Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Unde gasesc Euthyrox?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Se pare ca trecem prin (cel putin) a doua criza de Euthyrox din anul acesta. Ieri si alaltaieri am cautat prin cel putin 15 farmacii (inclusiv Tei) din sectorul 5. Am vorbit chiar si cu o cunostinta care e farmacist (pentru ca da, trebuie sa ai pile ca sa faci rost de un medicament) si mi-a spus ca nu se stie cand va fi pe stoc.

Stie cineva o farmacie/un gang de unde pot cumpara medicamentul respectiv?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
E o nebunie cu medicamentul acesta, cred ca multi au stoc pe viata.

Eu am cumparat din Belgia destul pentru un an.

Turcia/Bulgaria e alta varianta.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Cere pe grupurile de Facebook din orasul tau.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Ai aici lista farmaciilor care il detin , apuca-te de telefoane :
http://www.copac.ro/...uni-tioridiene/

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Articolul acela e de la prima criza.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Substanta activa este levotiroxina , cauti dupa acesta si iaca ...https://comenzi.farmaciatei.ro/vitamine-si-suplimente/suplimente/l-tyrosine-500mg-solaray-50-capsule-secom-p310245
Au fost 4 furnizori ai medicamentului dintre care 3 s-au retras din cauza pretului mic , acum exista doar 1 furnizor dar lumea il cauta dupa denumirea de euthyrox desi exista levotiroxina ...

Edited by ldpe, 14 October 2020 - 07:40.


#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
De cateva zile umbla o stire ca sosesc in tara curand 400mii de cutii dar la pret mai mare, sa aiba si funizorul profit..

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postldpe, on 14 octombrie 2020 - 07:37, said:

Substanta activa este levotiroxina , cauti dupa acesta si iaca ...https://comenzi.farmaciatei.ro/vitamine-si-suplimente/suplimente/l-tyrosine-500mg-solaray-50-capsule-secom-p310245
Au fost 4 furnizori ai medicamentului dintre care 3 s-au retras din cauza pretului mic , acum exista doar 1 furnizor dar lumea il cauta dupa denumirea de euthyrox desi exista levotiroxina ...
Faci confuzii grave...
L-tyrosina este un aminoacid cu formula C9H11NO3 și este precursor al unor neurotransmițători (dopamină și norepinefrină) și a altor substanțe, și doar marginal al hormonilor tiroidieni.
Levothyroxina e un hormon tiroidian cu formula C15H11I4NO4 și are acțiune direct pe nucleul celular.

Tyrosina nu poate substitui thyroxina, e alta substanța, din altă grupă, chiar dacă denumirea e asemănătoare.

#9
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 15.07.2019
https://ser.ms.ro/access/user

Nu ştiu cât de actualizat e site-ul, dar dacă am lua de bună ce scrie acolo, ar trebui să-l găseşti la orice colţ de stradă.

L.E.: trebuie să scrii în căsuţa de Căutare numele medicamentului.

Edited by Cmd199306, 14 October 2020 - 08:50.


#10
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
Am luat legatura acum cu niste colegi de la I.N.E. C.I Parhon cat si Elias...nici acolo nu au pe stoc.

#11
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu am gasit prin ei.

Attached Files



#12
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
Editare : gasesti la farmacia Spitalului Universitar de Urgenta Militar Central "Carol Davila".... Tel : 021 319 30 51 INTERIOR 60 pentru confirmare

#13
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostAdm, on 14 octombrie 2020 - 06:42, said:

E o nebunie cu medicamentul acesta, cred ca multi au stoc pe viata.

Eu am cumparat din Belgia destul pentru un an.

Turcia/Bulgaria e alta varianta.
Stocutrile ca stocurile dar si medicamentele au un termen de valabilitate ce expira si raman in casa cu ele expirate.

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
E un fel de a zice, logic ca pana la expirare/

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

View PostKarhu, on 14 octombrie 2020 - 08:34, said:

Faci confuzii grave...
L-tyrosina este un aminoacid cu formula C9H11NO3 și este precursor al unor neurotransmițători (dopamină și norepinefrină) și a altor substanțe, și doar marginal al hormonilor tiroidieni.
Levothyroxina e un hormon tiroidian cu formula C15H11I4NO4 și are acțiune direct pe nucleul celular.

Tyrosina nu poate substitui thyroxina, e alta substanța, din altă grupă, chiar dacă denumirea e asemănătoare.
Atunci domnul Dragos Damian de la asociatia producatorilor de medicamente generice din Romania sa-si rupa diploma Posted Image
https://www.mediafax...-scump-19134153

Un supliment foarte bun in astfel de afectiuni, natural , este aswhagandha .

Edited by ldpe, 14 October 2020 - 09:39.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Astia cu suplimentele, stiti ca e vrajeala nu-i asa?

#17
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postldpe, on 14 octombrie 2020 - 07:37, said:

Substanta activa este levotiroxina , cauti dupa acesta si iaca ...https://comenzi.farmaciatei.ro/vitamine-si-suplimente/suplimente/l-tyrosine-500mg-solaray-50-capsule-secom-p310245
Au fost 4 furnizori ai medicamentului dintre care 3 s-au retras din cauza pretului mic , acum exista doar 1 furnizor dar lumea il cauta dupa denumirea de euthyrox desi exista levotiroxina ...

Doamne-fereste, nu mai dati sfaturi din astea, ca omorati oamenii.
Plus ca la nicio farmacie nu se pot cumpara online medicamente pe baza de reteta, cu atat mai putin euthyrox.
Incearca la [email protected] , am gasit pentru o ruda in alt judet cu ajutorul lor, mi-au dat stocurile de la toate farmaciile din judet si am trimis-o exact la fix.

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View Postrobylup, on 14 octombrie 2020 - 09:12, said:

Eu am gasit prin ei.
Tocmai le-am trimis un mesaj pe Facebook. Urmeaza sa le dau un telefon. Mersi pentru pont!

Un alt coleg mi-a recomandat site-ul eumed.ro. Mi-au cerut pe mail reteta scanata. Nu asta ar fi problema, ci pretul (in jur de 16 euro cutia). Daca nu gasesc prin metodele obisnuite (sunat colegi/rude din strainatate etc.) probabil o sa fiu nevoit sa comand de pe site-ul respectiv.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate