Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

Adaptor pt casti

În UE, permis digital de conducato...
 Spalatorie auto profesionala in I...

Anxietate si Safety behaviors OCD.

Conducta DN 800 pe teren construi...

placa video buna pentru redare ca...
 in cat timp se activeaza un abona...

Dilema dupa facultate

Reciclare metale - merita?

Renault Arkana sh sau Sang Yong K...
 La multi ani @ceanu1980!

La multi ani @KiloW!

ChatGPT - Certificat de rezidenta...

Page numbers in Google Docs, dar ...

Credit ipotecar PFA norma de venit

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

BlueLightning90

BlueLightning90

Junior Member

• Grup: Members
Salutare!

Am gasit o garsoniera (termen de finalizare decembrie 2021) pe care as vrea sa o achizitonez. Din ce am vazut, pentru ca nu e finalizat imobilul nu ma incadrez la Noua Casa asa ca m-am orientat spre un credit ipotecar.

Eu am PFA cu norma de venit din martie anul acesta, deci nu am inca un an de activitate. Veniturile mele sunt constante, in dolari, de la o firma din State.

Intrebarea mea principala: inainte de a umbla pe la toate bancile sa ma interesez de oferte, credeti ca am vreo sansa sa gasesc vreo banca dispusa sa imi acorde creditul sau cel mai probabil va trebui sa mai astept pana in martie la anul cand voi avea un an de activitate?

Multumesc!

gooroo

gooroo

Member

Nu ai nici o sansa in conditiile actuale. Si probabil nici anul viitor.

Cat declari la PFA? Ca ceva imi spune ca nici daca ar vrea sa iti ofere nu poate ca depasesti gradul de indatorare pentru un credit ipotecar.

BlueLightning90

BlueLightning90

Junior Member

Norma e 35000, dar eu castig mai mult. Speram sa se ia dupa incasari, nu dupa norma :(

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

• Grup: Senior Members
Depinde de banca.
Unele tin cont doar de norma, altele si de incasari.
Dar iau in calcul doar 50% din incasari, nu suma intreaga.

kingtux

kingtux

Member

salutare

eu am avut mult de alergat din cauza modului in care bancile trateaza PFA. (acum 3 ani - posibil sa se mai fi schimbat)

cu greu am reusit sa obtin un credit - asta in conditiile in care aveam mai mult de 70% din suma disponibila.
au calculat totul plecand de la norma de venit, nu de la veniturile reale -> am avut acces la o suma foarte mica.

de asemenea, te vor trimite la plimbare daca nu ai venituri in lei.

ai grija cu ce acte iti cer - mi-au cerut de la chestii absurde - informatii financiare de la clientii din afara romaniei ( mai mult decat ce e public pe "anaf-ul" fiecarei tari) pana la chestii care incalcau direct statutul de PFA - daca as fi modificat vreun contract s-ar fi incadrat la contract de munca mascat, si ma ardea anaf-ul nostru.

(asa am renuntat complet la ing, dupa 10+ ani de lucrat cu ei: 3 luni de plimbat de colo-colo si juma de top de hartie in tot felul de acte, ca la final sa zica "da stiti, ca nu va putem da creditul ca nu aveti venituri in ron" - dupa cateva mii de lei in traduceri legalizate si alte mizerii, ca nu ma credeau pe cuvant ca traduc corect contractele)

=> merita agitatia daca ai nevoie doar de completat fondurile disponibile / daca ai nevoie de un buffer sa nu iti consumi de tot rezerverele.
altfel nu cred ca te apropii de 30000 euro / 35 de ani.

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

Eu am luat un credit de nevoie personale cu PFA si norma de venit in 2014 si a fost fenomenal de greu. Am fost pe la enspe banci si am carat dupa mine tot felul de contracte si jurnal de incasari-plati si nus ce mortii ma-sii de declaratia 938492GJW, asta in conditiile in care aveam si contract de munca si aveam PFA de vreo 3 ani.

Asta dupa ce am luat de la ratatii de la BRD un credit ipotecar cu PFA, in conditiile in care au zis ca primesc si credit de nevoi personale pentru amenajare si pina la urma s-au sucit si au cerut girant. Atunci am mers pe la citeva banci care mai de care mai idioate pina cind am ajuns la Garanti care m-a rezolvat cit ai zice peste. Si ca sa fie si mai misto mi-am mutat si creditul ipotecar la ei, dupa vreo 4 luni doar de BRD :lol:

Intre timp am scapat de PFA, ladies help (duamne ajuta).

popicoo

popicoo

Member

Bancile pe care le stiu eu nu acorda credite ipotecare pentru PFA. Bad luck!

iRunaway

iRunaway

Senior Member

Pune o intrebare la Libra, ei sunt axati pe PFA, IMM etc.

Smarty

Smarty

Member

Acum 2 ani am luat de la AlphaBank un credit ipotecar relativ usor cu pfa norma de venit si venituri in euro. Au cerut mai multe acte ca la un angajat dar majoritatea le-am facut rost online deci a fost usor.

pacapaca

pacapaca

Member

Te poti adresa si brokerilor de credite. Pe mine m-au ajutat cei de la kiwi finance cu o speta asemanatoare

gooroo

gooroo

Member

View PostiRunaway, on 15 octombrie 2020 - 09:40, said:

Pune o intrebare la Libra, ei sunt axati pe PFA, IMM etc.
Nu vrea credit pe PFA, ci pe persoana fizica care lucreaza prin PFA si care nu are salariu cu contract de munca individual nedeterminat, contract care in ochii bancilor aduce punctajul maxim in cazul in care persoana vrea sa faca credit.
In anumite domenii se lucreaza cu PFA, fiind cea mai facila metoda de a intra in legalitate si a putea presta munca pe cont propriu. E o situatie stupida intradevar, sa nu ai dreptul la munca decat daca infiintezi o PJ.

Diana512

Diana512

New Member

Va povestesc experienta mea recenta (pentru mine au fost de mare folos thread-urile astea, asa ca voi contribui):

Am PFA de 11 ani, pe IT, in sistem real (nu cu norma), contracte externe, pe perioada de 1 an, cu reinnoire anuala. Contract cu firma actuala la a 4-a reinnoire (adica suntem in al 4-lea an de colaborare).

Client ING de 4 ani, cu toate incasarile la ei, deci transparenta 100%. Am cerut oferta pentru credit ipotecar. Aveam disponibili 70% din valoarea ceruta, intr-un cont ING.
Nu vreau sa dau sume exacte, dar castig de 7 ori mai mult decat rata lunara, si nu am alte credite.
M-au refuzat pe motiv ca e prea scurta perioada contractuala cu compania cu care colaborez.

Am sunat la LibraBank, la care mi-au zis acelasi lucru, ca nu ofera credite numai pentru cei care au contracte de colaborare pe perioada nedeterminata.

Acum urmeaza sa discut la BT.
Am luat legatura si cu AMICredit, care mi-au zis ca nu e indicat sa aplic la mai multe banci, pentru ca pari suspect.

Ca sa citez o postare de mai sus:

ladies help (duamne ajuta).

Edited by Diana512, 13 July 2021 - 14:12.

ovydiks

ovydiks

Member

nu pari suspect, te verifica toate la biroul de credit si iti scade punctajul drastic.

Smarty

Smarty

Member

@Diana512 Incearca la AlphaBank. Sunt destul de deschisi cu PFA-urile. La ING aveam si eu veniturile dar nu au acceptat pe motiv ca banii vin din afara tarii.
Si la mine contractul era tot ceva de genu cu reinnoire anuala si eram la a 3-a reinnoire. Mai mult i-au interesat extrasele si facturile, sa poti demonstra ca ai venituri constante decat contractele.
Singurul dezavantaj a fost ca la AlphaBank dobanda nu era chiar cea mai buna.

macsfx

macsfx

Active Member

BlueLightning90: incearca Garanti Bank, Ideea Bank sau BT. Sunt destul de permisivi la venituri din activitati independente din IT. Fie ele in sistem real sau norma de venit. Pregateste Registrul de incasari si plati si extrasele bancare de incasare a veniturilor de anul trecut si din anul curent.

La activitati independente vor lua in calcul maxim 75% din veniturile obtinute.

Smarty

Smarty

Member

Eu am incercat acum 2 sapt la Garanti, BT, ING, AlphaBank.
ING nu se poate deloc, bine macar ca mi-au zis din prima sa nu ma faca sa umblu dupa hartii si apoi sa refuze.
La Garanti i-au in considerare doar 50% din venituri asa ca am zis pas, n-am mai intrebat ce hartii au nevoie.
La BT mi-au cerut o tona de hartii, inclusiv niste documente care nu exista in realitate Posted Image). Plus ca actele PFA-ului (care le am de la infiintarea de acum multi ani) nu sunt valabile, trebuie scoase altele sa nu fie mai vechi de 30 zile(din cate stiu se poate verifica online datele unei firme, nu stiu pt ce le trebuie atatea hartii)...am plecat cat am putut de repede din sediul bancii Posted Image
La AlphaBank e in curs de aprobare, au cerut asa: extrase de cont si facturi anul trecut + anu asta, actele PFA, contract de colaborare (tradus daca e in alta limba), certificat fiscal de la anaf (se poate si online, nu trebuie mers la sediu), declaratia unica. Toate actele le-am trimis pe mail, o singura data am fost la sediul bancii, de atunci toata colaborarea a fost la telefon/mail. Sunt destul de multumit, singura chestie e ca au dobanda un pic mai mare fata de alte banci.
Mai sunt multe alte banci dar n-am timp sa merg pe la fiecare asa ca m-am oprit la prima care mi-a dat :P

Edited by Smarty, 15 July 2021 - 09:52.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

Eu am la Otp credit nevoi personale cu ipoteca din 2011. Pfa norma venit, aveam 18 luni vechime, le-am aratat facturi si extrase de cont, contract... În fine, eu voiam 20k euro, ei s-au oferit să-mi dea pana la 50k. Pe 20 ani, atunci nu era limita de 5 ani. La ING unde imi intra banii nu au vrut să-mi dea. Nu mai stiu cum e acum dar poti incerca.

Edited by aladdin2k, 15 July 2021 - 19:31.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate