Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#775
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
@anothertwo, citește le sibotherm, explică nenea ăla destul de bine.

#776
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,970
  • Înscris: 08.06.2005
Daca treci peste modul ''Ion Creanga'' de a povesti/explica :)

#777
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu toate afirmatiile tehnice de la sibotherm sunt corecte.
Dar asta scapa din vedere tocmai datorita stilului "Ion Creanga".

#778
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Creangă, sau nu, omul e TOP. :D

#779
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Instalația electrica este încă in lucru. Ieri și azi a fost pauza.
Câteva poze, cu mențiunea ca doar etajul 2 și etajul 1 arată finalizate.
Făcând o mica verificare, observ ca am uitat cablu de comunicații către unitatea de ventilație… îl adaug.

Revin cu poze mai încolo. Ce e mai sus e doar un dormitor si holul de la etajul 2

Attached Files



#780
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Poza 10 pare rupt un copex deschis la culoare. Lasa cablu de comunicatie intre smart-meter si invertor. Smart-meter-ul se monteaza inaintea tuturor consumatorilor. Atentie la urmatoarea chestuie: daca vrei sa adaugi apoi un circuit de incarcare masina din firida, smart-meter-ul trebuie sa fie inaintea lui, tot in firida.

#781
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 bobitzaaa, on 16 martie 2022 - 10:59, said:

Poza 10 pare rupt un copex deschis la culoare.
Nu pare, chiar este. O sa-l izolez. Inauntru este un cablu CAT6a. Dupa ce am terminat copex-ul alb de 16mm, am renuntat la el, Chiar daca este de duritate medie 750N, se crapa usor. Copexul alb s-a mai desfacut in vreo trei alte locuri, pe alte circuite.

 bobitzaaa, on 16 martie 2022 - 10:59, said:

Lasa cablu de comunicatie intre smart-meter si invertor. Smart-meter-ul se monteaza inaintea tuturor consumatorilor.
Multumesc, am lasat. Chiar doua. Unul de la invertor la rack, altul de la invertor la smart-meter. Notat pozitie smart-meter. Probabil ca trebuie sa cumpar tablou cu 72 de pozitii, ca deja am aprope de 30 de circuite pe parter.

 bobitzaaa, on 16 martie 2022 - 10:59, said:

Atentie la urmatoarea chestuie: daca vrei sa adaugi apoi un circuit de incarcare masina din firida, smart-meter-ul trebuie sa fie inaintea lui, tot in firida.
Statia de incarcare este precablata, si ajunge in TG la parter. Pun smart-meter inaintea oricarui circuit.

 froome, on 14 martie 2022 - 16:14, said:

@anothertwo, citește le sibotherm, explică nenea ăla destul de bine.

 mircea812, on 15 martie 2022 - 07:24, said:

Daca treci peste modul ''Ion Creanga'' de a povesti/explica Posted Image

 kolfleading, on 15 martie 2022 - 08:12, said:

Nu toate afirmatiile tehnice de la sibotherm sunt corecte.
Dar asta scapa din vedere tocmai datorita stilului "Ion Creanga".

 froome, on 15 martie 2022 - 12:04, said:

Creangă, sau nu, omul e TOP. Posted Image

Modul de a scrie articole e putin greoi pentru mine, fiind atehnic. Proiectarea si calcularea necesarului pentru IPAT este facuta cu ei. In schimb, proiectul este scris intr-un limbaj serios, usor de urmarit si de inteles. La corespondenta pe email sunt scumpi la cuvinte, dar raspund. Instalarea IPAT se va face cu ei, si e programata la inceput de Mai.
Despre solutii pentru incalzire, ma gandesc inclusiv la ceva hibrid. Cum ziceam si mai sus, pe masa raman toate optiunile, si n-am sa ma autolimitez (in sensul ca voi avea bransamente trase pentru ambele scenarii - electric, gaz, sau hibrid). Momentan, favorite sunt CT gaz + puffer (modulare infinita a la Kolfleading) sau PdC putere mica 6-8kW.

Edited by anothertwo, 16 March 2022 - 11:18.


#782
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Recunosc stilul de pozare.
Cablurile se baga prin tubulatura pt protectie dar si pt o inlocuire usoara iar asta presupune si o pozare adecvata.Posted Image

Attached Files

  • Attached File  A.jpeg   355.08K   78 downloads
  • Attached File  A1.jpeg   435.56K   78 downloads


#783
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

 anothertwo, on 11 martie 2022 - 13:30, said:

Pot sa va spun doar atat: echipa de electricieni si echipa de gips carton iubesc Spit Pulsa! Intra cuiele cu o usurinta si rapiditate de speriat.
Tu le-ai cumparat Pulsa?E modelul asta?

Attached Files



#784
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 anaki, on 16 martie 2022 - 13:25, said:

Tu le-ai cumparat Pulsa?E modelul asta?

Eu am cumparat Pulsa, dar modelul meu este unul antic. Eu am Spit Pulsa 700E, E fiind Electricians. Are capul de impuscare mai ingust, intre bine in bride, cleme, etc.
Modelul din poza ta este super mega profi. Il stiu de la un prieten care are P800, si care mi-a dat microbul. La fel, exista 800E si 800P, dar si 800P+. Electricienii si rigipsarii au nevoie de E, le e mult mai folositor. Daca vrei sa faci o investitie, iti recomand cu drag 800. Piese de schimb gasesti, consumabile la fel, cuiele costa 200lei/ cutie 500 buc, inclusiv gaz. La modelul meu antic, am asteptat cu emotii o baterie noua timp de 3 saptamani, si am platit pentru ea 300 lei.
Intre timp, a aparut si versiunea 40.

Recomandare: 1. Mirad sunt mega scumpi la cuie (cauta pe OLX), super decenti la piese de schimb. 2. Nu folosi cuie C6 in beton maturat. Multe dintre cuie nu intra. Foloseste cu incredere HC6/22mm. Tot 200lei/cutie.

#785
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Modelul din poza este al meu ,deci nu am de ce sa-l cumpar.Posted Image
.Cuiele le-am folosit pe placi si tavane de beton fara probleme.

Edited by anaki, 16 March 2022 - 14:02.


#786
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 anaki, on 16 martie 2022 - 13:10, said:

Recunosc stilul de pozare.
Cablurile se baga prin tubulatura pt protectie dar si pt o inlocuire usoara iar asta presupune si o pozare adecvata.Posted Image

Nu pot sa te contrazic, nu am experienta necesara. Stiu doar ca am folosit cabluri NYY-J, pe care sper sa nu fiu nevoit sa le inlocuiesc. Oricum, am dus munca de lamurire la capitolul "folosim copex?".
Am ajuns la varianta de mijloc, acceptabila pentru mine. Copex doar pe podea si x centrimetri vertical, in rest doar cablu. Curentii slabi (CATV si NET) prin copex pe tot traseul.
Despre trasee, fiind un necunoscator, mie imi par mai mult decat decente. Am ceva comentarii la modul de pozare/prindere la trecerea intre grinda si tavan, dar dupa cateva comentarii, au rectificat prinderile, si am mers mai departe.

 anaki, on 16 martie 2022 - 13:58, said:

Modelul din poza este al meu ,deci nu am de ce sa-l cumpar.Posted Image
.Cuiele le-am folosit pe placi si tavane de beton fara probleme.
Am avut cumparate doua cutii de C6, pe care le-am returnat. Si aici, puncte bonus pentru Mirad, care mi-a primit cutiile inapoi, si mi-a dat HC6. Cine stie, poate betonul meu isi arata muschii in fata cuielor.

#787
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Varianta de pozare prin ingroparea cablurilor direct in tencuiala /sapa este cea mai proasta optiune si se foloseste doar in  anumite situatii ,pot sa se dea unii sau altii peste cap cat vor.,ei aleg calea usoara de executie nu pe cea optima.
Incearca sa schimbi cablul dupa copexul ala sa vezi daca poti,pai asa se fac traseele?

#788
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu trebuie sa incerc sa pot schimba cablul prin copex, pentru ca nu voi reusi. Daca imi propuneam sa schimb cablul in viitor, as fi pozat cablu CYY-F in copex de 25mm.
Daca eram asa de speriat de cabluri, foloseam conductori prin tub rigid, si atunci bagam o mie de doze de legatura, si binenteles, puteam schimba conductori. La final ii cositoream pe toti intr-un manunchi frumos.

Edited by anothertwo, 16 March 2022 - 14:35.


#789
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Doze de legatura fara numar foloseste cel care nu stie cum sa faca o instalatie electrica,iar cositorirea era o metoda prevazuta in normativ si folosita cand nu existau morsete wago,etc,iar faptul ca unii nascuti  alaltaieri si deveniti electricieni ieri o iau in daradere acum ,dovedeste superficialitatea lor.

#790
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ce spui tu nu e fals deloc. Ce fac eu nu e rău deloc. Se putea mai bine? Cu siguranța! Atât timp cât urmez un proiect, nu supraincarc un circuit, nu folosesc materiale neconforme, eu și familia mea dormim liniștiti.

#791
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Daca tu esti multumit este in regula ,dar tare as vrea sa stiu cine e proiectantul ala si mai ales sa citesc memoriul tehnic,daca se poatePosted Image

#792
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 26.11.2001
+1 torsadare+cositorire. Executata corect e muuuult peste clema moderna wago. Da, consuma timp, asa e. Da, nu e la moda, toti electricienii vor sa faca totul repede.

In alta ordine de idei ai sa dormi linistit chiar cu cabluri ingropate prin pereti. Evident, daca faci jde mii de poze cu locatia lor. Eu nu am auzit pe nimeni sa i se strice cablurile prin pereti, chiar si ultimul cablu ordinar din Dede (da, cel de prelungitor). Bormasina e dusmanul de moarte Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate