Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Viteze foarte slabe in 4G Cluj-Napoca,Manastur

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020
Salut!
De 1 luna am inceput sa am viteze foarte slabe in Digi Mobil.
Speedtesturi:
Digi - Iasi folosing Firefox Developer Edition https://ibb.co/KyqNrcH
Digi - Oradea folosing Firefox Developer Edition https://ibb.co/gMbgj0T
Digi - Oradea folosing Microsoft Edge https://ibb.co/bQgspPK
Digi - Oradea folosing Internet Explorer https://ibb.co/brvTwbk
Speedtest Fast.com pe Firefox Developer Edition https://ibb.co/87MzKdy
Ookla speedtest Universitatea Tehnica Cluj Napoca pe Firefox Developer Edition https://ibb.co/rxbrTTL
Ookla speedtest Oradea RCS-RDS pe Firefox Developer Edition https://ibb.co/Vvb61kB
Viteza pe Steam folosing locatia de downoad Romania
https://ibb.co/JykTvRj
Pe youtube nu merge peste 144p-360p. 480p de abia daca se incarca,nu mai vorbesc de 720p,2160p,1080p,samd

Website-urile,TOATE,iau aproximativ 1 minut pentru a se incarca.Exceptie fiind Digi Speedtest,care a luat ~3 minute.
Pe Google Meet se intrerupe cateodata,sau se aude rau.

Toate testele au fost facute pe Windows 10,folosing un Galaxy A10 ca hotspot USB
Nu cred ca e de la mine,ca telefonul este capabil pt maxim 150Mbps in 4G LTE
Doar anul trecut,prin Noiembrie am prins maxim 20-25Mbps pe Steam,la ora 00:35.
Niciodata nu am peste 1-5 mbps.

Am rugat un coleg sa faca si el,tot din Manastur,un speedtest.
Foloseste un SONY Xperia vechi de 8 ani si primeste 40-50MBPS pe Oradea,si 33-35 pe Bucuresti.

Putin ajutor,ceva?

Pe langa asta,ma gandeam sa iau Digi Fiberlink 1000,dar vazand vitezele astea pe mobil,ma indoiesc ca o sa primesc cei 850-900 obisnuiti.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Confunzi Fiberlinkul care, subiectiv vorbind e cel mai bun serviciu fix pe rezidențial, cu digi mobil care se screme în zile bune. Oricum, așa viteze sunt într-adevăr mici, dacă dai speedtest direct de pe telefon, ce viteze obții?

#3
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu poti compara fibra cu semnalul mobil la digi.

schimba telefonul.

#4
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View Postxeleron, on 15 octombrie 2020 - 12:21, said:

Confunzi Fiberlinkul care, subiectiv vorbind e cel mai bun serviciu fix pe rezidențial, cu digi mobil care se screme în zile bune. Oricum, așa viteze sunt într-adevăr mici, dacă dai speedtest direct de pe telefon, ce viteze obții?

Nu confund Fiberlinkul sau ceva,dar am dubii daca am viteza asta naspa pe digi mobil.
Deci pe tel am facut 3 speedtesturi
acum,unul cu ACSData in Wellington,cel mai departe de aici.
1.77MBps download
1.84Mbps upload
326 ms ping
101 ms jitter
0.0% packet loss

Am mai dat unul tot cu ACSData acum o luna si aparent am avut 8.81Mbps dl si 2,45Mbps up,dar to ca melcul mergea
In rest,max 5mbps pe telefon

#5
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View Postcarmenclara1, on 15 octombrie 2020 - 12:27, said:

nu poti compara fibra cu semnalul mobil la digi.

schimba telefonul.

Stiu ca nu pot compara fibra cu semnalul mobil,dar totusi.Asa viteze slabe? Daca orange are si max 800mbps in 4g si digi mobil se taraste,ce sa mai zic.Cunoscutii nu s-au plans de viteze la mobil si la fibra,dar eu am dubii,cum am zis.
Fac astia investitii in 5G da 4g si 3g de abia daca se tin pe picioare.

Si da,o sa schimb telefonul,prin vara,cand imi iau OnePlus Nord,macar pe atunci sa il suporte si Digi(daca mai raman la ei),ca Orange deja il are for sale si suportat in 4g si 5g

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Scuza-ma, dar tu ai pretentii tocmai de la Digi Mobil? :) Si mai ales sa-i compari cu Orange...

#7
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View PostMembruAnonim, on 15 octombrie 2020 - 12:46, said:

Scuza-ma, dar tu ai pretentii tocmai de la Digi Mobil? Posted Image Si mai ales sa-i compari cu Orange...

Pai na,am avut belele cu toate firmele de telefonie din Ro(Orange,Vodafone,Telekom(fostul Cosmote si Romtelecom,am avut probleme si cu cei 2) ) Posted Image
Pana acum,digi a fost ok.

Mai tin minte cum tot ziceau ziarele de Digi ca uau ce bun ii,bate pe toata lumea dar acum in 2020,de abia daca mai vad ceva de ei,in afara de ofertele lor.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Omu, eu sunt foarte multumit de Digi pe internet Fix.
Pe mobil - am renuntat dupa 3 saptamani. Nici macar in centrul Bucurestilor n-au semnal ca lumea. Darmite in afara.

Pe Vodafone n-am problema.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postblarb_b, on 15 octombrie 2020 - 12:49, said:

Pai na,am avut belele cu toate firmele de telefonie din Ro(Orange,Vodafone,Telekom(fostul Cosmote si Romtelecom,am avut probleme si cu cei 2) ) Posted Image
Pana acum,digi a fost ok.

Mai tin minte cum tot ziceau ziarele de Digi ca uau ce bun ii,bate pe toata lumea dar acum in 2020,de abia daca mai vad ceva de ei,in afara de ofertele lor.
Probleme sunt la toti, depinde de situatie, evident. De ce nu incerci o cartela de la alt operator? Eu cred ca vei obtine rezultate mult superioare.

#10
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View Posteiffel, on 15 octombrie 2020 - 12:56, said:



La mine am semnal cat duce trenul,niciodata nu am avut acolo probleme

View PostMembruAnonim, on 15 octombrie 2020 - 13:01, said:



Inteleg ca sunt probleme la toti.Aia ii ceva comun,dar chiar asa viteze slabe sa am? Si cum 4G are cica viteze foarte bune,de ce sa nu avem acele viteze?
Pana acuma prin toamna cum dadeam dl la ceva viteza sarea imeadiat la 1-2Mbps,acuma se taraste pe la 20-80Kbps,mai ales in Steam

Edited by Dany_Darke, 15 October 2020 - 13:17.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postblarb_b, on 15 octombrie 2020 - 11:03, said:

Salut!
De 1 luna am inceput sa am viteze foarte slabe in Digi Mobil.
Speedtesturi:

View Postblarb_b, on 15 octombrie 2020 - 13:08, said:

Si cum 4G are cica viteze foarte bune,de ce sa nu avem acele viteze?
Atata capacitate libera mai este, trafic mare, resurse limitate.
Fiecare antena/sectore 4G are niste resurse in functie de spectru si modul de emisie (FDD sau TDD), aia se imparte la toti care sunt in raza antenei si atata da.

Edited by andreic, 15 October 2020 - 13:28.


#12
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View Postandreic, on 15 octombrie 2020 - 13:24, said:

Atata capacitate libera mai este, trafic mare, resurse limitate.

Macar de ar zice si digi asta,as mai intelegePosted Image,da na

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Un lucru ar fi de sesizat: amandoi ati folosit aceeasi antena? Am o indoiala. Acasa, in fata blocului, am 4G cam 3 liniute (de obicei 3, dar mai scade in 2 mai creste la 4), iar 3G si 2G le am pe toate 5. Uneori raman agatat in 3G (probabil semnalul mai bun). Am facut un test de viteza langa bloc, si apoi la aproape 1 km distanta de casa (mai aproape de antena, nu stiu exact pe unde era fizic, dar mai aproape). S-a simtit viteza mai bine.

#14
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 21.05.2019
la 2 euro cat se plateste la digi, ai cam mari pretentii :)) Vrei internet mobil, mergi frumos la ceilalti. Dar acolo nu platesti abonamente de 2-3 euro :) Cu alte cuvinte, Digi merge perfect, la cat platesti!

#15
blarb_b

blarb_b

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.03.2020

View PostPololica, on 15 octombrie 2020 - 13:27, said:

Un lucru ar fi de sesizat: amandoi ati folosit aceeasi antena? Am o indoiala. Acasa, in fata blocului, am 4G cam 3 liniute (de obicei 3, dar mai scade in 2 mai creste la 4), iar 3G si 2G le am pe toate 5. Uneori raman agatat in 3G (probabil semnalul mai bun). Am facut un test de viteza langa bloc, si apoi la aproape 1 km distanta de casa (mai aproape de antena, nu stiu exact pe unde era fizic, dar mai aproape). S-a simtit viteza mai bine.

Nu,nu am folosit aceeasi antena.Ma gandesc totusi ca antena din zona noastra sa aiba ceva probleme de prindem asa naspa.Aici in zona au mai testat vreo 2 vecini si tot aceeasi viteza naspa o prind si ei.
Dar cam aceeasi viteza am prins-o si la colegul cu 50mbps,deci chiar nu stiu ce sa mai zic.In fine,ma gandesc sa iau un Fiberlink 1000 si sa nu am problemePosted Image

View Postsilcar, on 15 octombrie 2020 - 13:28, said:

la 2 euro cat se plateste la digi, ai cam mari pretentii Posted Image) Vrei internet mobil, mergi frumos la ceilalti. Dar acolo nu platesti abonamente de 2-3 euro Posted Image Cu alte cuvinte, Digi merge perfect, la cat platesti!

Am abonament cu net nelimitat la ei.Ba chiar 4 abonamente,1 tv si 1 fix

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

View Posteiffel, on 15 octombrie 2020 - 12:56, said:

Omu, eu sunt foarte multumit de Digi pe internet Fix.
Pe mobil - am renuntat dupa 3 saptamani. Nici macar in centrul Bucurestilor n-au semnal ca lumea. Darmite in afara.

Pe Vodafone n-am problema.
Ma mir.
E drept ca am orange acum pe laptop, dar am avut Digi vreo juma de an si nu am simtit nicio diferenta la nivel de Bucuresti. Cand mergeam cu trenul simteam ca-s pe Digi, dar prin Bucuresti nu simt nicio diferenta. Am pingul mai mare, dar cine sta sa-l verifice?
Spre exemplu, un film 4K de pe youtube, merge pe un modem intern cu sim digi de rupe. Ce sa-ti doresti mai mult de-atat?
Am Digi pe 2 laptopuri, 2 smartwatchuri si 2 tablete, nu s-a plans nimeni de lipsa de semnal.
Pe telefon n-am digi.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsilcar, on 15 octombrie 2020 - 13:28, said:

la 2 euro cat se plateste la digi, ai cam mari pretentii Posted Image) Vrei internet mobil, mergi frumos la ceilalti. Dar acolo nu platesti abonamente de 2-3 euro Posted Image Cu alte cuvinte, Digi merge perfect, la cat platesti!

Păi ei au pus prețurile alea, trebuiau să se gândească că n-au bani de echipamente Posted Image
Abyway, cam alea sunt vitezele și la restul lângă Timișoara. Parcă s-au damblagit toți.

Edited by benis, 15 October 2020 - 14:03.


#18
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020
Ai citit toți termenii din contract?

Quote

Prețul abonamentului conține TVA.
(1)Cantitatea de trafic disponibilă în rețeaua 4G la viteză superioară poate fi consumată integral în rețeaua 4G sau, în masura în care este utilizată atât rețeaua 3G cât și rețeaua 4G. În rețeaua 3G pot fi utilizați maximum 10 GB, urmând ca diferența de până la 30 GB să poată fi utilizați în rețeaua 4G. Promoțional, până la data de 31.12.2019, se va permite utilizarea unui trafic în rețeaua 4G de până la 50GB la viteză superioară, din care se va scădea cantitatea de trafic utilizată în rețeaua 3G. La atingerea pragului de 50 GB, viteza de acces se va limita lunar până la 256 kbps pentru download, respectiv până la 128 kbps pentru upload. Gradul de acoperire a rețelei 4G este disponibil aici.Promotional se va permite folosirea date mobile în rețeaua 5G de până la 80 GB/lună
(2) Vitezele sunt negarantate, iar pentru fiecare tehnologie radio se pot obtine cu respectarea conditiilor mentionate in continuare.
(3) În urma activării, extraopțiunea  rămâne activă pe termen nedeterminat și se facturează ca un abonament lunar, indiferent de volumul de date consumat efectiv, până când efectuezi operațiunea de dezactivare. În luna activării și în cea a dezactivării, vei fi facturat proporțional cu numărul de zile din luna curentă. Durata minimă de activare este o lună.

Digi sunt buni la televiziune și când vine vorba de internet prin fiber link. La 4 abonamente, 1 tv și 1 fix, eu aș scoate fix-ul și aș face unul de fiberlink. Ai de ales între 300, 500 și 1000. Și mi se pare că primele 6 luni din contract plătești jumate din prețul respectiv. Gen din 40 de lei cât e ala de 1000 sau mă rog, tu vei plătii 20.

M-a tentat și pe mine să trec cu familia pe digi la abonament. Dar când am văzut la prieteni că mă întreabă pe mine dacă am semnal, am zis că sar peste. Orange sau Vodafone la telefonie și digi la tv sau internet. Părerea mea..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate