Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Carti Analiza Matematica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
VNV666

VNV666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 01.11.2019
Salut, caut carti de studiat Analiza Matematica, materia de liceu pentru clasele 11 si 12, in limba engleza/romana, preferabil engleza, in stil 'For Dummies' fiindca nu detin foarte multe informatii in aceasta ramura.
Cu aceasta ocazie, am o intrebare in legatura: care este diferenta dintre calculus si analiza matematica, din ce am citit pe net, analiza matematica este o subramura dupa calculus, atunci sa studiez intai calculus si dupa analiza?

#2
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016

View PostVNV666, on 16 octombrie 2020 - 16:51, said:

Salut, caut carti de studiat Analiza Matematica, materia de liceu pentru clasele 11 si 12, in limba engleza/romana, preferabil engleza, in stil 'For Dummies' fiindca nu detin foarte multe informatii in aceasta ramura.
Cu aceasta ocazie, am o intrebare in legatura: care este diferenta dintre calculus si analiza matematica, din ce am citit pe net, analiza matematica este o subramura dupa calculus, atunci sa studiez intai calculus si dupa analiza?

Care este scopul tau? Bac-ul?

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Esti in SUA?

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WUvTyaaNkzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Calculus e analiza matematica pe englezeste.
Ca sa intelegi bine analiza matematica trebuie sa stapanesti bine algebra.

#6
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View PostVNV666, on 16 octombrie 2020 - 16:51, said:

Salut, caut carti de studiat Analiza Matematica, materia de liceu pentru clasele 11 si 12, in limba engleza/romana, preferabil engleza, in stil 'For Dummies' fiindca nu detin foarte multe informatii in aceasta ramura.
Cu aceasta ocazie, am o intrebare in legatura: care este diferenta dintre calculus si analiza matematica, din ce am citit pe net, analiza matematica este o subramura dupa calculus, atunci sa studiez intai calculus si dupa analiza?
Cati ani ai? Ce matematica stii deja?

Clasele 11 si 12 din Romania, nu? Daca asta e, atunci de ce vrei in engleza? Terminologia e mult diferita. Un exemplu (intr-adevar, nu din analiza de 11-12): are cineva idee cum se spune "wavelet" in romaneste?

View PostFriskey, on 17 octombrie 2020 - 01:05, said:

Calculus e analiza matematica pe englezeste.
NU e. "Real Analysis" din US e echivalentul "analizei matematice" din Romania. "Calculus" e o vesiune mult simplificata, doar socoteli, fara niciun rationament sau demonstratii. La noi oamenii sunt considerati suficient de inteligenti sa inteleaga demonstratii si rationamente abstracte inca din gimnaziu. In US, se considera ca un om normal nu poate asa ceva. Majoritatea studentilor americani vad rationamente doar prin anii 3-4 de colegiu (fireste, nu aia de la universitatile de top, dar asta e alta discutie). Cand cresti copii in US inveti multe...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate