Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1225
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postraducut123, on 23 septembrie 2022 - 19:57, said:

Referitor la fatada ventilata:
Hai sa continuam puțin discuția, te rog, ca e interesantă, cel puțin pentru mine.
Consolele secționează folia de etanșare. Dar am observat ca in acele locuri au pus un fel de scotch albastru. Trec azi prin șantier și fac poze, ca nu e toată fatada terminată.
Pe aceste console sunt prinse mecanic profilele T sau L (de colț). Peste profilele T sunt lipite plăcile decorative.
Pe rostul vertical, nu văd cum ar putea ajunge cantități însemnate de apa mai departe. Între placa decorativa si folie anticondens sunt minim 4 cm, iar pe fatada sudica ceva mai mult. Într-adevăr, am ceva dubii asupra rosturile orizontale, ca in spatele lor este gol, dar ma gândesc ca oricât de orizontal ar bate ploaia, nu va ajunge pe acolo pana la folia anticondens  o cantitate impresionanta de apa. Greșesc?

Apoi, la izolarea soclului, am ceva întrebări. Îmi aduc aminte ca polistirenul trebuie protejat de acțiunea directa a soarelui si a apei de ploaie. Ar fi bine sa dau o masa de șpaclu înainte, apoi sa acopăr cu folia cu bule? Îmi este frica ca folia cu bule nu va face decât sa preia apa si sa o ducă fix in elevatie. Nu as pune mai bine folie anticondens si pe aceasta zona?

#1226
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmircea812, on 24 septembrie 2022 - 08:05, said:

Are legatura cu bunul simt si cu indicarea sursei cel putin Posted Image
1-Pe cele doua topice unde am postat acel raspuns am indicat la solicitarea cui a rapuns ANRE-ul  si venit cu acele precizari,lucruri de altfel stiute si sustinute de mine si de majoritatea din SIEAR si AREL
2-Pe topicele  de specialitate unde am postat multe articole legi,norme tehnice dintre care unele nici nu aparusera prin monitorul oficiial nu am reprosat nimanui  ca nu mi-a multumit sau nu au precizat de unde au luat informatia
3-Cand voi solicita eu si altii un raspuns de la ANRE, acesta ii va durea pe multi parerologi 1P

Edited by anaki, 24 September 2022 - 15:37.


#1227
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Anaki, îmi cer scuze. Mesajul era intenționat către cei ce l-au postat pe Facebook. Ideea e simpla, n-as vrea ca răspunsul adresat mie (ca eu l-am solicitat), sa fie folosit ca o ‘unealtă’ de discuții in contradictoriu între ‘reformisti’ și ‘clasici’.  Atât. De ieri și pana azi mi-a trecut supărarea.

Edited by anothertwo, 24 September 2022 - 17:03.


#1228
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013

View Postanothertwo, on 24 septembrie 2022 - 08:18, said:


Inteleg ca te intereseaza...ok.Ar fi trebuit sa-i intrebi pe ce-i care-ti fac fatada ventilata mai multe chestii:
1.experienta in domeniu.Sa-ti arate lucrari executate.Apoi discutai cu beneficiarii lor avantaje/dezavantaje, calitatea executiei....
2.trebuia sa le ceri executantilor o procedura tehnica de executie, un agrement tehnic....
3.ai vreun caiet de sarcini facut de arhitect la fatada ventilata?Sa nu te intreb de restul documentatiei de arhitectura....
4.eu nu spun ca e un sistem rau sau bun!Dar iti pot trimite filmulete de infiltratii de apa de la astfel de fatade ventilate gresit executate.....
5.sunt absolut convins ca nu ai stiut cum sa-i verifici si nu ai stiut ce sa le ceri executantilor....adica nu ai avut o documentatie clara.

Edited by Dany_Darke, 25 September 2022 - 00:07.


#1229
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Daca facea ce spui tu la fiecare etapa a constructiei o construia in 10 ani Posted Image

Edited by mircea812, 25 September 2022 - 07:25.


#1230
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008

View Postmircea812, on 25 septembrie 2022 - 07:25, said:

Daca facea ce spui tu la fiecare etapa a constructiei o construia in 10 ani Posted Image

problema este ca daca nu verifica la fiecare etapa cu riscul de a lungi timpul de constructie, se poate ca apoi sa il doara buzunarul si sa scoata mai multi bani din el ca sa repare problemele. se stie ca este mai greu sa repari decat sa faci din prima cum trebuie...

#1231
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Voi asumați multe lucruri fără o justificare. Dacă n-am postat aici modificările de proiect pentru fatada ventilată, înseamnă ca n-am proiect? Dacă n-am postat aici fisele tehnice pentru fatada ventilată, îndemâna ca n-am contract? Executantul este unul recomandat de importatorul de materiale pentru fatada ventilată. Tot necesarul a fost făcut de arhitect și verificat de importator. Au fost verificări intermediare făcute de către importator, ca garanția vine la pachet și e data de vânzătorul de sistem de fatada și executant.

Apoi mai e un lucru de care uitați. Autorizarea unei lucrări in Bucuresti și in marile orașe nu e precum la Popesti-Leordeni, unde întâi construiesti, apoi dai șpagă și autorizezi. Mi-a fost reproșat de multe ori ca n-am proiecte pe diversele specialități de instalații. Doar pentru ca nu le postez aici, nu înseamnă ca nu le am.

Acestea fiind spuse, am sa ma limitez doar in a posta poze, și atât.

De multe ori, discuțiile de pe jurnal îmi lasă impresia de hate-speech. Ma gândeam ca n-am deschis un jurnal de construcție pe vreun grup de Facebook.
Am deschis jurnalul de construcție motivat de informațiile utile împărtășite și pe alte jurnale.

#1232
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Daca executantul are recomandari e ok.....dar nu uita ca tot doreii lucreaza, nu patronul!Daca s-au facut verificari responsabile pe parcurs, e ok!Ce ti-a sarit mustarul asa?Fa la iarna o verificare cu camera de termoviziune si vezi mai apoi....

#1233
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
in toate orasele mari nu poti construi fara proiect. Eu ma chinui in Sibiu de 3 ani sa obtin un PUD si sunt blocat de primarie pentru ca drumul nu are 8m si are doar 7.45m desi ingustarea au facut-o cei de la Metro Sibiu si ponoasele le trag eu ca cetatean care trebuie sa am totul in regula si perfect in timp ce firmele mari si altii care sunt pilosi in primarie fac cum vor si ce vor.
este clar ca ai proiecte la toate si este bine si ca verifici si intrebi daca ai neclaritati pentru ca asa cum scria cineva la noi tot Doreii lucreaza si partea proasta este ca nu lucreaza 100% conform metodologiilor existente in fiecare domeniu ca "ei stiu mai bine" si ''lasa ca merge si asa'' si este enervant acest lucru dupa ce dai si o groaza de bani (mult chiar decat in alte tari civilizate in care salariile sunt mai mari...
sa iti faci cat mai multe poze si mai ales unde ceva ti se pare suspect ca apoi sa ai dovezi (mai ales pe lucrarile ascunse) in caz ca este nevoie

#1234
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

View Postanothertwo, on 26 septembrie 2022 - 09:48, said:

....
De multe ori, discuțiile de pe jurnal îmi lasă impresia de hate-speech. ....

Nu e doar impresia ta, chiar așa e. Toți se dau deștepți pe banii altora și sunt mai catolici decât papa.

Spor în continuare la lucrări.



#1235
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postmikyboy, on 26 septembrie 2022 - 12:15, said:

Eu ma chinui in Sibiu de 3 ani sa obtin un PUD si sunt blocat de primarie pentru ca drumul nu are 8m si are doar 7.45m desi ingustarea au facut-o cei de la Metro Sibiu si ponoasele le trag eu ca cetatean care trebuie sa am totul in regula si perfect in timp ce firmele mari si altii care sunt pilosi in primarie fac cum vor si ce vor.
In contra-partida la raspunsurile fara de ajutor, as putea raspunde ca nu ti-ai ales arhitect RUR bun, pentru ca altii (aka eu) au obtinut PUD si pentru profil de strada de 7m. Dar cum consider ca trebuie sa ofer un raspuns complet, adaug aici ca prin PUD poti modifica doar reglemetarile specifice terenului tau. Prin PUD poti modifica retrageri (in principal), modul de ocupare teren, accesuri auto sau pietonale (daca ele sunt impuse de primarie), si cam atat. Da, in PUD trebuie mentionate profilele strazilor, si RLU specifica profilul strazilor in functie de categorii, dar nu prin PUD modifici profilul stradal. Ma gandesc ca un profil de strada de 8m nu intra in categoria II, ci mai degraba in categoria III, poate chiar IV daca nu este drum colector. Insista pe langa departamentul de urbanism din cadrul primariei sa primesti consilierea de care ai nevoie. Eventual mergi de mana cu arhitectul RUR care lucreaza la PUD-ul tau si solicita o intrevedere cu cel/cea care iti lucreaza dosarul. De multe ori, intre urbanisti RUR si cei din primarie sunt clinciuri vechi, si singura solutionare este ca tu sa fi mediator.

Si in cazul meu, nu totul a mers ca pe roate, dar din momentul in care documentatia fost completa (cand a confirmat primaria ca are toate actele), aprobarea PUD a durat sub 6 luni.

#1236
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Totusi..pt ce-l care construieste..nu-i poate da o retragere a limitei de proprietate fata de axul drumului la 4m? ca sa iasa drumul de 8 in final?

Mie asa mi-au dat..Adica mi-au aprobat PUZ-ul doar cu conditia asta..sa las 4.5m fata de axul drumului. Deci drumul trebuie sa ramana de 9m (asta a insemnat ca a trebuit sa ma retrag vreun metru si ceva ..ca sa ramana drumul de 9m)..Pana sa incep eu constructia/actele..era un drum de tara (era o zona de vie atunci pe acolo)...nici 4-5 metri latime nu avea..in sensul ca nu puteau trece 2 masini..Trebuia sa-l astept pe ala de cobora..ca apoi sa urc eu ..si invers.

Edited by manghels, 27 September 2022 - 09:41.


#1237
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008

View Postanothertwo, on 27 septembrie 2022 - 08:53, said:

In contra-partida la raspunsurile fara de ajutor, as putea raspunde ca nu ti-ai ales arhitect RUR bun, pentru ca altii (aka eu) au obtinut PUD si pentru profil de strada de 7m. Dar cum consider ca trebuie sa ofer un raspuns complet, adaug aici ca prin PUD poti modifica doar reglemetarile specifice terenului tau. Prin PUD poti modifica retrageri (in principal), modul de ocupare teren, accesuri auto sau pietonale (daca ele sunt impuse de primarie), si cam atat. Da, in PUD trebuie mentionate profilele strazilor, si RLU specifica profilul strazilor in functie de categorii, dar nu prin PUD modifici profilul stradal. Ma gandesc ca un profil de strada de 8m nu intra in categoria II, ci mai degraba in categoria III, poate chiar IV daca nu este drum colector. Insista pe langa departamentul de urbanism din cadrul primariei sa primesti consilierea de care ai nevoie. Eventual mergi de mana cu arhitectul RUR care lucreaza la PUD-ul tau si solicita o intrevedere cu cel/cea care iti lucreaza dosarul. De multe ori, intre urbanisti RUR si cei din primarie sunt clinciuri vechi, si singura solutionare este ca tu sa fi mediator.

Si in cazul meu, nu totul a mers ca pe roate, dar din momentul in care documentatia fost completa (cand a confirmat primaria ca are toate actele), aprobarea PUD a durat sub 6 luni.

Din pacate in Sibiu nu este chiar asa cum crezi tu. La noi primaria nu iti da voie sa faci PUD sau PUZ pana nu iasa asa cum vrea ea si intotdeauna cetateanul (adica persoana fizica privata cum sunt eu in acest caz) este cel care plateste nicidecum nu se leaga de firme mari (multinationala in acest caz METRO) care se pare ca fac ce vor si cum vor.
Concret, cei de la METRO au depasit granitele terenului lor facand gardul stramb (ca o acolada dar din sectiuni drepte - probabil cum a pus Dorel stalpii) intrand in terenul primariei (adica drumul de exploatare care exista inainte cu ampriza de 4m). Primaria, care avea obligatia sa verifice acest lucru la semnarea actului final de buna vecinatate si la verificarile in vederea intabularii cladirilor si imprejmuirii acestora, a ignorat acest lucru si drumul a ramas mai mic de 4m. Noi pe zona unde este si terenul meu avem PUZ prin care eu am cedat 4m (pe lungime de 19) pentru ca ampriza drumului sa aiba 8m conform PUZ si masuratorilor topo. Cand am depus pentru documentatia PUD (aveam absolut toate actele si desenele si masuratorile necesare) m-am trezit cu refuz din partea primariei ca drumul nu are fizic 8m si ca sa mai cedez pentru drum (desi eu cedasem conform obligatiei PUZ 4m si conform TOPO totul era ok doar gardul celor de la METRO nu). Asa ca pe mine pentru ca pot m-au blocat pentru asta desi eu le-am explicat cum sta treaba si unde este problema. Este un mare abuz si il fac pentru ca pot...
In cele din urma anul acesta au facut si ei masuratorile TOPO pentru introducerea strazii in ETERRA si au ajuns la ceea ce eu de 3 ani incerc sa dovedesc...
Asa ca din pacate tine de primarie nu de arhitect care este unul recomandat chiar de la primarie deci nu ales pe ochi frumosi... Tu ai avut mai mult noroc sau au fost mai corecti la primarie.
In acesti 3 ani am fost la primarie de cel putin 50 de ori in audienta...

#1238
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postmikyboy, on 27 septembrie 2022 - 14:41, said:

Asa ca din pacate tine de primarie nu de arhitect care este unul recomandat chiar de la primarie
"Recomandările" astea de către primarie/urbanism sunt deranjante .. Și practica asta e cam generala prin țară. Primaria e transformata de unii într.un srl ..

#1239
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008

View Postroman_roman, on 27 septembrie 2022 - 19:27, said:

"Recomandările" astea de către primarie/urbanism sunt deranjante .. Și practica asta e cam generala prin țară. Primaria e transformata de unii într.un srl ..

Din pacate asa este dar cand am fost la primarie am cerut o recomandare de arhitect de la ei pe principiul ca cei recomandati de ei au intrare si trecere usoara in primarie si ar trebui ca actele si autorizarea sa mearga normal (adica mai repede decat in cazul celor ne recomandati / ne pilosi) din primarie. Dar daca de 3 ani bat pasul pe loc se pare ca nu este chiar asa (fara motive justificate din partea primariei)

#1240
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ai mai putea încerca cu un avocat specializat in astfel de spete. Știu ca la un moment dat îmi spunea arhitectul RUR despre situație, și eventuali pași de urmat, și in cazul unui refuz nejustificat se putea apela la procedura legală prin instanța. Nu știu exact detaliile, dar cred ca un avocat/jurist specializat in așa ceva poate face o formulare către primărie ca întâmpinare.

#1241
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
da, asa este. in 2019 cand am inceput demersurile si m-au respins prima data am vorbit cu un avocat care mi-a zis sa incerc intai pe partea amiabila si daca nu sa deschid proces ca dureaza cel putin 2 ani si speram sa rezolv mai repede... Dupa 3 ani am inceput sa avansez acum dar imi pare rau ca nu am deschis proces ca le ceream si daune morale care sa acopere diferenta de pret la materiale si manopera fata de 2022. Acum din pacate este prea tarziu dar macar sa obtin pana la finalul anului autorizatia

#1242
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Pai, trebuie sa obții întâi PUD, apoi sa mai pregatesti un set de acte și avize, sa aplici ulterior pentru AC. In 3 ani, bănuiesc ca deja a expirat CU pentru PUD. Nu ți-au cerut un alt CU, emis tot de ei? Iar la partea cu ‘cel puțin 2 ani’, cred ca e defapt cel mult 2 ani, ca merge in procedura simplificata, ca tu deja ai argumentele ca te-ai conformat PUZ-ului și a respectat retragerea, iar PUD reglementează doar parcela ta, fără drum. Bănuiesc ca parcela nu este sub limita construibila impusă de RLU, ca nu intri in alte limitări de RLU, și așa mai departe. In locul tău as cere arhitectului RUR sa emită o opinie, pe care un avocat sa o folosească pentru a face o întâmpinare către primărie. S-ar putea sa vezi PUD publicat in dezbatere la prima ședința comuna.

Edited by anothertwo, 29 September 2022 - 14:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate