Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#739
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Arata foarte bine, succes cu implementarea. Nu stiu daca acoperirea cu iedera e o idee buna dpdv al utilizatorului, arata frumos din exterior doar... In cativa ani se va dezvolta haotic si va avea nevoie periodica de interventie sa o tii sub control, asa este cladirea unde am eu biroul. Acum 1an si ceva cand a inceput pandemia si am inceput sa ne ducem rar pe acolo, in 2-3 luni nu am mai putut deschide geamurile, aparatele de aer conditionat erau pur si simplu inglobate in ea si a fost nevoie de interventia unei firme sa vina sa taie alea pe acolo. Nu mai zic de muste, paienjeni, eu ajunsesem de nici nu mai incercam sa deschid jaluzelele exterioare ca era chin .... Asa ne stresam cu asta si acum, ma gandesc ca in 3 luni iar trebuie sa vina sa inceapa sa taie la ea [accesul se face si pe la vecini, cred ca de fapt planta asta de la ei s-a dezvoltat pe cladirea asta].

Edited by dell99, 02 March 2022 - 08:51.


#740
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019

 mircea812, on 02 martie 2022 - 08:25, said:

La interior as alege o culoare mai calda a parchetului cu gri-ul ala pe pereti.

Partea de design interior a fost lucrata inainte de a reincepe lucrul la fatada exterioara. Probabil ca vom revizui putin schema cromatica. Pentru referinta, atasez varianta initiala pentru parter open space sufragerie si bucatarie.
Attached File  parter_open_space_initial_1.jpeg   177.2K   72 downloads
Attached File  parter_open_space_initial_2.jpeg   182.67K   71 downloads
Attached File  parter_open_space_initial_3.jpeg   168.83K   60 downloads
Attached File  parter_open_space_initial_4.jpeg   181.06K   56 downloads
Attached File  parter_open_space_initial_5.jpeg   186.41K   49 downloads
Attached File  parter_open_space_initial_6.jpeg   200.46K   44 downloads
Attached File  parter_open_space_initial_7.jpeg   116.17K   44 downloads
Attached File  parter_open_space_initial_8.jpeg   171.94K   45 downloads
Attached File  parter_open_space_initial_9.jpeg   100.41K   40 downloads

 dell99, on 02 martie 2022 - 08:50, said:

Arata foarte bine, succes cu implementarea. Nu stiu daca acoperirea cu iedera e o idee buna dpdv al utilizatorului, arata frumos din exterior doar... In cativa ani se va dezvolta haotic si va avea nevoie periodica de interventie sa o tii sub control, asa este cladirea unde am eu biroul. Acum 1an si ceva cand a inceput pandemia si am inceput sa ne ducem rar pe acolo, in 2-3 luni nu am mai putut deschide geamurile, aparatele de aer conditionat erau pur si simplu inglobate in ea si a fost nevoie de interventia unei firme sa vina sa taie alea pe acolo. Nu mai zic de muste, paienjeni, eu ajunsesem de nici nu mai incercam sa deschid jaluzelele exterioare ca era chin .... Asa ne stresam cu asta si acum, ma gandesc ca in 3 luni iar trebuie sa vina sa inceapa sa taie la ea [accesul se face si pe la vecini, cred ca de fapt planta asta de la ei s-a dezvoltat pe cladirea asta].

Poate ca-s eu prea incantat de iedera pe casa, nu stiu, dar imi place. Intradevar, necesita ceva intretinere si iedera, si oricat i-ai da o directie de crestere, tinde sa creasca haotic.
In prezent, am iedera in doua zone de curte (curtea actuala, nu cea noua). Acolo unde am plantat iedera orizontal, aceasta a omorat toate plantele mici (inclusiv buruienile), si arata ca un covor verde tot timpul anului (mai putin astazi cand e acoperita cu zapada). Doar plantele mari convietuiesc cu iedera. In a doua zona, am plantat (mutat) cateva zeci de fire de iedera pe o magazie facuta de vecinul meu intre case (acum stau intr-un duplex), si pentru a o masca, am decis de comun acord sa ingrijim iedera. Da, taiem regulat (3-6 luni) cateva fire de iedera care ameninta accesul in magazie, dar in rest, situatia este sub control. Un aspect destul de important este c respectiva iedera este plantata la nivelul solului. In propunerea arhitectului, iedera ar creste din ghivece amplasate de la nivelul etajului 1, fapt ce se poate transforma intr-un inconvenient. Dar sa nu uitam un aspect important. Iedera este pusa acolo pentru a masca o mare zona de alb, care strica cu totul aspectul casei.

Edited by anothertwo, 02 March 2022 - 09:11.


#741
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Fain. Observ ca n-ai primit ordin sa faci insula in bucatarie. Posted Image
LE. Cred ca pult ii zice

Edited by greenlife, 02 March 2022 - 09:32.


#742
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Nu e loc, dorinta exista. Am ajuns la un compromis. Mie nu imi place bucatarie deschisa, ei nu ii place fara insula. Am ales varianta de mijloc, open space, bucataria pe un singur perete, imi mut eu jucariile la etajul 2, si ea castiga o camara. Cred ca negocierile s-au purtat corect.Posted Image

Btw, pozele din postul #740 nu mai sunt de actualitate. Pentru varianta (cat de cat) finala, verifica o pagina mai inapoi.

#743
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
In legatura cu geamul de la chiuveta. Probabil ca stii deja si iti spun degeaba. Poti sa-l faci si sa se deschida. Sunt baterii care se rabataza cu totul si permit deschiderea geamului. Asta daca te-ai gandit sa-l faci fix.

#744
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Geamurile sunt pe pozitie, iar acel geam este fix. Ca multe alte geamuri, de altfel. Geamul respectiv este o adaptare. Initial acolo a fost locul de luat masa, si HP era la 30cm. Acum HP este la ~95cm. Pe zona de open space, avem geamul de la camara care se deschide, dar si usa de la terasa. La prima vizita in santier, fac poze si la ferestre.

#745
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021
Salutari

Daca iese ca in poze o sa arate incredibil de frumos.

Bafta.

C.

#746
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Am o dilema. Lucrez la structura din profile pentru gips carton. Fiind in mare parte pereti de compartimentare, folosesc profile UW si CW, iar acolo unde am usi sau rezervor WC, am prevazut montanti UA.
Acum, am un perete in sufragerie precum cel din poza, pe care trebuie sa agat un TV si un corp de mobila suspendat. Prima reactie a fost sa cumpar 4 montanti UA, pe care sa ii plasez la clasicul 60cm, si n-am batai de cap.
Attached File  parter_open_space_2.jpeg   141.94K   48 downloads
Dupa care am realizat ca profilele UA permit fixarea  altor corpuri doar daca respectivele corpuri se aliniaza cu structura in mod paralel. Cum eu vreau sa prind obiecte perpendicular pe profil, am doua optiuni, si nu stiu care e aia buna.
- optiunea 1, montez profilul UA in linie cu profilul UW, gaurile de montaj sunt pe de-a lungul profilului UW, iar eu gauresc suplimentar aripa laterala a profilului UA pentru prinderea TV si a mobilei. Pare mai riscant de nimerit aripioara profilului UA
- optiunea 2, montez profile UA50 in CW100. Scurtez o parte in coltarul UA, astfel incat sa intre in profil UW 100. Montez UA cu gaurile de montaj spre TV si mobila. Ma prind de profile UA cu Molly. Dar odata rotite profilele UA, nu mai pot prinde placile GK pe partea opusa. Poate ca ar trebui dublate de montanti CW.

Peretele are 300cm lungime, 280cm inaltime. Ar intra 2CW-uri si 4 UA-uri in plan vertical

#747
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Man, looks good, dar ce e cu Chevrolet-ul ala in parcare?

Echipa de proiectare nu stie ca ai Porsche Taycan? :lol:

Va trebui sa scoti multi bani sa faci casa sa arate asa pe exterior…20k cat ziceai tu s-ar putea sa fie prea putin.

De amenajarile interioare nici nu mai vorbesc

#748
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Nu știu câți mp sunt acolo dar 20k vor costa doar materialele. Ceva similar am făcut acum 3 ani (fațadă ventilată din fibrociment + lemn de fațadă) și pentru 180mp am plătit 20k E la gata, dar intre timp materialele s-au dublat iar manopera a crescut cu 50% pe puțin.

Edited by froome, 03 March 2022 - 10:52.


#749
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Pai dacă ai trecut prin așa ceva, te rog sa postezi materialele folosite, și eventual niște furnizori, ca sa ma minunez. Încă n-am intrat in discuții despre fațada, astept sa degrevez din lucrările de interior.

#750
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Plăci fibrociment, lemn pin pentru fațadă, vată knauf mpn+, lemn pin stratificat pentru schelet , dibluri + șuruburi + conectori metalici zincați, folie fațadă, grund + lavabila + manoperă + materiale mărunte + muuuulte șuruburi. :D

Attached Files



#751
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Nu sunt fan open space dar cromatic arata bine ce vad acolo

#752
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Iar am facut o pauza din postari, scuze! Se lucreaza alert pe multe fronturi, abia mai am timp sa respir.

Am facut o "mica" analiza a preturilor la energie electrica si gaz, folosind comparatorul de preturi de pe site-ul ANRE. La o paritate de 2 si putin intre energie electrica si gaz, deja devine acceptabila o pompa de caldura aer-apa. Am prevazut circuit trifazat pentru alimentare PDC, pentru cazul in care pompa va fi trifazata, desi la necesarul termic calculat de 5,1 kW la -15gr exterior cu 22gr interior, si o pompa monofazata ar fi de ajuns (inca studiez piata).

Am o intrebare la voi, cei care aveti sau ati vizitat case in care racirea pe timpul verii se facea prin instalatia de incalzire in pardoseala (nu prin pereti). Care este senzatia? Am fost asigurat ca temperatura finisajului nu scade dramatic, astfel incat senzatia nu este neplacuta. Dar fiecare simtim diferit. Ceva pareri? Cumva, acum ma oftic, pentru ca am platit deja materialul necesar pentru instalare unitati AC (100ml de tevi de frig, cabluri de alimentare unitati exterioare, cabluri de comunicatie/alimentare UE-UI).

Azi am descarcat materialele necesare pentru tencuiala interioara. De Miercuri incep tencuiala. Pana atunci, se va termina si instalatia electrica.

Revin zilele urmatoare cu poze din santier. Pot sa va spun doar atat: echipa de electricieni si echipa de gips carton iubesc Spit Pulsa! Intra cuiele cu o usurinta si rapiditate de speriat.

Multumesc!

#753
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Pune PDC mai mare de 5 kW pentru productia de ACM...de ex. 8 kW.

Pune PDC trifazata ca sa imparta frumos consumul pe 3 faze. PDC mai vin si cu elemente electrice de incalzire suplimentare, de backup sau pentru a compensa caldura pierduta in timpul degivrarilor, sau pentru a ridica temperatura in boilerul ACM la 65 C pentru dezinfectare.

Racirea in pardoseala ... not my favourite. Si oricum este nevoie de cel putin un AC macar pentru dezumidificare.

#754
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019

View Postkolfleading, on 11 martie 2022 - 14:02, said:

Pune PDC mai mare de 5 kW pentru productia de ACM...de ex. 8 kW.
PDC mai mare de 5kW e deja in plan. Inca studiez piata. Trebuie sa poata minim 5kW la -15gr, si sa aiba modulatie la temperaturi mai prietenoase. Inteleg de fapt ca asta e marea problema a PDC-urilor de puteri mari (peste 12kW). Merg foarte bine la temperaturi scazute, dar nu prea moduleaza cand afara sunt +5 gr. Multe moduleaza 1:2 - 1:4.

View Postkolfleading, on 11 martie 2022 - 14:02, said:

Pune PDC trifazata ca sa imparta frumos consumul pe 3 faze. PDC mai vin si cu elemente electrice de incalzire suplimentare, de backup sau pentru a compensa caldura pierduta in timpul degivrarilor, sau pentru a ridica temperatura in boilerul ACM la 65 C pentru dezinfectare.
Am pus! Circuit 5x6mmp, dedicat, din tablou etaj 2. Eu voiam sa il aduc din tablou parter, dar o sa fie fff aglomerat TG de la parter. Intre tablouri, 5x10mmp.
Pentru ACM, vad ca e mai buna combinatia cu boiler cu PDC. Sunt modele care pot utiliza din caldura camerei pentru a prepara ACM la un COP destul de bun (3-4). Inca studiez piata.

View Postkolfleading, on 11 martie 2022 - 14:02, said:

Racirea in pardoseala ... not my favourite. Si oricum este nevoie de cel putin un AC macar pentru dezumidificare.
Am circuitele de AC pregatite. Ma zgarii putin pe ochi, ca-s zgarcit si nu vreau sa fac paguba, dar deja am bagat 7000 lei in tubulatura si circuite electrice pentru 6 unitati.

Legat de COP PDC, am o intrebare legata de eficienta centralelor pe gaz. Stiu ca tu personal ai masurat eficienta de ardere. Este de 100% sau mai degraba 70-85%? Intreb cati kWh termici scoti dintr-un kWh de gaz.

#755
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View Postkolfleading, on 11 martie 2022 - 14:02, said:

...
Pune PDC trifazata ca sa imparta frumos consumul pe 3 faze. PDC mai vin si cu elemente electrice de incalzire suplimentare, de backup sau pentru a compensa caldura pierduta in timpul degivrarilor, sau pentru a ridica temperatura in boilerul ACM la 65 C pentru dezinfectare....

Nu stiu la alte pompe cum e, dar eu am Daikin Altherma 3 R parca e codul, de 8KW termici +9kW rezistenta de back-up.
Pompa in sine functioneaza MONOFAZAT, doar in momentele cand face degivrarea, sau cand e nevoie de supliment de putere cupleaza rezistenta de backup de 9KW este consum trifazat, in rest e 100% monofazata instalatia. Rezistenta de back-up este optionala, deci daca nu o luam, legam totul monofazat. Repet, asa e in cazul meu, posibil ca la alte pompe (Mitsubishi, Nibe, etc...) sa fie altfel conexiunile, nu comentez.

Attached File  schema_electrica.pdf   204.29K   13 downloads

#756
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
In mare, toate funcționează la fel la cam aceeași putere dpdv consum electric. Dar nu toate modulează in multe trepte la temperaturi pozitive. Când găsesc o PDC buna și ieftină, va anunț!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate