Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Subaru XV vs Mazda CX-30 vs CX-5 vs Rav4

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Am inteles, te oftici ca n-ai bugetul meu amaratule!

Am scris deja selectia de masini finala, ce urmeaza sa cumpar, nu elicopter

Am cautat comparatia dintre ele si atat

#20
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

View PostBUDAIbeer, on 17 octombrie 2020 - 17:37, said:

te oftici ca n-ai bugetul meu amaratule!
aici mă bag și eu. și eu mă oftic. ce buget ai?!

#21
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postvali, on 17 octombrie 2020 - 14:35, said:

dacă te uiți la consum, nu lua Subaru. o să te uiți cruciș când o să-ți consume 8 sau 9 pe șosea, sau, mai rău, 12 pe autostradă.
nici nu știu de ce și-ar lua cineva așa ceva. urâte sunt, consumă mult, service-uri puține, motorul ăla boxer pe care nu îl mai folosește nimeni.
Daca te-ar auzi baietelul ala "de explica la tabla" pe yt ca zici asa de masina lui de suflet, te-ar face varza. Ala de face reclama la ravenol... In rest, 100% de acord cu tine.
Pentru consum mic, exista VW. :P

Strict din alea 4 ale initiatorului, eu as lua cx 30-ul.

#22
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
suntem prieteni, subariști amândoi :)

#23
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View Post_R_A_D_U, on 17 octombrie 2020 - 17:47, said:

Daca te-ar auzi baietelul ala "de explica la tabla" pe yt ca zici asa de masina lui de suflet, te-ar face varza. Ala de face reclama la ravenol... In rest, 100% de acord cu tine.
Pentru consum mic, exista VW. Posted Image

Strict din alea 4 ale initiatorului, eu as lua cx 30-ul.

Subaru mai consuma si o gramada de ulei pe langa benzina, ceea ce mi se pare ridicol pentru o masina ce se vrea fiabila si tanc.

https://www.mechanic...il-consumption/

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostBUDAIbeer, on 17 octombrie 2020 - 15:10, said:

Vreau o masina sa ma scoata din nisip pe plaja. Cu loganul mereu am ramas, pe cand altii treceau si radeau de mine, aveau tot FWD.
Care erau masinile care treceau usor pe nisip , ca sunt curios ? Si cat de gros stratul de nisip ?
Vreau si eu o masina care e super pe nisip si ''bestie'' pe autostrada si curbe , vorbesc foarte serios !

#25
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

View PostAlltrack, on 17 octombrie 2020 - 19:48, said:

Care erau masinile care treceau usor pe nisip , ca sunt curios ? Si cat de gros stratul de nisip ?
Vreau si eu o masina care e super pe nisip si ''bestie'' pe autostrada si curbe , vorbesc foarte serios !

golfuri si sedanuri, nu ma intreba de care
posibil sa fi avut oamenii si 4x4 la sedanuri
posibil sa fi avut cauciucurile mai dezumflate, mie atunci imi patineaza cand sunt umflate in 2.2, nisipul fierbinte probabil le mareste presiunea mai mult si atunci fuge roata adanc
nu te gandi la cine stie ce nisip
plaja de care vorbesc este plaja midia de exemplu cu acces de pe plaja corbu sa zicem
alt exemplu, tot ce tine de raza vadu
mai sunt multe exemple, nu e aici locul

View Postvali, on 17 octombrie 2020 - 17:42, said:

aici mă bag și eu. și eu mă oftic. ce buget ai?!
19k deocamdata, mai strang

View PostTheShen, on 17 octombrie 2020 - 19:45, said:


Subaru mai consuma si o gramada de ulei pe langa benzina, ceea ce mi se pare ridicol pentru o masina ce se vrea fiabila si tanc.

https://www.mechanic...il-consumption/

Subaru XV Crosstrek 1st Gen (2013-15)

nu e generatia noua trecuta in lista
ai mai auzit ceva de astea?

#26
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008

View Post_R_A_D_U, on 17 octombrie 2020 - 17:47, said:


Daca te-ar auzi baietelul ala "de explica la tabla" pe yt ca zici asa de masina lui de suflet, te-ar face varza. Ala de face reclama la ravenol... In rest, 100% de acord cu tine.
Pentru consum mic, exista "Dacia Logan mpi"
Ala de pe yt, e plătit de Ravenol și Resurs ca să faca reclama la greu și sa le vândă produsele.
Recomand initiatorului Rav4.
Subaru au probleme cu cutiile de viteze,  motoarele care consuma ulei zici ca sunt vw!


#27
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

View Postcurentalternativ, on 17 octombrie 2020 - 20:50, said:

Subaru au probleme cu cutiile de viteze
ce probleme au? că mi-am luat fără să știu...

#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostBUDAIbeer, on 17 octombrie 2020 - 20:12, said:

golfuri si sedanuri, nu ma intreba de care
posibil sa fi avut oamenii si 4x4 la sedanuri
posibil sa fi avut cauciucurile mai dezumflate, mie atunci imi patineaza cand sunt umflate in 2.2, nisipul fierbinte probabil le mareste presiunea mai mult si atunci fuge roata adanc
nu te gandi la cine stie ce nisip
plaja de care vorbesc este plaja midia de exemplu cu acces de pe plaja corbu sa zicem
alt exemplu, tot ce tine de raza vadu
Si ''nisipul'' asta e de mai multe feluri , plin de scoici , strat subtire cu pamant sub , ud , fin , etc. . Pentru sedanurile de care vorbesti , chiar si de genul 4motion , nisipul e criminal , poti ramane absolut oricand suspendat si faci praf ambreiajele . Pe nisip e foarte important soferul . Pe nisip , chiar si cei care fac offroad adevarat pleaca minim 2 masini , sa se scoata reciproc .

View Postvali, on 18 octombrie 2020 - 04:11, said:

ce probleme au? că mi-am luat fără să știu...
Tot internetul stie de ''minunata'' cutie CVT . In majoritatea filmelor de pe youtube la comentarii injura toti cutia , electrica si fiabilitatea .
https://www.google.c...Q4dUDCA0&uact=5

#29
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008
Subaru Impreza wrx sw 2002,cutiile in 5 trepte au probleme la sincroane si la rulmenti. Vorbim de masina cu tracțiune integrala permanenta.

#30
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostBUDAIbeer, on 17 octombrie 2020 - 15:10, said:

Vreau o masina sa pot depasi in siguranta cand imi apare unul brusc pe contrasens si nu are de gand sa franeze. Genul care omoara oameni.
Vezi ca in cazul asta TU esti ala care omoara oameni. Ce cauti pe contrasens cand vine unu pe banda lui? Daca circula in limite legale e treaba ta sa nu te bagi la intimidare cu ghiolbanie specifica spatiului carpato-danubioano-pontic. Hayonu mai ramane din tine daca nimeresti vreun camionagiu satul de sicanele celor de asemenea teapa si cu chef de discutii cu politia, indiferent de ce masina ai conduce.

#31
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Te-ai gandit sa faci atac la persoana fix pe topicul meu care este despre altceva. Eu am invatat sa conduc preventiv si cand ma depaseste cineva si ii apare din fata pun frana si il las sa bage. Si cand vin pe banda mea cu viteza, pun frana si il las sa treaca pe unul care depaseste coloana din contrasens. La Genul care imi apare din contrasens cand depasesc, m-am referit la ala care vine cu 120 pe drum de 50. Ala iti apare brusc in fata iesit dintr-o curba si ii tot da demaraj ca asa stie el din reflex. Ghiolbanii ca tine care au impresia ca sunt corecti si conduc in limite legale produc accidente pentru ca dorm pe ei la volan si nu ii intereseaza ce e in jurul lor. Un sofer bun e in permanenta 360 de grade la volan, stie tot ce misca, dar nu ma astept sa intelegi pentru ca romanul nu stie ce e aia educatie de fel, nu neaparat rutiera. Asta e o discutie pentru alt topic.

Edited by BUDAIbeer, 18 October 2020 - 18:01.


#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si tu cum sa te bagi dorele daca e curba si nu vezi ca vin masini din sens opus ? Posted Image
Dupa stilul tau de a ramane uimit ca ii dai a 2-a la 90 si mai merge... tare imi e ca nu te vad bine cu noua masina.
Iar pe nisip daca tu cu loganul ai ramas si restul treceau cu masini pe langa tine desi erau tot tractiune fata sau spate + mai joase, mai grele, problema e soferul nu masina Posted Image

#33
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Intrat pe plaja cu masina .... depasire fara vizibilitate cu "pretentia" ca ceilalti sa ti faca loc ....


Spune te rog ... este ca nu semnalizezi la schimbarea benzilor?

#34
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

View Postcurentalternativ, on 18 octombrie 2020 - 12:28, said:

Subaru Impreza wrx sw 2002,cutiile in 5 trepte au probleme la sincroane si la rulmenti.
dar alea din 1992 cum sunt? sau alea din 1982?
also, ai habar ce e aia wrx și cum sunt exploatate mașinile de tipul ăla de obicei?

Quote

Vorbim de masina cu tracțiune integrala permanenta.
prima oară când aud de așa ceva.

View PostAlltrack, on 18 octombrie 2020 - 12:01, said:

Tot internetul stie de ''minunata'' cutie CVT . In majoritatea filmelor de pe youtube la comentarii injura toti cutia , electrica si fiabilitatea.
ce fel de viață trebuie să ai să arunci din astea din avion?
bine, știu, e retorică întrebarea, dar poate e un moment de reflecție pentru întrebător. aș zice să dai jos wallpaperul cu GTR, să renunți la Fabia 1.2 și folosești un pic de moderație pe viitor.
semnat, fost posesor de 4EAT și actual posesor de CVT cu +200k.

#35
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostBUDAIbeer, on 18 octombrie 2020 - 17:59, said:

Te-ai gandit sa faci atac la persoana fix pe topicul meu care este despre altceva. Eu am invatat sa conduc preventiv si cand ma depaseste cineva si ii apare din fata pun frana si il las sa bage. Si cand vin pe banda mea cu viteza, pun frana si il las sa treaca pe unul care depaseste coloana din contrasens. La Genul care imi apare din contrasens cand depasesc, m-am referit la ala care vine cu 120 pe drum de 50. Ala iti apare brusc in fata iesit dintr-o curba si ii tot da demaraj ca asa stie el din reflex. Ghiolbanii ca tine care au impresia ca sunt corecti si conduc in limite legale produc accidente pentru ca dorm pe ei la volan si nu ii intereseaza ce e in jurul lor. Un sofer bun e in permanenta 360 de grade la volan, stie tot ce misca, dar nu ma astept sa intelegi pentru ca romanul nu stie ce e aia educatie de fel, nu neaparat rutiera. Asta e o discutie pentru alt topic.
Ioi, ma. Sa te scolesc nitel, ca vad ca te-ai acidulat ca Fanta:
1. Cand te depaseste cineva nu franezi, nu accelerezi tii viteza constanta. Ca aluia care s-a bagat la risc ii mai bagi o variabila in ecuatie si intra peste tine pe banda.
2. E natural sa franezi cand iti vine un imbecil pe contrasens bagat la intimidare. Ca doar tii la siguranta ta. Asta nu tine de condus preventiv, tine de autoconservare. Dar la un moment dat unul nu se va da laoparte si ala care depaseste va sfarsi nasol. A se vedea Valea Oltului sau E85.
3. A conduce in limite legale e normal. Daca toti am conduce in limite legale am ajunge mai multi intregi la destinatie.

Daca eu vin cu 90 pe drum national si tu vii pe contrasens depasind coloana si-s doar eu in masina iti voi da putine transpiratii si voi suna la 112 ca e pericol de idioti pe sosele. Posibil si un numar de inmatriculare daca am timp sa ma uit pe camera. N-ai trait pana nu te-ai intalnit cu masina pe contrasens pe autostrada. Posted Image .

P.S. Loganul e rosu, cumva?

View Postvali, on 19 octombrie 2020 - 00:23, said:


semnat, fost posesor de 4EAT și actual posesor de CVT cu +200k.
Acuma sa fim sinceri, CVT-ul e o chestie de gust. Am incercat pe Toyota si Audi, strict ca sa mute masina e ok, dar trebuie sa iti adaptezi putin stilul de condus.

Edited by danX, 19 October 2020 - 07:30.


#36
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

Quote

CVT-ul e o chestie de gust.


nu despre asta e vorba, ci despre "toate e stricate, toți se plâng de ele" și alte manele prețioase aruncate de oameni care au văzut-o doar în poze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate