma puteti ajuta
- ce tip de vata recomandati? Are sens sa caut ceva cu λ<0.038 pt. 20cm de vata
- ce alta solutie am pentru sustinerea stratului de vata de peste captiori? Nu mi-a venit in minte decat cea cu CD-uri
- are sens sa izolez si placa de beton de peste etaj? Practic daca izolez foarte bine acoperisul voi avea podul incalzit, insa nu mai pierd caldura in exterior

Multumesc.

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
tavanu de pod ce izolare are?

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Vata minerala se folosește la interior.
     Vata absoarbe apa si își pierde proprietățile izolatoare dacă este uda.
     Folosește polistiren, de preferat din cel cu folie de aluminiu pe exterior.

#4
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca nu am fost clar. Eu vreau sa izolez acoperisul podului, pe interior. Am precizat ca pun vata intre capriori.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca e o avere, dar iti recomand izolare cu spuma poliuretanica.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ai fost foarte clar, doar ca e multa lume habarnista care aduna posturi.

E foarte bine ce  ai zis ca vrei sa faci. Da-i bataie.

Spuma poliuretanica poate fi o solutie, dar e greu ca dracu de dat jos in caz ca ai nevoie sa faci ceva reparatii locale si faci o mizerie sora cu moartea. Eu zic ca e mai bine cu vata minerala.

Edited by abac, 18 October 2020 - 10:50.


#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Doar placa de beton de peste etaj,minim 20 cm daca este necirculat.Recomand Isover.Peste vata se pun saci de rafie taiati impotriva prafului si pentru eliminarea condensului.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Adm, on 18 octombrie 2020 - 10:47, said:

Nu cred ca e o avere, dar iti recomand izolare cu spuma poliuretanica.


    Poți să detaliezi ? Am umblat in sus si in jos dar izolație cu spuma poliuretanica nu am văzut.
    Se folosește în jurul ușilor și ferestrelor.
     Cum izolezi un acoperish cu așa ceva ?
     Întreb ca sa nu mor prost !

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/afxewyZ5ipw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Vata bazaltica cu folie de aluminiu Knauf . Daca nu ai izolatie in tavan mai bine 20 de cm . In mod majoritar caldura se pierde prin tavan/acoperis .

#11
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Acum am vazut ca ai tabla click.Singura solutie este cu spuma poliuretanica dupa cum a recomandat si domul admin,orice alta varianta fiind sortita esecului.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

 abac, on 18 octombrie 2020 - 10:47, said:

Ai fost foarte clar, doar ca e multa lume habarnista care aduna posturi.

E foarte bine ce  ai zis ca vrei sa faci. Da-i bataie.

Spuma poliuretanica poate fi o solutie, dar e greu ca dracu de dat jos in caz ca ai nevoie sa faci ceva reparatii locale si faci o mizerie sora cu moartea. Eu zic ca e mai bine cu vata minerala.

poate prea explicit,dar nah cand ti-o furi vad ca te pui pe fapte
am intrebat ,ca nu mi-o venit sa cred ca nu are izolata placa deloc
este ceva de neimaginat,nu izolezi placa deloc,dar te f grija sa izolezi acoperisul
aia chiar sunt bani bagati aiurea

#13
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 ceanu1980, on 18 octombrie 2020 - 10:25, said:

tavanu de pod ce izolare are?

Nu are izolatie, asta incerc sa fac. Sa izolez tavanul/acoperisul din pod. Tavanul de peste etajul 1 nu are izolatie in spatele rigipsului.

 victord36, on 18 octombrie 2020 - 12:33, said:

Acum am vazut ca ai tabla click.Singura solutie este cu spuma poliuretanica dupa cum a recomandat si domul admin,orice alta varianta fiind sortita esecului.

Spuma nu e deloc o solutie minune cum vor sa ne convinga cei care o vand. Are coef de izolare mai bun decat vata la aceasi grosime, ma refer evident la spuma cu celula inchisa. Are cateva dezavantaje care m-au facut sa renunt
- daca se intampla ceva cu structura acoperisului cu greu mai ai acces
- nu e chiar ignifuga
- e foarte scumpa comparativ cu vata si mai grea


#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
prima data izoleaza tavanul,apoi mai vezi ce vrei
stai un pic,in ce stadiu esti cu,casa?

#15
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Daca nu termoizolezi placa de beton degeaba termoizolezi intre capriori . E bine ca vrei si intre capriori dar cel mai important e peste placa sa pui extrudat de minim 5 cm si peste el sa pui placi de osb ca poate vei vrea sa depozitezi chestii pe acolo .

#16
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003

 ceanu1980, on 18 octombrie 2020 - 13:18, said:

prima data izoleaza tavanul,apoi mai vezi ce vrei
stai un pic,in ce stadiu esti cu,casa?
Sunt in stadiul la gata, insa nu am mobilat casa decat basic incat sa o pot folosi ca birou.

Initial m-am gandit ca pierd caldura prin placa de beton de peste etajul 1 si planul era sa dau 7-10 cm de spuma poliuretanica cu celula inchisa. Nu eram insa foarte impacat cu aceasta solutie si neavand timp sa fac curat in pod pe placa (altfel nu prea prinde spuma), am hotarat sa aman problema si sa fac un experiment.

Experimentul a constat in a folosi casa zilnic peste vara, pe post de birou. Fara nici o izolatie la acoperis. Am vrut sa vad cum se comporta. Mentionez ca in general casa e izolata bine: peretii cu vata bazaltica Rockwool de 15cm si geamurile sunt Salamabder Bluevolution 92mm.
In zilele normale de vara, unde temperaturile nu depaseau 30-31 grade, daca nu lasam geamurile prea mult deschise (am vrut sa ma asigur ca se usuca bine casa pana ma mut), temperatura la parter era 25-26 grade iar la etaj cu 2 grade mai sus. Problema a aparut cand au fost 2-3 sapt temperaturi peste 33 grade si casa a inceput sa acumuleze caldura prin acoperis si placa de beton de peste etaj, care probabil era un fel de soba. In acele zile am ajuns la etaj la 29 grade.
In urma acestui experiment am concluzionat ca trebuie izolat acoperisul, lucru care era evident, dar am vrut sa vad ce inseamna sa nu fie izolat :)

Daca izolez doar acoperisul foarte bine permit caldurii sa treaca in pod, deci voi avea un pod incalzit inutil teoretic. Urmatorul pas ar fi sa pun niste vata si peste placa de beton de peste etaj, daca chiar mai e nevoie dupa ce izolez acoperisul.

 smddms, on 18 octombrie 2020 - 13:23, said:

Daca nu termoizolezi placa de beton degeaba termoizolezi intre capriori . E bine ca vrei si intre capriori dar cel mai important e peste placa sa pui extrudat de minim 5 cm si peste el sa pui placi de osb ca poate vei vrea sa depozitezi chestii pe acolo .
Daca izolez bine acoperisul nu mai permit transferul termic cu exteriorul, ceea ce este obiectivul principal. Daca placa de beton de peste etaj ramane neizolata in acest scenariu, practic o sa am podul incalzit degeaba. Nu mi-e clar inca ce cost suplimentar ar aduce incalzirea podului, ramane sa constat la iarna :) Acesta ar fi oricum pasul 2 pentru izolarea completa.

In ceea ce priveste modelul de vata de sticla aveti vreo recomandare? Are rost sa dau 50% in plus ca sa cobor sub λ=0.038 care e undeva in zona de buget+ ?

#17
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Daca nu termoizolezi placa de beton degeaba termoizolezi intre capriori pt ca toata caldura va ajunge in pod deci vei avea pierdere de caldura foarte mare. In prima faza termoizolezi placa deasupra , daca te-ai grabit si nu ai termoizolat tavanul inainte sa pui placile de gips carton . Oricum datorita acestui fapt , placa de beton fiind rece , aerul cald ce trece de placi o sa condenseze cand va da de masa rece a betonului de la placa - tipic de asa nu ! O sa faci o cultura de mucegai si igrasie de toata frumusetea intre placa de beton si placile de gips carton , cu mentiunea ca nici n-o sa vezi dar o sa simti ....

Edited by smddms, 18 October 2020 - 14:56.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
pfoiiii ,ma doare capu,tu ai gatat casa si o transformi napoi in santier,chiar nu ai avut pe nimeni sa-ti dea una sa te trezesti
eu as merge tot pe vata bazaltica la capriori,faza e asa
gandeste-te bine ce vrei sa faci si daca sunt banuti, fa totul,lasa experimentele ca poate nu trebuie,altfel iti vei transforma casa in santier pe fiecare an

Edited by ceanu1980, 18 October 2020 - 15:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate