Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Achziție webcam pentru înregistrare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Salutare softpediști.

Următorul meu program educațional presupune realizarea unui podcast. Știu, podcasturile nu au nevoie de imagine și pentru sunet am primit cadou (practic un împrumut pe termen nelimitat) un microfon RODE SVM N3594 cu conector jack 3.5mm.

Voi înregistra interviuri față în față indoor (sper că niciodată prin zoom, dar nu este exclus) și mi-aș dori totuși să rămân și cu o imagine video, nu doar cu sunet. Din păcate, nu am buget pentru o cameră cu suport de microfon extern așa că voi folosi PC-ul pentru înregistrare, PC la care aș conecta și o cameră web.

Ce cameră web mi-ați recomanda în acest caz (un buget de 100, max 150 euro)? Care ar fi cea mai bună metodă de înregistrare audio-video?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

am primit cadou (practic un împrumut pe termen nelimitat)

Dacă tot veni vorba, spune-ne și nouă exact; ori e cadou, ori e cu împrumut :)

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,347
  • Înscris: 11.08.2003
https://forum.softpe...ebcam-profesor/

Sport la citit.
Rezumat: De la Altex, 545 RON, C920

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
iarta un batrin nebun, comunistoid si inchistat in valorile trecutului, dar poate ideea mea iti va fi de folos ;)
folosesc pe post de webcam, este adevarat, nu pentru podcast sau alte chestii mai elevate, ci doar pentru contacte video cu amici / cunoscuti, o "veche" cameara video care nu mai functioneaza mecanic, insa electronic, este impecabila, cuplata pe firewire la un laptop, fapt care imi confera control total (zoom in special) din calculator.

#5
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013

View Postr_murphy, on 15 octombrie 2020 - 10:40, said:

iarta un batrin nebun, comunistoid si inchistat in valorile trecutului, dar poate ideea mea iti va fi de folos Posted Image
folosesc pe post de webcam, este adevarat, nu pentru podcast sau alte chestii mai elevate, ci doar pentru contacte video cu amici / cunoscuti, o "veche" cameara video care nu mai functioneaza mecanic, insa electronic, este impecabila, cuplata pe firewire la un laptop, fapt care imi confera control total (zoom in special) din calculator.

Adică aș putea să fac și eu asta cu Handycam-ul meu Sony HDR-CX240?

View Postbritneysbitch, on 15 octombrie 2020 - 02:34, said:

Dacă tot veni vorba, spune-ne și nouă exact; ori e cadou, ori e cu împrumut Posted Image

Păi dacă o să folosesc microfonul 5 ani și apoi îmi iau eu altul, dar nu pun respectivul microfon pe OLX ci îl returnez, tu cum crezi că e?

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostDromichaetes, on 18 octombrie 2020 - 12:37, said:

Adică aș putea să fac și eu asta cu Handycam-ul meu Sony HDR-CX240?

daca stie sa faca streaming, probabil ca da. la mine, cred ca s-a nimerit combinatia, laptop core 2 duo cu firewire, 2 Gb ram si win 10 + camera, jvc cu dvd rw.

incearca, nu ai ce pierde.

#7
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013

View Postr_murphy, on 18 octombrie 2020 - 15:51, said:

daca stie sa faca streaming, probabil ca da. la mine, cred ca s-a nimerit combinatia, laptop core 2 duo cu firewire, 2 Gb ram si win 10 + camera, jvc cu dvd rw.

incearca, nu ai ce pierde.

Dar oare nu ar fi mai bine să fac filmarea separat cu respectiva cameră și sunetul separat și apoi să le montez cu ajutorul unui program dedicat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate