Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Subaru XV vs Mazda CX-30 vs CX-5 vs Rav4

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am senzatia ca ai asteptari foarte mari de la aceasta masina ce doresti,adica vrei cam prea multe.Bani ai strans e ok,dar nu vrei consum nu vrei costuri de intretinere,cam imatur modul de gandire.....

#38
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postvali, on 19 octombrie 2020 - 00:23, said:

ce fel de viață trebuie să ai să arunci din astea din avion?
bine, știu, e retorică întrebarea, dar poate e un moment de reflecție pentru întrebător. aș zice să dai jos wallpaperul cu GTR, să renunți la Fabia 1.2 și folosești un pic de moderație pe viitor.
semnat, fost posesor de 4EAT și actual posesor de CVT cu +200k.
Am inteles faptul ca fiecaruia i se pare ca e important . Am inteles si ca importantii inchipuiti au o problema cu grija altora . Daca recitesti postarea mea ai sa intelegi ca eu nu am atacat Subaru , am citat din Google despre faptul ca multi se plang de cutiile respective . Posesorii , nu povestitorii . ''Decat'' atat !
Am vrut sa-mi iau Subaru Forester si Outback , am iesit in teste cu ele si am preferat altceva . Daca tu esti fericit cu Subaru , asta e important !

#39
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
ok, putem să ne punem de acord că formularea "toți se plâng" a fost nefericită și ar trebui să ne alegem mai cu grijă cuvintele pe viitor?

#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De acord ! In postarea mea anterioara am schimbat termenul in ''multi se plang'' .
PS - Sa stii ca multi sunt foarte multumiti de Fabia lor Posted Image !

#41
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2OzK-oRPCbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
si ne miram ca ce?
Daca diferentialul central nu trimite suficient cuplu catre puntea cu aderenta buna stai si te uiti la ea.
Asa a fost dintotdeauna.
Daca ai diferential blocant sau autoblocant la mijloc si ESP calibrat corect sau si mai bine, autoblocant pe fiecare punte (bani sa fie) rezolvi orice problema.

Problema e ca toate sistemele astea fac masina mai grea si mai scumpa si stau nefolosite 95.7% din timp cat stai cu ea pe sosea.
Strict dpdv tractiune Dusterul e rege intre SUV-urile compacte. Mai ales ca ii poti pune relativ ieftin autoblocant spate si atunci nu o prea mai opresti pana nu rupi vreo planetara.

#43
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005

View PostAlltrack, on 19 octombrie 2020 - 10:10, said:

.... am citat din Google despre faptul ca multi se plang de cutiile respective ....

Da, dar daca tot ai sapat pe Google, puteai vedea si care-i, de fapt , problema cu acele cutii.
Pe scurt - departamentul de marketing !
De ce ?
Pentru ce le-au marketat ca niste cutii de viteze ”lifetime service free”.
DAR, nu au facut o precizare necesara - ce inseamna ”pe viata” !
Omul, o ia ad literam - cat traieste el (sau masina, dupa caz).
Producatorul intelege altceva - durata de viata = perioada de garantie. Care-i usor diferita de cea de existenta a masinii.
In plus, recomandarile privind schimbul de ulei ”in conditii speciale” de condus/utilizare a masinii sunt ascunse undeva in manualul de 500 pagini pe care nu-l citeste nimeni.
Am citit pe niste forumuri din State despre problema asta (nu comentarii la filmulete de pe youtube) si erau acolo niste oameni care lucrau in service si spuneau cu ce se confrunta. Marea problema e ca un schimb de ulei in cutia automata nu-i chiar ieftin si marea majoritate refuza aceasta operatiune - chiar daca este recomandata in service - fie pe principiul ”e lifetime, da-o dr..ku !”, fie pentru ca ”merge bine, il schimb data viitoare” (si tot asa, in fiecare an).
Intrebarea pe care si-o puneau cei din service era: ”chiar e mai ieftina o cutie de viteze decat un schimb de ulei ?”

In alta ordine de idei:
@initiator - XV-ul e o masina exceptionala, dar nu-i nici sport si nici ieftina la intretinere.
Si nici nu-i place sa intre pe plaja ...

#44
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postsfantu.dracu, on 19 octombrie 2020 - 12:07, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2OzK-oRPCbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


FLAME!   Posted Image Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate