Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1261
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Sunt si modele de boltari la care nu cred ca iese acea sare.
Posibil sa fie cei mai scumpi si care au culori deschise.
Sarea aceea apare cand este umezeala, insa o spala ploaia. Depinde cat te afecteaza acest aspect.
Boltarii cred ca pot fi vopsiti, dar te complici.
Eu i-am pus pe o fundatie facuta pana la nivelul trotuarului.
Trebuie armati cu bare din fier care pleaca din fundatie, mai ales in cazul stalpilor.
Poti intreba producatorul cum se armeaza soclul. Am vazut ca unele persoane il armeaza orizontal, iar altele vertical.
Boltarii trebuie manipulati cu grija, pentru ca se pot sparge.
De asemenea se pot pata de la betonul care se toarna in ei, deci mesterii nu trebuie sa fie Dorei.
Portile trebuie sa fie usoare, in cazul in care folosesti boltari si la stalpii acestora, chiar daca stalpii sunt armati.
Iti recomand panourile tip jaluzea, care sunt usoare, zincate si vopsite in camp electrostatic.
Va trebui sa te decizi de la inceput daca vrei ca toate panourile sa fie egale sau vei face un panou mai mic ori mai mare decat restul (in functie de dimensiunea gardului), deoarece panourile standard la 2 m sunt mai ieftine.


Vezi ca pavajele acestea cu mai multe tipuri de pavele asezate dupa un anumit model nu sunt chiar usor de montat, mai ales daca ai suprafete cu dimensiuni diverse.
De asemenea pavelele sunt mai greu de scos decat la unul standard.
Am un pavaj asemanator.

#1262
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La fel vrem și noi gardul ,plus cu panouri de tip jaluzea.
https://www.globall....8x22x16-cm.html

Jaluzea din lemn termotratat

https://lindashop.ro...luzea-lemn.html
Ultima varianta de gard din rândul de poze.

#1263
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 roman_roman, on 09 octombrie 2022 - 08:26, said:

La fel vrem și noi gardul ,plus cu panouri de tip jaluzea.
https://www.globall....8x22x16-cm.html

Jaluzea din lemn termotratat

https://lindashop.ro...luzea-lemn.html
Ultima varianta de gard din rândul de poze.
Atenție la bolțarii aceia. Arată bine in poze, dar in realitate zici ca-s niște bolovani sparți la întâmplare. Unii au ieșiri in relief de 1-2cm, alții au 5-6-7 cm fata de linia de delimitare.

Cât despre lemn, am gard din lemn acum, pe fata tip jaluzea, pe lateral și spate dispuse orizontal. Acum, după 8 ani îl schimb pentru ca multe scânduri s-au curbat, rupt, și degradat mult peste așteptări. Pentru ca la un moment dat voi vinde casa in care stau acum, am ales sa schimb deja scândurile. De aceasta data am comandat cherestea rindeluita pe 4 laturi, dimensionată. O voi trata cu doua maini de grund și doua de vopsea, și sper sa reziste ceva mai mult timp. Ce vreau sa subliniez este dificultatea de a întreține corespunzător un panou de gard din lemn.

#1264
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Am văzut tipuri din astea de gard ce au peste 10 ani și care arata ca în prima zi. Depinde și de materiale, fabricant.


#1265
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Cum crezi. E adevărat, un lemn întreținut la fiecare doi ani poate rezista perioade îndelungate. Dar depinde cum sunt dispuse aceste scânduri, și cât de ușor se poate întreține.

#1266
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
am vazut cand am fost anul acesta in Grecia foarte multe garduri facute din profile din acelea compozite utilizate la podirea teraselor. Foarte bine arata si la lungimi pana in 1.5m rezista bine sa nu se curbeze (si in Grecia e soare si umezeala salina cat incape). Eu asa ma gandesc sa fac gardul de la strada la intrarea pe proprietate

#1267
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Cred ca am găsit lamelele potrivite. Am văzut la dede un gard modular :-). Are lamele de tabla zincate, vopsite electrostatic, de 80mm lățime. O lamelă de 200cm costa 35 lei. Se adauga capetele.

Am găsit și bolțari finisați premium, dar costa o avere un singur bolțar.

Attached Files


Edited by anothertwo, 11 October 2022 - 11:32.


#1268
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Cred ca astia le produc gardurimd.ro.
Vezi ca poate sunt mai ieftine ca la Dedeman.
Daca faci si portile din acelasi tip de panouri, sa fii atent atunci cand iau dimensiunile.

#1269
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Chiar voiam sa sap după producator, ca nu știu dacă ma încadrez in dimensiuni standard. Mulțumesc pentru pont!

#1270
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Te poti incadra in dimensiunile standard, dar iti va ramane un rest care este putin inestetic.
In functie de dimensiunile gardului vezi daca merita diferenta de pret pentru varianta personalizata. Le fac si dupa anumite dimensiuni.

Boltarii aceia erau scumpi si acum trei ani. :)


#1271
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ambsolut toate gardurile din boltari pe care le-am vazut aveau acele pete, ca de sare.

 anothertwo, on 08 octombrie 2022 - 23:13, said:

Are cineva experiența cu gard din bolțari finisați? De frica ca cei 25ml de gard sa nu iasă curbiliiniu, as face fundatie din beton armat pana la CTN, și peste as veni cu gard din bolțari finisați.
Dar, azi am fost la un expozor al unei fabrici de pavaje și bolțari, și nu mi-a plăcut deloc aspectul exterior al boltarillor. Erau parca pătați de sare, avea pete albe. Se pot vopsi acești bolțari finisați?
La partea de panouri de gard, sotia a ales sa mergem pe aluminiu. I-am spus cât costa, dar ea nu vrea altceva.

La pavaje, sotia a ales acest model.


#1272
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu cred ca iesi mai ieftin sau durabil daca ai face gardul mai ieftin din boltari normali, apoi sa-l tencuiesti daca se impune de catre planeitate si adezivul de lipire, si apoi sa lipesti cu adeziv placi similare ca si calitate. Se plateste multa manopera care e scumpa...

#1273
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Inaintam. Cu greu, dar înaintam.
La interior facem pauza, pana găsesc o alta echipa.

Attached Files



#1274
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 22.04.2010
Poti da detalii despre usa?

#1275
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Sigur! Usa este din aluminiu, de la Aluprof, seria AG, model 01. Ca si bani, cred ca a fost aproximativ 1700 eur, inclusiv partea laterala, dar fara sticla.
Usa de intrare este AG01, cu urmatoarele specificatii:
- Profil Aluprof MB-79N SI
- Panel lipit pe ambele fete Exclusive
- Model panel AG01
- AQ 10 1600 mâner din inox
- maner interior Ecoshulte inox
- Aplicații: ornament aplicat din inox
- Balamale aplicate Wala
- Broasca multipunct Fuhr cu contraplaca electrica

https://aluprof.eu/f...nel_door_ro.pdf

Cand am inceput cautarile, prima optiune a fost Turenwerke seria premium P90. Primisem o oferta de aproximativ 2400E.
Am ales Aluprof, ca sa fac tamplaria la fel in toata casa.

#1276
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 anothertwo, on 12 octombrie 2022 - 16:45, said:

Inaintam. Cu greu, dar înaintam.
La interior facem pauza, pana găsesc o alta echipa.

Cum vei închide zona de jos? Sau ai închis-o deja?

#1277
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Deci ai profilul MB-70?
Ai primit coeficientii de transfer termic de pe configuratia ta? (profil, panel si total pe usa?)

#1278
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 danciusergiu84, on 13 octombrie 2022 - 09:05, said:

Deci ai profilul MB-70?
Ai primit coeficientii de transfer termic de pe configuratia ta? (profil, panel si total pe usa?)
Da, am profilul MB-79N SI, toata casa. Ug [W/(m2*K)] este de 0.55

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate