Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dumnezeu, fără religie.

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 18 octombrie 2020 - 22:17, said:

Dacă Creatorul există, El trebuie sa fi conceput un canal de comunicare cu omul... așa e logic... tot ce trebuie sa facem noi, este să descoperim acel canal... Posted Image
Canalul ăla de comunicație se numește revelație.

View Postgushpi, on 19 octombrie 2020 - 12:38, said:

deci, da!
de fapt ajungem la concluzia că ne făcu cineva, DAAAR:
-e pueril să credem că acel cineva „vede” tot ce fac io...
Dumnezeu, prin definiție este omniprezent și omniscient, El nu poate fi limitat.

View Postgushpi, on 19 octombrie 2020 - 12:38, said:

-e inutil să mă-nchin la tot felul de cruci și icoane, că dacă e să n-am noroc - TOT n-am
Rugăciunea nu are rolul de a aduce norocul peste tine, nu ai înțeles absolut deloc rolul acesteia.

View Postgushpi, on 19 octombrie 2020 - 12:38, said:

-e o tâmpenie să cred că viitorul meu poate fi determinat de cel ce a construit acvariul în care ne aflăm cu toții, acum j'de milioane de ani
Cu alte cuvinte, dumneata ai impresia că Dumnezeu-Creatorul, este cam incompetent, așa-i?

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmario_bril, on 20 octombrie 2020 - 20:53, said:


Cu alte cuvinte, dumneata ai impresia că Dumnezeu-Creatorul, este cam incompetent, așa-i?

departe de mine gândul ista defetist...
doar că e pueril să crezi că io, din 6 miliarde de gângănii, voi fi pedepsit să ard în cazanul iadului pt că-n postul crăciunului (care la alți credincioși NU EXISTĂ!) am halit o ciosvârtă de porc libidinos!!!

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postgushpi, on 21 octombrie 2020 - 09:17, said:

departe de mine gândul ista defetist...
doar că e pueril să crezi că io, din 6 miliarde de gângănii, voi fi pedepsit să ard în cazanul iadului pt că-n postul crăciunului (care la alți credincioși NU EXISTĂ!) am halit o ciosvârtă de porc libidinos!!!
Bineînțeles că este pueril și de altfel creștinismul nici nu împărtășește asemenea idei.

#40
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Ori cum am da-o, nu se poate discuta în direcția dorita.
Trebuie sa implicam religia, a fi sau a nu fi, etc.
Eu deja am început sa separ religia de Dumnezeu.
E o gândire proprie și nu am împărtășit cum nimeni pana acum.
În totdeauna am cules idei din discuții.
Dar nu prea sunt discuții.


#41
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostAlireza, on 18 octombrie 2020 - 22:19, said:


A vrea sa-L cunosti pe Dumnezeu de capul tau asa este una din cele mai mari prostii (izvorate din mandrie) pe care omul o poate concepe.
Nu prietene, ceea ce gandesti este imposibil.

Daca voia ar fi creat religia de la inceput. De la Adam. Dar nu le-a creat. Au fost inventate de oameni. Si partea proasta ii ca fiecare credeti ca a voastra ii cea adevarata.

#42
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Oamenii întotdeauna au avut religii, grupuri, etnii, cluburi, ceva care să-i unească. Ceva din care sa facă parte și sa se sprijine. Ceva ce trebuia sa fie în comun, o lege, un ritual, ca nu cumva sa se creeze haos.
Bine înțeles ca fiecare își sprijină religia, clubul de fotbal, partidul politic, etnia, etc. Ca fiind cea mai bună.
Dar nu asta e problema, ci cum o separam.
Asta definește identitatea unui individ.
De mii de ani, omul a vrut sa rămână în istorie, sa nu fie uitat, sa fie pomenit.
Nu știu de ce, dar mai toată lumea vrea asta.
Alții au construit edificii, alți au făcut fapte eroice, fiecare după putință lui.
Alții se rezuma la copii sau apartenenta unei religii sau etnii.
Pt ca un individ îl uiți, dar o cultura, o religie care dăinuie peste ani, nu.
Omul este și a fost spiritual, în mai toate colturile lumii. Ori unde te-ai duce pe pământul asta, gasesti religii.
Dar adevărul e singurul. Nuanțele sunt multe.

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postredbotos, on 23 octombrie 2020 - 05:41, said:

De mii de ani, omul a vrut sa rămână în istorie, sa nu fie uitat, sa fie pomenit.
Nu știu de ce, dar mai toată lumea vrea asta.


io aș zice că ni se trage de la faptul că putem procrea...
crescând puiul, vrem să-l înconjurăm de „siguranță”
astfel năzuința crește, odată cu puiul, și ne face să-ncercăm să brevetăm la OSIM tot ce ne trece prin cap

noroc că alcoolul face ca năzuințele a 50% dintre semeni să se năruie
iar terorismul dărâmă alte 49,9%

așa că numai 0,1%, la „mie” poate, ajung să rămână-n memoria colectivă...

#44
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postredbotos, on 23 octombrie 2020 - 05:41, said:

Dar adevărul e singurul. Nuanțele sunt multe.
Am vazut de curand Life of Pi. Am ramas impresionat (pe langa realizare) cu privire la mesaj. Un mesaj care incearca sa ne arate ca, in unele cazuri, pentru omul spiritual, o poveste frumoasa e preferata adevarului gol. Putem intelege si de ce, evolutia ne invata ca nu adevarul e important, ci supravietuirea genelor, adevarul e un subprodus.

Edited by TOPCATBV, 25 March 2021 - 11:10.


#45
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021
Iar fizica ne invata ca nu exista un adevar obiectiv independent de observator :)

#46
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostKiloW, on 25 martie 2021 - 12:26, said:

Iar fizica ne invata ca nu exista un adevar obiectiv independent de observator Posted Image
Iar asta este valabil in cazul in care observatorul este omniscient.Posted Image  Ciudata fizica asta.

#47
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postredbotos, on 22 octombrie 2020 - 19:51, said:


Eu deja am început sa separ religia de Dumnezeu.
E o gândire proprie

Nu este, o gandire proprie.Este o intreaga teologie si un curent, tzimtzum se numeste.

Issac Luria i-a pus bazele.

#48
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postredbotos, on 18 octombrie 2020 - 09:08, said:

Exista oameni care sa creadă în Dumnezeu fără sa aparțină unei religii?
Vrei sa spui despre credinta, fara a face parte dintr-o biserica pamanteasca.
Religie inseamna cautarea omului pentru a reface legatura cu divinitatea , de la re-ligos, re-legare cu Dumnezeu.
Iar Biserica inseamna Basilica, sau gruparea pe care isus se bazeaza, iar aceasta grupare trebuie sa traiasca in spiritul Hristis, in care persoanele  respecta porunca divina " iubeste pe Dumnezeu din toata inima, cu toata puterea , din tot cugetul, si pe aproapele tau ca pe tine" . Aceasta e biserica adevarata. Celelalte biserici sunt paganesti.

View PostTOPCATBV, on 25 martie 2021 - 11:08, said:

Putem intelege si de ce, evolutia ne invata ca nu adevarul e important, ci supravietuirea genelor, adevarul e un subprodus.
Evolutia te invata ? Supravietuirea genelor ? Adevarul nu e important ?
Ce ar insemna ca intr-un proces juridic sa spuna judecatorul si avocatii ca adevarul nu e important ?
Deci in asa hal ati fost prostiti incat sa va ghidati dupa minciuna ?

#49
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postpacopaco1967, on 28 martie 2021 - 08:57, said:

Evolutia te invata ? Supravietuirea genelor ? Adevarul nu e important ?
Ce ar insemna ca intr-un proces juridic sa spuna judecatorul si avocatii ca adevarul nu e important ?
Deci in asa hal ati fost prostiti incat sa va ghidati dupa minciuna ?
Este important, dar daca, in cazul unui proces ipotetic, am pune in balanta supravietuirea oamenilor cu adevarul juridic, sunt absolut sigur ce am alege.

Nu crezi ca cei care cred in minciuna cu porunca de la insusi creatorul universului Creşteţi, înmulţiţi-vă şi supuneţi pământul vor depune eforturi mai mari in acest sens decat un amarat de ateu care nu crede intr-un scop superior?

Edited by TOPCATBV, 29 March 2021 - 11:15.


#50
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostTOPCATBV, on 29 martie 2021 - 11:15, said:

Este important, dar daca, in cazul unui proces ipotetic, am pune in balanta supravietuirea oamenilor cu adevarul juridic, sunt absolut sigur ce am alege.
Sa inteleg ca ateii considera ca suntem in situatia in care trebuie sa alegem intre supravietuirea oamenilor si adevar? Asta este starea care ii defineste?
Incep sa inteleg zbaterea ateilor.Posted Image

#51
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmenaloty, on 29 martie 2021 - 11:35, said:

Sa inteleg ca ateii considera ca suntem in situatia in care trebuie sa alegem intre supravietuirea oamenilor si adevar? Asta este starea care ii defineste?
Incep sa inteleg zbaterea ateilor.Posted Image
Pe mine m-a stupefiat raspunsul lui. Oare ce caz ar fi acela in care sa pui in balanta intre supravietuire si adevar ?
Poate doar la Dumnezeu va fi aceasta situatie, in care sa aleaga intre supravietuirea mincinosilor si adevar . Eu cred ca Dumnezeu va alege adevarul. Adevarul findca purifica spiritual.
Despre computere stiu ca opereaza in termeni de adevar si fals. Ce ar insemna ca un computer sa dea rezultate false ?

#52
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postpacopaco1967, on 30 martie 2021 - 09:16, said:

Pe mine m-a stupefiat raspunsul lui. Oare ce caz ar fi acela in care sa pui in balanta intre supravietuire si adevar ?
Poate doar la Dumnezeu va fi aceasta situatie, in care sa aleaga intre supravietuirea mincinosilor si adevar . Eu cred ca Dumnezeu va alege adevarul. Adevarul findca purifica spiritual.
Despre computere stiu ca opereaza in termeni de adevar si fals. Ce ar insemna ca un computer sa dea rezultate false ?
Sa nu fim ipocriti; dezideratul ultim al credinciosului e sa traiasca vesnic.
Nu inteleg de ce dramatizezi in halul asta, nu am spus niciunde ca minciuna ar fi vreo virtute sau ar trebui incurajata; din contra, daca imi cunosti istoricul afirmatiilor mele. Un exemplu in sprijinul a ceea ce am spus mai inainte ar fi efectul placebo.
Noi nu suntem computere. Iar inteligenta artificiala opereaza in termeni mai degraba probabilistici.

Edited by TOPCATBV, 30 March 2021 - 13:37.


#53
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postpacopaco1967, on 30 martie 2021 - 09:16, said:

Pe mine m-a stupefiat raspunsul lui.
Asa face mereu, foloseste cuvinte mari si da sentinte, dupa care nu poate explica ceea ce a spus. M-am plictisit de mult de astfel de mesaje venite de la el.

#54
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTOPCATBV, on 30 martie 2021 - 13:36, said:

Sa nu fim ipocriti; dezideratul ultim al credinciosului e sa traiasca vesnic.
Nu inteleg de ce dramatizezi in halul asta, nu am spus niciunde ca minciuna ar fi vreo virtute sau ar trebui incurajata; din contra, daca imi cunosti istoricul afirmatiilor mele. Un exemplu in sprijinul a ceea ce am spus mai inainte ar fi efectul placebo.
Noi nu suntem computere. Iar inteligenta artificiala opereaza in termeni mai degraba probabilistici.
Cine pleaca de la premiza asta va pierde tot. Pentru mine viata vesnica fara spiritul dragostei , nu inseamna nimic.
Prefer neantul daca in viata eterna va exista chiar si un simplu caz de nedreptate spirituala, sociala . Si bineinteles ca toate acestea pot fi evitate doar daca persoanele au spiritul dragostei. Problema e ca devii astfel doar daca ai convingerea ca cel care are puterea de a da eternitatea, e dragoste, si in el nu zace nedreptatea, rautatea, ura, minciuna , inselatoria . . .  deci vorba aia "pestele de la cap se impute " .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate