Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa de expeditie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Andre1i

Andre1i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2020
Salut!

Intrebarea mea este despre ce documente este nevoie intre producatorul produsului si casa de expeditie?
- Se face un contract intre cele 2 entitati?
- Anumite asigurari necesare pentru asigurarea transportului? Exceptand asigurarea CMR facuta de catre transportator.
- Plata se poate face pe loc sau la un anumit termen? Probabil este o intelegere facuta.
- Cum poti garanta ca este facuta plata catre casa de expeditie?
- Cum poate garanta casa de expeditie ca va duce transportul pana la capat odata ce s-a finalizat intelegerea/contractul?
- Se pot impune anumite clauze daca transportul este intarziat prea mult sau anulat in timpul transportului?

Va multumes pentru raspunsuri.

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,614
  • Înscris: 12.06.2010
Contract sau comanda.
Te asiguri ca are toate autorizatiile/licentele de casa de expeditie, ca are asigurare, ca exista fizic firma.
Plata - dupa cum te intelegi. Asa cum tu il verifici pe el si el te va verifica pe tine ce bonitate ai. Exista variante - plata la descarcare, la primirea documentelor de la descarcare fara remarci pe CMR. La 30 de zile. Depinde si de ce ai de transportat.
Poti garanta cu bilet la ordin. Poti plati in avans. Poti plati un avans si restul la destinatie.
Ii poti reclama pe bursa de transport. Poti sa-i platesti doar dupa ce au ajuns la destinatie.
Poti stabili o durata minim acceptata pt efectuarea transportului. Daca intarzie dinncauza lui ii scazi din bani. Trebuie stabilit din capul locului. Exista si reversul - daca ajunge mai devreme sa-ti ceara niste bani. Eu n-am vazut clauze de asa natura la transportul rutier. Doar in cel maritim - unde se cheama dispatch si demurrage.

Edited by lucianburjuiul, 14 October 2020 - 19:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate